Listen to Austin 360 Radio

Music listings, May 2-8

Staff
Miss Lavelle White performs Friday at Saxon Pub.

Thursday

Antone’s: Southbound Drive, the Continuums, the Baker Family

Austin Music Hall: Cruz Ortiz, Walk the Moon, Chris Bostick

Austin360 Amphitheater: Jimmy Buffett, Jackson Browne

B.D. Riley’s: Kristen Smith

Bar Louie: The Lloyd Miller Band

Brass House: The James Robinson Quartet

The Broken Spoke: Tony Harrison, Jesse Dayton

The Buzz Mill: Shawn Nelson

Carousel Lounge: Ruby Murrays, Monster Stellar, Burywood, Other Lovers

Cedar Street Courtyard: LC Rocks

Central Market North Lamar: Crying Monkeys

Central Market Westgate: Antonio Dionisio

Chain Drive: Moron Mountain, Kokomo, IBN UBO, Mirror Travel

Cheatham Street Warehouse: Dry River Religion

The Continental Club: The Wild Seeds, Astronaut Suit, the Whiskey Sisters; Gallery: Tameca Jones

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Violet Crown Serenaders

Eddie V’s Edgewater Grill: Robert Kelly

The Elephant Room: The Ephraim Owens Quartet, the Sarah Temple Band

Evangeline Cafe: Liz Morphis

Flamingo Cantina: 2pc. with Judge & Dr. Dubbist

Flipnotics: Amanda Pearcy

Frank: Canned Beets, the Nightowls

Frontier Bar: Las Krudas, Invincible, Climbing Poetree, African Space Program, Morgan Robyn, Sodium

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow

Gruene Hall: Walt Wilkins & the Mystiqueros

Headhunters: Dave Armstrong

Holy Mountain: The Falling Giants, the Ben Baxter Band, Jericho

Hotel Vegas: Gal Pals, Kay Leotard, Tele Novella, Pataphysics, Xander Harris

Junior’s Grill: Church Rejects, Darrell Goldman

Linda’s Fine Foods: Neal Ford

The Mohawk: Feuding Fathers

NeWorlDeli: Sue Young, Jean Synodinos, Joe Strouse

The Nook Amphitheater: Dahebegebees

The Oasis: Swagger

One World Theatre: Karla Bonoff

One-2-One Bar: Progress, Vallejo

Patsy’s Cowgirl Cafe: Redd Volkaert

PBK Stem & Stein: George DeVore

Poodie’s: Kem Watts, the Texas KGB

Red 7: New York City Queens, Equals, Residual Kid, Walker Lukens

Red Eyed Fly: Spreadable Butter, Here & Sea, Colin Leonard, Vanessa Reeves, We Just Met, Simon Allo

Republic Live: DJ Andrew Parsons, Cookie Monsta, Funtcase

River Road Icehouse: Denny Herrin

The Roadhouse Bar & Grill: MOJO

Russian House: Huerta Culture

Ruth’s Chris Steak House: The Jeff Lofton Trio

The Sahara Lounge: Daniel Whittington & the Union Revival, Hillbilly Savants

The Saxon Pub: Uncle Lucius, Patrice Pike, Tessy Lou, Eightysixxed

The Scoot Inn: Bus Stop Stallions, LZ Love

Scottish Rite Theatre: WinoVino, the Austin Steamers

Shady Grove: Alejandro Escovedo

Shooters Cedar Park: Chelsea Barbo

Speakeasy: DJ Kewl Kris

Spiderhouse Cafe: Adrienne Mack-Davis, Nikki Borodi, Pojo Nick Menchaca

Strange Brew: Van Wilks, Matt the Electrician

Stubb’s: Friendly Savages, Matt A. Foster

Swan Dive: Tidewater, Paleface, Graham Wilkinson

Texas Bar & Grill: The Chris Castaneda Project, the Clay Campania Band, J. Keys

Trailer Space Records: Recreant

Triple Crown: Tony Taylor, Bat Castle, Immerse, Wob, Bearded Ox

Whip In: Chris Kelly

The White Horse: Silas Lowe, Horse Opera, Robert Banta y Los Cuatros Fantasticos

Z’Tejas Sixth Street: Acoustic Jungle

Friday

Anderson Mill Tavern: Rick Plester

The Annex at 1808: Tamarron, Robo Cougar, AM FeelGood, Bexarfeet

Antone’s: Full Service

Bar Louie: Capital Suspects

Bastrop Brewhouse: Mayeux & Broussard

B.D. Riley’s: Trent Turner

Beerland: Neon Cobra, Bloody Knives, Fast Love, City Life

The Blackheart: Roxy Roca

Botticelli’s: Paleface

Bourbon Girl: The Church Rejects, Guilty Pleasures

Brass House: Pete Rodriguez

The Broken Spoke: Gary P. Nunn

The Buzz Mill: Jess Williamson

Cactus Cafe: Vince Bell, Dana Cooper

Carousel Lounge: Mad Cowboys

Cedar Street Courtyard: Funk Mob

Central Market North Lamar: Gabriel Santiago

Central Market Westgate: Morena Soul

Cheer Up Charlie’s: Total Unicorn, Home Body, Young Pharaohs

The Continental Club: Light Rock Express, Disco Expressions, the Blues Specialists; Gallery: The Mike Flanigin Trio, the Robert Kraft Trio

Dirty Dog Bar: Steve Hamende

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: Dave Quanbury’s Big Band

Eddie V’s Edgewater Grill: Robert Kelly

The Elephant Room: Pamela Hart, Gaila Kenneally, Slim Richey

End of an Ear: Yo La Tengo

Evangeline Cafe: Larry Lange’s Lonely Knights

Fado: Austin City Dolls

Flamingo Cantina: La Vida Buena, Son de Rey

Flipnotics: Wild Bill & the Lost Knobs, Will T. Massey

Frank: Snarky Puppy, the Funky Knuckles

Frontier Bar: The Footnotes, Inflatable Baptists

Ginny’s Little Longhorn: Dane Sterling, Ted Roddy & the Backwoods Hipsters

Headhunters: Cassandra’s Curse, B-Movie Victims, Shutdown Studies, Weekend Nights, Nickolas Rage

The Hole in the Wall: The Bellfuries, the Fiascos

Holy Mountain: Sisu, Marnie Stern

Hotel Vegas: Little Lo, Major Major Major, Borrisokane, Milezo, Pageantry

Junior’s Grill: One Resistance, Tiffany Alana Dodgen, the Staylyns

Lamberts: Whitman, Golden Bear, Microphonic

Lucy’s Retired Surfers Bar: Bryan Ovenell, Lucas Cook

Maria’s Taco Xpress: The Leeann Atherton Band

Mercer Street Dance Hall: The Tejas Brothers

The Mohawk: Nicholas Ginbey, Daniel Francis Doyle, Yo La Tengo

NeWorlDeli: Jim Patton, Sherry Brokus

The Nook Amphitheater: Uhlrich Ellison & the Tribe

North by Northwest: Suzanne Smith

The North Door: Peter Stopchinski, Brown Whorene, Chablis, I’ve Never Been So Happy

Nutty Brown Cafe: Moonlight Social

The Oasis: The Atlantics

One World Theatre: The McCoy Tyner Trio

One-2-One Bar: Dylan Phillips, South Austin Moonlighters, Susan Arbuckle, the Karl Morgan Band

The Parish: Calm Blue Sea, Air Review, the Reynolds Number

Patsy’s Cowgirl Cafe: JT Junior

PBK Stem & Stein: Lisa Marshall

The Pizza Bistro: The Jeff Lofton Trio

Poodie’s: Matt Dunnam, Brandy Zdan, Jon Napier

Red 7: Akron/Family, Nazi Gold, M. Geddes Gengras, Turquoise Jeep, p-Tek

Red Eyed Fly: Kingdom, J Ray, Allus Killus, Resisting Vegas, Freebleeder, E.B.M.

Republic Live: Borgore, Carnage

Russian House: Vana Mazi

The Sahara Lounge: Trust the Finch

The Saxon Pub: Miss Lavelle White, Jeff Plankenhorn, Ashley Monical, Denny Freeman

Sao Paulo’s Restaurante: Elias Haslanger

The Scoot Inn: The Preservation, the Couch, Burgess Meredith, Holiday

Shooters Austin: Check 1

Speakeasy: DJ Jericho One, Stars

Spiderhouse Cafe: Austin Basham, Rebecca Butler & the Richards, Aaron Stephens, Karen Eubanks, Jon Cook

Strange Brew: Suburban Beat, Meggan Carney, Sam Lipman, Ghosts Along the Brazos

Stubb’s: The Roosevelts, Nelo, Ghost Wolves

Swan Dive: Flying Turns, End Wave, Parking

Tejano Ranch: Los A-T Boyz

Texas Bar & Grill: Strictly Business

Threadgill’s South: Shinyribs, the Possum Posse

Trailer Space Records: The Bye & Bye, David Longoria, Dumb

Triple Crown: Mark Jungers, NYC Queens, Lion & the Giraffe, Sp_aces

Waterloo Records: Patty Griffin

Whip In: Erez Billio, Fire in the Kitchen, Atlas Maior

The White Horse: The Austin Steamers, Phoebe Hunt, Brennen Leigh

Saturday

Anderson Mill Tavern: Fusion

Antone’s: The Devil Makes Three, Johnny Fritz & the In-Laws, Silas Lowe

Bastrop Brewhouse: Sister Sister

B.D. Riley’s: Eugene Huddleston, Eric Tessmer

The Belmont: …And You Will Know Us by the Trail of Dead, Ola Podrida

The Blackheart: The Nematoads, the Moonhowlers, ThunderCougarFalconBird, the Mighty Landshark!

Bourbon Girl: The Clay Harrell Band

Brass House: Jeff Lofton

The Broken Spoke: Alvin Crow

The Buzz Mill: Hello Wheels

Cactus Cafe: Griffin House

Carousel Lounge: The Enablers, the Lee Family String Jamboree, Low Rent, the Sinners of Attention

Cedar Street Courtyard: Hip Hop Hooray

Central Market North Lamar: Susanna Sharpe

Central Market Westgate: Austin Samba School, Seu Jacinto

Cheer Up Charlie’s: Coma in Algiers, the Gospel Truth, Polio Club, Gossamer Frontier

Cherrywood Coffeehouse: Pilgrimess

Club de Ville: Tucker Jameson

The Continental Club: Redd Volkaert, Texas Johnny Brown, the Peterson Brothers; Gallery: Scarlett Olson, the Mike Flanigin Trio

Donn’s Depot: The Albert & Gage Band

East Side Showroom: The Hollywood Revue

Eddie V’s Edgewater Grill: The Lucky Strikes

The Elephant Room: Bill Waltrous, Jeff Helmer, Mitch Watkins, Roscoe Beck

Emo’s: Alkaline Trio, Bayside, Off with Their Heads

Fado: Mysterious Ways

Fiesta Gardens: Tiarra Girls, Uprizing, Los Palacios Brothers, Sunny Sauceda y Toda Eso, Angel Gonzalez y Grupo Vimana, Yayo Castillo y Grupo Rumores, Conjunto Baraja de Oro, Da Krazy Pumps, Gary Hobbs

Firehouse Hostel & Lounge: Hot Club Soda

Flamingo Cantina: The Itals, Yard Squad

Flipnotics: Giulia Millanta, the Yelp Monologues, Oddfolks Night

Frank: The Smites

Frank Erwin Center: Rodriguez, Jenny O.

Frontier Bar: Bazille Lanneau, Antic Romantics, Jackie Myers, Strumero

Ginny’s Little Longhorn: The Modern Don Juans

Gypsy Lounge: Dragon Rojo, Son de Rey

Headhunters: Autumn Stay, (Expletive) Factory, Mud River, the Anti-Scene, the Great American Challenge

The Hole in the Wall: The Colt Classics, the Jake Levinson Band, Another Engine

Holy Mountain: Grape St., Sweet Nuthin’, Western Youth, Grizzly Adams

The Infest: Keiner Moniker, Beatfreak, Kid Womp, Boogie Knights, J Dubz, Kind Budz

Lamberts: Patricia Vonne, Gina Chavez, Billy Wilson

Legendary White Swan: Lethal Smut, Octopus Rex

The Lucky Lounge: The Stone Rollers, Fatty Monk

Lucy’s Retired Surfers Bar: Austin English & the Resurrection

Mercer Street Dancehall: The Cornell Hurd Band

The Mohawk: The Wolf, Low Times, Smoking White, Wil Cope

NeWorlDeli: Mary Fagan

The Nook Amphitheater: Lixbox

North by Northwest: The Shane Bartell Duo

The North Door: Qwel & Maker, Exploded Drawings, Chief & the Doomsday Device, Parking, Anthony Maintain, DJ Charlie

Nutty Brown Cafe: Bob Schneider, Ray Wylie Hubbard, Cotton Mather, What Made Milwaukee Famous, Michael Fracasso

The Oasis: Whitestone

One World Theatre: The Jitterbug Vipers

One-2-One Bar: Cheryl Murdock, the Jack Burton Trio

Patsy’s Cowgirl Cafe: Devin Preitaur

PBK Stem & Stein: Pamela Allen, the Biscuit Rollers

Poodie’s: July, Tessy Lou & the Shotgun Stars, Tish Hinojosa

The Rattle Inn: Little Country Giants

Red 7: Scott H. Biram, Shabazz Palaces, Theesatisfaction, Malitia Malimob

Red Eyed Fly: The Noble Prize, the Standoffs, the Heather Bishop Band, the Mighty Few, the Transporters, Audiolight

Republic Live: Kirko Bangz

The Sahara Lounge: Huerta Culture, Zoumountchi

The Saxon Pub: Charlie Mars, Omar & the Howlers, David Spann

Shooters Austin: Suede

Speakeasy: DJ KB, LC Rocks

Spiderhouse Cafe: Jolie Goodnight, Adrienne Mack-Davis, Austin Boogie Crew, Mindz of a Different Kind, Space Camp Death Squad, Lo-Phi

Strange Brew: Sally Allen, Bukka Allen, Naga Valli, Bruce Salmon, Before the Devil Knows You’re Dead

Stubb’s: Shane Smith & the Saints, Kathryn Legendre

Swan Dive: Blue Bear, 3D Friends, Bitter Birds

Texas Bar & Grill: Church Rejects

Threadgill’s South: The Greencards, 10 String Symphony

Trailer Space Records: Impiricist, ForeverTown, Mustard Puncher, Mala Madre

Triple Crown: Bright Like the Sun, See You in the Morning, Seven Circles, Legendary Skies

Uncle Billy’s Barton Springs: Wyatt Akers

The Volstead Lounge: DJ Orion

War Horse: Hoodygoode

The White Horse: Josh Lightnin’ & the Lonestar Drifters, Vana Mazi, Ghosts Along the Brazos, White Ghost Shivers

Sunday

ACL Live: Jim James (“Austin City Limits” taping)

Antone’s: Hadden Sayers, Michael Holt & the Trophy 500’s, Nick Andrew Staver

Austin360 Amphitheater: Jason Aldean, Jake Owen, Thomas Rhett

The Barn Bar & Dancehall: The Palomino Riders

B.D. Riley’s: Joe Gee, Irish Tune Session

Cedar Street Courtyard: Zach Weber

Central Market North Lamar: A.I.S.D. Jazz & Pops Festival

Cherrywood Coffeehouse: The Que Pastas

The Continental Club: Heybale!, Planet Casper, David Grissom, Scrappy Jud Newcomb, Rich Brotherton, the Wagoneers; Gallery: Bill Carter, Dupree

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: AIME

Fiesta Gardens: University of Texas Conjunto, Henry Zimmerle, Conjunto Violins de Lake Travis High, Los Dos Gilbertos, Johnny Delgollado y Su Conjunto, Joel Guzman y Sarah Fox, Los Fantasmas del Valle

Firehouse Hostel & Lounge: Blues Church with Ted Hall

Flamingo Cantina: Bridging the Music Local Showcase

Flipnotics: Ryan Mitchell-Boch, Pink Floyd Happy Hour with Mo Pair

Ginny’s Little Longhorn: Mike Stinson

The Grand: Bad Lovers, Pharaohs, Sweet Talk

Gruene Hall: Ruby Jane Smith, Ponty Bone & the Squeezetones

The Hole in the Wall: ThunderCougarFalconBird, Booomclap, Ghostmember

Hyde Park Bar & Grill South: Natalie Zoe

La Condesa: Celsius, DJ Chicken George, Chorizo Funk, Este Vato, Bombasta, Vitera, La Guerilla, Charanga Cakewalk

Lamberts: The Ephraim Owens Duo

The Long Center: Doc Severinsen & the San Miguel 5

The Lucky Lounge: Von Roader, Magna Carda

The Oasis: The Brew

One-2-One Bar: The Derailers

Poodie’s: Tessy Lou & the Shotgun Stars, Bracken Hale

The Rattle Inn: Sour Bridges

Red 7: The Greenery, Fire from the Gods, To the Wind, Illustrations, Uglytwin

Red Eyed Fly: Hip-Hop Battle of the Bands

The Sahara Lounge: The Venus Illuminato

The Saxon Pub: Resentments, John Gaar, Dustin Welch, Dave Hardin, After Midnight

The Scoot Inn: Whiskey Shivers, Black Eyed Vermillion, Jayke Orvis, the Broken Band, James Hunnicut, Joseph Huber

Sherlock’s Baker Street Pub & Grill: The Jonathan Moody Band

South Austin Brewing Co.: La Tampiqueña

Spicewood Tavern: Matt Wilson

Spiderhouse Cafe: Laura Freeman, Myshkin Ruby Wablers

Strange Brew: Chop Shop, Jeff Plankenhorn, Jon Dee Graham, Scrappy Jud Newcomb

Threadgill’s North: Out of the Blue

Threadgill’s South: The Durdens

Triple Crown: Open Mic Sundays with Grant Ewing, Slim Glover, Furly

The Volstead Lounge: Manolo Black, King Louie, Pagame, DJ Orion

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, the Easy Decisions, Urban Achievers Brass Band

Whip In: Leticia Rodriguez, the Kevin Witt Jazz Collective

Z’Tejas Sixth Street: The Jitterbug Vipers

Monday

ACL Live: Phoenix (“Austin City Limits” taping)

Antone’s: Austin Blues Society Open Blues Jam

B.D. Riley’s: Monday Mic with Johnny Fargo

Beerland: Mirror Travel, Broken Water, Ghetto Ghouls, SUR

Buenos Aires Cafe East: Paula Maya

Cactus Cafe: Teresa Neal

Carousel Lounge: Open Mic with Matthew & Daniel

Cedar Street Courtyard: Austin City Dolls

Cheatham Street Warehouse: First Monday Blues Jam

The Continental Club: The Peterson Brothers; Gallery: Church on Monday, James Robinson, Ephraim Owens, Brannen Temple

Dirty Dog Bar: Steve Hamende

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Michael Mordecai’s Jazz Jam, Magnificent 7

Evangeline Cafe: Austin Cajun Aces

Flipnotics: Bottom Dollar String Band, the Bluegrass Outfit

Gruene Hall: The Chris Ruest Band

Headhunters: Corporeal To Aster, Vexaus vs. Flaic, Anti-Poison

The Hole in the Wall: The Austin Steamers, Tex Smith, Devin Jake

The Mohawk: Easy Tiger, Gang Sign, Of Montreal, Wild Moccasins

One-2-One Bar: The Matchmaker Band, the Nightowls, Water & Rust

The Parish: IAMX

Poodie’s: George Ensle, Greg Whitfield

Red Eyed Fly: Elizabeth von Santillan, Gabrielle Faust, Samaria Guitaria, Karen Eubanks

Riley’s Tavern: Songwriter Showcase with John Whipple

The Sahara Lounge: Funk Jam

The Saxon Pub: Lonelyland, Johnny Goudie, the Leavers, Dave Hardin

The Scoot Inn: Whiskey Shivers, Black Eyed Vermillion, Jayke Orvis & the Broken Band, James Hunnicut, Joseph Huber

Strange Brew: Hot Nut Riveters, Scrappy Jud Newcomb, Scarborough Dillon Houser Trio

Stubb’s: Jim James, Cold Specks

Triple Crown: Gerry’s Kids

Whip In: Ben Balmer

The White Horse: Carson McHone, the Rollfast Ramblers, Rosie & the Ramblers

Tuesday

ACL Live: Diana Krall

The Annex at 1808: Small Circles

B.D. Riley’s: The Suzanne Smith Band

Brass House: Scott Laningham, Chris Maresh, Mitch Watkins

The Broken Spoke: Amanda Cevallos, Weldon Henson

Cactus Cafe: Ramblin’ Jack Elliot

Cedar Street Courtyard: Safety Patrol

Cheatham Street Warehouse: Pawn Shop Gold, the Old 300

The Continental Club: Alejandro Escovedo, the Rosie & Ruby Review, Toni Price; Gallery: Ephraim Owens, James McMurtry

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

The Elephant Room: The Kris Kimura Quartet, Stanley Smith

Emo’s: Father John Misty, Jessica Pratt

Evangeline Cafe: Brennen Leigh

Firehouse Hostel & Lounge: The Love Leighs

Flipnotics: Bruce Salmon & Barbara K, Erik Hokkanen’s Laboratory

Frontier Bar: The All Y’alls, Don Von Bronson, Eat the Taco, Alchemist Prince, Church Shoes

Gruene Hall: Gordy Quist

The Hole in the Wall: The Warplanes, Shawn Nelson, Javelina

Holy Mountain: Chad Valley, Ski Lodge, Orthy

Hotel Vegas: Smoking White, Archive War, Spirit Valley

Hyde Park Bar & Grill South: James Robinson

Lamberts: Luis Banuelos

The Lucky Lounge: The Funk Mob, MC Overlord

Lucy’s Retired Surfers Bar: The Patton Sparks Band

The Mohawk: Method Man, Redman

One-2-One Bar: Brandy Zdan, Ghosts Along the Brazos, Karl Morgan

Poodie’s: Eric Hisaw, Cole Burris, Jerry Kirk

Red Eyed Fly: Dave Armstrong, Palamino, Aaron Cole, James Fosler

Riley’s Tavern: Manzy Lowry

The Sahara Lounge: The Avocados, Black Cadillac

The Saxon Pub: Bruce Hughes & the All-Nude Army; Tessy Lou; So Long, Problems; David Grissom

Strange Brew: Durawa, Apostles of Manchaca, Miles Zuniga

Triple Crown: Ben Schane, Ryan McGillicuddy, Grace Park, Ben Worley

Whip In: Vana Mazi

The White Horse: Finger Pistol, Mrs. Glass, Ramsay Midwood

Z’Tejas Sixth Street: Tameca Jones

Wednesday

ACL Live: Whiskey Shivers

Anderson Mill Tavern: Open Mic with Jon Blue

B.D. Riley’s: C.K. Bailey

Brass House: Jam Session with Pete Rodriguez

The Broken Spoke: T.J. Bonta, Chaparral with Jeff Hughes

The Butterfly Bar: Green-Eyed Cat

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

Cheatham Street Warehouse: Kent Finlay’s Songwriters’ Circle

The Continental Club: Hot Club of Cowtown, Jon Dee Graham, James McMurtry; Gallery: Trube, Farrell & Snizz, Barbara K

Dirty Dog Bar: CrashKill Six, the Sammus Theory

Donn’s Depot: Frank & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: James Speer

The Elephant Room: Baker’s Dozen, Jazz Pharaohs

Evangeline Cafe: The Peacemakers, Tommy Elskes

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains

Flipnotics: Albanie & her Fellas

Ginny’s Little Longhorn: Alan Haynes

Gruene Hall: Chubby Knuckle Choir

The Hole in the Wall: Floyd, Darling; the Awkward Robot; the Coast of Nebraska

Junior’s Grill: Cold Snap, Brandon Bently

Kingdom: DJ Andrew Parsons, Steve Lawler

Lamberts: Jay Brannan, the Jitterbug Vipers

The Lucky Lounge: The Drakes, the Moonshiners

The Oasis: Check 1

One-2-One Bar: Don Harvey & A Is Red, Black Red Black, Dylan Phillips

Patsy’s Cowgirl Cafe: Lone Star Swing

Poodie’s: No Bad Days Open Mic

The Rattle Inn:Karen Abrahams, Brennen Leigh, Brigitte London, Teri Joyce, Penny Jo Pullus, Mandy Marie Luke, Jezebel Jones, Brenda Freed

Red Eyed Fly: Youtopian, Tea Aguilar, Dai, Arc Dream

River Road Icehouse: Whiskey Rodeo

Russian House: BlueSqueezeBox

The Sahara Lounge: Mayeux & Broussard, Soulphonics, the Modern Don Juans, the Moonlight Mysteries, River Train

The Saxon Pub: Walt Wilkins & the Mystiqueros, Halleyanna, Bad Intentions, Johnny Nicholas

Speakeasy: Moonshine Gypsies

Spiderhouse Cafe: Lex Land

Strange Brew: Poon Twangz, Dale Watson

Threadgill’s North: Tessy Lou & the Shotgun Stars

Triple Crown: M.O.D., Cerebral Desecration, Dirty Charley Band, Indisgust

Waterloo Records: Ola Podrida

Whip In: Brett Randell

The White Horse: The Nortons, Robert Allan Caldwell, Them Duquaines, Leo Rondeau

Z’Tejas Sixth Street: Stephen Doster, Philip Gibbs, Randy Weeks