Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music listings: Oct. 18-24

Staff
Max Frost plays at Waterloo Records on Sunday.

Friday

Anderson Mill Tavern: Vallejo

Antone’s: Soul Track Mind, Crooks, the Roosevelts, Bus Stop Stallions

B.D. Riley’s: Sean Orr

Bastrop Brewhouse: Bob Schneider, Lex Land

Beerland: Gut Bucket, Lone Star Demons, Brothers Collateral

The Belmont: Jason Isbell, John Moreland

The Blackheart: Roxy Roca, the Madisons

Brass House: Blues Posse

The Broken Spoke: Gary P. Nunn, David Madewell

Cactus Cafe: Lost & Nameless Orchestra

Carousel Lounge: Fledglings, the Ron Titter Band, Mavis Beacons

Cedar Park Center: Kid Cudi, Big Sean, Logic

Cedar Street Courtyard: Funk Mob

Central Market Westgate: Tony Harrison & Hot Texas

Cheatham Street Warehouse: The Foscoe Jones Band

Cherrywood Coffeehouse: After These Messages

The Continental Club: The Blues Specialists, Jon Langford & Skull Orchard, Deano Waco & the Pervs, Churchwood, Waco Brothers; Gallery: The Robert Kraft Trio, the Mike Flanigin Trio

Dirty Dog Bar: MC Overlord

Dizzy Rooster: Purpleroom

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: BlueSqueezeBox

The Elephant Room: Carol Morgan, the Freddie Mendoza Quintet, the Violet Crown Revue

Emo’s: Jessie Ware, Mikky Ekko

Evangeline Cafe: Redd Volkaert

Fado Irish Pub: The Austin City Dolls

Firehouse Hostel & Lounge: Charlie Cotton

Flamingo Cantina: Subrosa Union, Thicker Than Thieves, Tambourine Machine

Flipnotics: Ray Prim’s Soulwriters in the Round: Kacy Crowley, Kit Nelson, Wild Bill & the Lost Knobs

Four Seasons Hotel lobby lounge: Murphy’s InLaws

Freddie’s Place: The Devin Jake Band

Gruene Hall: Micky & the Motorcars

Güero’s Taco Bar: The Bob Fuentes Show

Gypsy Lounge: Meganaut, Megabig

Headhunters: The Livends, Klax, the Lucky Odds, Nickolas Rage

Hill’s Cafe: Jaelyn Lucas

The Hole in the Wall: Opposite Day

Hotel Vegas: Hereticks, Growl, Borrisokane, Salesmen

The Infest: Fayuca, Red Cup Music, Young Costello, Judivan Roots

Junior’s Icehouse: Sugar Bomb, Paul Renna

The Lost Well: Maligno, Mala Suerte, Solomon

Maria’s Taco Xpress: Leeann Atherton Band

Mercer Street Dance Hall: Mike & the Moonpies

Midnight Rodeo: Matt Kimbrow

The Mohawk: Power Chief, Vegatron, AFI, Touché Amoré

Moontower Saloon: JT Coldfire

The Nook Amphitheater: Dahebegebees

The North Door: Scorpion Child, Leopold & His Fiction, Sweat Lodge

Nutty Brown Cafe: Eric Neznik

NXNW Restaurant & Brewery: Greg Loftus

The Oasis: Suede

The Office Lounge: The Instigators, Trainwreck

One World Theatre: Jose Feliciano

One-2-One Bar: Bill Carter, the Night Mothers

The Parish: Hanni El Khatib, Bass Drum of Death

Patsy’s Cowgirl Cafe: The Therapy Sisters

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Charlie Pierce, Double R Nothin, the Everydudes

Red 7: P.O.S.

Red Eyed Fly: Immortal Guardian, Dimension, the Deadly Breed, Knights of Darkness, Stage the Massacre

Red Shed Tavern: Dead Things Don’t Bleed

Republic Live: Datsik

Riley’s Tavern: The Beaumonts

River Road Icehouse: The Bigsbys

Russian House: Blue J

Sao Paulo’s Restaurante: Elias Haslanger

The Sahara Lounge: Bee vs. Moth, Stop Motion Orchestra, the Invincible Czars

Satellite Bistro & Bar: The Morris Nelms Duo

The Saxon Pub: Denny Freeman, Extreme Heat, Kem Watts, Patrice Pike

Shenanigans: King Onus

Shooters Austin: Stooch Band

Smoke’n Hops: Tim Angsten

Spider House Cafe & Ballroom: Yum, Anabella, Gang Sign, Hola Beach

Strange Brew: The Suburban Beat, Havilah Rand, Strange Nange

Stubb’s: J. Roddy Walston & the Business, Gringo Star

Swan Dive: Seth Faergolzia, J. Ray

Threadgill’s South: Reid Wilson, Silo Road, La Tampiquena

Trailer Space Records: Panhandle Texas, Deadly Breed, the Grundles

Triple Crown: Jumbofunk, Black Water Revival, Hog(expletive), the Sonomatics

Waterloo Records: J. Roddy Walston

Whip In: Raven & the Blackbirds, Kim Simpson, Jesse Sublett

The White Horse: Skyline Wranglers, Wildcat Playboys, Roger Wallace

Saturday

ACL Live: John Fogerty

Anderson Mill Tavern: Think Tank

Antone’s: Jimmie Vaughan & the Tilt-a-Whirl Band, Lou Ann Barton, Mike Flanigin, the Bluebonnets

Austin Music Hall: J. Cole, Wale

B.D. Riley’s: Michael Milligan & the Altar Boyz

Billy’s Ice House: Jeff Strahan

The Blackheart: Eagle Claw, Ditch Witch

Brass House: Kevin Ahart, Pete Rodriguez

Cactus Cafe: Kristy Lee

Carousel Lounge: Low Rent, Virgin Shores

Cedar Street Courtyard: Sprung

Central Market Westgate: Jacqui Walker

Cheatham Street Warehouse: The Foscoe Jones Band

Cheer Up Charlie’s: Pataphysics, Daniel Francis Doyle & the Dreams, Ghetto Ghouls

Cherrywood Coffeehouse: Minnie & Ella Jordan

Club 1808 & Annex: Terra Alive, Madmartigan, Cazador, Howlin’

The Continental Club: St. Paul & the Broken Bones, Lost Bayou Ramblers; Gallery: Scarlett Olson, the Mike Flanigin Trio

Dizzy Rooster: Jo Hell

East Side Showroom: Haun’s Mill

Eddie V’s Edgewater Grill: The George Carver Trio

The Elephant Room: The Ephraim Owens Quintet

Fiesta Gardens: Dahebegebees

Firehouse Hostel & Lounge: Blues in the Night

Flamingo Cantina: New Kingston

Flipnotics: Rick Steinburg & the Stonecastle Family Band, Dan & Laurel, Art School with Nicholas Gimbey

Four Seasons Hotel lobby lounge: Brett Cline

Gruene Hall: Chris Knight, Danny Brooks Band

Güero’s Taco Bar: Los Tipicos de Cuba, the Ricky Stein Band

Headhunters: Numbskull, Redeemed Chaos, Witch Diaries, Shadow Spectrum, Southern Front, Nekrist

Hill’s Cafe: Tyler Nail, Tambourine Machine

The Hole in the Wall: Seven Circles, Play by Numbers, Vorcha

Holy Mountain: Afrofreque, Chesterfield, Austin Boogie Crew

Hotel Vegas: Guantanamo Baywatch, Lust Cats of the Gutters, Mannequin (Expletive)

Junior’s Icehouse: Don’t Tell Debbie, Clint Manning, One Resistance

Lamberts: Yuma, Mobley, Kinky Machine

The Lost Well: Cunto, Sex Machine

Maria’s Taco Xpress: Alan Haynes

Mercer Street Dance Hall: Michael Myers

The Mohawk: Crystal Antlers, the Zoltars, Hundred Visions

The Nook Amphitheater: Public Disturbance

Nutty Brown Cafe: Jake Whitman, Ross Williams

One-2-One Bar: The Damn Torpedoes

The Owl Wine Bar & Home Goods Store: Brian McKinney

Pacha: Kiya Heartwood

Patsy’s Cowgirl Cafe: The Jerry Sires Band

Poodie’s Hilltop Roadhouse: The Everydudes, the TallBoys Band, Cody Jasper

Red 7: Mount Kimbie, Jonwayne, D33J, Sargent House Tour: And So I Watch You From Afar with This Town Needs Guns, Mylets

Red Eyed Fly: Laura Forster & the Severed Strings, the Dixie Underground, Fouled Out, Last Daze, Lions & Tigers

Red Shed Tavern: The Enablers

Republic Live: Robbie Rivera

Riley’s Tavern: Roy Heinrichs

River Road Icehouse: Court Nance

The Sahara Lounge: Os Alquimistas, Zoumountchi

Sam’s BBQ: Maryann Price

Satellite Bistro & Bar: T Jarrod Bonta Trio

The Saxon Pub: Deuce Coupe, Omar and the Howlers

Shooters Cedar Park: LC Rocks

Speakeasy: LixBox

Spider House Cafe & Ballroom: Slugbug, Chalkboards, Easy Tiger, the Sun Machine, Team Second Place

Stomping Grounds North: Jason Brennan, Jason Kane White

Strange Brew: Aimee Bobruk, Graham Wilkinson, Jess Williamson

Stubb’s: JJ Grey, Mofro, Uncle Lucius

Swan Dive: Island & Tigers, Tambourine Machine

Threadgill’s South: Jimmy LaFave, Parker Millsap

Trailer Space Records: Greywinds, Blurry Visions, Ugly Twin

Triple Crown: Legendary Skies, See You in the Morning, Brea, Mount Sherpa

The White Horse: Dave Insley’s Careless Smokers, Bo Porter, Two Hoots & a Holler

Whizzerville Hall: Nathan Young And The Keen Country Band

Sunday

Beerland: Holly Hunt, Patient OT, (expletive)violence

The Blackheart: Twango Reinhardt

The Chuggin’ Monkey: Red Lady

The Continental Club: David True, Planet Casper, Heybale!; Gallery: Bonnie Whitmore, William Graham, Dupree

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: The Jeff Helmer Trio

Fado Irish Pub: Sean Orr

Firehouse Hostel & Lounge: Sons of Santos

First Unitarian Universalist Church of Austin: Kiya Heartwood

Flipnotics: Marc Brenton, Javelina, The Fosters, the Goulds

Freddie’s Place: The Jimmy James Band

Gruene Hall: Ruby Jane, Ponty Bone & the Squeezetones

Güero’s Taco Bar: Mitch Webb & the Swindles

The Hole in the Wall: Megabig, Dead Strangers

Holy Mountain: Adam Torres, Tube Top 69, Devin James Fry, Garrett Hellman

Hotel Vegas: Que Pasa?, Feral Future, Palit

The Mohawk: Deep Space, the Rips, Ghost Box Orchestra, Salted

Moontower Saloon: The Trey Stapleton Band

The Oasis: The Brew

One World Theatre: Keiko Matsui

One-2-One Bar: Amanda Cevallos & the High Hands, the Possum Posse

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Tessy Lou & the Shotgun Stars, the Jon Napier Band

The Rattle Inn: Lucas Hudgins & the First Cousins

Red 7: Titus Andronicus, Midgetmen, Low Times

Red Eyed Fly: Damage Control

River Road Icehouse: Russell Bisbey

The Sahara Lounge: Ryan & the Relics, Veronica Starr & the Stargazers

The Saxon Pub: Jimmy and the Mustangs, John Gaar, the Resentments

Six Lounge: Jordan Tanner

Strange Brew: Chop Shop, the David Henderson Trio, the Purgatory Players

Stubb’s: Melanie Martinez

Threadgill’s South: The Stapletones

Waterloo Records: Max Frost

Whip In: White Horse Jazz Orchestra

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, Tony Airoldi, Urban Achievers Brass Band

Z’Tejas Sixth Street: Trés

Monday

Antone’s: Derek O’Brien

The Blackheart: Bitter Birds

Brass House: Peggy Stern

Cactus Cafe: The Hems

The Chuggin’ Monkey: Bomb Squad

The Continental Club: The Peterson Brothers, Dale Watson; Gallery: Church on Monday, James Robinson

Dizzy Rooster: Red Lady

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Freddie Mendoza’s Jazz Jam, Danielle Reich & the Gratuitously Hip

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux & the Austin Cajun Aces

Firehouse Hostel & Lounge: Avi Hartman

Flipnotics: The Bottom Dollar String Band, the Bluegrass Outfit

Gruene Hall: Bret Graham

Headhunters: Goliath, a Memoria, Brooded, Bury the Rod, I Bury the Living, In Pursuit, Villean

The Hole in the Wall: The Old Five & Dimers, Junkyard Mongrels, Robobilly, the Bluebird Specials

One-2-One Bar: Jennifer Ellen Cook, the Matchmaker Band, the Nightowls

The Parish: Langhorne Slim & the Law, Jonny Fritz

Poodie’s Hilltop Roadhouse: George Ensle, Mike Beck

River Road Icehouse: Empty-Handed Vagabonds

The Sahara Lounge: Molybden, Justin Fallen, David Longoria

The Saxon Pub: Bob Schneider’s Lonelyland, Jake Levinson, Mrs. Glass

Strange Brew: The Hot Nut Riveters; McKinney, Scalzo, Sexton

Whip In: Ben Balmer

Tuesday

Antone’s: Two Hoots & a Holler

Austin Music Hall: Matt Papa

B.D. Riley’s: The Suzanne Smith Band

The Belmont: Lex Land

Billy’s Ice House: Austin Gilliam

Brass House: The Jake Langly Trio

The Broken Spoke: Armadillo Road, Weldon Henson

Cheatham Street Warehouse: Blue Water HWY

The Continental Club: Toni Price, Alejandro Escovedo, Amanda Cevallos; Gallery: James McMurtry, the Ephraim Owens Experience

Dirty Dog Bar: The Browning, This or the Apocalypse, Honour Crest, Tear Out the Heart, Myka Relocation, Reflections, Erra, Taking on Poseidon,

Dizzy Rooster: Tish & The Mizzbehavin Band

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

The Elephant Room: Westlake Drive, Stanley Smith

Elysium: Euro Trash

Evangeline Cafe: Dime Store Poets

Firehouse Hostel & Lounge: The Love Leighs

Flamingo Cantina: After These Messages, Bruce, Circling Drones

Flipnotics: Paper Moon Shiners, Erik Hokkanen

Gypsy Lounge: BlueSqueezeBox

The Hole in the Wall: Appalachian Dinosaur Exhibit, the Columnist

Holy Mountain: Into the Groves & Through the Vines, Cationtape, Quiet Fires

Hotel Vegas: Cave, the Dead Space, Moonwalks, Marriage

Hyde Park Bar & Grill South: 3 Chord Rodeo

The Mohawk: Mighty Mountain, Casual Strangers, Obscured by Echoes

One World Theatre: Michael Grimm

One-2-One Bar: Joel Schisler, Ghosts Along the Brazos

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Moonfly, Tommy Elskes

Red Eyed Fly: Jay Porter, Stitch, Smokin’ Hope

The Sahara Lounge: Ash Grey & Couch Fire, Black Cadillac

The Saxon Pub: Amy Lavere, Bruce Hughes, David Grissom, Texas Never Whispers

Strange Brew: Durawa, the Apostles of Manchaca

Stubb’s: They Might Be Giants, Moon Hooch

Trailer Space Records: Ancient Gods, Animal Crackers, Downbeats

Triple Crown: Tony Taylor

Whip In: Flamenco Symphony

The White Horse: Charles Thibodeaux & the Austin Cajun Aces, Choctaw Wildfire, the Love Leighs

Z’Tejas Sixth Street: Tameca Jones

Wednesday

Antone’s: American Aquarium, Cody Canada & the Departed, Darren Hoff & the Hard Times

Beerland: The Plutonium Farmers, Shinta, Suspirians

Brass House: Pete Rodriguez

The Broken Spoke: TJ Bonta, Jeff Hughes & Chaparral

Cactus Cafe: The Howlin’ Brothers, Wood & Wire

Carousel Lounge: Zach Pohl, Dead Random

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Continental Club: Ross Cooper, James McMurtry, Hot Club of Cowtown; Gallery: Westlake Drive; Trube, Farrell & Snizz

Dirty Dog Bar: Death Angel, 3 Inches of Blood, Battlecross, Revocation, Diamond Plate, Dark Sermon, Trauma Concept

Donn’s Depot: Frank & the Honky-Tonk Doctors

Eddie V’s Edgewater Grill: The Gianni Bianchini Trio

The Elephant Room: Concept Orchestra, the Jazz Pharaohs

Evangeline Cafe: Rick McRae, the Peacemakers

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains

Flipnotics: Jean Synodinos, Dylan Blackthorn’s Roadside Attraction

Four Seasons Hotel: Rosie Flores and The Rivetors

Freddie’s Place: A Bunch Of Folks

Gruene Hall: The Groove Hounds

Headhunters: Boba Fett, Storm Catalysta, Alien Knife Fight, the G.O.A.T.

The Hole in the Wall: D-Madness, the Baffles, Opposite Day

Hotel Vegas: White Mystery, Gal Pals

Junior’s Icehouse: Chris Smith, Cold Snap

Lamberts: Hey Marseilles, You, Me & Apollo

The Mohawk: Grooms

One-2-One Bar: My Exotic Other, Don Harvey & A Is Red, the Dave Scher Trio

Patsy’s Cowgirl Cafe: Ken Atkins & Honky Tonk Kind

Red Eyed Fly: Sprightly Moans

Riley’s Tavern: Molly Hayes

The Sahara Lounge: Mayeux & Broussard, the Happen-Ins, Danny B. Harvey

The Saxon Pub: Johnny Nicholas, Tessy Lou, Walt Wilkins, Will Sexton

Spider House Cafe & Ballroom: Sons of Santos, the Parish Festival, Chris Strand

Strange Brew: Pony Club, Bob Cheevers

The Stomping Grounds: Stella, The North

Stubb’s: Atlas Genius, Family of the Year

Threadgill’s North: Dharma Rain

Threadgill’s South: Carson Brock, Brady Beal

Waterloo Records: Aisha Burns

The White Horse: Robert Allan Caldwell, Ramsay Midwood, Leo Rondeau

Z’Tejas Sixth Street: Stephen Doster, Will Sexton, Randy Weeks

Thursday

ACL Live: Barenaked Ladies, Whitehorse

Antone’s: Kevin Gates

B.D. Riley’s: Trent Turner

Beerland: Mean Jeans, Audacity, the Vomettes, Prince, the Rich Hands

The Blackheart: Mrs. Glass

Brass House: Ephraim Owens Quartet

The Broken Spoke: Jesse Dayton, Tony Harrison

Cactus Cafe: The Howlin’ Brothers, Wood & Wire

Carousel Lounge: The D.B. Martin Group

Cedar Street Courtyard: LC Rocks

Central Market North Lamar: Money Chicha

Central Market Westgate: Canned Beets

Cheatham Street Warehouse: Adam Hood, Jason Eady, Dan Adams

Cherrywood Coffeehouse: Tony Redman

The Continental Club: Mallett Brothers Band; Gallery: Dan Dyer, Tameca Jones

Dirty Dog Bar: Lord Dying, White Widows Pact, the Black Moriah, BlackQueen, Goatcraft

Dizzy Rooster: Mike Vallaire and the LoneStar Rejects

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Texas Swingsters

Eddie V’s Edgewater Grill: The Kevin Lovejoy Trio

The Elephant Room: The Bruce Saunders Quintet, Rosie Flores

Emo’s: Holy Ghost!

Empire Control Room & Garage: Horse Lords, My Education, Future Death, Thousand Foot Whale Claw

Evangeline Cafe: Twilight Trio

Firehouse Hostel & Lounge: Those Nights

Flamingo Cantina: Capleton, DJ Jah Flex

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Güero’s Taco Bar: Larry Lange & the Lonely Knights

Gypsy Lounge: Korabushka, Cafe Anastarsia, That Damned Band

The Hole in the Wall: The Rough Riders Halloween Spectacular

Holy Mountain: Austin Lucas, Lee Bains III

The Infest: Deicide, Broken Hope, Disgorge, Necronomicon, Disfigured

Junior’s Icehouse: Stone Crow, Woot Talley

Lamberts: Dawn & Hawkes, Phillip Q. Morrow

The Lost Well: Indireto, Muchos Backflips, White Powder

The Mohawk: Restorations, Weatherbox, Tiny Empires

Moontower Saloon: JT Coldfire

The Nook Amphitheater: Red Lady

One World Theatre: Ken Navarro Solo

One-2-One Bar: Will Evans, Nathan Singleton, Graham Wilkinson, Drew Smith, The Drakes, Britny Lobas & Red Coral

The Parish: Carbon Leaf, Andrew Duhon

Patsy’s Cowgirl Cafe: Danny Santos

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Kem Watts, Brian Pounds, Colton Cerny & the Trespassers

Red 7: Crystal Stilts, Zachary Cale, Holy Wave, Finch, Dance Gavin Dance

Republic Live: Bro Safari, Crnkn

Russian House: East Side Dandies

Ruth’s Chris Steak House: The Jeff Lofton Trio

The Sahara Lounge: Island Boy, Julia Lucille, Dwight Smith, Ruby Fray

Satellite Bistro & Bar: Matt Farrell

The Saxon Pub: Brady Beal, Nelo, Patrice Pike, The Eightysixxed

Six Lounge: JoAnne Lee

Strange Brew: Miles Zuniga, Lex Land, Matt the Electrician

Stubb’s: Nothing More, Distant Lights, Dawn Over Zero

Trailer Space Records: Que Pasa

Triple Crown: Ike Eichenberg, the Hill Country Gentlemen, K. Phillips & the Concho Pearls

The White Horse: Silas Lowe, Darren Hoff & the Hard Times, Them Duquaines

Z’Tejas Sixth Street: The Brew