Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music shows, Jan. 2.- Jan. 8.

Staff

Friday

The ABGB: Little Mikey and the Soda Jerks, the Stir

Anderson Mill Tavern: Good Karma

BD Riley’s: Bracken Hale

Beerland: Nameless Frames, Popper Burns, Desperate Living

Brass House: Soul Man Sam

The Brass Tap: Jacqui Walker

C-Boy’s Heart and Soul: The Lost Counts, Jitterbug Vipers

Carousel Lounge: Mad Cowboys

Central Market Westgate: Ruby Dee and the Snakehandlers

Cheatham Street Warehouse: Daniel Driver, Christ Strand, Walker Pickings, Emily Morris

Chuggin Monkey: Sean Evan, Mike V

The Continental Club: The Blues Specialists, Boss Street Brass Band, Mingo Fishtrap; Gallery: The Robert Kraft Trio, Mike Flanigin Trio

Dizzy Rooster: Sean Evan and the Very Handsome Band, Johnny Glass

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

El Sol y La Luna: El Sol y La Luna, Mariachi Caballeros

Empire Control Room & Garage: Davoit, Mighty Mountain, Berkshire Hounds, Violinda, Armstrong Leigh, Dacoit, Please Please Me, Velo

Flamingo Cantina: Triangulators, Lost Project

Four Seasons Hotel: Murphy’s Inlaws

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Ruby Creed Band, Mark Goodnight, Shelton Ray Band, Ruby Creek Band

Gruene Hall: Cody Jinks, Lost & Nameless

Gueros Taco Bar: Bob Fuentes

Gypsy Lounge: Transit Method, Magnatite, Groove Think, Austin Heat, Brian Scartocci

The Highball: The Atlantics

Hill’s Café: Hogan & Moss

Hole In The Wall: Scorpio Rising, Casual Strangers, Rainbow Dragon, Scorpio Rising

Holy Mountain: Sweet Spirit, A Sinclair, Harvest Thieves, Little Radar, Borrisokane

Hornitos: Kirk Allen

Hotel Vegas: Panoramas, Young Girls, Shivery Shakes, the Villas, the Blind Owls

House Wine: Tom Harvey

Junior’s Ice House: The Staylyns

LUX: Jagged Luck

Lamberts: The Other Half

Lone Star Court: Colt Landon Baker

Mercer Street Dance Hall: Bob Appel

The Mohawk: Good Field, El Campo, the Deer, Little Brave, Molly Burch, Roger Sellers, Equals, Isaiah the Mosaic

Moontower Saloon: Trent Turner and the Moontowers

North Door: Midnight Masses, the Dead Space, Ghost Knife and Gloves

The Parish: David Henderson

Patsy’s: Jaimee Harris

Rattle Inn: Brother Nothing, Cactus Operandi, Daniel David

Red 7: Xander Harris, Ssleeperhold, Flatliner, Missions, Gentlemen Rogues, Population Unknown, Broken Gold, the Midgetmen

Russian House: Juke Joint Prophets

The Saxon Pub: Eric Tessmer Band

Stompin’ Grounds: Nickel Plated

Stubb’s: Star Parks

Trailer Space Records: White Noize, LBo Room, Futon Love Crew, Mc Jeffy

Triple Crown: Cheetah Chrome, Rebel Flesh, Mr. Lewis and the Funeral Five

Watering Hole Saloon: Emmerson Biggins

The White Horse: Noah Peterson, Jean Pierre & the Zydeco Angels, Silas Lowe and the Liabilities

Saturday

The ABGB: Wild Seeds and Reivers

Beerland: Ditch Witch, Crypt Trip, FOGG, Mountain of Smoke

Billy’s Ice: The Fearsome Foursome

Brass House: Jaqui Walker

C-Boy’s Heart and Soul: Don Leady & his Rockin’ Revue, Jack Montesinos, Shaun Young & the Texas Blue Dots

Carousel Lounge: Cow Bait, Damp Heat, Obnosticon, Pimple Grinder

Cheatham Street Warehouse: Doctor G & the Mudcats

Cheer up Charlies: Pet White Tiger, Total Unicorn, Corduroi, IAYD

The City Theatre: George Ensle

The Continental Club: Redd Volkaert, Stooges Brass Band; Gallery: Hilary York, Mike Flanigin Trio

Dizzy Rooster: Mike Valliere

The Domain: Sofi Lopez Quartet, Matt Maldonado

Donn’s Depot: Albert & Gage Band

Empire Control Room & Garage: Whiskey Shivers, Taft, Ghostbunny, Calliope Musicals, ThinkNo Think, Tactics

Flamingo Cantina: Subculture Patriots

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Bobby Marlar, Texas Skyz Band

Gruene Hall: Max Stalling, Noel McKay-Brennen Leigh Band

Gueros Taco Bar: The Brew, Son de Rey

The Highball: Soul Track Mind

Hole in the Wall: Katie Sachs, Ryan E. Morris, the Gents, the Pride

Holy Mountain: Holiday Mountain, Not in the Face, Residual Kid, Zettajoule

Hotel Vegas: American Sharks, Tear Dungeon, Flash Boys

Independence Brewing Co.: The Lonesome Band

Lamberts: Wiretree

Lone Star Court: Moonlight Social

Luckenbach Dance Hall: Doug Moreland

Maggie Maes: Steve Hamende

The Mohawk: Hard Proof, the Eastern Sea, White Walls, Soundfounder, Future Death, BLXXPLTN, SHMU, the Big Fist, I Am Your Destruction

Moontower Saloon: Tanner Louis and the Aviators, Buggaboo

North Door: Ritual Control, Vaaska, Criaturas, Nubians, Bad Faith, Vaaska, Criaturas, Nubians, Bad Faith

One-2-One Bar: Tom Meny, Paul Renna, Daniel David

The Parish: Deadeye

Pecan Street Brewing: London and David

Poodies: Eric Tessmer Band

Rattle Inn: Justin Black and the Big Heart

The Rattlesnake Inn: Pavement Ends, the Voodoo Moonshine Band

Red 7: Golden Dawn Arkestra, the Well, Transmission, the Well, Feral Future, Bludded Head, Red Ox, Grain, Keeper

Riley’s Tavern: Deuce Coupe

Ross’ Old Austin Cafe: Relentless

Sahara Lounge: Zoumountchi, Leticia Rodrigez

Sherlock’s Baker St. Pub & Grill: Roxy Roca

Spider House Cafe: Young Tongue, Chipper Jones, Shivery Shakes, Lowin, Yuma

St. Roch’s Bar: Chansons et Soûlards

Strange Brew: Van Wilks Band

Stubb’s: Migrant Kids, Femina-X, Avindale

Trailer Space Records: French Inhales, BLXPLTN

Whole Foods Arbor Trails: Buzz Guerra

The White Horse: Careless Smokers, Rosie Flores

Sunday

The ABGB: Mitch Webb and the Swindles

Beerland: Sun Machine, Mellowphant, Rotten Mangos, Annabelle Chairlegs

Cafe’ Mueller: Brandon Hughes

The Continental Club: Planet Casper, the Wagoneers, Heybale!, Redd, Earl and Dallas; Gallery: Dupree

Dizzy Rooster: Hannah Prestridge, Treble Soul, Curt Jones

Empire Control Room & Garage: Datafix, IAYD, MonsterVision, Star Fighter Dreams, Love Hz

Freddies Place: Shane Cooley

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Dale Watson

Gruene Hall: Danny Brooks Band, Bob Livingston

Gueros Taco Bar: The Recouperators

The Highball: Descendants of Erdrick

Holy Mountain: Crew54, Magna Carda, P-Tek, Scuare, Table Manners Crew

Hotel Vegas: Nilo Bronco, Small Circles, HWLN

Junior’s Ice House: Jeff Martinec

The Mohawk:Sweet Spirit, Bop English, Sounds Del Mar, the Marauders

Red 7: Wildfires, Young Girls, Videoing, Casual Strangers, Party Girl, A Tiger Named Lovesick

Sahara Lounge: Pesos, Dove and Gun

Strange Brew: The Purgatory Players, George Ensle, Sam Baker

Stubb’s: Bells Of Joy

Threadgill’s: George Ensle

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, Love Leighs, Soul Supporters

Monday

B.B. Rover’s: Judith Miller Band, Joe Gee, Russ Harrison

C-Boy’s Heart and Soul: Presto Chango

Cheer Up Charlies: Burgess Meredith, the Gents, Silver Ships, Danielle Grubb, Auroravore

Chuggin Monkey: Mike Valliere

The Continental Club: Peterson Brothers Band, Dale Watson & His Lone Stars; Gallery: Church on Monday, Elias Haslanger, Dr. James Polk, Jake Langle, Money Chicha

Donn’s Depot: Chris Gage

Empire Control Room & Garage: Secret Daughter, Super Thief, Baby Bleu, Hola beach, Little Trouble Girl, Comfoter, Tamarron

Giddy-Ups: Bob Appel

Gruene Hall: Bret Graham

Gypsy Lounge: Day vs. Night, Sado Massachusetts, Skyacre, Leland, Dead Strangers, April Ham Legion, SkyAcre

The Highball: Matchmaker Band, the Nightowls

Holy Mountain: Young Girls

The Mohawk: Little Radar, Soul Low, Marsh Chapel, Anthony Da Costa, the Please Please Me

On The Rocks: Bill Reid

Rattle Inn: Evan Christian

Red 7: Girl Pilot, the Western Civilization and Saint Clair

Sahara Lounge: Jonathan Doyle Swingtet,

The Saxon Pub: Julie Nolen

Strange Brew: Hank Erwin, Ali Holder

Triple Crown: Gerry’s Kids

The White Horse: Emilie Clepper, Okie Weiss, Jim Clepper

Tuesday

Beerland: Pollen, Party Plants, Night Court, Soaked

Billy’s Ice: Kyle Reed Band, Steven Roloff

C-Boy’s Heart and Soul: The 8 1/2 Souvenirs, Rey Arteaga

Carousel Lounge: Andrew Stratman & the Dirty Midwest

The Continental Club: Toni Price, Barfield, the Tyrant; Gallery: James McMurtry, Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Empire Control Room & Garage: Flavor Raid, Trailer Swift, Feedback Alliance, Left, Mike G, I Am Your Destruction, Horti Llosa, Sharkweek, Jordan Moser, Tree Folk

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Fingerpistols

Gypsy Lounge: Superette, Alien Knife Fight, Scarlett Effect, Paige, Dechausse, Brittanny

Holy Mountain: Hundred Visions, Ghetto Ghouls, Milezo, Beth Israel, Summer Salt

Red 7: Think No Think, La Migra, Shrines, Sun Machine, Dumb, Volumes, Unity

Sahara Lounge: Lena Black

Shiner’s Saloon: Austin Gilliam

Skylark Lounge: Dickie Lee Erwin

Swan Dive: The Cover Letter, Scott Collins

Trailer Space Records: Lo-Cash Ninjas, Greasy Skillet Stompers, Pint of No Return, Fuska

Triple Crown: The Fakers

Wednesday

The ABGB: Christy Hays

Beerland: Bloody Knives, Single Lash, Ultraviolet, Air Traffic Controllers, Ultraviolet

Brass House: Pete Rodriguez

C-Boy’s Heart and Soul: Malford Milligan, John Gaar, Dave Sebree, Roxy Roca

Carousel Lounge: Like a Jam Band, Ocelot A Lot

The Continental Club: The Painted Redstarts, Jon Dee Graham, James McMurtry; Gallery: Matt Hubbard Trio, Trube, Farrell and Snizz

Donn’s Depot: Albert & Gage

Earl Campbell’s Sports Bar: Kris Brown

Empire Control Room & Garage: Ableton Workshop, eBumer, Rentak, Deehuck, Lizarazo

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Hot Texas Swing Band

Gruene Hall: The Georges

Gueros Taco Bar: Christy Hays, Carpetbagger

Hole in the Wall: Devin Jake

Holy Mountain: Lions of Tsavo, Crossbuilder, Way of the Buffalo, Encroachers

Hotel Vegas: Those Howlings, Mama, Annabelle Chairlegs, Benjamin Cissner, Jollys, Mexmode

Junior’s Ice House: Emin Navarro, Darkest Country Roads, the Boulevard Two

The Mohawk: Taft, Daniel Francis Doyle & the Dreams, Major Major Major, Alex Napping, Loblolly Boy

Red 7: The Duel, Chasca, Duel, Green Beard, Vanishing Machine

Red Scoot Inn: The Gents

Riley’s Tavern: Tyler Cannon, Manzy Lowry

Sahara Lounge: The Rotten Mangos, Elijah Ford & the Bloom, Nic Armstrom & the Thieves, the Sweet Nuthin, Danny B Harvey

Sherlock’s Baker St. Pub & Grill: Carrie Ann Carroll

Spider House Cafe: Wonder (expletive), Flavor Raid, the Clouds are Ghosts, the Human Circuit

Trailer Space Records: Odd Fellows

Triple Crown: Ripe Honey

The White Horse: Thirft Store Orchestra, Mayeux & Broussard

Thursday

Beerland: The Zoltars, Pharaohs, Trustees, Wild Fires, Lesser Beings, I Am the Albatross

The Blackheart: Roxy Roca

The Broken Spoke: John Chandler

C-Boy’s Heart and Soul: Paul Oscher, Red Young B-3 Trio, the Bellfuries

Carousel Lounge: Quttinirpaag

The Continental Club: Shoulders, Money Chicha; Gallery: Tameca Jones

Dizzy Rooster: Boswell

Donn’s Depot: Frank & the Honky-Tonk Doctors

East Side Showroom: Blackbird 3

Empire Control Room & Garage: Callidoscope, Resonant Frequency, Naked Maja, Ruby Jane, MCG, Taylor and the Wild Now, Dre Mazzenga, Tahoma

Flamingo Cantina: Hazard Hounds, Edison Chair, the Naked Maja

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Alvin Crow, Tom Lindley Band

Gueros Taco Bar: Los Flames

The Highball: Two Hoots and a Holler

Hole in the Wall: The Narcotx, Bar Brawl III

Holy Mountain: Beat Bodega, the Venus Illuminato, O Conqueror, the Vanity, Catch Fever

Hotel Vegas: Major Major Major, Big Bill, Kay Odyssey, Booher, Holy Torpedo

Lamberts: Sweet Spirit, the Sour Notes, Magia Negra

Lucky Lounge: London and David

The Mohawk: Pennywise, Anti-flag, a Wilhelm Scream, Three’s Away, Sniper 66, Riverside Riot

North Door: Total Unicorn, Aviateur, Neosho, Beat Imprint

The Parish: Bop English, Young Tongue, Residual Kid

Poodies: Wink Keziah

Rattle Inn: Jack Ferrara

Red 7: Tex Garcia and Tone, League Of Extraordinary Gz, Soul Fresco, Lil Sicc and DNS Fam, Dat Boy Supa, Lil Chris, Young B, LNS Crew, Young B

Satellite Bistro: The Merle’s

Stubb’s: Sour Bridges

Trailer Space Records: Que Pasa, Jollys, Mama

Triple Crown: Costello, Aaron Stephens, Lauren Corzine

The White Horse: Anthony Ray Wright, Christy Hays, Leo Rondeau

Whip In: Food Group