Listen to Austin 360 Radio

Austin music listings, Sept. 2-8

Staff
Jack Ingram plays Friday at Gruene Hall.

Friday

Barracuda: Elsa Cross

Beerland: Spirals with Rescue Mission, Honeyrude, Bitter Birds

Bell County Expo Center: Kevin Fowler

The Brass Tap: Jacqui Walker

Broken Spoke: Alvin Crow, Ben Rodgers

Bull McCabe’s Irish Pub: Solitary Runaway

Burger University: Dinsmore, Callard

The Buzz Mill: Fort Defiance

Cactus Cafe: Emily Clibourn, Silverfox Ln.

Carousel Lounge: Mad Cowboys, ST37, 7 Inch Stitch, Ignacio Telles

Central Market: Sarah Pierce

Cherrywood Coffeehouse: Phil Greer

Chuggin’ Monkey: DJ Steady B.

The Continental Club Gallery: the Robert Kraft Trio, the Lost Counts

Darwin’s: Tiny Purple Fishes

Doc’s Fish Camp & Grill: London and David

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

El Mercado: Joseph Zito, W. C. Clark Blues Revue, Strangedayz Austin Premier Doors Tribute

Empire Control Room & Garage: Terminator Dave, Body Rock ATX: Beyoncé vs. Kanye with special guest Kay Cali

EsquinaTango: Tamasha Africana

Firehouse Lounge: Austin Heat

Flamingo Cantina: Third World, Hail Marley!

Gruene Hall: Jack Ingram

H-Bar Music Works: The Texas K.G.B.

House Wine: Tom Harvey

Iron Cactus: Leticia Rodriguez

Karma Lounge: First Fridays

Little Longhorn Saloon: Honky Tonk Happy Hour with Big Gun Show, Kathy & the Killowatts

Lucky Lounge: Anji Kat

The Mohawk: Right On! Happy Hour

Mouton’s Southern Bistro: Johnny Blue

The Oasis: Stone Wheels

One-2-One Bar: 80Hproject

Paige Roadhouse: Wynn Taylor

The Parish: Michal Menert

Phoenix Saloon: Brother Nothing

Players Night Club: American Gypsy Band

Riley’s Tavern: John Chandler

River Road Icehouse: Cody Jinks

Romeo’s Georgetown: Ed Kliman

Round Rock Tavern: Randy Barnette

Santa Rita Tex Mex Cantina: Shane Cooley

Saxon Pub: Shane Walker, Donello

Shenanigans: RedWater, DJ Redwtr

Sidecar: Stefanie Fix

Silly Rabbit Saloon: The Anthony Wright Band

Speakeasy: The Southsiders featuring Marcus Tharpe

Specht’s Store and Saloon: Kerosene Drifters

Strange Brew: UTOPiAfest Official South Austin Pre-Party with Les Rav, Shane Cooley and the Stacks

Stubb’s BBQ: White Label Analog (CD release) with Coattails and the Please Please Me

Tavern On Main: Opie Hendrix/Texas Tallboys

Threadgill’s World Headquarters: South Austin Jug Band, Warren Hood

The Townsend: Barbara Nesbitt

Uncle Gary’s Bar: Copper Chief

The White Horse: Roger Wallace, Gritones, the Beaumonts, Roger Wallace

Woody’s Tavern: Jennifer B & the Groove

Saturday

Antone’s: Dr. James Polk, Interrobang Brass Band

ACL Live: Del Castillo

Beerland: The Lagoons with Melds, Early Internet, Poly Action

Bell County Expo Center: Casey Donahew Band

Bell Springs Winery: Stefanie Fix

Billy’s Ice: LC Rocks

Blind Pig Pub: DJ Frank Castle, the Mix Syndicate

Brass House: Jacqui Walker

Briarcliff Bistro and Bacon Bar: Lucas Cook

Broken Spoke: Dale Watson, Melancholy Ramblers

Bull McCabe’s Irish Pub: Gnarly Sacs, the Inflatable Baptists, the Pistolators

Carousel Lounge: Keeton Coffman, Moving Blues

Carson Creek Ranch: Life in Color: Kingdom

Central Market Westgate: Hot Texas Swing Band

The Continental Club: Nikki Hill, Tomar & the FCs; the Gallery: the Robert Kraft Trio, the Lost Counts

Court Street Cafe: Dave Jellison, Marilyn Rucker, Erik Mackdanz

Cypress Creek Cafe: Michael Milligan and Texiana Bluez

Dirty Dog Bar: Stonecutters

Donn’s Depot: Danny Britt & Red Dawg

The Driskill Hotel: Woody Russell, Ruby Dee And the Snakehandlers

Empire Control Room & Garage: The Original Wailers, Pressure

Fado Irish Pub: Blaggards

Fire In The Whole: Huck Johnson and the Jackknives

Flamingo Cantina: Los Skarnales, Pinata Protest

Grape Creek Vineyards Georgetown: Alex Winters

Grapevine Texas Wine Bar: Jorge & Nicole

Gruene Hall: Charlie Robison

Gumbos North On The Square: Sean Russell Music

The Happy Cow: Armadillo Road

Historic Globe Theatre: Jeff Hughes and Chaparral, Big Anton & the Alley Cats

Hye Market & Hye End Tasting Room: Bob Appel

Kent Black’s Barbecue: John Chandler

Lone Star Grille: Jo Hell

Love Goat: Nevalra, Beside the Silence, Louder Than Quiet

Luckenbach Dance Hall: Doug Moreland

The Mohawk: Brandon Callies Band, Paco Estrada, the Wartime Social

Mungia’s Bar-B-Que: Jeremy James

Neighbor’s: Ten Feet Taller

Nutty Brown Cafe: Stoney LaRue, Cory Morrow

The Oasis: Dickie Lee Erwin

O’Brien’s: Two Tons of Steel

One-2-One Bar: The Belle Sounds, Skyline, Torino Black, Jelly & The Warplanes

The Parish: Tab Benoit

Patsy’s Cowgirl Cafe: Groovin’ River

Perry’s Steakhouse & Grille: Morris Nelms, Russ Scanlon

Poodie’s Hilltop Bar & Grill: Charlie Harrison

Rattle Inn: Melissa Ratley

Riley’s Tavern: Dr G and the Mudcats

River Road Icehouse: Jerry Jeff Walker

Roots Bistro (Formely Down the Alley): Bad Marmot

SFC Farmer’s Market Downtown: Huck Johnson and the Jackknives

Saxon Pub: The Band of Heathens, Sarah Pierce, Mark “Kaz” Kazanoff, Whitey Johnson, Audrey Malone, Matthew Williams, Bill Starrett

Shooter’s Billards & Sports Bar: American Gypsy Band

The Sidewinder: Beat Bodega

Silly Rabbit Saloon: The Texas Hill Country Outlaws

Speakeasy: The Blues Posse

Threadgill’s World Headquarters Restaurant: Band Of Heathens

The White Horse: Grace Park, Mayeux & Broussard (featuring Beth Chrisman), High Plains Jamboree, Dave Insley’s Careless Smokers

Sunday

The ABGB: Debra Watson

Antone’s: Mark “Kaz” Kazanoff, Miss Lavelle White

Beerland: Kate Meat, Dubb Nubb, Happy Hell

Bell County Expo Center: Jon Wolfe, Cody Johnson

Cedar Hall: Keen Country, Junction, Nathan Colt Young

Cedar Street Courtyard: Rochelle & the Sidewinders

The Continental Club: Planet Casper, Monte Warden & the Dangerous Few, Heybale! with Redd & Earl & Dallas; the Gallery: The LoJinx Orchestra, Dave Biller Trio with Mac McIntosh

Crafthouse Kitchen & Tap: Andy Bertelsen

The Domain: Hot Texas Swing Band

The White Horse: Chuck Flemming, Conjunto Los Pinkys

Dozen Street: Shane Cooley

Elephant Room: Glenn Rexach

Flamingo Cantina: Bachaco

Grapevine Texas Wine Bar: Bob Cheevers

Guero’s Taco Bar: Hoody and The Wolves, Mark “Kaz” Kazanoff, the Recuperators

Iron Cactus: Jackie Venson

Luckenbach Dance Hall: The Real Bill Lewis

North By Northwest Restaurant & Brewery: Jeremy Steding

One World Theatre: Pamela Hart, Kyle Turner, Joey Sommerville

One-2-One Bar: John Bush Band

Poodie’s Hilltop Bar & Grill: Tessy Lou and the Shotgun Stars

Riley’s Tavern: Mark Jungers

Salt Lick BBQ/Camp Ben McCulloch: Dylan James Gully

Saxon Pub: Deann René, John Gaar, the Resentments, Hector Ward & the Bug Time

Shade Tree Saloon and Grill: Backhand Betty

Ski Shores: Sky Zito

Strange Brew: George Ensle, Anji Kat with Christopher Cesta

Threadgill’s World Headquarters: Deryl Dodd, Sunday Brunch with George Ensle

Twisted X Brewing: Amber Lucille

The White Horse: Chuck Flemming, Conjunto Los Pinkys

Whitewater Amphitheatre: Randy Rogers Band, American Aquarium

Zelicks: Madelyn Victoria

Monday

Anderson Mill Tavern: Texas Music Mondays

Antone’s: The Blue Monday Band, Mark “Kaz” Kazanoff, Whitey Johnson

B.B. Rover’s Cafe & Pub: Judith Ann O’Neal Miller, Joe Gee, Russ Harrison

Carousel Lounge: Cartoon Night, Whiskey Heroes, Southern Sky

Cedar Hall: Junction

The Continental Club: Dale Watson and his Lone Stars; the Gallery: Church on Monday with Elias Haslanger featuring Dr. James Polk, Michael Hale Trio with Mac McIntosh

Donn’s Depot: Chris Gage

The Driskill Hotel: Tres Bourbonnais

Giddy-Ups: Bob Appel

Hole In The Wall: Skyline, the Mammoths

Maggie Mae’s: Michael Milligan and Texiana Bluez

Mozart’s Coffee Roasters: Tully, John Wilson, Susanna Lee, Marla Buonodono

Old Settlers Park: Labor Day Gospel Concert in the Park

Patsy’s Cowgirl Cafe: Joseph Zito, Doc and the Medicine Man

Poodie’s Hilltop Bar & Grill: Bracken Hale, John Evans Band

Saxon Pub: Brian Pounds, Lonelyland featuring Bob Schneider

The White Horse: Paul Nipper, Railhouse Band, Deuce Coupe

Tuesday

Bat Bar Austin: Jo Hell

Billy’s Ice: Reed Brothers

Broken Spoke: Weldon Henson, Silo Road

Carousel Lounge: Alien Knife Fight, Audrey Malone Band

Cedar Street Courtyard: Bryce Kelley, Chris Castaneda & The Project

The Continental Club: Miss Toni Price, Barfield, the Tyrant; the Gallery: James McMurtry, Ephraim Owens Experience

Conway’s Dancehall: Aaron Stephens, David Michael Selbo

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Emo’s: Watsky x Infinity Tour

Halcyon: Julie Nolen

Lucky Lounge: Reel Sheboygan

The Mohawk: BYOV.inyl

The Saxon Pub: David Grissom, Drew Davis, Scott Davis

Skylark Lounge: Dickie Lee Erwin & Special Guests

Strange Brew: Band of Babies

The White Horse: Bo Porter, the Hens, Gin Racers, Chaparral, Fingerpistol

Wednesday

The ABGB: Warren Hood

Adelbert’s: Jazz Daddies, Jazzline Conspiracy

Anderson Mill Tavern: Open Mic with Jon Blue

Antone’s: Tommy Shannon Blues Band

ACL Live: Joanna Newsom

Billy’s Ice: Aaron Stephens

The Black Whale: Monte Good and the Honky-Tonk Heroes Band

Cafe’ Mueller: The Blues Posse

Carousel Lounge: Whiskey Heroes, Blind Spots, Soulphonics

The Continental Club: Elsa Cross, James McMurtry; the Gallery: Moonpie featuring Nakia, the Blue Moon Jazz Quartet with Rosie Flores

Donn’s Depot: Albert & Gage

El Mercado: Will Taylor and Strings Attached

Flamingo Cantina: Mau Mau Chaplains

Hudson’s on Mercer: Carl Weathersby Blues Band

Iron Cactus: Kaye Reznick, the Kaye Pasa Trio

Last Call: Dalton Gray

One-2-One Bar: Al Holliday & the East Side Rhythm Band

Palm Park: Waller Creek Live

Patika Wine & Coffee House: Havilah

Players Night Club: Gary L. Anderson

River Road Icehouse: Cash’d Out

Saxon Pub: Van Wilks, Jomo & the Possum Posse, James Bullard

Stompin’ Grounds: Q Carter

Threadgill’s: Sittin’, Singin’ and Supper

The White Horse: Sophia Johnson, Jason James

Whole Foods Domain: Starlight Karaoke with Bobby Sunshine

Thursday

ACL Live: The Kills

The Brass Tap at the Domain: Kate Elizabeth

Briarcliff Bistro and Bacon Bar: Amber Lucille

Broken Spoke: Derailers, Roy Heinrich

Cactus Café: Keith Harkin

Carousel Lounge: Christine Young Band

The Continental Club Gallery: Monte Warden & the Dangerous Few, Sit Down, Servant

Cypress Creek Cafe: Bernie Nelson

Donn’s Depot: Murphy’s In Laws

Elephant Room: Sarah Arenella

Ethics Music Lounge: Sidney Charles

Flamingo Cantina: The Toasters

Fusion Hookah Lounge: DJ Kimmy K

Hanover’s Draught Haus: Jonas Lorence

Inoz’s Brew & Chew: Huck Johnson and the Jackknives

The Marc: Snails

Mercer Street Dance Hall: Doug Moreland

The Museum of Human Achievement: the Silent City

Poodie’s Hilltop Bar & Grill: Lucas Cook

The Owl: Patty Finney

The Parish: Green River Ordinance

Riley’s Tavern: Robby Abel

Rustic Tap: Munn, Belcurve, Magical Spacecat

Salt Lick BBQ/Camp Ben McCulloch: Nick & Paige

Saxon Pub: Patrice Pike, Eric Tessmer, Forllini & Cross

Shiner’s Saloon: Eric D.

Speakeasy: King George

Stay Gold: NÄM

Strange Brew: Korby Lenker

Trulucks: Rigel Thurston Band

The White Horse: Brian Whelan, Candler Wilkinson, Mayeux & Broussard

Willie’s Joint Barbq and Bar: Copper Chief