Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music shows, March 27 - April 2

Staff
Dale Watson will perform Monday at the Continental Club Gallery.

Friday

The ABGB: Eve and the Exiles, Soulphonics, Little Mikey and the Soda Jerks

BD Riley’s: Davey Arwine, Kristen Gibbs

The Belmont: Matt Wertz, Dave Barnes

Billy’s Ice: The Texas K.G.B.

The Blackheart: Sam Pace, Hunter Sharpe

Brass House: Skye Downing, Candy DeClue, Tish and the Mizzbehavin Band

The Broken Spoke: Ben Rodgers, Cornell Hurd

The Buzzmill: Bob Cheevers

The Broken Spoke: Ben Rodgers, Cornell Hurd

C-Boy’s Heart and Soul: Sarah Sharp, Soulman Sam Evans, Jitterbug Vipers

Cactus Cafe: Chuck Cannon, Micah Wagner

Carousel Lounge: Chapparal Dixielanders, Brass Buckle, Lost Counts

Central Market: Bamako Airlines

Cheatham Street Warehouse: John Fullbright

Chuggin Monkey: Mike Valliere

The Continental Club: The Blues Specialists, Dale Watson and his Lone Stars; Gallery: the Robert Kraft Trio, Mike Fannigin Trio

Dizzy Rooster: Jordan Dewbre

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Dozen Street: Clyde

The Driskill Hotel: Dave Insley

East Side Showroom: Crystal Bright and the Silver Hands

Elephant Room: Gato 6

Elysium: Durand Durand

Evangeline Cafe: Deuce Coupe

Fado: Safety Patrol

Fast Eddie’s: Ken Carver, Fire Flight

Flamingo Cantina: Grimy Styles

Four Seasons Hotel: Murphy’s Inlaws

Freddies: Justif

Giddy-Ups: Tottsie and the Flames

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Ruby Dee and the Snakehandlers, Beth Lee & the Breakups, Gold Crown

Gruene Hall: Kyle Park

Hill’s Café: Head for the Hills

Hole in the Wall: Dog House, Russ Somers

Holy Mountain: Toma, Same Veins, Dome Dwellers

HomeField Grill: Howlin’ Waters, Paul the Bass Player

Hotel Vegas: Bobby Jealousy, the Bad Lovers, Magia Negra, Goldbloom

Jack’s Roadhouse: AC and the Bad Billys

Junior’s Ice House: One Resistance, Michael Ingalls, Chris Byers

Lamberts: Tahoma, Waking Fable and Haley Cole

The Lost Well: Dye, Gast, Gutter, Kurraka, Sick Fate, Brian Patterson, the Manifest Electric, Ryan M. Brewer, Jaimee Harris, Grace London

Mercer Street Dance Hall: Tessy Lou and the Shotgun Stars

Midnight Rodeo: Josh Ward

Moontower Saloon: Candi and the Muthaload

Neighbor’s: The Lonesome Band

New World Deli: Jean Synodinos and Joel McColl

The Nook Amphitheater: Moonlight Social

Nutty Brown Cafe: Bob Schneider

One-2-One Bar: The Ottis Coleman Band

The Parish: Shane Smith & the Saints, Folk Family Revival

Patsy’s Cowgirl Cafe: Therapy Sisters

Pour Haus: Mark Monaco

Rattle Inn: Jimmy and the Mustangs, Jesse Ray Carter, Skye Paige

Red 7: Woodland Creatures, Sweet Crude

Riley’s Tavern: Andrea Marie and the Magnolia Band

The Roost: Good Company

Russian House: Jazz Daddies

Sahara Lounge: Blas Moreno, the Mismatched Indie Folk Americana

Salt Lick: Marshall Street

Saxon Pub: Malford Milligan, Statesboro Revue, Denny Freeman

Sherlock’s: Ulrich Ellison and Tribe

Shooters: Trick Shot

Skylark Lounge: Woody Russell

Speakeasy: The Southsiders, Marcus Tharpe, the Bare Feat Band, Dirk Quinn Band

Stubb’s: Tahoma, Waking Fable, Haley Cole, Sour Bridges

Swan Dive: Big Bill, Chasca, Nic Armstrong

Templin Saloon: Marcus and the Washboard Machine

Ten Oak Lounge: Marshall Duo

Triple Crown: Law By The Gun, Madisons, Law by the Gun, Los Burros

The Trophy Room: Flynt Reid

Waterloo Records: Paper Moon Shiners

The White Horse: The 24th Street Wailers, Stargazers

Saturday

The ABGB: Greg Izor and the Box Kickers with Chris Masterson, Alvaro Bouso, Emilio Arusaga, the Trans-Atlantic Roots Explosion

BD Riley’s: Light Horse Harry

The Badlands: Doug C and the Blacklisted

Barbarella: II Bones

The Blackheart: Waking Fable

Boomerz: WhitestoneBand Austin

Brass House: Mark Kazanoff, the Recuperators, Pete Rodriguez Trio, Terry Thomas and Friends, Boss St. Brass Band

The Broken Spoke: Melancholy Rambers, Bobby Flores

The Buzzmill: Don’t Kill the Hang

C-Boy’s Heart and Soul: Eddie & the Evereadys

Cactus Cafe: Webb Wilder

Carousel Lounge: Jacks Garage, Ice Cold Singles and Wannabes

Cedar Street Courtyard: Radiostar

Central Market: Wendy Colonna; Westgate: Ginger Leigh

Cheatham Street Warehouse: Doug Moreland

Cherrywood Coffeehouse: Dead Tree Duo, Shawnee Kilgore, William Wallace, Amanda Lepre, the Happy Campers

The Continental Club: Redd Volkaert, Derailers, Ramsay Midwood; Gallery: Hilary York, Mike Flanigin Trio

Cypress Creek Cafe: Texas Terraplanes

Dizzy Rooster: Mike Valliere

Donn’s Depot: Danny Britt, Red Dawg

East Side Showroom: Zac Evans

Eddie V’s Edgewater Grill: George Carver Trio

Elephant Room: Ephraim Owens

Flamingo Cantina: Chasca, Groove Think, Whiteman Dancing

Freddies Place: Teddy Long

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Horse Opera, Hog Branch, Stargazers, Rosie Flores

Gruene Hall: Joe Ely Band, Clay McClinton, Joe Ely

Gueros Taco Bar: Erin Jaimes, MC & the Mystix, Erin Jaimes & Her Bad Habits

Hardtails Bar & Grill: Stooch

Hole in the Wall: Mayeaux & Broussard, Garner Sloan, Choctaw Wildfire

Holy Mountain: Junocat, Hola Beach, Baby Bleu, Cactopus

Inoz’s Brew & Chew: The RoadRunners

Jester King Craft Brewery: Darrin Kobetich

Junior’s Ice House: One Ton Country

Kingdom: Rodriguez Jr.

Lamberts: Colin Lake

Lone Star Court: Meggan Carney

Luckenbach Dance Hall: Cameran Nelson

Mercer Street Dance Hall: Jason Roberts Band

The Mohawk: Blynd Birds, Neosho, Anthony Da Costa, iLoveMakonnen

Moontower Saloon: Kendall Beard, Chuck Stokes

New World Deli: Mark Viator and Susan Maxey

Nutty Brown Cafe: Stoney LaRue, Reckless Kelly

One World Theatre: Jeff Lofton

Paramount Theatre: Jerry Jeff Walker

The Parish: Sean McConnell

Pinballz Kingdom: Erik Larson & Peacemaker, Mitch Webb and the Swindles

Poodie’s: The Texas K.G.B.

The Rattlesnake Inn: Chris Manning & the Southbound Drifters, Becca Nelson

Rattle Inn: Skye Paige, Jesse Ray Carter

Red Eyed Fly: Suzanne Monroe, the Last Domino, Barebones Orchestra, Evening Crowd, Mt. Pressmore, Riversyde, Not Lando

Riley’s Tavern: Zach Walther

River Road Icehouse: Jonathan Tyler and the Northern Lights, Crooks

Roots Bistro: Acoustalyn

Sahara Lounge: Zoumountchi, La Frenetica, Roland and the Roots Riddim

Satellite Bistro: The Swingsters

Saxon Pub: Jack Hustinx and the Souther Aces, Paul Cauthen, Canvas People, Lisa Tingle, Chelle Murray

Scoot Inn: NMO

Sherlock’s: The Drakes

Speakeasy: LC Rocks

Stateside at the Paramount Theatre: Jolie Goodnight

Stompin’ Grounds: Lady Zion and the Babylon Boys

Sweetwater: Rob & the Nasty Beat

Threadgill’s: Crystal Image

Trailer Space Records: Ceiling Fans, Nick Allison

Triple Crown: Rock Bottom String Band, Bolzen Beer Band, Conwaythewhale

The White Horse: John Chandler, Governors, the Beaumonts 12, Dave Insley’s Careless Smokers

Whitewater Amphitheatre: Willie Nelson, Merle Haggard

Whole Foods Arbor Trails: Buzz Guerra

Sunday

The ABGB: Brennen Leigh

Austin360 Amphitheater: Journey and Steve Miller Band

The Badlands: Bolzen Beer Band

BD Riley’s: Joe Gee

Cedar Street Courtyard: Dave Scher

Central Market: Amy Atchley

The Continental Club: Planet Casper, the Wagoneers, Heybale!; Gallery: Jon Dee Graham, Mike Flanigin Trio, D. Miller and Mac

Dizzy Rooster: Treble Soul, Hannah Prestridge, Curt Jones

The Domain: Third Coast Trio, Seven Story Fall& Black Pistol Fire, Piqued Jacks, Jimmy Willden Band, Residue

Elephant Room: Match Watkins Trio

Fado: Lightfoot Hunter

Giddy-Ups: The Smokin’ Burnouts, Something Called Nothing, the Lucky Odds, Voodoo and Moonshine Band, Slick Dickens, the Lucky Odds

Gruene Hall: Bob Livingston, Jerry Jeff Walker

Gueros Taco Bar: Glen Collins Band, Chicken Strut

Gypsy Lounge: LL Cooper, Rich Hopkins and the Luminarios, L.L. Cooper Band

Hole in the Wall: The Haberdashers, Carson McHone

Iron Cactus: Kelley Mickwee

Lone Star Grille: Jean-Pierre and the Zydeco Angels, Noah Peterson

Mercer Street Dance Hall: Clay McClinton

The Mohawk: Waking Fable

Poodie’s: Tessy Lou and the Shotgun Stars

Pour Haus: The Road

Red Scoot Inn: Indian Sun, Red Blue One Two, Empire Machines

Riley’s Tavern: Billy Dee

Sahara Lounge: Jeremy Hasson

Saxon Pub: The Blues Posse, the Resentments, John Gaar, Donello

Scoot Inn: Indian Sun, Red Blue One Two, Empire Machines

St. David’s Church: Wendy Colonna

Strange Brew: The Purgatory Players

Strange Brew: George Ensle, Jaimee Harris, Michael O’Connor, Susan Gibson, MJ Torrance, Mark Epstein

Threadgill’s: Piney Grove Ramblers

The Trophy Room: Jo Hell

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, Love Leighs, Soul Supporters

Z Tejas: Grace Pettis

Monday

The Blackheart: Dead Tree Duo

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

The Continental Club: Dale Watson and His Lone Stars, Peterson Brothers Band; Gallery: Church on Monday, Elias Haslanger, Dr. James Polk and Jake Langley, Rey Arteaga

Donn’s Depot: Chris Gage

El Mercado: Michael O’Connor

Elephant Room: Michael Mordecai’s Jazz Jam, Austin Jazz Band

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux and the Austin Cajun Aces

Gruene Hall: Bret Graham

Hole in the Wall: Josh Buckley, the Lonesome

Poodie’s: George Ensle

Pour Haus: Paul Eldridge

Sahara Lounge: Datri Bean, Jonathan Doyle Swintet

Saxon Pub: Lonelyland, the Leavers, Guy Forsyth and the Hot Nut Riveters

Shiner’s Saloon: Paul Nipper

Speakeasy: Ronnie Hall

The White Horse: The Bar Brawl 3

Z Tejas: Steve Stone

Tuesday

BD Riley’s: Paul LeMond & the 7-10 Split

The Blackheart: The Adventures of Wolfdog and Dirtboy

Blanton Museum of Art: Midday Music Series

The Broken Spoke: Weldon Henson, Debra Peters & the Accordion Round Up

C-Boy’s Heart and Soul: 8 1/2 Souvenirs, the Bellfuries

Carousel Lounge: Roar Shack, Like a Jam Band

The Continental Club: Toni Price, Alejandro Escovedo, Barfield; Gallery: James McMurtry, Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

The Edge of Town Saloon & Grill: The Texas K.G.B.

Elephant Room: Denny Freeman, Stanley Smith, Les Debauches

Elysium: TranceLucent

Evangeline Cafe: Freddy Steady KRC

Ginny’s Little Longhorn Saloon: John Chandler

Gruene Hall: Michael O’Connor

Hole in the Wall: Eugene Ray & the Rioteers

Holy Mountain: Taiga, Concrete Robot, Talk Radio

Hotel Vegas: Shawn David McMillen, James Aurthurs Manhunt

The Mohawk: BYOV.inyl

The Parish: Magic Man

Red 7: Big Business,Big Business

Red Scoot Inn: Wild Child and Rubblebucket, Homewreckers and Run Boy Run

Saxon Pub: Bill Carter, Richard Jesse Project, Lauren Diamond, David Grissom

Scoot Inn: The Homewreckers, Killer John Miller, Run Boy Run, Nothern Quarters

Tavern in the Gruene: Davin James

Trailer Space Records: Frank Mustard Project

Triple Crown: TXny, Teddy J. Vanity, CA the Commoner, KelTheShaman, Man of the Downtrodden, Kazee Queen, Malachi, Shivagold, Emily Herring and the Farm to Market Band

The White Horse: Emily Herring and the Farm to Market Band, Devin Jake, Emily Herring 12, Bluegrass Explosion

Wednesday

The ABGB: Johnson

Brass House: Pete Rodriguez

The Broken Spoke: Tracie Lynn, Heybale

C-Boy’s Heart and Soul: Malford Miligan, John Gaar and Dave Sebree, Roxy Roca

Carousel Lounge: Alien Knife Fight, Soulphonics

The Continental Club: Hot Club Of Cowtown; Gallery: Matt Hubbard Trio, Trube Farrell aand Snizz

Evangeline Cafe: The Lobby Boys, the Peacemakers

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Hot Texas Swing Band

Gruene Hall: Parker McCullom

Gueros Taco Bar: Texas Radio Live: Jaeger and Greezy Wheels

Hanovers Draught Haus: Ocean of Stars

Holy Mountain: The Growl

Junior’s Ice House: Texas KGB

LifeAustin: Phillips, Craig and Dean

Lone Star Court: Chris Smith

North Door: Juegos Rancheros

Red 7: YOB, Witch Mountain, Sores

Riley’s Tavern: Tyler Cannon, Manzy Lowry

Sahara Lounge: Daniel Thomas Phipps and the Kinfolk, Cari Hutson, Eric Hisaw

Saxon Pub: Olio

Scoot Inn: Immortal Technique

Stubb’s: Marc Scibilia

Trailer Space Records: Cards

Triple Crown: Ripe Honey

The White Horse: Carson McHone, Mayeux & Broussard

Thursday

The ABGB: Deadeye

Anderson Mill Tavern: Andrew Mahan, Chris Spiller

BD Riley’s: Kristen Gibbs

The Blackheart: Roxy Roca

Brass House: Scott Laningham Trio

The Broken Spoke: John Chandler, Mark Kazanoff, Jesse Dayton, Tony Harrison

C-Boy’s Heart and Soul: Peacemakers, Honey Gun

Cafe’ Mueller: Alicia Adkins

Carousel Lounge: Matthew Turner

The Continental Club: Shoulders; Gallery: Kalu James, Red Young

Dizzy Rooster: Boswell

Dozen Street: Evil Olive

East Side Showroom: Mikaela Kahn

Emo’s: Broods, Erik Hassle

Evangeline Cafe: Liz Morphis

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Alvin Crow, the Merles

Gueros Taco Bar: Los Flames

HandleBar Austin: Mike McCarthy

Hanover Draught Haus: WhitestoneBand Austin

Hotel Vegas: Annabelle, Rotten Magos, Lochness Mobsters, Loteria

Junior’s Ice House: One Resistance

Lamberts: Wiretree, Cautiontape

Lone Star Court: Colt Landon Baker

Moontower Saloon: Eddie and the Evereadys

North Door Main Stage: Brownout, Riders Against the Storm

Poodie’s: Huck Johnson and the Jackknives

Red 7: Blood on the Dance Floor, Donella Drive, Catastrophic Melody

Sahara Lounge: Devin James Fry, Every Shape a Diamond, Food Group

Scoot Inn: Brother Wolf & the Carnivores, Gold Field Hotel Apparitions, Clay Pigeons

Speakeasy: Hamerzya, Claiming Neptune, Red Lady Band

Strange Brew: Jaimee Harris

Stubb’s: Mike & the Moonpies, Sturgill Simpson

Trailer Space Records: Loteria

Triple Crown: Joel Hofmann Band

The White Horse: Rosie and the Ramblers, Lonesome Heroes 12, Anthony Ray Wright