Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music shows, May 15 - May 21

Staff
Pink Martini will perform Friday at ACL Live.

Friday

The ABGB: Josh Buckley, Brittany Shane, Little Mikey and the Soda Jerks

ACL Live: Pink Martini

Billy’s Ice: Dan Adams

The Blackheart: The Wasted Hearts, Clay Pigeons, the Bare Feat

Brass House: Candy DeClue, Snorky and the Rhythm Kings, Magnificent 7

The Broken Spoke: Dale Watson

C-Boy’s Heart and Soul: Jitterbug Vipers, Sarah Sharp, Annika Chambers, Mike Flanigin Trio, Jimmie Vaughan

Carousel Lounge: Rich Restaino, Evil Olive, Micah Marcos

Central Market: Floyd Domino’s All Stars; Westgate: El Tule

Cheer Up Charlies: The Big Fist, Buhu

Cherrywood Coffeehouse: Stone Wheels

The Continental Club: The Blues Specialists, Ian McLagan, Patty Griffin; Gallery: the Robert Kraft Trio, Lost Counts

Cypress Creek Cafe: Michael Milligan, Texiana Bluez

Dirty Dog Bar: Of Ruins, Aborted, Fit For An Autopsy, Archspire, Dark Sermon

Dizzy Rooster: Jordan Dewbre

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

East Side Showroom: The Jazz Destroyers

El Sol y La Luna: Mariachi Caballeros

Elephant Room: Karen Tennison, Red Young’s Tenor Madness

Elysium: Rittz, Crooken I, Horseshoe Gang, J Hornay

Evangeline Cafe: James Hinkle and Ted Roddy Band

Fado: Atomic

Ginny’s Little Longhorn Saloon: The Lonesome Band, Alan Haynes

Gruene Hall: Jerry Jeff Walker

Gypsy Lounge: Bad Habit and the Corruptions, Dead Strangers, Los Ramones, Costello, Colossal Heads

The Highball: The Copa Kings

Historic Scoot Inn: The Cover Letter, Ghosts of Dixie

Hole in the Wall: And You Will Know Us By The Trail of Dead, American Sharks, Megafauna, Carl Sagan Skateshoes

Holy Mountain: Shy Girls

Junior’s Ice House: Horseshoes and Hand Grenades

Lucky Lounge: Light the Sun

Lamberts: Harvest Thieves, Berkshire Hounds and Taylor, the Wild Now

Maria’s Taco Xpress: Leeann Atherton Band

The Mean Eyed Cat: Law by the Gun

The Mohawk: Scarface, Nubia Emmon

Moontower Saloon: Robert Johnson’s Soul

New World Deli: Christy and the Plowboys

North Door: Killah Priest, Gensu Dean, Skeletor vs Antelive, Mindz of a Different Kind

Nutty Brown Cafe: Scotty McCreery

The Oasis: The Eggmen

The Parish: Leopold and his Fiction

Poodie’s: Jon Napier

The Rattlesnake Inn: The Texas Duet

Red 7: Speedy Oritz, Alex G

Red Eyed Fly: Girl Fry, the Dolly Llamas

Riley’s Tavern: Billy Dee

River Road Icehouse: Monty Byrom and the Road Pilots, Midnight River Choir

Sahara Lounge: Seu Jacinto, Bohemios Perdidos, Batuque raiz, Seu Jacinto

Saxon Pub: Bri Bagwell and the Banned, Folk Family Revival, Paul Cauthen, Denny Freeman

Speakeasy: Steen

Stubb’s: Filibusta, Blunt Force

Swan Dive: III Bones

Threadgill’s: The Whiskey Sisters, Jess Klein

Trailer Space Records: Typical Girl, Critical Dad, Toxic Water

Triple Crown: Chasca

The White Horse: Gumbo Ce Soir, George Carver, Roger Wallace

Saturday

The ABGB: A Giant Dog, Broken Gold

Austin Music Hall: Foster the People

Austin360 Amphitheater: Rush

BD Riley’s: Joe Gee, Michael Milligan and Texiana Bluez

Bass Concert Hall: John Prine

The Blackheart: Hunter Sharpe, Chasca, Alexei Martov, Kazi, Hunter Sharpe

Brass House: Pete Rodriguez Trio, the Sins Burlesque

The Broken Spoke: Alcin Crow

C-Boy’s Heart and Soul: Mike Flanigin Trio, Jimmie Vaughan

Cafe’ Mueller: The Staylyns

Carousel Lounge: Gary Lyndsey and the Pleasure Tide, Big Foot Chester, Ted Roddy, James Hinkle

Central Market: Conjunto Los Pinkys; Westgate: Jacqui Walker

Cherrywood Coffeehouse: Howard and Skye, Jonathan Howard, Blueflower Skye

The Continental Club: Fea, Redd Volkaert, Copper Gamins, Pinata Protest; Gallery: Hilary York, Sit Down Servant

Cypress Creek Cafe: Jennifer B and the Groove, Devil’s Hollow

Darwin’s: Lucas Cook

Dirty Dog Bar: Snake Skin Prison, SwitchBlade Lover

Dizzy Rooster: Mike Valliere

Donn’s Depot: Danny Britt and Red Dawg

East Side Showroom: The Swingsters

Elephant Room: Ephraim Owens

Empire Control Room and Garage: Elaquent

Fado: DJ Hexium

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Little Mikey and the Soda Jerks, Them Duquaines

Gruene Hall: Jerry Jeff Walker, Guy Forsyth’s Hot Nut Riveters

Hole in the Wall: Folk Off, CBG Band, Natural Valley of the Sphinx, Weapons of Grass Destruction

Holy Mountain: East Cameron Folkcore

Junior’s Ice House: Don’t Tell Debbie

The Long Center: The Blues Brothers

The Lost Well: Sabbath Crow Bellringer

The Mohawk: Sweet Crude

Moontower Saloon: Ruby Dee and the Snakehandlers

North Door: Steady Legend, Hail Marley, KP and the Boom Boom

One-2-One Bar: Hedda Layne and Ginger Leigh

The Owl: Kilowatts

Poodie’s: Silo Road, Austin Mayse, Jason David Hiatt

The Rattlesnake Inn: Alicia Adkins

Red 7: Joe Pug, Andrew Combs

Red Eyed Fly: Flesh Welder

Red Shed Tavern: Wigner’s Friend, Kingdom and Average Joe

Riley’s Tavern: Zach Walther

River Hofbrau and Beer Garden: Shaun Michael

Rumi’s Tavern: Jennifer B and the Groove

Sahara Lounge: Zoumountchi, La Frenetika

Saxon Pub: Jimmy D. Lane, Guy Forsyth Band, WC Clark, Guy Forsyth, Jimmy D. Lane, David Henderson, Wink Keziah

Sherlock’s: the South Austin Moonlighters

Stay Gold: The Soul Supporters

Strange Brew: Ray Prim

Stubb’s: Blue October

Swan Dive: Leticia Rodriguez

Threadgill’s: A Live One

Trailer Space Records: Mike Duboise and the Dissidents, Superette, Cutty Family Band, Day vs. Night, Mike Dubose and the Dissidents, Cuddy Family Band

Triple Crown: We Are the Astroid, Woodgrain, Amplified Heat, Foxmoor Express, Chief and theDoomsdayDevice

Triple Crown: Amplified Heat

Whole Foods Arbor Trails: Buzz Guerra

The White Horse: Hello Wheels 12, Croy and the boys, Careless Smokers, Von Stomper

Sunday

The ABGB: Bo Porter

The Blackheart: Josh Buckley, Cass Brostad, Brandon Leudtke, Grace London

Brass House: Jazz Destroyers

Central Market: Blue Armadillos

The Continental Club: Shelley King, Planet Casper, Wagoneers, Heybale!, Amanda Cevallos; Gallery: Jon Dee Graham, MIke Flanigin Trio

Dirty Dog Bar: Insvrgence, Neverbloom, the Anti-Scene

Dizzy Rooster: Treble Soul, Hannah Prestridge, Curt Jones

The Domain: Third Coast Trio

El Sol y La Luna: John Arthur Martinez and Tejas

Elephant Room: Kirk Covington

Emo’s: Minus the Bear

Fado: The Soul Supporters

Freddies Place: Voyces

Ginny’s Little Longhorn Saloon: The Skyline Wranglers

Guero’s Oak Garden: NYOB, Mitch Webb y Los Swindles

The Highball: Carolyn Martin

Historic Scoot Inn: COSMS, Across Waters, I/O, Flavor Raid

Holy Mountain: Jaimee Harris

Hotel Vegas: Lake of Fire, the Dead Sea, the Avocados

Jack’s Roadhouse: Steel Penny, AC and the Bad Billys, Matt Begley and Bitter Whiskey, Law By the Gun

Junior’s Ice House: Josh Patton Duo

Maria’s Taco Xpress: David Stewart

North Door: Brass, A- Holics

One World Theatre: The Subdudes

The Parish: Zoe Keating

Pour Haus: Alicia Adkins

Red 7: Solstafir, Ancient VVisdom

Riley’s Tavern: Tres Womack

Sahara Lounge: Minor Mishap Marching Band

Satellite Bistro: Huck Johnson and the Jackknives

Saxon Pub: The Resentments, John Gaar, Da Costa, LeMasters and Greer

Shade Tree Saloon and Grill: The Texas K.G.B.

Spider House Ballroom: The Swift Drag, Strange Case, Kris Brown, Vinyl Laranja, & 80Hproject, Kris Brown

Strange Brew: the Purgatory Players, J Wagner

Stubb’s : Silvertones, Mat Kearney, Duncan Fellows

Threadgill’s: The Showmen Bluegrass, the Stapletones

Waterloo Records: Mark Kazanoff, the Texas Horns

The White Horse: Soul Supporters, Conjunto Los Pinkys, Love Leighs

Monday

The ABGB: Elsa Cross

The Blackheart: Kick the Monday Blues, Lee Jaster & The Bible Salesmen, Elsa Cross, John Jack Joseph

Brass House: Peggy Stern Piano Trio

C-Boy’s Heart and Soul: Presto Chango, the Lost Counts

The Continental Club: Peterson Brothers Band, Rosie Flores; Gallery: Elias Haslanger, Rey Arteaga

Dirty Dog Bar: Scattered Hamlet, Diamond Lane, Delta Rose, Archer

Elephant Room: Mark Kazanoff, the Austin Jazz Band, Michael Mordecai

Evangeline Cafe: Austin Cajun Aces

Giddy-Ups: Bob Appel

Gruene Hall: Grouchy Like Riley

The Highball: Matchmaker Band, the Nightowls

Hole in the Wall: The Haberdashers, Carson McHone, Sweet Gary

The Mohawk: MAAJR, Summer Fun Happy Hour

One-2-One Bar: The 80H Project

Poodie’s: George Ensle

Red 7: Spray Paint, Burnt Skull

Red Eyed Fly: Brandon Hughes

River Road Icehouse: Eric Middleton

Sahara Lounge: Datri Bean, Jonathan Doyle Swingtet

Saxon Pub: Lonelyland, the Leavers, the Hot Nut Riveters

Triple Crown: Molly J. Hayes

The White Horse: Sophia Johnson, Emilie Clepper, Jimmie Dreams

Tuesday

BD Riley’s: Light Horse Larry

The Blackheart: Elsa Cross, Michael Hayes, Katie Sachs

Brass House: Gil Del Bosque Trio

The Broken Spoke: Weldon Henson

C-Boy’s Heart and Soul: The 8 1/2 Souvenirs, the Bellfuries

Carousel Lounge: Eden Parke, Alice In Space, Eden Parker, Camille Elaine

The Continental Club: Toni Price, Alejandro Escovedo, Barfield; Gallery: James McMurty, Ephraim Owens Experience

Dirty Dog Bar: FLAW, Seasons After, Ossuary, Flaw, Seasons After, Ossuary, Waxpanel , Seasons After

Elephant Room: Carter Arrington Quartet, Stanley Smith

Evangeline Cafe: Twilight Trio

Frank Erwin Center: Eagles

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Fingerpistols

Gruene Hall: Bo Porter & Friends

Gypsy Lounge: Nomad Comedy open mic

Hole in the Wall: The Lonesome, Jenny Parrott, Sweet G, Roger Wallce

One-2-One Bar: Julie Nolen

The Parish: Stephen Miller

Sahara Lounge: Leticia Rodriguez

Saxon Pub: Mandy Rowden, Bill Carter, Mandy Rowden, Mike McCabe, David Grissom

Strange Brew: The Blues Posse

Stubb’s: Built To Spill, My Education

Triple Crown: Bob Appel, the Shady Rest Band, the Matchsellers, Ryan Seiler

The White Horse: Josh Buckley,Robert Banta, Bluegrass Explosion

Wednesday

The ABGB: The Merles

Beerland: Kindatheart, Baby Bleu

The Blackheart: The Fledglings, Beth Lee, Taylor and the Wild Now

Brass House: Pete Rodriguez

The Broken Spoke: Ken Simpson, Heybale

C-Boy’s Heart and Soul: Moonpie, Roxy Roca

Carousel Lounge: Jamey Simms Band, Alien Knife Fight, Jack Geiser, Monique Ortiz

The Continental Club: Warren Hood and the Goods, Painted Redstarts, Jon Dee Graham, JAmes McMurty; Gallery: Matt Hubbard Trio, Snizz and Friends

Elephant Room: Kris Kimura’s Wasabi Grande Big Band, Jon Doyle Quintette

Emo’s: Toro Y Moi

Empire Control Room and Garage: The Word Alive, Chelsea Grin

Ginny’s Little Longhorn Saloon: The Skyline Wranglers, Wayne Garner Band

Gruene Hall: The Georges

Hanover’s Draught Haus: BK Percussion, Chris Castaneda, Chris Castaneda and the Project

Hill’s Café: The Dirty River Boys

Historic Scoot Inn: Mattress, Dive

Hole in the Wall: The Gritones, Celeste, Suzanna Choffel

Holy Mountain: Good Talk

Junior’s Ice House: Sound of A.M.

Lone Star Court: Chris Smith

The Mohawk: Immortal Guardian

One-2-One Bar: Shelley King

Poodie’s: Andrea Marie and the Magnolia Band

Rattle Inn: The Lonesome Band

Red 7: Strung Out, Red City Radio, La Armada, Pears

Riley’s Tavern: Mark Jungers

The Roost: The Aaron Clift Experiment, Transit Method

Sahara Lounge: The Wild Frenzies, the Del Vipers, Modfather

Saxon Pub: Walt Wilkins, Bonnie and the Clydes, Johnny Nicholas

Sherlock’s: The Widgeon Holland Band

Threadgill’s: Riley Osbourn

Trailer Space Records: Cards

Triple Crown: Daniel Thomas Phipps

Walburg Mercantile: Singers-Songwriters Open Mic Night

The White Horse: Lonesome Heroes, Doug Strahan

Thursday

The ABGB: Will Courtney

Austin360 Amphitheater: Kenny Chesney

BD Riley’s: Kristen Gibbs

The Blackheart: Roxy Roca

Brass House: Karen Tennison, Scott Laningham Trio

The Broken Spoke: Tony Harrison, Jesse Dayton

C-Boy’s Heart and Soul: Honey Gun

Carousel Lounge: Peckinpah

Central Market: Mente Clara; Westgate: Austin Piazzolla Quintet

The Continental Club: Shoulders, Ramsay Midwood, the Joe Jacksons; Gallery: Kalu James, Red Young

Dirty Dog Bar: Aenimus, WRVTH, Memories in Broken Glass, AGodUnKnown, Welcome the Coroner

East Side Showroom: Atlas Major

Elephant Room: Adam Schroeder Quartet, Rosie Flores

Emo’s: Earl Sweatshirt, Remy Banks

Firehouse Lounge: The Love Leighs

Freddies Place: Shane Cooley

Ginny’s Little Longhorn Saloon: James Leonard Band, Alvin Crow

Gruene Hall: Poor J. Brown

Guero’s Oak Garden: The Side Men

The Highball: Jason James, Mike and the Moonpies

Holy Mountain: Dirty Bourbon River Show, Cory Reinisch, Wino Vino, Dirty Bourbon River Show

Hotel Vegas: Beth Israel, Dan Doyle, Popper Burns, New China

Junior’s Ice House: The Texas K.G.B.

Lamberts: Armstrong Leigh, Wesley Geiger and the Texas Gentlemen, James Bullard

Moontower Saloon: Lucas Cook

Mr. B’s Sports Bar: The Texas Duet

Nutty Brown Cafe: Randy Rogers, Wade Bowen

The Oasis: Nickel Plated

Paramount Theatre: Shinyribs

Phoenix Saloon: Jeffrey Ryan Vaughn

Red 7: Blue the Misfit, Kydd Jones, Topic, Sertified, Soulfresca, Beltones, Complete Control, the Berkshire Hunts

The Roost: The Tejas Brothers

Sahara Lounge: Electric Church

Saxon Pub: Patrice Pike, Grace Askew, Joe Teichman, the Eightysixxed

Skylark Lounge: The RoadRunners

Speakeasy: Danger Cakes, Roar Shack, the Fermn

Stay Gold: Sarah Sharp

Strange Brew: Ashley Monical, Annalise Emerick

Stubb’s: Black Heart Saints, Myles Kennedy, the Conspirators, Slash

Threadgill’s: Walt Wilkins, Chris Berardo and the Desberardos

Trailer Space Records: Utley3, Odd Dogs and the Differentials

Triple Crown: The Beaumonts, the Grannies, Chief Fuzzer

Whip In: Adam Klein, Porter

The White Horse: Leo Rondeau, Rosie and the Ramblers, Swingset Junkies

Whole Foods Market Bee Caves: Alicia Adkins

Z Tejas: Javier Chaparro and Salúd