Listen to Austin 360 Radio

Music calendar, April 4-10

Staff

Thursday

Antone’s: The Expendables, Don Chani, Pacific Dub

B.D. Riley’s: Kristen Smith

Bar Louie: The Aaron Navarro Band

Beerland: The Crack Pipes, La Migra, Jonly Bonly

Brass House: Santiago, Fremgen & Laningham Trio

The Broken Spoke: Tony Harrison, Jesse Dayton

Buenos Aires Cafe East: Always Tango

The Buzz Mill: Sam Hadfield

Cactus Cafe: Shelley King, Robyn Ludwick, Lisa Morales

Carousel Lounge: The Late Joys, the Deadly Buzz, Robobilly

Cedar Street Courtyard: LC Rocks

Central Market North Lamar: Hot Nut Riveters

Central Market Westgate: Clay McClinton

Chain Drive: Macho Blush, Polio Club, the Gory Details, Salted

Cherrywood Coffeehouse: Tony Redman

The Continental Club: The Whiskey Sisters, the Jungle Rockers, Southern Culture on the Skids; Gallery: Tameca Jones, James Robinson

Dirty Dog Bar: Evil United, Crowned by Fire, the Blood Royale, Shadow Spectrum

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Violet Crown Serenaders

Eddie V’s Edgewater Grill: Robert Kelly

The Elephant Room: Dave Sierra 5, Lisa Hattersley & Trip Trio

Evangeline Cafe: Liz Morphis

Flamingo Cantina: 2pc. with Judge & Dr. Dubbist

Flipnotics: Cass Roberts & Co.

Frank: The Act Rights, Cause in Effect, Christopher Douthitt & the Glyphs

Frontier Bar: Chris Staples, Natalie Pryce, Oh Antonio! + His Imaginary Friends

Güero’s: Los Flames

Headhunters: The Bedlam Brothers, Dave Armstrong

The Hole in the Wall: Austin Texas Music Band, Mississippi Shakedown, Octopus Rex

Junior’s Grill: The Church Rejects, Planet Texas

Lamberts: Once Per Axis, Masumi & the Gentlemen

The Lucky Lounge: Ian McLagan & the Bump Band

The Mohawk: Shivery Shakes; Tiger Waves; She, Sir; Shrines

NeWorlDeli: Sue Young, Bradley Kopp, Rusty Nelson, Lisa Fancher

The Nook Amphitheater: Dahebegebees

North by Northwest: Philip Gibbs

The North Door: Whom Do You Work For?, Real Live Tigers, Single Lash

The Oasis: Stooch Band

One World Theatre: Celtic Crossroads

One-2-One Bar: Zach Pohl, Charlie Gore, Kendall Beard, Perfect Nation, Progress

The Parish Underground: Oil Boom, the Red 100’s

Patsy’s Cowgirl Cafe: Fond Kiser

PBK Stem & Stein: George DeVore

Poodie’s: Austin Gilliam, the Texas KGB, Kem Watts, the Dallas Moore Band

Red 7: John Wesley Coleman, Eets Feats, (Expletive) Fit, Mens Room

Red Eyed Fly: (Expletive) Awesome, Mount Pressmore, Lady Zion & the Babylon Boys, the Satellites Jupiter

Riley’s Tavern: Lost John, Mike Landschoot

River Road Icehouse: 3 Man Front, Austin Mayse, Jeromy Hooper

The Rockin’ Tomato: Southern Envy

Ruth’s Chris Steak House: The Jeff Lofton Trio

The Sahara Lounge: Jim Ragland, Topaz & the Golden Dawn Arkestra

The Saxon Pub: Patrice Pike, James Hyland, Jordan Mitchell, Eightysixxed

The Scoot Inn: Joseph King

Shooters Cedar Park: Chelsea Barbo

Speakeasy: DJ Kewl Kris

Steiner Ranch Steakhouse: Paula Nelson

Strange Brew: Van Wilks, Matt the Electrician

Stubb’s: Dana Falconberry, Buxton, Matt Bauer

Triple Crown: Aaron Stephens, Chief & the Doomsday Device, SymmaTree, AnnaBeth + Gost, Man-of-the-Downtrodden, Kinder, Lo Phi

Waterloo Records: Holly Williams

Whip In: The Gavin Tabone Quartet

The White Horse: Silas Lowe, Horse Opera, Lucas Hudgins & the First Cousins

YoCup Frozen Yogurt: Joe Rossi

Z’Tejas Sixth Street: The Brew

Friday

Anderson Mill Tavern: The Hit Squad

The Annex at 1808: Spirit Valley, Howlin’

Antone’s: White Ghost Shivers, Whiskey Shivers, Clyde & Clem’s Whiskey Business, the Ghost Wolves, Whiskey Folk Ramblers

Austin360 Amphitheater: Kenny Chesney, Kacey Musgraves

Baker St. Pub: The Shelley King Band

Bar Louie: Purpleroom

Beerland: Gun Outfit, the Young, Flesh Lights, Ghetto Ghouls

The Blackheart: Roxy Roca

The Broken Spoke: Eleven Hundred Springs

Bourbon Girl: Rixon Band

Brass House: Kevin Ahart

Buenos Aires Cafe East: Trio Two One

Cactus Cafe: Keith Harkin

Carousel Lounge: Mad Cowboys

Cedar Street Courtyard: Skyrocket

Central Market North Lamar: The Carper Family Band

Central Market Westgate: The Marc Devine Trio

Cheatham Street Warehouse: The Adam Johnson Band

Cherrywood Coffeehouse: Luxuriator

The Continental Club: Doug Moreland, the Jade Idol, Bobby Patterson & the Disciples, Southern Culture on the Skids; Gallery: The Mike Flanigin Trio, the Robert Kraft Trio

Dirty Dog Bar: Southern Front, Fear Control, Carry the Storm, TeethAreSwords, Nekrist

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: Dave Quanbury’s Big Band

Eddie V’s Edgewater Grill: Robert Kelly

The Elephant Room: Pete Rodriguez Afro Taino Sextet, Tony Airoldi & Charming Devils

El Monumento: Luis Banuelos

Elysium: Lucid Dementia, the Razor Blade Dolls, Apocalypse Theatre, DJ Johnny Slugg

Evangeline Cafe: Larry Lange’s Lonely Knights

Fado: Blaggards

Flamingo Cantina: Dubtonic Kru

Flipnotics: Wild Bill & the Lost Knobs, Dave Ducharme-Jones

Frank: Ben Baxter Band, Jericho, the Falling Giants

Frontier Bar: Possessed by Paul James

Gruene Hall: The Bacon Brothers

Güero’s: The Bob Fuentes Show

Headhunters: Crimson Devils, FreeBleeder, Cryptonights, the Beat Dolls

The Hole in the Wall: Black Earth, Cleanup, Bruce Lee Battle Cry, Modern Explorations

Holy Mountain: Kay Leotard, Lola Cola, the Cush, Jess Williamson

The Infest: One Way System, Mass Terror, Sniper 66, Agent Orange, Here to Offend, Hey, One Shot Down

Iron Cactus North: Flamenco Symphony

Junior’s Grill: One Resistance, Tiffany Alana Dodgen, the Staylyns

Kingdom: GTA, DJ Andrew Parsons

Legendary White Swan: Dead Man

The Lucky Lounge: Vinyl Dharma

Lucy’s Retired Surfers Bar: The Blues Posse

Maria’s Taco Xpress: The Leeann Atherton Band

The Mohawk: Gobi, the Shears, End Wave, Atticus (DJ set)

Monument Cafe: Bubba & the Boys

Moulton’s Southern Bistro: Randy Stern

NeWorlDeli: Claude Butch Morgan

The Nook Amphitheater: Sam Pace & the Gilded Grit

North by Northwest: Rick Hornyak

Nutty Brown Cafe: Texas Renegade

The Oasis: LC Rocks

Office Lounge: Church Rejects

One World Theatre: Tommy Castro & the Painkillers

One-2-One Bar: Paul Renna, the South Austin Moonlighters, Karl Morgan

The Paramount Theatre: Leo Kottke

The Parish: Earphunk

The Parish Underground: Thanks Light, Borrisokane

Patsy’s Cowgirl Cafe: JT Junior

PBK Stem & Stein: Lisa Marshall

Poodie’s: Jon Napier, Chris Allbright, the Bad Intentions

The Rattle Inn: Carson McHone

Red Eyed Fly: Black Ladder, J RAY, Anacostia, Grins From the Gallows, 3 Denied, Last Judgement, Stage Of Existence

Red 7: The Flametrick Subs, Brewtality Inc., Pocket Fishrmen, Sabbath Crow

Riley’s Tavern: Ponty Bone & the Squeezetones

The Roadhouse Bar: Whitestone

River Road Icehouse: Rob Baird

Russian House: Rumbullion

The Saxon Pub: The Trishas, Cody Bryan, Deuce Coupe, Denny Freeman

Scholz Beer Garden: School of Rock

Shenanigans: The Daze

Shooters Austin: Suede

Shooters Cedar Park: DJ DNO

Speakeasy: DJ Jericho One, Les & the Funk Mob

Spiderhouse Cafe: Michale Graves

Stateside at the Paramount: Gail Jhonson, Althea Rene, Karen Briggs, Pamela Hart

Strange Brew: Suburban Beat, John Neilson, Brandon Jenkins

Swan Dive: p-Tek, Tee-Double, Dat Boy Supa, Station, Hyder, Marvelous Mike D, Secret Levels

Texas Music Theater: Bob Schneider, Shinyribs

Threadgill’s South: Mingo Fishtrap

Trailer Space Records: Riverside Riot, Destructive Guerilla Force, Skyacre

Triple Crown: We Deal in Lead, Chief Fuzzer, the Pistolsmiths, Mark Jungers

Whip In: Maufrais, Dickie Lee Erwin

The White Horse: Sean Castillo & the Hubcaps, JWW & the Prospectors, the Austin Steamers

Saturday

Anderson Mill Tavern: Arrival

The Annex at 1808: DGF, Trap Her Keep Her, (Expletive) Fit, Stay Wild, (Expletive) Eastwood

Antone’s: Kashmere Stage Band, Kool & Together

Austin Music Hall: Beto & the Fairlanes, El Tule

The Backyard at Bee Cave: R3hab, Adventure Club

Bar Louie: Guilty Pleasures Girls of Waco

Beerland: White Lung, Feral Future, Brain Attack

Bourbon Girl: The Church Rejects

Brass House: Jeff Lofton

The Broken Spoke: John Chandler, Alvin Crow

Buenos Aires Cafe East: Soniquete

Cactus Cafe: Amy Speace, Rod Picott

Carousel Lounge: Coffee Seargents, Why Not Satellite, Churchwood

Cedar Street Courtyard: Hip Hop Hooray

Cheatham Street Warehouse: William Clark Green

Cherrywood Coffeehouse: Christopher Petkus

Chisos Grill: The Sassy Spurs

The Continental Club: Redd Volkaert, the Wulftones, James Burton, Southern Culture on the Skids; Gallery: Scarlett Olson, the Mike Flanigin Trio

Donn’s Depot: Danny Britt & Red Dawg

Eddie V’s Edgewater Grill: Chris Alcaraz

The Elephant Room: Tenor Madness with Mike Malone & Marcus Wilcher

Fado: Mysterious Ways

Flamingo Cantina: M.A.K.U. Sound System, La Santa Cecilia

Flipnotics: Giulia Millanta, Anam Milá, Ukemi, Swamp Pocket

Frank: Foot Patrol, LZ Love & the Git Rites

Gruene Hall: Asleep at the Wheel, Shawn Nelson, Poor J. Brown

Güero’s: The Leroi Brothers, Santiago Jimenez, Tracie Lynn

Gypsy Lounge: Atash

Headhunters: Trip Crystals, Immerse, Ultrawolf, Bearded Ox, Black Cloud Horizon, Capital Kids, Stat Dad, the Heros, Everyday Destruction

The Hole in the Wall: Seeker, Uglytwin, Forty Winters, Insurgence

Holy Mountain: Hello Wheels, Greg Mullen & the Cosmic American Band, Grandfather Child

Hotel Vegas: Las Ardillas, Los Vigilantes, Crooked Bangs, Pharaohs

The Infest: Machine Gun Kelly

Junior’s Grill: Suit, Mama’s Love Child

Lamberts: Western Youth, Guns of Navarone, the Sweet Nuthin’, the Kevin Lovejoy Trio

The Lucky Lounge: DJ Anonymous

Lucy’s Retired Surfers Bar: The Party Rockers

The Mohawk: Marmalakes, the Sour Notes, Cartright, Les Rav, Befriend the Bears, Holiday, Once Per Axis, Soup

Monument Cafe: Jimi Lee

Moulton’s Southern Bistro: Doug Pegg

NeWorlDeli: Jan Seides, Deann René, George Ensle

The Nook Amphitheater: Guilty Pleazures of Waco

North by Northwest: Jeremy Steding

The North Door: Walker Lukens, Growl, Good Field

The Oasis: Hot Sauce ATX

One-2-One Bar: Fingers & Tongues,Three33, MC Overlord

The Paramount Theatre: Kat Edmonson

The Parish: Minnesota, Protohype, DCarls

The Parish Underground: Box of Baby Birds, Ghostward, Jordan Price

Patsy’s Cowgirl Cafe: Devin Preitaur

Poodie’s: July, Mark Allan Atwood

Poodle Dog Lounge: Pushrod, Hellbound Hayride, Mandy Marie & the Cool Hand Lukes

Red Eyed Fly: Scarlet Effect, Daniel Eiseman, the Heather Bishop Band, Our Home the Sun, Chasca, Holy Ka-Kow, Hey Gurl, Nova

Red 7: Burning Avalanche, Oak Is Keeping, Jonny Pecker & the BBPW, Killdeer

Russian House: BlueSqueezeBox

The Sahara Lounge: Rio Novo, Mohammed Alidu, Zoumountchi

The Saxon Pub: Guy Forsyth, Milkdrive, David Holt

Shooters Austin: Guilty Pleasures

Shooters Cedar Park: Stooch Band

Speakeasy: DJ KB, LC Rocks

Strange Brew: The Drakes, Cheryl Murdock, Craig Marshall, Earl Pool Ball

Stubb’s: The Reynolds Number, Miranda Dodson, the Lonely Hunter, Little Brave

Trailer Space Records: Churchwood

Triple Crown: Loose Leaf, the Bipolar Bears

The White Horse: Matt Hole & the Hot Rod Gang, the Bellfuries

Sunday

Antone’s: Twiztid, Hed PE, Potluck, Liquid Assassin, Super Smash Bros.

The Belmont: Stick Figure, Ashes of Babylon

Bungalow: DJ I Wanna Be Her, Kid Slyce, Zeale

Cactus Cafe: Nataly Dawn

The Continental Club: Heybale!, Planet Casper, the Wagoneers; Gallery: Jon Dee Graham, Dupree, Carolyn Wonderland

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: The Bill Solley Quartet, Joe Morales

Firehouse Hostel & Bar: Blues Church with Ted Hall

Flipnotics: Pink Floyd Happy Hour with Mo Pair

Frank: Hello Dollface

Giddy Up’s: Alvin Crow, Bobby Mack, David Halley, Freddy Steady Krc, George Ensle, Lost John Casner, Mandy Mercier, Durawa, the Mickey White Band, the Nortons, Ponty Bone & the Keepers, Ted Roddy, Thierry Le Coz, Stephen Doster, Will Sexton

Gruene Hall: Bob Livingston, Clay McClinton

Güero’s: The Recouperators

Gypsy Lounge: Atash

The Hole in the Wall: Carpetbagger, Albino Redd, Nickels & Dimes, Madeline Jennings

Holy Mountain: Brownout, T-Bird & the Breaks

Junior’s Grill: Cold Snap

The Mohawk: Uproot Andy, Orion

Nutty Brown Cafe: Pearl

The Oasis: The Brew

One World Theatre: Arrival

One-2-One Bar: The Derailers

The Parish: Wax

Poodie’s: Bracken Hale, Tessy Lou & the Shotgun Stars

Red Eyed Fly: Bitter Heart Society, Light the Sun

River Road Icehouse: Denny Herrin

The Sahara Lounge: Doors, Sweetmeat, Von Roader

Sam’s BBQ: Lili & Walter

The Saxon Pub: The Resentments, Dustin Welch, Marshall Hood, John Gaar, Carl Hutchens

Scottish Rite Theatre: John Sant’Ambrogio

Speakeasy: Adam Rogers

Strange Brew: Jeff Plankenhorn, Jon Dee Graham, Scrappy Jud Newcomb, the Glenn Rexach Group, Brannen Temple, Charlie Sexton, Pete Rodriguez, Will Sexton & Bill Carter

Stubb’s: Bells of Joy

Threadgill’s North: Out of the Blue

Threadgill’s South: Merle Haggard’s Birthday Party, multiple acts

Whip In: The Cans, Javelina

The White Horse: Urban Achievers Brass Band, King Curse

Z’Tejas Sixth Street: Jitterbug Vipers

Monday

Antone’s: Derek O’Brien, Malford Milligan, Old Gray Mule

B.D. Riley’s: Monday Mic with Johnny Fargo

Buenos Aires Cafe East: The Mauricio Callejas Trio

Carousel Lounge: Open Mic with Matthew & Daniel

Cheatham Street Warehouse: Davis Raines, Ace Ford, Kent Finlay, Walt Wilkins

The Continental Club: Dale Watson & His Lone Stars; Gallery: Church on Monday; Sit Down, Servant

Dirty Dog Bar: Steve Hamende

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Michael Mordecai’s Jazz Jam, MilkDrive

Evangeline Cafe: The Austin Cajun Aces

Flipnotics: Bottom Dollar String Band, the Bluegrass Outfit

The Hole in the Wall: Robert Banta, the Austin Steamers, Zoe Muth & the Lost High Rollers

Junior’s Grill: Danny Fast Fingers

The Mohawk: Widowspeak

One-2-One Bar: The Matchmaker Band, Ryan Harkrider & the Nightowls, Ray Prim, Tom Meny, Meggan Carney

Poodie’s: WC Jameson, Casey Hubble

Red Eyed Fly: The Wanderers, Jacob Elliot, Elizabeth Von Santillan

Riley’s Tavern: Songwriter Showcase with John Whipple

River Road Icehouse: Empty-Handed Vagabonds

The Sahara Lounge: Omarr Awake, Brandon Callies, Colt Landon Baker

The Saxon Pub: Lonelyland, Ari Neufeld, the Leavers

Strange Brew: Hot Nut Riveters, Scrappy Jud Newcomb, Scarborough Dillon Houser Trio

Stubb’s: Grizzly Bear, Owen Pallett, the Sour Notes, Letting Up Despite Great Faults

Triple Crown: J.P. Whipple, Mastodon Juan, Ryan McGillicuddy

Whip In: Ben Balmer

The White Horse: Jimmi Dreams, the Rollfast Ramblers, Carson McHone

Tuesday

Antone’s: David Crowder, Songs of the Fall

B.D. Riley’s: The Suzanne Smith Band

Beerland: Night Court

Brass House: The Gabriel Santiago Project

The Broken Spoke: Armadillo Road, Weldon Henson

Cheatham Street Warehouse: Randy Rogers

The Continental Club: Toni Price, Two Tons of Steel, Barfield the Tyrant; Gallery: Ephraim Owens, James McMurtry

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

The Elephant Room: Jon Blondell Quintet, Stanley Smith

Evangeline Cafe: Brennen Leigh

Firehouse Hostel & Bar: The Love Leighs

Flipnotics: Brian Dolzani, Seth Sherman, Erik Hokkanen’s Laboratory

Gruene Hall: Tom Gillam, Eric Hisaw, Wes Nickson

The Hole in the Wall: Bryce Clifford & Brother Superior, Michael Booher

The Long Center: Lila Downs

The Lucky Lounge: The Funk Mob, MC Overlord

Lucy’s Retired Surfers Bar: The Matt Cline Band

The Mohawk: Esben & the Witch, Heliotropes

One-2-One Bar: The Lisa Marshall Band, Donello, Karl Morgan

The Parish Underground: Nancy Dutra

Poodie’s: Deann René, Jerry Kirk

The Rattle Inn: Stevie Tombstone

Red Eyed Fly: Palamino, John Wayne Is Dead, Snapping Chowsky, Julandrew

Riley’s Tavern: Mark Sebby

The Sahara Lounge: Danny B. Harvey, Black Cadillac

The Saxon Pub: Bruce Hughes & the All Nude Army; So Long, Problems; David Grissom

Strange Brew: Durawa, the Apostles of Manchaca, Miles Zuniga

Stubb’s: Two Door Cinema Club, Robert DeLong

Triple Crown: Bennett Jackson, Victor Holk, Tramps on Lean, Awful Awkward, Jak Rabbit

Waterloo Records: The Wheeler Brothers

Whip In: Vana Mazi

The White Horse: Ramsay Midwood, Mrs. Glass, the Tea Merchants

Z’Tejas Sixth Street: Tameca Jones

Wednesday

ACL Live: Grizzly Bear (“Austin City Limits” taping), Side Show Tragedy

Anderson Mill Tavern: Open Mic with Jon Blue

The Annex at 1808: The Measure Of, Cloud Gavin, Callaghan, Cazador, G.A.T.W., Jacob Elliot

Antone’s: Miss Lavelle White, Marcia Ball, Shelley King, Carolyn Wonderland, Ruthie Foster, Rosie Flores, Cindy Cashdollar, Lisa Pankratz, Sarah Brown, Debbi Walton

Brass House: Jam Session with Pete Rodriguez

The Broken Spoke: TJ Bonta, Mike & the Moonpies

Cactus Cafe: Mary Gauthier

Cedar Park Center: Sigur Ros, Oneohtrix

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Continental Club: Jon Dee Graham, James McMurtry; Gallery: Trube, Farrell & Snizz; Barbara K

Donn’s Depot: Frank & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: The Matt Wilson Trio

The Elephant Room: Baker’s Dozen, the Jazz Pharaohs

Elysium: DJ Argo, DJ Shame:Les

Evangeline Cafe: The Peacemakers, Tommy Elskes

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains

Flipnotics: J.P.Whipple, Michael Garfield

Frank Erwin Center: Bon Jovi

Gruene Hall: The Georges

Güero’s: The Larry Monroe Radio Show

Gypsy Lounge: Vagabond Swing, Wino Vino

Headhunters: Half Grand, Cloud Gavin

The Hole in the Wall: Bobby Joe Ebola & the Children MacNuggits

Holy Mountain: 5 Years and Counting, the Apathy Cycle, the Anchor, the Digital Wind

Junior’s Grill: Jeremy Steding, Planet Texas

The Lucky Lounge: The Moonshiners

The Mohawk: Amy LaVere, the Lonesome Heroes

The Oasis: Arrival

One-2-One Bar: The Glenn Rexach Trio, Black Red Black, 1UP

The Parish Underground: Libby Koch, King Dirty Talk

Poodie’s: B.B. Morse

The Rattle Inn: The Carper Family

Red 7: Bad Powers, Pushmen

Red Eyed Fly: Dick Dale

River Road Icehouse: Whiskey Rodeo

The Sahara Lounge: Mayeux & Broussard, Old Gray Mule, Mother Merey & the Black Dirt, the Black Squeeze, River Train

The Saxon Pub: Walt Wilkins & the Mystiqueros, Tessy Lou, K Phillips, Johnny Nicholas & Hellbent

Shooters Austin: DJ DNO

Speakeasy: Moonshine Gypsies

Strange Brew: Dale Watson, Josh Lightnin’

Stubb’s: Two Door Cinema Club, Robert DeLong

Threadgill’s North: Tessy Lou & the Shotgun Stars Trio

Triple Crown: The Blue Water Highway Band, Bob King

Whip In: Yemima

The White Horse: Leo Rondeau, Them Duqaines, Robert Allan Caldwell

Z’Tejas Sixth Street: Stephen Doster, Will Sexton, Randy Weeks