Listen to Austin 360 Radio

Music shows, July 19-25

Staff
Wiz Khalifa plays Thursday at the Austin360 Amphitheater. A$ap Rocky also is on the Under the Influence of Music Tour.

Friday

Anderson Mill Tavern: Minx

Antone’s: Mike Stinson, the Whiskey Sisters, K. Phillips and the Concho Pearls

Austin Music Hall: New Order, Holy Ghost

B.D. Riley’s: Eric Tessmer

Baby A’s: Dahebegebees

Bastrop Brewhouse: Princeton Runaway, the Larry Wilson Band

Bates Recital Hall: Awadagin Pratt

Billy’s Ice House: Sam Riggs Band and Tyler and the Tribe

Bourbon Girl: Guilty Pleazures of Waco

Brass House: Kevin Ahart

The Broken Spoke: Dale Watson

The Buzz Mill: El Campo

Cactus Cafe: Gary Louris

Carousel Lounge: Ted Roddy, Zane Ryan, Luxuriator, Yest of Yore, Benko

Casulo Hotel: FarAway

Cedar Street Courtyard: Funk Mob

Central Market North Lamar: Atash

Central Market Westgate: Alice Spencer & The Rubber Band

Cheatham Street Warehouse: Mando Saenz, Halleyanna

Cherrywood Coffeehouse: Misha, David West

Chisholm Trail Ballroom: The Fossils

Club 1808 & Annex: Stoic Violence, Glue, Dye, Recide

Club Deville: UTLEY3

The Continental Club: The Blues Specialists, Mysti Moon, Danny B. Harvey, Vicky Tafoya and the Big Beat; Gallery: The Mike Flanigin Trio

Dale’s Essenhaus: Texas Sky

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Driskill Grill: Sara Davenport

East Side Showroom: BlueSqueezeBox

Eddie V’s Edgewater Grill: The Kevin Lovejoy Trio

The Elephant Room: Beto and the Fairlanes, Violet Crown Revue

El Monumento: Luis Banuelos

Empire Control Room & Garage: oOoOO, Night Drive, Knifight, the Nimbus, Peligrosa, El Dusty, Chorizo Funk, King Louie, Pagame, Manolo

Evangeline Cafe: Don Leady’s Hillbilly Boogie Surfin’ Blues

Firehouse Hostel & Lounge: Jazz Daddies

Flamingo Cantina: Micah Shalom and Babylonians, the Contrabandits

Flipnotics: From The Living Room, Jacob Gonzales, Wild Bill and the Lost Knobs

Four Seasons Hotel: Murphy’s InLaws

Frank: John Wesley Coleman, Baby Robots

Ginny’s Little Longhorn: Dane Sterling, Scott Angle and the Cold Cold Hearts

Güero’s Taco Bar: The Bob Fuentes Show

Gypsy Lounge: Black Eyed Vermillion

Headhunters: 30 Ft. Fall, Skeleton Dick, the Smirfs, Milky, the Butts, Lady PharOH, Young G.U.A.P., D. Hewitt, Legion, Cap City Boyz, Croom

The Hole in the Wall: Chasca, the Warplanes, the Organics

Holy Mountain: Crooks, Chris Catalena and the Native Americans

Hotel Vegas: Sonny Vincent, Flash Boys, the Stuffies

The Infest: Z Ro, K Rino, Big Dirty, Point Blank, Macc Grace, Will Lean

Junior’s Grill: Church Rejects, D. Andre

Lamberts: Wiretree, the Lennings, Grand Marais

Legendary White Swan: Turbokrieg, Mindblower, Just Another Consumer, Waarface

Little Woodrow’s Bee Cave: Charlie Robison

Mercer Street Dance Hall: Dave Insley’s Careless Smokers

The Mohawk: Night Moves, Lord Buffalo

The Monument Cafe: The Slim Richey Swing Trio

NeWorlDeli: Jenifer Jackson and Her Texas Gentlemen

The North Door: Foot Patrol, Bumping Uglies, Le55ons

Nutty Brown Cafe: The Chris Low Band

The Oasis: Suede

One-2-One Bar: Bill Carter, Paula Renna, Steamroller

The Parish: Ruby Jane, Calliope Musicals, Three Leaf, the Villettes

The Parish Underground: The Ugly Beats, December Boys, Hwy Lions, Jerry Castle

PBK Stem & Stein: Sound of AM

Pflugerville Pfood Ranch: Acoustalyn

Plush: Darrigo

Poodie’s: Brady Beal, the Jeff Inman Band, Debbi Walton

Red 7: Saint Motel, Moonlight Gram, the News Can Wait, A New Hope, Wake of Man, Blurry Visions, Fingers Crossed

Red Eyed Fly: Death Church, Funeral Parade, the Deadly Breed, Face the Lights, Cannon, Stampede Mesa, the Good Thieves

Riley’s Tavern: Amber Digby

Russian House: The Hollywood Revue

The Sahara Lounge: First Flight, Chesterfield, Bus Stop Stallions, Jimmie Dreams, Russell Batiste, D-Madness

Satellite Bistro & Bar: T Jarrod Bonta Trio

The Saxon Pub: Seth Walker, John Gaar, John Baumann, Denny Freeman

The Scoot Inn: The Dirty River Boys, Hello Wheels, the Veers

Shooters Austin: Guilty Pleasures

Speakeasy: Zoo Dust, DJ Jericho One

Spinners Live: The Armiger, Witch Diaries, the Circle, Blood for the Master

St. Edward’s University: Mike Mangione

Strange Brew: The Suburban Beat, the Mooks, Erik Larson and Peacemaker

Stubb’s: Nico Vega and Crash Kings, Tump

Swan Dive: Grown Up Avenger Stuff, Form of Truth

Threadgill’s South: Wood and Wire, Phoebe Hunt

Trailer Space Records: Those Howlings, Utero Shock, Slanted Ones

Triple Crown: The Joel Hofmann Band, We Deal in Lead, Mr. Lewis and the Funeral 5, Lesser Antilles

Waterloo Records: Badi Assad

Whip In: Patrick’s Beard, Curtis McMurtry and God’s Chosen People

The White Horse: Gumbo Ce Soir, Ruby Dee and the Snakehandlers

Saturday

ACL Live: Rodrigo y Gabriela, Zach Heckendorf

Adobe Verde: Casey Hubble

Anderson Mill Tavern: Spitfire!

Antone’s: Stoney LaRue, the Brad Dunn Band, Clayton Gardner

B.D. Riley’s: Bracken Hale

Bastrop Brewhouse: The Big Gun Show, Redd Volkaert

Beerland: Birthday Suits, Cab 20, Rhett and Dean, Love Collector

Billy’s Ice House: Midnight River Choir

Bourbon Girl: Guilty Pleazures of Waco, Sugar Bomb

Brass House: The Pete Rodriguez Trio

The Broken Spoke: The Derailers

The Buzz Mill: The McMercy Family Band

Cactus Cafe: Gary Louris

Carousel Lounge: Other Lovers, Exams, Glasgow, the Awkward Robot

Central Market North Lamar: Shelley King

Central Market Westgate: Tony Harrison

Cheatham Street Warehouse: Hill Country Gentlemen, the Pake Rossi Band

Chisholm Trail Ballroom: Steven Collins Deadman

Club 1808 & Annex: Bryan McPherson

Club de Ville: Paul Banks and the Carousels, Burgess Meredith, Whitespike, Spook Easy

The Continental Club: Redd Volkaert, Graham Reynolds and the Golden Arm Trio, the Marlars, Big Sandy and His Fly-Rite Boys; Gallery: Scarlett Olson, the Mike Flanigin Trio

Copa Bar & Grill: Hot Steppa

Crown Events Center: Fuel, Hoobastank, Lit, Alien Ant Farm

Dale’s Essenhaus: Pete and the Justice Band

Dirty Dog Bar: Outlaws to Kings, Burn It to the Ground, Wake the Colossus, Dead Before the Fall, Taking on Poseidon

Donn’s Depot: Hotcakes

East Side Showroom: Haun’s Mill

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

The Elephant Room: The Ephraim Owens Quintet

El Monumento: Luis Banuelos

Fado Irish Pub: The Stars

Firehouse Hostel & Lounge: South Side Ramblers

Flipnotics: The Healers, Josh Klaus, Sam Hammerman

Four Seasons Hotel Austin: Brett Cline

Ginny’s Little Longhorn: Dane Sterling

Gruene Hall: Clay McClinton, Dale Watson

Güero’s Taco Bar: Los Tipicos de Cuba, Jonas Alvarez

Gypsy Lounge: Drifter

Headhunters: Dying Time, Firestarter 82, Ghost Rides the Ship, Scattered Remains, Vaginal Bear Trap, Infestation of Maggots, Special Guest Satan, Waves of Fear

Hill’s Cafe: Matt Cline

The Hole in the Wall: The Jake Levinson Band, Cassette Tape, Come See My Dead Person, the Manx

Holy Mountain: You Me and Us, Kay Leotard

Hotel Vegas: Natural Child, Living Grateful, Bad Lovers, Pharaohs

The Infest: Slum Village, Riders Against the Storm, OT 23

Junior’s Grill: One Resistance, Woot Talley, Audiolight

Lamberts: Chuck Fleming, Matt Herbert, Oconomowoc, the Kevin Lovejoy Trio

Little Woodrow’s Southpark Meadows: Charlie Mars

The Lucky Lounge: Cize

Maria’s Taco Xpress: Proper Nang Night

Mercer Street Dance Hall: Bobby Pounds

The Mohawk: My Education, Magnet School, Co-Pilot, 10101

The Monument Cafe: Erik Hokkanen

NeWorlDeli: Kiya Heartwood

Nutty Brown Cafe: Jonathan Garcia

The Oasis: Dysfunkshun Junkshun

One World Theatre: Yellowjackets

One-2-One Bar: Mike and June, Jon Dee Graham, Jelly and the Gruesome Twosome, Jess and the Echoes

The Parish: The Maine, A Rocket to the Moon, This Century, Brighten

PBK Stem & Stein: Beasley/Price

Poodie’s: Rambler Rose, Grand Old Grizzly

Red 7: Grade, Thieves, One Against Many

Red Eyed Fly: Pocket Odyssey, the Transporters, Red Goes Faster, Think Tank, Evening Radio

Riley’s Tavern: Jason Arnold and the Stepsiders

Satellite Bistro & Bar: Trio Landa

The Saxon Pub: W. C. Clark, Mayeux and Broussard, July, Cheryl Murdock

The Scoot Inn: Wild Child, Marmalakes, Holiday Mountain, Danny Malone, Taft

Shooters Cedar Park: LC Rocks, Shawn Austin

Spider House Cafe: Jahdan Blakkamoore

Strange Brew: Earl Poole Ball, Ray Prim, That Damned Band, Jungle Jill and the Jaybirds

Stubb’s: Guns of Navarone; So Long, Problems; Western Youth

Swan Dive: The Low Lows, ((sounder)), Lord Buffalo

Threadgill’s South: Lost and Nameless Orchestra, the Warren Hood Band

Trailer Space Records: DJ Sheemontix, Kevin McGee, Team Next, Deezie Fresh

Triple Crown: Chasca, Stockholm Syndrome, Lion & the Giraffe

Uncle Billy’s Brew & Que: Amy and the Bullets, Wyatt Akers

Whip In: Atlas Maior, Dave Ducharme-Jones, Rebecca Patek

The White Horse: Two Hoots and A Holler, Nick Gaitan, Mrs. Glass, Conjuto Los Pinkys, Night Mothers, Los Texas Wranglers

Whitewater on the Horseshoe: Wade Bowen

Sunday

Bates Recital Hall: Eroica Piano Trio

Billy’s Ice House: Joe Teichman

Central Market North Lamar: Boss Street Brass Band

Club 1808 & Annex: Bridge Farmers, the Marx, Sam Vicari

The Continental Club: The Wagoneers, Planet Casper, Heybale!; Gallery: Jon Dee Graham, Dupree

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Glen Rexach

Fado Irish Pub: Sean Orr

Flamingo Cantina: Jahdan Blakkamoore, Ms. J. Ross Parrelli, Illuminati Congo, DJ Kobie, Hatch, Riddlore

Flipnotics: Oz Davidson, Javelina, Aunt Ruby’s Sweet Jazz Babies

Ginny’s Little Longhorn: Dale Watson

Gruene Hall: Ruby Jane, the Chubby Knuckle Choir

Güero’s Taco Bar: Mitch Webb and the Swindles

Holy Mountain: Sick/Sea, Bartalk, Yuma

Hotel Vegas: King Solo, Cardy, Jr, J Joul Jar, ISO, Ben AL, Osmosis Jones

Hyde Park Bar & Grill South: Trio Verde

The Infest: Kommunity FK, Texylvania, Captive

Junior’s Grill: Suffrin Succatash

Lamberts: The Ephraim Owens Duo

The Lucky Lounge: Resisting Vegas

The Mohawk: LNS Crew

The Oasis: The Brew

One-2-One Bar: Two Hoots and a Holler

Poodie’s: Tessy Lou and the Shotgun Stars, Bracken Hale

Satellite Bistro & Bar: The Danielle Reich Trio

The Saxon Pub: Resentments, John Gaar, Tommy Elskes, July, Will Indian Fundraiser: Cindy Cashdollar, James “Slim” Hand

Strange Brew: Chop Shop, the Purgatory Players

Stubb’s: Authority Zero, Ballyhoo!, Versus the World, Say Hello to the Angels

Threadgill’s South: The Stapletones

Uncle Billy’s Brew & Que: Ben Stevens, Tanya Winch

Whip In: Left of Sunday Afternoon, White Horse Orchestra

The White Horse: Urban Achievers Brass Band, Boxcar Preachers

Monday

Antone’s: Derek O’Brien

Cactus Cafe: Jack Wilson

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

Cheatham Street Warehouse: Bo Bramble, Tony Taylor, Jordan York, Haley Cole

The Continental Club: The Peterson Brothers, Dale Watson and His Lone Stars; Gallery: Church on Monday, James Robinson, B.Temple, D-Madness, S.Greer

Dirty Dog Bar: Steve Hamende

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Freddie Mendoza, the Jitterbug Vipers

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux and the Austin Cajun Aces

Flipnotics: Bottom Dollar String Band, the Bluegrass Outfit

Gruene Hall: Thomas Michael Riley

The Hole in the Wall: Anthony Ray Wright, the Hard Pans, Tex Smith, the Old Five and Dimers

Hotel Vegas: Dirty Streets, 1992

Junior’s Grill: The Mark Henricks Duo

One-2-One Bar: The Jack Burton Trio, the Matchmaker Band, the Nightowls

PBK Stem & Stein: Larry Peacock

Poodie’s: Forty Creek Whiskey Singer-Songwriter Showdown

Red Eyed Fly: Jay Burnam, the Last Domino, Bryan Moore, the Melds

The Saxon Pub: Del Castillo, Double ‘R Nothin, the Leavers

The Scoot Inn: Chasing Blue, Mini Pony, Ali Holder, Rance May

Spider House Cafe: Cut Throat Freak Show, That Damned Band

Strange Brew: The Night Mothers, Laura Scarborough

Triple Crown: Emily Herring

Waterloo Records: The Octopus Project

Whip In: Ben Balmer

The White Horse: King Curse, Jim Stringer, Ben Ballinger

Tuesday

Antone’s: Two Hoots and a Holler

Billy’s Ice House: Austin Gilliam

Brass House: Mambo Blue

The Broken Spoke: Daliens, Armadillo Road

Carousel Lounge: This Diamond Life, Robert Frost vs. the Great Dismal Swamp

Cedar Street Courtyard: Chris Casteneda

Cheatham Street Warehouse: Blue Water Highway, Dry River Religion

The Continental Club: Toni Price, the BlueBonnets, the Rosie Flores Revue; Gallery: James McMurtry, the Ephraim Owens Experience

Dirty Dog Bar: Davey Suicide, the Bunny the Bear, the Defiled, ALLus KILLus, the Akuzma

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

The Elephant Room: The Gil Del Bosque Quartet, Stanley Smith

Evangeline Cafe: Twilight Trio

Firehouse Hostel & Lounge: The Love Leighs

Flipnotics: Rose Sinclair, Erik Hokkanen

Ginny’s Little Longhorn: The Fingerpistols

Gruene Hall: Two Tons of Steel

The Hole in the Wall: Mala Madre, Sam Pace and the Gilded Grit

Holy Mountain: Twigs and Yarn, Alexa Woodward, Devon Sproule, Some Say Leland

Hotel Vegas: Love Cop

Hyde Park Bar & Grill South: Susan Arbuckle

La Palapa Restaurant: Gabriel Martinez

The Lucky Lounge: The Roulettes

Lucy’s Retired Surfers Bar: James Hyland

The Mohawk: Lochness Mobsters, Tijuana Bible, the Rooster

One-2-One Bar: Lisa Marshall, Ghosts Along the Brazos, Gumboot Dogs

Poodie’s: John Edward Baumann, Golf With Your Friends, Parker McCollum

Red Eyed Fly: Edward Cates, Luke Zen, Cinco Barnes, the Noisemachines

Riley’s Tavern: Chris Edwards

The Sahara Lounge: Danny B. Harvey

The Saxon Pub: Cody Bryan Band, Shawn Pander, Marshall Hood, David Grissom

Strange Brew: Durawa, the Apostles of Machaca, Kevin McKinney

Trailer Space Records: Michael Brazell, Josh Wiseman

Triple Crown: Beth Lee, The Lucky Odds, Rock Bottom String Band, Bonnet

Whip In: Flamenco Symphony

The White Horse: Elsa Cross, Mrs. Glass, The Hems

Wednesday

Antone’s: (38th anniversary show) David Grissom, Malford Milligan, Denny Freeman, Chris Layton, Derek O’Brien, Emily Gimble, Cindy Cashdollar, Larry Fulcher, Sarah Brown, Johnny Nicholas, Georgia Bramhall, Lou Ann Barton, Black Cadillac, Mike Flanigin, more

Beerland: Cosms, Hikes, Feuding Fathers, Sunrise and Ammunition

Billy’s Ice House: Aaron Stephens

Brass House: Pete Rodriguez

The Broken Spoke: T Jarrod Bonta, Mike and the Moonpies

Carousel Lounge: Dead Random, Chris Edwards

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

Cheer Up Charlie’s: Seth Sherman

The Continental Club: The Jitterbug Vipers, Jon Dee Graham, James McMurtry; Gallery: Barbara K; Trube, Farrell and Snizz

Donn’s Depot: Frank and the Station Masters

The Elephant Room: Jazzbonez, the Jazz Pharaohs

Evangeline Cafe: The Rick McRae Trio, the Peacemakers

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains

Flipnotics: Jean Synodinos, Albanie and Her Fellas

Four Seasons Hotel: Rosie Flores and the Rivetors

Ginny’s Little Longhorn: Alan Haynes

Gypsy Lounge: The Coattails

The Hole in the Wall: The D-Madness Project

Holy Mountain: Applied Music Program, Evangelicals, Roger Sellers, Corduroi

Hotel Vegas: Kitten Forever

The Infest: Light Years, You Blew It, Fingers Crossed, the Measure Of, NeverEndingStory

Junior’s Grill: Milhouse

The Lucky Lounge: One Resistance, the Corey Kane Band

The Mohawk: Inc., Rough Edit

One-2-One Bar: The Matt Butler Quartet, Black Red Black, Dylan Phillips

Plush: Austin Boogie Crew, Bill B, Coolhands

The Rattle Inn: Dickie Lee Erwin

Red Eyed Fly: Slowlikefire, Communist Kayte, the Dirty Pesos, Nobody’s Business

Riley’s Tavern: Jeremy Steding

River Road Icehouse: Ryan Ready

Speakeasy: Pints & Pins with Adam Rogers

Strange Brew: Strange Nange, the Poon Twangz

Threadgill’s North: Mandy Prater

Trailer Space Records: Eggtooth, Female Pattern Baldness, Peasant, Power Monster, Tigre Merde

Triple Crown: David Harris, Victor Holk, Starboat, Cass Brostad, Peter Diebold, Mike Hidalgo Pittman

The White Horse: Them Duqaines, John Evans Band, Robert Allan Caldwell

Thursday

Antone’s: Chris Knight, Thieving Birds, Carson McHone

Austin360 Amphitheater: Wiz Khalifa and A$AP Rocky

B.D. Riley’s: Kristen Gibbs

Bastrop Brewhouse: Tanner Louis

The Belmont: Marcia Ball, Cindy Cashdollar, Tom McDermott

The Blackheart: Mrs. Glass

Bourbon Girl: StoneFace Cowboys

Brass House: The Kevin Lovejoy Trio

The Broken Spoke: Jesse Dayton, Tony Harrison

Buenos Aires Cafe East: Justin Sherburn

The Buzz Mill: Ben Ballinger

Cactus Cafe: Chuck Cannon, Will T. Massey

Carousel Lounge: Blackie White and Friends, MC Sweet Tea, Southeast Players

Cedar Street Courtyard: Safety Patrol

Central Market North Lamar: Michelle Alany Nefesh Joy Orchestra

Cheatham Street Warehouse: Adam Carroll, Chris Carroll

Cherrywood Coffeehouse: Tony Redman

Club 1808 & Annex: Communist Kayle, Anti Alls, Grundles FITA

The Continental Club: The Whiskey Sisters, Canned Beets, CJ Edwards, Big Britches; Gallery: Dan Dyer, Tameca Jones

Dirty Dog Bar: Machinage, Wake the Colossus, Insurgence, In the Trench

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

The Elephant Room: Temple Underground, Hot Nut Riveters

Evangeline Cafe: Andrew Hardin

Flamingo Cantina: 2 Piece with Judge, Dr. Dubbist

Flipnotics: A Brighter Blue

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Frank: Louise Monroe, B. Sterling Archer, Mayeux & Broussard

Frontier Bar: Awesome Death, Nobel Prize, Desilu, Trees

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow

Güero’s Taco Bar: Erin Jaimes

HandleBar Austin: Shane Smith

The Hole in the Wall: Red Dirt Rebellion, the Schisms, the Mississippi Shakedown

Holy Mountain: Money Chicha, Como Las Movies

Hotel Vegas: Major Major Major, Growl, Yum, Cougar Rescue Program

The Infest: Black Irish, the Stand Alones

Junior’s Grill: Last Tango, Chris Smith

La Palapa Restaurant: D.J. Tony

Lamberts: Nano Whitman, Kalu James

The Lucky Lounge: Chesterfield

Mercer Street Dance Hall: Armadillo Road

The Mohawk: Ken Mode, Inter Arma, Pushmen

The North Door: Woodgrain, Shark Party, Famous People, Holt and Home

The Oasis: Stooch Band

One-2-One Bar: Michael Bliss, Progress, Alex Campbell

The Parish: Seryn, Friendly Savages

Parmer Lane Tavern: Marcus Woolverton

PBK Stem & Stein: Kelly Doze

Poodie’s: The Texas KGB, the Hill Country Gentlemen

Red 7: Orthy, Ramesh

Red Eyed Fly: Matthew McNeal, It Hurts to Be Dead, Fouled Out, Space Train, Conner Oakley

Riley’s Tavern: Ricky Stein

River Road Icehouse: Whiskey Rodeo

Russian House: East Side Dandies

Ruth’s Chris Steak House: The Jeff Lofton Trio

Satellite Bistro & Bar: Soul Wagon

The Saxon Pub: Patrice Pike, John Baumann, Kem Watts, Halleyanna

The Scoot Inn: The Dillinger Escape Plan, Periphery, Norma Jean, the Ocean, Aeon

Shooters Austin: Chelsea Barbo

Strange Brew: The Band Of Heathens

Stubb’s: Lee Brice, Michael Kingcaid, Tyagaraja, Haley Barnes

Swan Dive: Girl Pilot, Paul Banks and the Carousels, Blue Bear

Trailer Space Records: Silly Hicks, the Better Butter Band

Triple Crown: Erickson, Grant Ewing Band

Waterloo Records: Sara Hickman

Whip In: Gavin Tabone Quartet, Gil Del Bosque Quartet

The White Horse: The Moonhangers, the Governors, the Bluebird Specials

Z’Tejas Sixth Street: The Brew