Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music shows, Oct. 2- Oct. 8.

Staff
Feral Future will perform Monday at Cheer Up Charlies.

Friday

The ABGB: DD Dagger, Pong

ACL Live: Alabama Shakes (“Austin City Limits” taping)

Beerland: Population, Annex, Gast, Sick Fate

The Blackheart: Swingset Junkies

Brass House: Candy DeClue, Art Carvajal, Distinguised Soundz

The Broken Spoken: Ben Rodgers, Sons of Johnny Cash

C-Boy’s Heart and Soul: Jitterbug Vipers, Sarah Sharp

Carousel Lounge: Poor Yorick, Mad Cowboys, Wigner’s Friend

Central Market: Wendy Colonna

Cherrywood Coffeehouse: Howard and Skye, Jonathan Howard, Blueflower Skye

Chuggin Monkey: Sean Evan and the Very Handsome Band

The Continental Club: Big Cat, the Blues Specialists, Lance Lopez; Gallery: Robert Kraft Trio

Dirty Dog Bar: Snake Skin Prison, Creeper, Resisting Vegas

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

El Sol y La Luna: Mariachi Mexican Folk

Emo’s: Boots

Fado: Safety Patrol

Flamingo Cantina: Los Skarnales, the Inverters, Cheeba McIntyre

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Horse Opera, Hog Branch, Palomino Shakedown, Mark Goodnight and the Ruby Creek Band

Graham Central Station: Roberto Mamalon

Gruene Hall: Natalie Stovall, Aaron Watson

Historic Scoot Inn: Star Parks

Junior’s Ice House: The Staylyns

Kick Butt Coffee: Susanna Lee

Luckenbach Dance Hall: Claude Butch Morgan, Cody Canada and the Departed

Mercer Street Dance Hall: the South Austin Moonlighters

On the Rocks: Jennifer B and the Groove, Tessy Lou and the Shotgun Stars

One-2-One Bar: Jean, Claude Van Jamme, Souls of Dragons

The Parish: Leon Bridges

The Rattlesnake Inn: Voodoo and Moonshine Band

Riley’s Tavern: John Chandler

Shiner’s Saloon: Band of Bandits

Stubb’s: Walk the Moon

Triple Crown: Mark Jungers

Vulcan Gas Company: Zeds Dead

The White Horse: Roger Wallace, Gumbo Ce Soir, Gritones

Saturday

The ABGB: Alien Knife Fight

ACL Live: The Decemberists

BD Riley’s: Michael Milligan, Texiana Bluez

Billy’s Ice: LC Rocks

Brass House: Pete Rodriguez, Jolie Goodnight Cabaret, Jacqui Walker Blues

The Broken Spoken: Alvin Crow

Carousel Lounge: Movin Blues, Patty David, Poor Yorick

Central Market Westgate: Hot Texas Swing Band

The Continental Club: Andra Day, Ramsay Midwood, Redd Volkaert; Gallery: Hilary York

Cypress Creek Cafe: Juke Joint Prophets, Jennifer B and the Groove

Dirty Dog Bar: Twelve Years Driven, SweitchBlade Lover, Fear Control

Dizzy Rooster: Mike Valliere

Donn’s Depot: Nash Hernandez Orchestra

Emo’s: Royal Blood, Bass Drum of Death

Frank Erwin Center: Fred Hammond, Donnie McClurkin, Hezekiah Walker, Kim Burrell (Festival of Praise tour)

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Two Hoots and a Holler, Bar Brawl

Gruene Hall: Max Stalling, Big Gus and Swampadelic

Gueros Taco Bar: The Brew, MC and the Mystix

Gypsy Lounge: the Badnotes

Hole in the Wall: Eugene Ray and the Rioteers, Wildcat Apollo

Junior’s Ice House: Whitestone Band

Lucky Lounge: Acustyka

The Mohawk: Golden Dawn Arkestra

The Parish: Max Frost

Riley’s Tavern: Deuce Coupe

Rumi’s Tavern: The Kind

Russian House: Huerta Culture

Sahara Lounge: Leticia Rodriguez, Zoumountchi

Saxon Pub: Warren Hood

Sherlock’s: the South Austin Moonlighters

Strange Brew: Matt Harlan

Stubb’s: Eagle Rock Gospel Singers

The Thirsty Nickel: Modern Day Midas

The White Horse: Rosie Flores, the Arrows, the Beaumonts, the Hickoids, New Mystery Girl, Corn Lovers, Dave Insley’s Careless Smokers

Sunday

The ABGB: Mitch Webb and the Swindles

Austin Music Hall: A$AP Rocky

Bat Bar Austin: Sean Showalter

C-Boy’s Heart and Soul: Hilary York, the Suffers, the Tontons

Cedar Street Courtyard: BK Percussion, Chris Castaneda and the Project

The Continental Club: Planet Casper, Wagoneers, Heybale, Amanda Cevallos; Gallery: Dave Biller Trio

Dizzy Rooster: Wynn Taylor

Gueros Taco Bar: The D.O. Trio, the Recuperators, Mark Kazanoff

Gypsy Lounge: Gemayel

Poodies: Tessy Lou and the Shotgun Stars

Satellite Bistro: Huck Johnson and the Jackknives

Saxon Pub: Deann René

Strange Brew: The Purgatory Players, George Ensle, These Fine Moments and Friends

Stubb’s: Bells Of Joy

Threadgill’s: John McKnight, Chris Duarte Group

Vulcan Gas Company: Griz

Whip In: Rhythm Dragons

The White Horse: Love Leighs, Soul Supporters, Conjunto Los Pinkys

Z Tejas: Jitterbug Vipers

Monday

BB Rover’s: Judith Miller Band, Joe Gee, Russ Harrison

Cactus Café: Da Costa

Cheer Up Charlies: G.L.O.S.S., Feral Future, Glue, Common Ignorance, Body Pressure

The Continental Club: Peterson Brothers Band, Mike Stinson, Dr. James Polk; Gallery: Dave Biller Trio

Donn’s Depot: Chris Gage

Elephant Room: John Mills Times Ten

Emo’s: Lord Huron

Giddy-Ups: Bob Appel

Hotel Vegas: Stone Wheels

One-2-One Bar: Ambhar Tequila, the 80H Project and the Shahid Soul Sessions

Poodies: George Ensle

Stubb’s: Danzig, Veil of Maya, Witch Mountain, Prong

Triple Crown: Chief and the Doomsday Device

The White Horse: Chuck Fleming, Jimmie Dreams 12, Amanda Cevallos

Tuesday

Billy’s Ice: Reed Brothers

Brass House: Jazz Inc Big Band

The Broken Spoke: Welson Henson

C-Boy’s Heart and Soul: The 8 1/2 Souvenirs

Carousel Lounge: Turnsole, Kickaction Collective

The Continental Club: Toni Price, Barfield; Gallery: Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Emo’s: Tori Kelly

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Tecate & Taco, Fingerpistol

Historic Scoot Inn: HoneyHoney

Junior’s Ice House: Emin Navarro

The Parish: The Dear Hunter

Shiner’s Saloon: Paul Nipper

Spider House Ballroom: Stone Wheels

The White Horse: Josh Buckley, Huck Johnson, Bo Porter, High Plains Jamboree

Wednesday

ACL Live: Counting Crows, Citizen Cope, Hollis Brown

The Badlands: Madmartigan

The Blackheart: Jonas Wilson

The Broken Spoken: Tracie Lynn, Heybale

Cactus Cafe: Kady Rain

Carousel Lounge: Izzzy Cox, Shawn Irwin, I Am the Albatross, Soulphonics

Donn’s Depot: Albert and Gage

Emo’s: The Tragically Hip

Ginny’s Little Longhorn Saloon: James Fosler Band

Gruene Hall: The Georges

Gueros Taco Bar: Jamie Lee Wilson, Noel and Brennen

Rattle Inn: Brother Nothing

Spiderhouse Ballroom: It Takes a Village

Stubb’s: Shakey Graves (Waller Creek Conservancy Benefit)

The White Horse: Elsa Cross, Sophia Johnson

Thursday

Austin Music Hall: Claude VonStroke

Brass House: Candy DeClue Quartet

The Broken Spoken: The Derailers

The Buzzmill: Ali Holder

C-Boy’s Heart and Soul: Paul Oscher, Jai Malano

Cactus Café: That Girl Dre, Drew Davis

Carousel Lounge: Wahoo Trout, Christine Young Band

The Continental Club: Bee Caves, Magic in Threes, DeRobert and the Half Truths; Gallery: Kalu James

Dirty Dog Bar: Arkona, Helsott, Ossuary

Donn’s Depot: Murphy’s InLaws

Elephant Room: Jitterbug Vipers

Emo’s: Sylvan Esso

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Frito Pie, Pint Night, Nick and Paige Band, Alvin Crow

Gruene Hall: That’s Right, It’s Not From Texas, Marshall Tucker Band

Gypsy Lounge: Knockin Bones, All Opposed, the Jukebox Romantics, the Hormones

The Highball: Ruby Dee and the Snakehandlers

Historic Scoot Inn: Thieving Birds

Junior’s Ice House: One Resistance

Lamberts: Keeper

The Mohawk: Superhumanoids

One-2-One Bar: Robin and the Redbirds, Sara and the Spark, Michael Bliss, Jaime Iveson

The Parish: Phutureprimitive, Holychild

Sahara Lounge: Jean, Claude Van Jamme, Bourgeois Mystics

Shiner’s Saloon: Brother Nothing

Speakeasy: Tennessee Stiffs

Strange Brew: Adler and Hearne

Stubb’s: The Heavenly States

Swan Dive: Nomad City

The White Horse: Ramsay Midwood, Duqaines, Candler Wilkinson