Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music listings: Nov. 8-14

Staff
The Zoltars play Tuesday at Waterloo Records.

Friday

ACL Live: The Eli Young Band

Anderson Mill Tavern: Minx

Antone’s: Bri Bagwell, Western Youth, K. Phillips & the Concho Pearls, Little Brave

B.D. Riley’s: Al Monti Band

Bastrop Brewhouse: Bill Davis

Beerland: Small Black, Silk Rodeo, Xander Harris

The Belmont: Bob Mould, Star Slinger, Larry Gus, Bronze Whale

The Blackheart: Middle Twin, Christy Hays

Bourbon Girl: DeeJay Silver

The Broken Spoke: David Madewell, Eleven Hundred Springs

Brass House: Boss St. Brass Band

Cactus Cafe: Peter Case

Carousel Lounge: The Go Wows, New Mystery Girl, the Mooks, Matthew Johnson

Cedar Street Courtyard: Suede

Central Market North Lamar: Seu Jacinto

Central Market Westgate: Hot Texas Swing Band

Central Presbyterian Church: Tori Kelly

Cheatham Street Warehouse: Rodney Parker & 50 Peso Reward

Cherrywood Coffeehouse: Lainey Wright

The Continental Club: The Blues Specialists, Junior Brown, Two Hoots & a Holler; Gallery: the Robert Kraft Trio, the Mike Flanigin Trio

Dirty Dog Bar: Anew Revolution, Boy Hits Car, the Armiger, Inch of Dark, Killing in Apathy, Beard the Lion

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: WinoVino

The Elephant Room: The Elias Haslanger Quintet, Violet Crown Revue

Elysium: The Misfits, the Attack, Lost in Society

Emo’s: Bingo Players, Bassjackers, Mak J

Fado Irish Pub: The Stars

Flamingo Cantina: Latasha Lee & the BlackTies, Los Manzanas Malas

Flipnotics: Wild Bill & the Lost Knobs, Bobby Jo Valentine

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Gruene Hall: Sarah Jarosz, the Milk Carton Kids

Güero’s Taco Bar: The Bob Fuentes Show

Gypsy Lounge: The Lance Keltner Group

Hill’s Cafe: Chuck Schaeffer, Billy Eli

The Hole in the Wall: Grackle, Christopher the Conquered, Gloom Balloon

Holy Mountain: Ratking, the Underachievers, Kosha Dillz, Fat Tony, Antwon

Hotel Vegas: Christan Bland, Blues Control, Holy Wave, Mirror Travel

The Infest: DJ Kat, DJ Lentejas

Junior’s Icehouse: Whitestone, Horseshoes & Hand Grenades, David Stewart

Legendary White Swan: Last Call Ramblers, Slaughter Daughters, Rock Bottom String Band

Maria’s Taco Xpress: Leeann Atherton Band

Mercer Street Dance Hall: Nick Gatwood & the Grinders, the Rollfast Ramblers

Midnight Rodeo: Six Market Blvd.

The Mohawk: Judge, Back to Back, Breakout, Subhumans, White Lung, Criaturas

Moon River Bar & Grill: Wink Keziah & Delux Motel

Moontower Saloon: The Cody Bryan Band

NeWorlDeli: Walter Ehresman

The North Door: Mac Demarco, Quasi, Booher

The Oasis: Check 1

The Office Lounge: Fusion

The Parish: Poolside, Bagheera, Orthy

Patsy’s Cowgirl Cafe: Texas Blues Heelers

PBK Stem & Stein: Lisa Marshall

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Gary P. Nunn, Owen Temple, Rhonda Ray, Charlie Pierce

Red 7: Phantom Lakes, Coliseum, True Widow, Pelican, the Young, Merchandise, Chelsea Light Moving

Red Eyed Fly: After These Messages, Whiskey Root, Cougar Bait, Scratch, Lady Zion & the Babylon Boys, Lions & Tigers

Riley’s Tavern: Two Tons of Steel

River Road Icehouse: The Zack Walther Band, Texas Renegade

The Roadhouse Bar & Grill: The Instigators

Russian House: Paula Maya

The Sahara Lounge: First Flight, Jimmie Dreams, Bus Stop Stallions, Golden Dawn Arkestra

Satellite Bistro & Bar: Tony Airoldi & the Lucky 7

The Saxon Pub: Eric Tessmer, Lisa Tingle, Denny Freeman

The Scoot Inn: Buried Cities, Threes Away

Shenanigans: DJ Trick

Shooters Austin: LC Rocks

Speakeasy: Radiostar, DJ Bigface

Spicewood Vineyards: Mingo Fishtrap

Spider House Cafe & Ballroom: DJ Mighty Fly

Strange Brew: The Suburban Beat, Charlie Faye, the South Austin Moonlighters

Stubb’s: Gov’t Mule, Vintage Trouble, MilkDrive

Swan Dive: Tyler Nail, Lance Whalen, Suzanne Monroe

Trailer Space Records: the John Pauls, Boss Eye, more

Triple Crown: The Joel Hofmann Band, Mr. Lewis & the Funeral 5, the Hickoids, Pure Luck

Whip In: Steve James

The White Horse: Gumbo Ce Soir, Ramsay Midwood, the Revelers

Saturday

ACL Live: Simian Mobile Disco, Twin Shadow, Dave P, Sammy Slice

Anderson Mill Tavern: Fridayz

Antone’s: George Porter, A Live One

B.D. Riley’s: Michael Milligan & the Altar Boyz

Bastrop Brewhouse: George Devore

Beerland: Drakulas, Audacity, Scott Reynolds, the Last

The Belmont: Del the Funky Homosapien, Flatbush Zombies, Bodega

The Blackheart: Jason Anderson, Feverbones, Senor Fin

Brass House: The Pete Rodriguez Trio, the Jacqui Walker Blues Band

The Broken Spoke: David Madewell, Alvin Crow

Cactus Cafe: Kevin Welch, Dustin Welch

Carousel Lounge: Boss Street Brass Band, Suspirians, MC Sweet Tea, DA Headband, Foot Patrol

Cedar Street Courtyard: Hip Hop Hooray

Central Market North Lamar: Joe King Carrasco y El Molino

Central Market Westgate: The Lost Pines

Cheer Up Charlie’s: Men, Christeene, Gretchen’s Disco Plague

Cherrywood Coffeehouse: Chris Petkus

The Continental Club: Redd Volkaert, Shaun Young Benefit: The Modern Don Juans, the Horton Brothers, Wyldwood Four, Texas Blue Dots; Gallery: Scarlett Olson, the Mike Flanigin Trio

Craft Pride: Woody Russell

Dirty Dog Bar: Ice Kills Nine, Famous Last Words, Erra, Chasing Safety, Sirens & Sailors, Fire From the Gods, Detroit Left, Chernobyl the Secre

Dizzy Rooster: Sugar Bomb!

Donn’s Depot: Kenny & the Lunatics

East Side Showroom: Flying Balalaika Brothers

Eddie V’s Edgewater Grill: The Lucky Strikes

The Elephant Room: The Freddie Mendoza Quintet

Elysium: KMFDM, Chant

Empire Control Room & Garage: Chet Faker, Big Black Delta, Jupiter

Fado Irish Pub: Electric Circus

Flipnotics: Raggedy Edge, the Columnist

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Gruene Hall: Bill Hearne Trio, the Band of Heathens, Chris King

GT Austin: Les Frères Méduses

Güero’s Taco Bar: Wink Keziah, Ponty Bone

The Hole in the Wall: The Kathy Guillen Trio, Westgate Revival Band, the Roulettes

Holy Mountain: Regents, Coliseum, Narrows, Retox, Ceremony, Cro-Mags

Hotel Vegas: Black Tusk, Inter Arma, Yakuza, Eagle Claw

The Infest: The Swellers, the Moms, Fingers Crossed

Junior’s Icehouse: Suit, Woot Talley

Lamberts: Stephen Kellogg, the Saint Johns

Legendary White Swan: Toxic Fuse, the Stuffies, Peace & Quiet

The Mohawk: Tenacious D, Craig Robinson, Jenny Slate

Moontower Saloon: Andy MacIntyre

NeWorlDeli: Panama Hats

Nomad Bar & Patio: Los SuperAvengers, the Nematoads, the Spoils

The Nook Amphitheater: Public Disturbance

The North Door: The Men, Bleached, Hunters, Saint Rich

One-2-One Bar: Jon Napier, Tyrone Vaughn & the Antennas

The Owl Wine Bar & Home Goods Store: Nano Whitman

The Parish: Bernhoft, Sivert Høyem

Patsy’s Cowgirl Cafe: Texas Skyz

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Mark Powell & Lariat

Poodle Dog Lounge: M.L. Frank

Red 7: Latasha Lee & the BlackTies, Brownout, Lee Fields & the Expressions

Red Eyed Fly: After These Messages, Stage of Existence, Dr. Green Dreams, Colin Leonard, the Zach Willard Band

Republic Live: BT, Andrew Parsons

Riley’s Tavern: Scott H. Biram

River Road Icehouse: Six Market Blvd.

The Sahara Lounge: Bamako Airlines, Zoumountchi

Satellite Bistro & Bar: Swingsters

The Saxon Pub: Guy Forsyth, the Damn Quails, Tessy Lou, John Gaar

The Scoot Inn: Isaiah the Mosaic, the Hereticks

Shooters Cedar Park: The Matt Cline Band

Speakeasy: DJ Nu-Mark, DJ Digg, DJ Gatsby

St James Episcopal Church: Elias Haslanger

The Stardust Club: Dead Things Don’t Bleed

Strange Brew: Jazz Mills, The Jane Bond Band, Meg Hutchinson

Stubb’s: Cilantro Boombox, Como Las Movies, Gina Chavez

Swan Dive: B the Beat

Tavern In The Gruene: Buster Jiggs

Trailer Space Records: Kevin McGee, DJ 2ntenz, DJ Sheednomics

Triple Crown: Old Problems, Penny, Big Data, Drone

Whip In: Bottom Dollar String Band

The White Horse: Dave Insley’s Careless Smokers, Willie T. Taylor, Tom Vandenavond, Possessed by Paul James

Sunday

Bass Concert Hall: Harry Connick Jr.

Bat Bar: Sound Advice, The Amber Lucille Band

The Blackheart: Twango Reinhardt

Cedar Street Courtyard: The Scorceses

Central Market North Lamar: The Jeff Lofton Quartet

The Chuggin’ Monkey: Red Lady

The Continental Club: Planet Casper, the Wagoneers, Heybale!; Gallery: Bonnie Whitmore, William Graham, Dupree

Dizzy Rooster: Sonny Wolf Band

The Elephant Room: Kirk Covington

Empire Control Room & Garage: Chali 2na

Firehouse Hostel & Lounge: Sons of Santos

Flipnotics: Floozy

Gruene Hall: Bret Graham, Susan Gibson

Güero’s Taco Bar: Blue Mist

The Hole in the Wall: Middle Twin, As Luck Would Have It

Holy Mountain: Illustrations, Beartooth, Defeater

Hotel Vegas: The Impossibles

Hyde Park Bar & Grill South: Jazz Daddies

In.gredients: Global Soup

Junior’s Icehouse: Suffrin’ Succotash

Kingdom: Pezzner

The Lucky Lounge: Colton Cerny & the Trespassers

The Mohawk: Cayucas, Good Field, the Laughing Growl

Moontower Saloon: Steel Beam

One-2-One Bar: The Possum Posse, Amanda Cevallos & the High Hands

The Parish: Bonobo, Most Jeffinitely

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Tessy Lou & the Shotgun Stars, Jon Napier

Poodle Dog Lounge: Darla Oates

Red 7: Nik Turner’s Hawkwind

Red Eyed Fly: Sniper 66, Die Mutts, Fight Plan

The Sahara Lounge: Eagle Eye Williamson

The Saxon Pub: Resentments, John Gaar, Jason Charles Miller, After Midnight, Johnson

The Scoot Inn: The Blue Velvets, Tone Monkeys, Forty Dead Men

Strange Brew: Chop Shop, The Purgatory Players

Stubb’s: Lydia, From Indian Lakes

Tavern In The Gruene: Whiskey Rodeo

Threadgill’s North: Out of the Blue

Threadgill’s South: Jon Emery’s Hillbilly Revival

Whip In: White Horse Orchestra

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, Urban Achievers Brass Band

Z’Tejas Sixth Street: Javier Chaparro & Salúd

Monday

Antone’s: Derek O’Brien

Bat Bar: JBone & Southern Means

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

Cheatham Street Warehouse: Jordan Minor, Charlie Stout

The Chuggin’ Monkey: Bomb Squad

The Continental Club: The Peterson Brothers, Dale Watson; Gallery: Church on Monday, James Robinson, B.Temple, D-Madness

Dizzy Rooster: Red Lady

Donn’s Depot: Chris Gage

The Elephant Room: Michael Mordecai’s Jazz Jam, the Jitterbug Vipers

Emo’s: Motion City Soundtrack, Relient K, Driver Friendly

Firehouse Hostel & Lounge: Avi Hartman

Flipnotics: The Bottom Dollar String Band, the Bluegrass Outfit

Friends Bar: Eric Tessmer, The Dave Scher Trio

Gruene Hall: Bret Graham

The Hole in the Wall: The Old Five & Dimers, the Bluebird Specials

Hyde Park Bar & Grill South: The Adventures of…

The Infest: The Black Rose Phantoms, Straight Shooter, Ripper

One-2-One Bar: The Matchmaker Band, the Nightowls, Ray Prim, Tom Meny, Jackie Venson, Ricky Stein

Poodie’s Hilltop Roadhouse: W.C. Jameson, Allen Reid

Red 7: The Chariot, Glass Cloud, To the Wind, Birds in a Row, Rebuker

River Road Icehouse: Empty-Handed Vagabonds

The Sahara Lounge: Austin Miller, the Hang, Chris King & the Liberators, Kathryn Legendre

The Saxon Pub: Lonelyland, Lex Land, Sam Pace & Gilded Grit, Whiskey Root

Strange Brew: The Juke Joint Prophets, the Hut Nut Riveters, the Brothers Vinyl, McKinney Scalzo Sexton

Tavern In The Gruene: Court Nance and Friends

Triple Crown: Motel Mirrors

Whip In: Ben Balmer

The White Horse: Bonnie Montgomery, Jim Stringer & the A.M. Band, King Curse

Tuesday

ACL Live: Janelle Monáe

B.D. Riley’s: The Suzanne Smith Band

The Belmont: Hot Command with Lex Land

Brass House: The Dean Macomber Quartet

The Broken Spoke: Armadillo Road, Weldon Henson

Carousel Lounge: Double Bogie, KALO

Cedar Street Courtyard: Chris Casteneda

Cheatham Street Warehouse: Tessy Lou & the Shotgun Stars, Blue Water Hwy

Club 1808 & Annex: Zeitgeist

The Continental Club: Toni Price, Huerta Culture; Gallery: Kalu James, the Ephraim Owens Experience

Dizzy Rooster: Tish & The Mizzbehavin Band

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Driskill Grill: Austin Miller

The Elephant Room: The Carter Arrington Quartet, Stanley Smith

Flamingo Cantina: Jonathan Scales Fourchestra, KP & the Boom Boom

Flipnotics: Seth Sherman, Erik Hokkanen

Friends Bar: Clay Campania, The Erin Jaimes Band

Gypsy Lounge: BlueSqueezeBox

Headhunters: The Dead Love Club, Siq Boys

The Hole in the Wall: The Hogan Sullivan Band, Zoe Muth & the Lost High Rollers, Fog & Bone

Holy Mountain: 10101, DePalma, Xander Harris, Scorpio

Hotel Vegas: Tele Novella, Week of Wonders, Polio Club

Hyde Park Bar & Grill South: Susan Arbuckle

Lamberts: Butch Walker, Marc Scibilia

The Mohawk: Meganaut, First Pilot, All the Elements

One World Theatre: Rickie Lee Jones

One-2-One Bar: Ghosts Along the Brazos

The Parish: Blitzen Trapper, Alialujah Choir

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Air Loom

The Rattle Inn: George Devore

Red 7: Virgin Shores, Marsh Chapel, Sugar Queens

River Road Icehouse: Scott Morgan

The Sahara Lounge: Clank, Hooka Hey, Black Cadillac

The Saxon Pub: Will Sexton, Amy LaVere, John Lochart, David Grissom

Strange Brew: Chip Dolan, Danny Britt, Marvin Dykhuis, Durawa, the Peterson Brothers, the Apostles of Manchaca, David Hamburger, Paul Glasse

Trailer Space Records: King Pelvis

Triple Crown: Ripe Honey, Alex Harris, AnnaBeth + Gost, the Miles in These Shoes, Grimnasty, Robo, AyeCue

Waterloo Records: The Zoltars

Whip In: Flamenco Symphony

The White Horse: Loves It!, Choctaw Wildfire, Jesse Harris

Wednesday

ACL Live: The Fresh Beat Band

Antone’s: The Hard Pans, Union Specific, Eagle Eye Williamson, Wild Bill & the Lost Knobs

Beerland: David Israel, Polio Club, Ruby Fray, Spiked Punch, Party Plants

Bourbon Girl: Jo Hell Band

Brass House: Pete Rodriguez

The Broken Spoke: TJ Bonta, Jeff Hughes & Chaparral

Bungalow: Graham Wilkinson

Cactus Cafe: Marshall Chapman

Carousel Lounge: The Splinters

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Continental Club: Kalu James, the Painted Redstarts, Jon Dee Graham, James McMurtry; Gallery: Aimee Bobruk, Ethan Azarian, Trube Farrell & Snizz

Dirty Dog Bar: Kill Devil Hill, Eyes Set to Kill, Black Water Rising, Girl on Fire, Critical Assembly, Head Crusher

Donn’s Depot: Frank & the Honky-Tonk Doctors

Eddie V’s Edgewater Grill: James Speer

The Elephant Room: Baker’s Dozen, Jazz Pharaohs

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains

Flipnotics: Rose Sinclair, Lex Land

Four Seasons Hotel: Rosie Flores and The Rivetors

Friends Bar: JT Coldfire, Swamp Sauce

Gruene Hall: Chubby Knuckle Choir

Güero’s Taco Bar: The Larry Monroe Radio Show

Ham Jam House Concerts: Sarah Mc Quaid

Headhunters: Jason Charles Miller, Johnny Pabst, Alien Knife Fight, Mick Moore

The Hole in the Wall: D-Madness

Holy Mountain: Woodgrain, Brazilionaire, Red Ox

Hotel Vegas: Church Shoes, the Golden Boys, the Stuffies, DJ Andrew McCalla

Junior’s Icehouse: Dale Dillard, Patton Sparks

The Lucky Lounge: Dead Things Don’t Bleed, Dharma Kings

The Mohawk: The Ripe, Thinknothink, Znth

One-2-One Bar: Amy Atchley, the Jackie Myers Band

The Owl: Henry Kaiser, Steve Parker, Nick Hennies, Aaron Russell, Damon Smith

Poodie’s Hilltop Roadhouse: B.B. Morse

Red 7: Maryann, the Villettes, Patch

Riley’s Tavern: Wink Keziah

The Sahara Lounge: Mayeux & Broussard, La Migra, the Frank Mustard Project, the Happen-Ins, Danny B. Harvey

The Saxon Pub: Walt Wilkins & the Mystiqueros, Debbi Walton, Air Loom, Johnny Nicholas

The Scoot Inn: The Awkward Robot, the Roulettes, Heyrocco

Strange Brew: Nate Rodriguez, Bob Cheevers, Barbara Nesbitt, Van Wilks, Lauren Silva

Stubb’s: American Authors, Misterwives, the Royal Concept

The Thirsty Nickel: Sound Advice

Threadgill’s North: Mike June

Threadgill’s South: So Long, Problems; Emily Wolfe

Triple Crown: Manzy Lowry, For Elise, the Matchsellers, Big Cabin, Mo Moore

Waterloo Records: Mike Doughty

Whip In: Erez Billio

The White Horse: Robert Allan Caldwell, James Hyland & the Joint Chiefs, Leo Rondeau

Z’Tejas Sixth Street: Stephen Doster, Philip Gibbs, Randy Weeks

Thursday

Antone’s: SoMo

B.D. Riley’s: Tea Merchants

Beerland: War Master, Abysmal Lord, Khringe, Ente Muerte

The Belmont: Skyrocket

Billy’s Ice House: Carolina Story

Brass House: The Philip Marshall Quartet

The Broken Spoke: Tony Harrison, (expletive) Sons of Johnny Cash

Cactus Cafe: Matt the Electrician, Kris Delmhorst

Carousel Lounge: Ramon & Band, Calliope, the C4 Band, King Amy & the Great Creators

Cedar Street Courtyard: LC Rocks

Central Market North Lamar: Tameca Jones

Central Market Westgate: Jimi Lee

Cheatham Street Warehouse: The Owen Temple Trio

Cherrywood Coffeehouse: Claire Domingue

The Chuggin’ Monkey: Austin Party Band

Club 1808 & Annex: DJ Samo, SymmaTree, Kazee Queen, Lace Tunes, Alesia Lani, DDotElles

The Continental Club: Folk Family Revival, Mike & the Moonpies; Gallery: Dan Dyer, Tameca Jones

Dizzy Rooster: Mike Vallaire and the LoneStar Rejects

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Cats & the Canary

Eddie V’s Edgewater Grill: Robert Kelly

The Elephant Room: The Adrian Ruiz Quintet, the Jitterbug Vipers

Empire Control Room & Garage: He Is Legend, Fever Dreamer

Flamingo Cantina: Gerald G, LNS Crew, Team Next, DIE Slo, DJ Charlie

Flipnotics: Jananna, Mandy Rowden

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Freddie’s Place: Shawn Matthews

Gruene Hall: Zane Williams

Güero’s Taco Bar: The Fabs

Gypsy Lounge: As Luck Would Have It

The Hole in the Wall: Hooka Hey, Hailer, the Daylight Titans

Holy Mountain: The Josh Berwanger Band, Bremen Riot, Heavenly States

The Infest: The Koffin Kats, Klax, Eddie Peery

Junior’s Icehouse: Jesse Redman, Danny Fast Fingers

Lamberts: Ruby Dee & the Snakehandlers

The Lost Well: Transient

Maria’s Taco Xpress: Blues & Brews

Moontower Saloon: JT Coldfire

The Nook Amphitheater: Red Lady

The Parish: Serafia, Henry + the Invisibles, BigBear

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Adam Lopez & His Rhythm Review, Parker McCollum, Air Loom

Red 7: Swingin’ Utters, Blacklist Royals

Remedy Bar and Lounge: DJ Mighty Fly

Riley’s Tavern: Ryan Mars

River Road Icehouse: Whiskey Rodeo

Ruth’s Chris Steak House: The Jeff Lofton Trio

The Sahara Lounge: The Missy Fits, Bob Guz, Jacob Borshard, Luna Tart, the Skeletors

Satellite Bistro & Bar: Kevin Ahart

The Saxon Pub: Britny Lobas & Red Coral, Ashley Monical, Eightysixxed

The Scoot Inn: Gossamer Frontier, Ruby Fray, Rama Committee, Ichi Ni San Shi

Speakeasy: Fire!, DJ FNDOMNTL

Strange Brew: Billy Bacon & the Forbidden Pigs, Miles Zuniga, Paper Moon Shiners

Stubb’s: Ronnie Fauss, Shawn Nelson, Scotty McCreery, Angie Johnson

Triple Crown: Molly J. Hayes, Lion & the Giraffe, Pony Lagoon, Ian Lee & the Open Hearts

Whip In: Boogaloo Groove, the Steve Bidwell Trio

The White Horse: Silas Lowe, Zoe Muth & the Lost High Rollers, Them Duquaines

Z’Tejas Sixth Street: The Brew