Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music shows, March 20 - March 26

Staff
Rosie and the Ramblers will perform Monday at the White Horse.

Friday

Anderson Mill Tavern: Jennifer B.

Banger’s: Matt and the Herdsmen

Bat Bar Austin: Pistola, Cato, Michael Prince, Knizzy, Nate Millyunz, Byron Bank

Billy’s Ice: Moonlight Social

The Buzzmill: Don’t Kill the Hang

Central Market: RC Sanders; Westgate: Laura Otero

Chuggin Monkey: Besides Daniel, the Howling Tongues

Dizzy Rooster: Jordan Dewbre, AMZY

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Dozen Street: Alice Wallace

El Sol y La Luna: Mariachi Caballeros

Elephant Room: John Mills Times Ten, Beto and the Fairlanes

End of an Ear: Joan Shelly, Elephant Micah, Ultimate Painting

Evangeline Cafe: Redd Volkaert

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Mike Stinson, the Merles

Gruene Hall: Chase Bryant, Rosehill

Gueros Taco Bar: Wildcat Apollo

The Highball: The Copa Kings

Iron Horse Saloon: LeAnn McLamore

Jo’s Coffee: The Zombies

Junior’s Ice House: Fusion, Paul Renna, Bad Rooster

Kick Butt Coffee: Electric Inferno

Lamberts: A. Sinclair

Lone Star Court: Jennifer Ellen Cook Band

The Lost Well: Blackfoot Gypsies

Maria’s Taco Express: Shurman, American Aquarium, Leeann Atherton Band

The Mohawk: Atmosphere, Grieves, Brother Ali, Dilated Peoples, PROF

Moontower Saloon: Keen Country

New World Deli: Jim Patton, Sherry Brokus, the Flyin’ A’s, Jeff Talmadge

The Nook Amphitheater: Note$

Patsy’s Cowgirl Cafe: Stefanie Fix, Nancy Scott, Jess Klein, Rue Snider and No Strand

Rattle Inn: Brother Nothing

Red 7: Swervedriver and the Twilight Sad, the Velvet Teen, Funk Volume, Swizzz, YC the Cynic

Riley’s Tavern: Mike and the Moonpies

The Roost: The She Factory, the Bluebonnets

Rumi’s Tavern: The Blues Posse

Shenanagins: King George, Fusion

Sherlock’s: Marvin Dykhuis, Shelley King

Shiner’s Saloon: Somebody’s Darling

Shooters: Suede

Speakeasy: The Southsiders, Marcus Tharpe

Strange Brew: Julie Nolen, Amanda Pearcy, the South Austin Moonlighters

The Thirsty Nickel: Against the Clocks, Skittish

Threadgill’s: Bob Schneider and Hayes Carll

Triple Crown: Hickoids, Trixie Trainwreck No Man Band, A Pony Named Olga

The White Horse: Governors, Horse Opera, Hog Branch, C. McHone, Mayeux & Broussard, Roger Wallace

Saturday

Anderson Mill Tavern: Good Karma

Antone’s: Marv J.

B.B. Rover’s: Clyde

The Blackheart: Ryan Culwell

The Broken Spoke: Alvin Crow, Johnny Cash Show

C-Boy’s Heart and Soul: Big Sugar, Temple Underground, Sit Down Servant, Walkervilles, Les Respectables

Café Mueller: The Staylyns

Central Market Westgate: Hedda Layne

Cherrywood Coffeehouse: Bizarre Bazaar

Chuggin Monkey: Besides Daniel

Darwin’s: The Invisible World, Courtney Yasmin

Dizzy Rooster: Mike Valliere, Last Triumph, New Reb, Nimo the Hooligan, John Dungey, Mike Daum, Jamstik

Donn’s Depot: Albert and Gage Band

Dozen Street: Conzcept, Syphe McDaniels

Elysium: Trashy and the Kid

Fado: The Soul Supporters

Giddy-Ups: The Hello Strangers, Tex Smith

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Jesse Jay Harris, Little Mikey & the Soda Jerks

Gruene Hall: Granger Smith, Statesboro Revue

Gueros Taco Bar: Sawdust Road, Mystery Loves Company

Draught Haus: Space Cushion, Dongle, Stage of Existence

Hole in the Wall: Big Jaw, Hilary York

Holy Mountain: Quiet Company

Hotel Vegas: Burgermania IV, Daddy Long Legs

Hyde Park Bar: Trio Del Rio

Junior’s Ice House: Bad Rooster

The Lost Well: Lazer, Wulf

Moontower Saloon: AJ’s Whikey Rebellion

One-2-One Bar: Patrice Pike, Robyn Ludwick, Kalu James

The Owl: Darrin Kobetich

Parmer Lane Tavern: Fusion

Poodie’s: Alice Wallace, Austin Mayse

The Rattlesnake Inn: Voodoo and Moonshine Band, Deadbills

Red Scoot Inn: Wild Child and Rubblebucket

Riley’s Tavern: A Pony Named Olga, Trixie Trainwreck No Man Band, Bobby Marlar

River Road Icehouse: Shurman, Roger Clyne and the Peacemakers

Roots Bistro: Bad Marmot

Rumi’s Tavern: Black Heart Saints, Hitting Subset, Legacy, Seldom

Satellite Bistro: Jackie Venson

Sherlock’s: Dnyce100

Shooter’s: Suede

Speakeasy: Olmeca, Grant Maloy Smith

Spinners: Kristen Cothron

Strange Brew: Van Wilks Band,Michael O’Connor, Erik Larson & Peacemaker

Sweetwater: The Gallows, Texas Metal Collective

Threadgill’s: Brandy Zdan, Bob Schneider and Hayes Carll, Sam Baker Music

Touche: The Noise, Intake, Moonlight Social, Pennyroyal

Trailer Space Records: The Grundles, LAZY, Noise Band, Knewit, Diamond Age, Def Rain, Kingdom of Suicide Lovers

Triple Crown: Red Direct, Rebel Flesh, Black Water Revival, Evil Beaver

Waterloo Ice House: Sarah Pierce

The White Horse: Dave Insley’s Careless Smokers, Duqaines, 2hoots, Los Pinkys, Gumbo Ce Soir, Dave Insley, Mrs. Glass

Sunday

The ABGB: Lucas Hudgins, Lew Card

Banger’s: The Urban Achievers Brass Band

The Belmont: Life So Far, Tiny Purple Fishes, 37Circles, Hooka Hey

The Blackheart: The Holy Child

Brass House: Mikaela Kahn

The Broken Spoke: Marcia Ball & Freda & the Firedogs Reunion, Ben Rodgers, Weldon Henson

Carousel Lounge: Banditos, Churchwood, Waco Brothers

Central Market: Tarik Hassan

Continental Club Gallery: Alejandro Escovedo & Friends, Jon Dee Graham, Mike Flanigin Trio

Dirty Dog Bar: Tear Out the Heart, He Is Legend, Evergreen Terrace, Famous Last Words

Dizzy Rooster: Treble Soul, Hannah Prestridge, Curt Jones

The Domain: Third Coast Trio

Elephant Room: Kevin Lovejoy Trio

Fado: Sean Orr

Freddies Place: The Texas K.G.B.

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Dale Watson

Gruene Hall: The Peterson Brothers

Gueros Taco Bar: Wink Keziah, Mitch Webb and the Swindles, Bob Fuentes

Hole in the Wall: The Bar Brawl 3

Hotel Vegas: American Sharks, Fat Tony, Tear Dungeon, Aquadolls, Feels, Ultimate Painting, Ed Schrader, Al Lover, Dead Leaf Echo, Rotten Mangos, Clowns, Flight 19, Mouth Reader

Kingdom: SIAN

One-2-One Bar: Clyde, Jaime Wyatt, Castle Creek

Poodie’s: Tessy Lou and the Shotgun Stars

Red Scoot Inn: Tia Carrera

Satellite Bistro: Huck Johnson and the Jackknives

Saxon Pub: The Resentments, John Gaar, Robert Cline Jr., Michael O ‘Connor, Deann Rene

Sherlock’s: The Exception

Strange Brew: The Purgatory Players, Thrift Set Orchestra, Sam Baker, Michael O’Connor, MJ Torrance, Mark Epstein

Stubb’s: Shields of Faith

Threadgill’s: Julia Magness

Whip In: Katie Garibaldi

The White Horse: Soul Supporters, Love Leighs

Z Tejas: Javier Chaparro and Salúd

Monday

B.B. Rover’s: Judith Ann O’Neal Miller, Judith Miller Band, Joe Gee, Russ Harrison

C-Boy’s Heart and Soul: Presto Cahngo, Jonesin’

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

The Continental Club: Peterson Brothers Band, Dale Watson and his Lone Stars; Gallery: Church on Monday, Elias Haslanger, Rey Arteaga

Donn’s Depot: Chris Gage

Elephant Room: Michael Mordecai’s Jazz Jam

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux and the Austin Cajun Aces

Gruene Hall: Bret Graham

The Highball: Matchmaker band, the Nightowls

Poodie’s: Paul Logan

Rattle Inn: Devin Jake

River Road Icehouse: Walt Wilkins & the Mystiqueros

Sahara Lounge: Datri Bean, Jonathan Doyle Swingtet

Saxon Pub: Lonelyland, The Leavers, Guy Forsyth & the Hot Nut Riverters

Strange Brew: Ali Holder

Triple Crown: Marshall Anderson

The White Horse: Jimmy Dreams, Emilie Clepper and Okie Weiss, Rosie & the Ramblers

Z Tejas: Steve Stone

Tuesday

BD Riley’s: Light Horse Harry

Beerland: Cinema Scum: GetEven

C-Boy’s Heart and Soul: The 8 1/2 Souvenirs, the Bellfuries

Carousel Lounge: Blue Sky Collective

Cedar Street Courtyard: Nick’s House Band

The Continental Club: Toni Price, Alejandro Escovedo, Barfield; Gallery: James McMurtry, Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Elephant Room: Marcus Wilcher

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Teri Joyce and the Tagalongs

Gruene Hall: Mark Jungers, Adam Carroll, Chris Carroll, and Mark Jungers

The Highball: Monster Big Band

Hole in the Wall: Eugene Ray and the Rioteers

Hotel Vegas: Holy Torpedo, Baby Bleu, Secret Daughter, Howdy

Sahara Lounge: Leticia Rodriguez

Saxon Pub: Julie Nolen, the Kinfolk, Texasippi Two, David Grissom, Julie Nolen

Scoot Inn: Trust the Finch, Kalijah, the Stacks

Strange Brew: Michael O’Connor

Trailer Space Records: Violinda Lola, Little Science, Voodoo Boogaloo

Triple Crown: Dark Time Sunshine, Goldini Bagwell of Sandpeople, Rafael Vigilantics, Simple Steven, Ghost Palace, Chief and TheDoomsdayDevice, David Harris

The White Horse: Matt Downing’s Bluegrass Explosion, Robert Banta, Chaparral

Wednesday

BD Riley’s: Brooke and Joe

Bat Bar Austin: Jo Hell

The Blackheart: Elsa Cross

The Broken Spoke: Heybale, TJ Bonta

C-Boy’s Heart and Soul: Roxy Roca, Malford Milligan, John Gaar and Dave Sebree

Carousel Lounge: Alien Knife Fight, Gypsy, Monique Ortiz

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Continental Club: Warren Hood, Painted Redstarts, Jon Dee Graham, James McMurtry; Gallery: Matt Hubbard Trio, Snizz & Friends

Dirty Dog Bar: A Lot Like Birds, Icarus the Owl, A Lot Like Birds

Donn’s Depot: Frank and the Honky-Tonk Doctors

Evangeline Cafe: Rick McRae and Billy Curtis, the Peacemakers

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Bo Porter Band

Gruene Hall: The Georges

Gypsy Lounge: Daftolmen

Hole In The Wall: Paul Nipper, Bryce Courmier, Noel McKay

Junior’s Ice House: The Texas K.G.B., Sheila Spensley

The Mohawk: The Broken Hearted Ball, Lucky Tubb and the Modern Day Troubadours, Matt Smith, the Division Men, Dave Wolfe and the 12 Steps to Danger

The Parish: Dirk Quinn Band

Red 7: Malandros Empire Machines, Young Valley

Red Eyed Fly: Gemayel, Paige & Ahnna, Kari and the Hurricane

Sahara Lounge: Lisa Marshall, Cari Hutson and Good Co.,the Soul Supporters, 80H Project, Lisa Marshall, the Soul Supporters

Saxon Pub: Walt Wilkins, Aaron Turner, Johnny Nicholas

Speakeasy: Marshall Duo

Stubb’s: Jitterbug Vipers, Sarah Sharp

Threadgill’s: Floyd Domino and Riley Osbourn

Trailer Space Records: Cards

Triple Crown: Jo Beth Henderson

Vulcan Gas Company: The Fermn

The White Horse: Stargazers, Doug Strahan, Carson McHone

Z Tejas: Bob Cheevers Trio

Thursday

ACL Live: Pentatonix

Bat Bar Austin: Jo Hell

The Belmont: The Wailers

The Blackheart: Roxy Roca, Mrs. Glass

Brass House: Gene Douglas

The Broken Spoke: Juke Joint Prophets, Jesse Dayton

The Buzzmill: Ali Holder

C-Boy’s Heart and Soul: Paul Oscher, Honey Gun

Cafe’ Mueller: Rare Birds in Flight

Carousel Lounge: The Cicadas, This Diamond Life, Alma Lee, Nematoads, Laundry Time

Central Market Westgate: Blackbird 3

The Continental Club: Shoulders, the Horton Brothers, the 24th Street Wailers; Gallery: Kalu James, Red Young

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Crystal Bright and the Silver Hands

Elephant Room: Peggy Stern Quintet

Evangeline Cafe: Nick Connolly

Firehouse Lounge: Bruce Salmon

Flamingo Cantina: Evil Olive

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Alvin Crow, the Dollar Generals

Gruene Hall: Zane Williams

Gypsy Lounge: Attic Ends

The Highball: The Beaumonts, Jenny Parrott

Hole in the Wall: Deltaphonic, Holy Child, Mojo Queen

Holy Mountain: Transcontinental Trip, Mouth, Betaspacecat

Junior’s Ice House: Brandon Bentley, Soul Drive

The Mohawk: The Show Ponies, Ben Ballinger, the Hems

Moontower Saloon: Dos Gatos

One-2-One Bar: Charlie Montague Band

Poodie’s: Huck Johnson and the Jackknives

Rattle Inn: Dead Things Don’t Bleed, the Attic Ends

Red Eyed Fly: Skyline

Riley’s Tavern: Mark Jungers

Satellite Bistro: Soul Wagon

Saxon Pub: Patrice Pike, Aaron Einhouse, Josh Buckley, the Eightysixxed

Scoot Inn: Automatic Weekend, Jam Therapy, Another De Sade, the TaDaDa’s

Speakeasy: After These Messages, Mount Pressmore

Stubb’s: Moon Hooch, Dimitris Ascent, the Cover Letter, Water and Rust

Trailer Space Records: Creative Collective, Mezuo, Leach, Lulu Moolah