Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music calendar: 7 nights of shows, Jan. 15-21

Staff
Christopher Cross plays Wednesday on a bill with Michael McDonald, Mike Love and others at ACL Live. The show will be recorded by KLRU for broadcast on PBS stations.

Friday

Antone’s: Eve & the Exiles, Derek O’Brien & the Antone’s Blues Band

Barcelona: Treble Soul, Hannah Prestridge, Curt Jones

BD Riley’s: Sean Orr

Beerland: Steve Svacina, Muppletone, Wheel Workers, Transit Method, Ex Optimists

The Blackheart: Ray Prim

The Brass House: Candy DeClue Trio, Andrea Dawson

C-Boy’s Heart and Soul: Jitterbug Vipers

Carousel Lounge: Brass Buckle, Cami Alys, Shoulders, the Ron Titter Band

Cheer Up Charlies: Cactopus, Tapes, Eyelid Kid, Click Clack + Levi, Trax Rebo

Chuggin’ Monkey: Sean Evan & the Very Handsome Band

The Continental Club: the Blues Specialists, Ruby Jane, the Dust Bowl Revival; the Gallery: Robert Kraft Trio, the Lost Counts

Cypress Creek Cafe: Roxy Roca

Dirty Dog Bar: the Crowned, Gathered at the Gallows, the Anti- Scene

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Empire Control Room & Garage: Peligrosa at Empire Patio

Flamingo Cantina: Cornerstone Reggae

Ginny’s Little Longhorn Saloon: 2Country4Nashville

Hole in the Wall: The Differentials

Lucky Lounge: Beat Bodega

Mercer Street Dance Hall: Hot Texas Swing Band

The Mohawk: Smoke Season and the Peach Kings Texas Tour

Moontower Saloon: Adam Johnson and the Pay Mes

The Parish: The New Mastersounds, George Porter Jr.

Red 7: Hans Gruber and the Die Hards, Riverside Riot, Warn The Duke

The Saxon Pub: Donello

Sidecar: Stefanie Fix

Skylark Lounge: Soul Man Sam

Speakeasy: The Southsiders featuring Marcus Tharpe

Strange Brew: Phil Hurley

The Thirsty Nickel: Will Southern

The Townsend: Shurman

The White Horse: Chansons et Soulard, Dale Watson, Rosie Flores

Saturday

Antone’s: W.C. Clark

Beerland: Ralph Winter, SkyAcre, Salt of Sanguine, A Sundae Drive, Madd Comrades

The Blackheart: Tomar Williams and the FCs, Cari Quoyeser, Zarni, Elsa Cross

The Brass House: Pete Rodriguez Trio

Carousel Lounge: Tottsie & The Flames, Ted Roddy, Bellydancers

Central Market Westgate: Jacqui Walker

Cheer Up Charlies: Red Comet 3, New Fumes, Isaiah the Mosaic, Ghost of Electricity

The Continental Club: Cornell Hurd Band, Croy & the Boys, the Crooks; the Gallery: Hilary York, the Lost Counts

Dizzy Rooster: Clay Campania

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws & Outlaws

Empire Control Room & Garage: Novarupta featuring DJ Manny, Brede, Rion King, DJ Jah Karma, Brian Banner, Travisbreaks

Fado Irish Pub: Blaggards

Flamingo Cantina: Lion Heights

Ginny’s Little Longhorn Saloon: The Hens, Bob Appel

Hole in the Wall: Jimmy Smith, Mike Nicolai

Independence Brewing: Solstice, Kev Bev Collins & The Woodland Creatures, Tinnarose

Junior’s Grill & Ice House: King George

Lucky Lounge: Lost In a World of Color, the Zay Santos Rock Revolt, All Over Everything, Mark Romano

Lamberts: Armstrong Leigh with Blue Healer

The Lost Well: Izzy Cox

Luckenbach Dance Hall: Dirty River Boys, Shady Rest Band

Maggie Mae’s: Beat Bodega

Mercer Street Dance Hall: Stephen Chadwick

Moontower Saloon: Cody Rathburn

Poodie’s Roadhouse: Amber Lucille, Western Youth

Rattle Inn: Brandon Hughes

Red 7: Dommin featuring Andrew De Leon

Riverbend Centre: Singing Cadets Concert and Reveille Raffle

The Saxon Pub: Extreme Heat, Statesboro Rvue, Mike Stinson, Seela, Kevin & the Krawlers

Skylark Lounge: Andrea Dawson

St. Roch’s Bar: Chansons et Soûlards

Stay Gold: Chasca, Kiddoo and the Dude

Strange Brew: Bruce Hughes Band

Swan Dive: ’90s dance party featuring DJ Bree Rose

The White Horse: Dave Insley’s Careless Smokers, Screen Door Porch, Madisons, Lonesome Heroes

Sunday

Beerland: Legendary Rock N’ Roll Karaoke with Carson Craig

The Belmont: Jam Fest

The Blackheart: Shane Cooley

Chuggin’ Monkey: Will Southern, Chris Ray

The Continental Club: Planet Casper, Wagoneers, Heybale!; the Gallery: the LoJinx Orchestra, Dave Biller Trio

Dirty Dog Bar: Lifelike, Raider, Chernobyl the Secret

Dizzy Rooster: Wynn Taylor

East Side Showroom: Jon Klekman Quartet

Gruene Hall: the South Austin Moonlighters

Guero’s Taco Bar: Mitch Webb and the Swindles

Hope Farmer’s Market: Bob Appel

Hotel Vegas: Wildcat Apollo

Junior’s Grill & Ice House: Darkest Country Roads

Luckenbach Dance Hall: The Real Bill Lewis

Maggie Mae’s: Earl “Huggy Bear” Hinton

Moontower Saloon: Carson Alexander Duo

One World Theatre: Gregg Rolie Band

One-2-One Bar: John Bush Band

Red 7: Von Noir

The Saxon Pub: The Resentments, John Gaar, Texas KGB, Him & Her

Skylark Lounge: International Blues Challenge Fundraiser

The White Horse: Soul Supporters, Conjunto Los Pinkys, Tomar Williams & the FCs

Monday

Beerland: Blues Jam with The Brick Top Blues Band

Cheatham Street Warehouse: Doug Moreland

Cheer Up Charlies: Typical Girls, Muff, The Dizzease

The Continental Club: Peterson Brothers Band, Dale Waltson & His Lone Stars; the Gallery: Elias Haslanger, Marshall Hood

Donn’s Depot: Chris Gage

Giddy-Ups: Bob Appel

Poodie’s Roadhouse: George Ensle

The Parish: Jennifer B & the Groove

The Saxon Pub: Lonelyland, Brock Bushing, Shawn Pander

The White Horse: Love Leighs, Amanda Cevallos

Tuesday

Beerland: Flower, Ballerino, Trying Science, Televangelist

The Blackheart: Ali Holder

The Broken Spoke: Armadillo Road, Weldon Henson

Bull McCabe’s Irish Pub: Hans Gruber and the Die Hards, The Lucky EEjits, Worm Suicide, Animal Train

Carousel Lounge: Shane Cooley, Kickaction Collective

Cheer Up Charlies: Adam Busch, Benjamin Cissner, Benny Charles

The Continental Club: Toni Price, Barfield; the Gallery: James McMurtry, Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Empire Control Room & Garage: Fragile Rock

Hotel Vegas: Stone Wheels

One-2-One Bar: Rebecca Loebe

The Saxon Pub: Sunny Sweeney & Brennen Leigh, Joe Teichman, Alex Culbreth, David Grissom

Stay Gold: Sarah Sharp

Strange Brew: Joe King Carrasco, Durawa

Stubb’s BBQ: Mike Stud, Futuristic

The White Horse: Emily Herring and the Farm to Market Band, Devin Jake, Jacob Jaeger

Wednesday

ACL Live: Christopher Cross, Michael McDonald, Mike Love, more

Beerland: Super Thief Tour Kickoff with Burnt Skull, Carl Sagan’s Skate Shoes, Oozer

The Broken Spoke: John Chandler

Carousel Lounge: Ryan Wilcox, Izzy Cox

The Continental Club: Whit Smith & Dave Biller, Painted Redstarts, Jon Dee Graham, James McMurtry; the Gallery: Moonpie, Matt Hubbard Trio

Donn’s Depot: Frank & the Honky-Tonk Doctors

Elephant Room: Sarah Arenella

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains

Gruene Hall: Lucas Jack

Historic Scoot Inn: Alias Isaiah

Hole in the Wall: Jenny Reynolds

One-2-One Bar: Lisa Marshall

Patika Wine & Coffee House: Selmer’s Arch

Poodie’s Roadhouse: Andrea Marie and the Magnolia Band

The Saxon Pub: Jimmy “Daddy” Davis & Bill Small, Johnny Nicholas

Speakeasy: Darkest Country Roads

The White Horse: Thrift Set Orchestra, Elsa Cross, Mayeux & Broussard

Thursday

Beerland: Izzy Cox

The Brass House: Lizzy Eidson Trio

Cactus Café: Austin Classical Guitar

Carousel Lounge: Utley, Hungry Onions, Beth & Jane, Kimia Penton

The Continental Club: Folk Uke, LeRoi Brothers, Barrence Whitfield & the Savages; the Gallery: Kalu James, Sit Down, Servant!

Dirty Dog Bar: Seeker

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

Firehouse Lounge: Billy Mansell on Drums, 35MM, claude9

Flamingo Cantina: Sitjari, Flying Balalaika Brothers

G’Raj Mahal: The Sieker Band

Lucky Lounge: Myles & the Long Shots, Rochelle & the Sidewinders

New World Deli: Jim Patton & Sherry Brokus, Jean Synodinos

One-2-One Bar: Brother Nothing, Thrilljoy, Daniel David

Poodie’s Roadhouse: Wink Keziah

Rattle Inn: Cascade Rye

Sahara Lounge: Stone 20, Fully Functional

The Saxon Pub: Bri Bagwell, Patrice Pike, The Eightysixxed

Strange Brew: The Black Lillies

Stubb’s BBQ: Nic Armstrong & the Thieves

The White Horse: Leo Rondeau, Candler Wilkinson, Rosie & the Ramblers

Vulcan Gas Company: Infected Mushroom