Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music shows, Feb. 20.- Feb. 26.

Staff

Friday

The ABGB: Churchwood, LeRoi Brothers, Little Mikey and the Soda Jerks

Anderson Mill Tavern: Foundry

The Belmont: Nick Waterhouse, Karen Tennison, Hilary Kuhlmey

BD Riley’s: Bracken Hale

Beerland: Ditch Witch, Tear Dungeon, Ex-Legionnaires

The Blackheart: Baby Bleu, Secret Daughter, Tamararron, Good Talk

Brass House: Snorky and the Rhythm Kings, Magnificent 7

The Broken Spoke: Two Tons of Steel, Ben Rodgers

C-Boy’s Heart and Soul: Jitterbug Vipers, Sarah Sharp, Two Hoots & a Holler

Carousel Lounge: Lisa Fancher, Life is a Carnival, Tommy Rebel, Luna Tart, Uranium Savages,

Central Market: Juerga, Christian Fernandez; Westgate: Lone Star Swing

Cheatham Street Warehouse: Jason Eady, Courtney Patton

Cherrywood Coffeehouse: Hieronymus Bogs, Michael J and the Foxes

Chuggin Monkey: Mike Valliere

The Continental Club: The Blues Specialists, Big Sandy and his Fly-Rite Boys; Gallery: Kay Marie, Mike Flanigin Trio, the Robert Kraft Trio

Dirty Dog Bar: Keepers of the Frequency, Critical Assembly, Course of Ruin, Driven Below

Dizzy Rooster: Jordan Dewbre

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Draught Haus: The Zak Perry Band

East Side Showroom: Daniel Dufour Trio

El Sol y La Luna: Mariachi Caballeros

Elephant Room: Beto and the Fairlanes, Pamela Hart, Jon Doyle Quintet

Elysium: Foxhunt, Meganoke, Rescue Mission

Emo’s: Letlive and the Menzingers

Fado: Safety Patrol, Kosmo

Flamingo Cantina: Don Chani, Abu Dhabi Coffe Club, Proper Villain Soundsystem

Freddies Place: Voyces

Gruene Hall: Shakey Graves

Hole in the Wall: Big Jaw, Brother Superior, Heavenly States, Michael St. Clair, the Lodge

Holy Mountain: Orthy, Hola Beach

Hotel Vegas: Cold Lampin’

Independence Brewing Co.: Shane Cooley

Junior’s Ice House: Horseshoes and Hand Grenades, One Resistance

Kingdom: Michael Calfan

Lamberts: Eric Tessmer, Matt Kreutz

Lone Star Court: Grace Pettis

The Lost Well: Bellringer, DeGuello, Deserts of Mars, Grail

Maggie Maes: Lauren Silva

Maria’s Taco Xpress: Leann Atherton Band

Mercer Street Dance Hall: Jimmie Vaughan

Moontower Saloon: The Memphis Strange

One World Theatre: Keiko Matsui

The Parish: Nightmares on Wax

Parmer Lane Tavern: Fusion

Patsy’s Cowgirl Cafe: Dana McBride

Poodie’s: Bad Rodeo, LeMasters and Greer, Fox Harrell, Ru Coleman

Rattle Inn: Ghosts of Dixie, Leland, Day vs. Night

The Rattlesnake Inn: Janie Balderas

Red 7: Mala Suerte, Cleric, the Blood Royale, the Dirty Charley Show

Red Eyed Fly: Jason McMaster, Dangerous Toys, Snake Skin Prison

Red Scoot Inn: Chipper Jones, the Cavemen, Capyac, Food Group

Riley’s Tavern: Tejas Brothers

River Road Icehouse: Quaker City Night Hawks, Jonathan Tyler and the Northern Lights

Romeo’s Georgetown: Ed Kliman

The Roost: Hayes Carll

Russian House: Vana Mazi

Sahara Lounge: Avenue F Records, Afrofreque, Bombaasta Barrio Big Band

Saxon Pub: Malford Milligan, Adam Carroll & Brian Rung, Denny Freeman

Sherlock’s: Sour Bridges

Shooters: Suede

Speakeasy: The Southsiders, Marcus Tharpe, Yamn

Spinners: Them Travelin’ Birds

Stateside at the Paramount Theatre: Roger McGuinn

Strange Brew: Tom Meny, Ray Prim Band, Daniel David

Stubb’s: Bare Feat, Boss Street Brass Band

Swan Dive: Calling for Ede, Bonzo Terks

Sweetwater: The Beat Dolls, Darlington, Knocked Out Stiffs, Thunderosa

Ten Oak Lounge: Marshall Duo

Trailer Space Records: The Clumps, Deadly Breed, Ashtaroth

Triple Crown: Chasca, Dead Love Club, Sp_aces

The White Horse: Roger Wallace 12, Devin Jake, Gumbo Ce Soir, Devin Jake

Saturday

The ABGB: Roxy Roca

Anderson Mill Tavern: Foundry

Banger’s: The Urban Achievers Brass Band

Beerland: Torino Black, Teach Me Equals, Headshy, MCG

The Belmont: Earphunk, Zoogma

The Blackheart: The Harvest Thieves, Ruby Fray, Madisons

Brass House: Pete Rodriguez Trio, the Sins Burlesque

The Broken Spoke: The Derailers, Johnny Cash Show

C-Boy’s Heart and Soul: Two Hoots & a Holler

Cafe’ Mueller: The Staylyns

Carousel Lounge: Ted Roddy, Dunbuggy, Odd Dogs, Differentials

Cedar Street Courtyard: Crush

Central Market: Ruby Jane; Westgate: Rey Arteaga

Cheatham Street Warehouse: Blue Water Hwy, the Merles

Cody’s Bistro & Lounge: Lauren Silva

The Continental Club: Cornell Hurd Band, Kalu James, Denny Freeman and Gene Taylor; Gallery: Hilary York, Mike Flanigin Trio

Dirty Dog Bar: Naked and Fearless, Negative Creep, Queens of the Rodeo

Dizzy Rooster: Mike Valliere

The Domain: Third Coast Trio

Donn’s Depot: Danny Britt and Red Dawg

Draught Haus: Saxony, American Gypsy Band

East Side Showroom: Jackie Myers Band

El Sol y La Luna: Cheeba McIntyre

Elephant Room: Ephraim Owens

Emo’s: Lights

Empire Control Room & Garage: Quiet Company

Fado: Scottish Thunder

Flamingo Cantina: Lion Heights, Stranger, the Geores, Ruby Dee and the Snakehandlers

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Ruby Dee and the Snakehandlers

Gruene Hall: Hayes Carll, Murali Coryell and Ernie Durwawa

Holy Mountain: Marmalakes, Buxton, Slomo Drags, Lomelda

Hotel Vegas: Wes Coleman, James and the Ultrasounds, Church Shoes

Junior’s Ice House: One Ton Country

Lamberts: Empires

Lone Star Court: The Blacklands

Luckenbach Dance Hall: Doug Moreland

Mercer Street Dance Hall: Corby Schaub, the Mystiqueros, Walt Wilkins, Clay McClinton

Mexican American Cultural Center: KUTX MapJam

The Nook: TR3N

North Door: Brad Freels

Paramount Theatre: Dr. John

Patsy’s Cowgirl Cafe: Izzy Cox

Phoenix Saloon: Tejas Brothers

Poodie’s: Michael Myers

Rattle Inn: Shelley King, Brandon Callies Band, Lucas Jack, Karen Goh, Hogan Sullivan

Red 7: K. Flay

Riley’s Tavern: Skyline Wranglers

Roots Bistro: Mike McCarthy

Rumi’s Tavern: Voodoo Moonshine Band

Sahara Lounge: Zoumountchi

Saxon Pub: Javier Soliz, Dan Tedesco

Shiner’s Saloon: Light Horse Harry

Shooters: Suede

Spider House Ballroom: Light Upstairs

Strange Brew: Susan Gibson, South Austin Moonlighters, Justin Black and Big Heart, Malcolm Holcombe

Stubb’s: Mayeux and Broussard

Trailer Space Records: Red River Hymnal, Lauren Bruno, Matt McClusky

Vulcan Gas Company: Vinyl Dharma

Whole Foods Arbor Trails: Buzz Guerra

The White Horse: Dave Insley’s Careless Smokers, El Pathos, Beaumonts 12, Ricky Stein, El Pathos, Horse Opera, Beaumonts

Sunday

The ABGB: Bobby Marlar

BD Riley’s: Joe Gee

Bass Concert Hall: Diana Ross

The Blackheart: The Holy Child, Horti, and Josh Buckley

Beerland: Switchblade Lover, Kingshifter, Hangman’s Joke, Stonekracker

Brass House: Mikaela Khan Trio

Central Market: Daniel Dufour Quartet

Cherrywood Coffeehouse: Mr. Will Dupry

The Continental Club: Heybale, Amanda Cevallos, the Wagoneers, Planet Casper; Gallery: Mike Flanigin Trio

Dizzy Rooster: Hannah Prestridge, Treble Soul, Curt Jones, Treble Soul

Elephant Room: Kevin Lovejoy Trio

Emo’s: Logic

Fado’s: Kristen Gibb

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Greg Harris, the Bandini Brothers

Gruene Hall: Slim Bawb

Gypsy Lounge: The Breakups

Hole in the Wall: The Haberdashers, Carson McHone

Holy Mountain: Mike Adams

Hotel Vegas: Unda Tha Influence

Lamberts: Ephraim Owens, Kevin Lovejoy

The Lost Well: Zero Skills, Awesome Death

The Mohawk: ACW, the Sidekicks, Cayetana, Lesser Beings

Moontower Saloon: Day Shift Strippers

Poodie’s: Tessy Lou & the Shotgun Stars

Red Eyed Fly: FBCKLIK, Calvin Martyr, PTMG$, Macb, Jaguar Clayton

Saxon Pub: Cole Allen, Denim, Bill Hearne, Cole Allen, John Gaar, the Resentments

Spider House Ballroom: The Ghost Wolves, Lonely Horse

Strange Brew: The Purgatory Players

Stubb’s: Shields of Faith

Threadgill’s: Piney Grove Ramblers, Bells of Joy

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, Conjunto Los Pinkys, Love Leigs, Soul Supporters

Z Tejas: Javier Chaparro, Salúd

Monday

B.B. Rover’s Cafe: Judith Ann O’Neal Miller, Joe Gee, Russ Harrison

BD Riley’s: Huge Sally, Chris Baron

C-Boy’s Heart and Soul: Presto Chango

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

Cheatham Street Warehouse: Charlie Stout

Cheer Up Charlies: Super Thief, Slow, USS Weekly, Night Court

The Continental Club: Peterson Brothers Band, Dale Watson & his Lone Stars; Gallery: Church on Monday, Elias Haslanger, Dr. James Polk, Jake Langley, Rey Arteaga

Donn’s Depot: Chris Gage

Elephant Room: Michael Mordecai, Austin Jazz Jam

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux and the Cajun Aces

Gruene Hall: Bret Graham

Hole in the Wall: Garner Sloan, Josh Buckley, Greg Loftus

Holy Mountain: Brother Wolf and the Carnivores

Jack’s Roadhouse: JJ Garrett Band

Maggie Maes: Paulie Think

Sahara Lounge: Datri Bean, Jonathan Doyle Swingtet

Saxon Pub: Lonelyland, The Leavers, Bruce Hughes

The Blackheart: Will Jacobs, JohnJackJoeseph, Lee Jaster

The White Horse: Emile Clepper and Okie Weiss, Rosie and the Ramblers, Jimmie Dreams

Tuesday

ACL Live: Asleep at the Wheel (“Austin City Limits” taping)

BD Riley’s: Paul LeMond and the 7-10 Split

The Belmont: Hilary Kuhlmey

The Blackheart: The Adventures of Wolfdog and Dirtboy, Michael Hays

The Broken Spoke: Weldon Henson, Amanda

C-Boy’s Heart and Soul: The 8 1/2 Souvenirs, the Bellfuries

Cedar Street Courtyard: Nick’s House Band

Cheatham Street Warehouse: Ryan Ross Band

The Continental Club: Toni Price, Barfield, Alejandro Escovedo; Gallery: James McMurtry, Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Elephant Room: Denny Freeman, Stanley Smith with Jon Doyle

Elysium: TranceLucent

Empire Control Room & Garage: Anthony da Costa, Bonnie Whitmore

Firehouse Lounge: Les Debauches

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Fog & Bone

Gruene Hall: Kelley Mickwee, Hardin & Burns, Tom Gillam and the Kosmic Messengers

Halcyon: Judith Ann O’Neal Miller, Joe Gee, J&J Duo

Hole in the Wall: Red Dirt Rebellion, the Swamp Bats, River Train

Hotel Vegas: Total Abuse, Commoners, Bain Attack

The Mohawk: BYOV.inyl, Closet Drama, Crossbows, Vorcha

North Door: Power Trip, Impalers

Poodie’s: Jerry Kirk, Tommy Elskes

Sahara Lounge: Line Dance Class, the Network

Saxon Pub: Julie Nolen, David Ducharme, Jones, Bad Marmot, David Grissom

Stubb’s: Seryn

Triple Crown: Emily Herring and the Farm to Market Band

The White Horse: Sour Bridges, Matt Downing, Robert Banta

Wednesday

The ABGB: The Finest Kind

The Badlands: Conwaythewhale, the Questions, Bonnet, the Dirty Heat

The Blackheart: Beth Lee, Elsa Cross, Taylor and the Wild Now

The Broken Spoke: Jake Penrod, TJ Bonta

C-Boy’s Heart and Soul: Malford Milligan with John Gaar, Dave Sebree, Roxy Roca

Cactus Café: Sour Bridges

Carousel Lounge: Holy Ka-Kow

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

Cheer Up Charlies: Capyac, Dreamboat, Dacoit, Dryspell

Cherrywood Coffeehouse: Bat City Literacy

The Continental Club: Gene Taylor, James McMurtry, Jon Dee Graham, Painted Redstarts; Gallery: Matt Hubbard Trio, Snizz & Friends

Donn’s Depot: Frank and the Honky-Tonk Doctors

Elephant Room: Concept Orchestra, Hollywood Revue

Evangeline Cafe: Charlie Pierce, the Peacemakers

Flamingo Cantina: Mau Mau Chaplains

Gypsy Lounge: Daftolmen

Holy Mountain: Moving Matter

Hotel Vegas: XETAS, Spray Paint, Skate Shoes, New China

Junior’s Ice House: Fair Share

Lone Star Court: Chris Smith

The Marc: The Cody Johnson Band

The Mohawk: Gidzillah, Dane, Def Perception, D.R.O.I.D., K!eng, DJ Brodie Boys

One-2-One Bar: Relentless Jones

Patsy’s Cowgirl Cafe: Josh Buckley

Rattle Inn: Devin O’Rourke, Rocko Wheeler, the Valley Forge

Red 7: The Baffles, Ants, the Last Humans, Concrete Shoes, the Stacks

Riley’s Tavern: Scott Ford

Sahara Lounge: Eric Hisaw, Berkshire Hounds, Les Desbaucher

Saxon Pub: Walt Wilkins, Aaron McDonnell, Johnny Nicholas

Stompin’ Grounds: The NTO’s

Stubb’s: Bad Suns

Threadgill’s: Floyd Domino & Riley Osbourn

Trailer Space Records: Abigail und Hanzel, Randal Holt, Amy Anelle

Triple Crown: David Harris

The White Horse: Stargazers, Doug Strahan, Carson McHone

Z Tejas: Bob Cheevers

Thursday

The ABGB: Lucas Hudgins, Doug Strahan

Adobe Verde: Jesse Stratton

Beerland: Arctic Flowers, Crooked Bangs, the Dead Space, Desperate Living

The Blackheart: Mrs. Glass

Brass House: Rebecca Perl, Scott Laningham Trio, Omarr Awake, Mirka Novak

The Broken Spoke: Jess Dayton, Ben Rodgers

C-Boy’s Heart and Soul: Paul Oscher, Honey Gun

Carousel Lounge: Nematoads, Oscar Ornales

Central Market: Ricky Stein; Westgate: The Lucky Strikes

Cheatham Street Warehouse: Midnight River Choir

The Continental Club: Shoulders, Liv Mueller, Ramsay Midwood; Gallery: Kalu James, Red Young

Dirty Dog Bar: Alestorm, the Dead Crew of Oddwood, Rainbowdragoneyes, Shadow Spectrum

Donn’s Depot: Murhy’s InLaws

Elephant Room: Sarah Sharp, Jitterbug Vipers, Suzi Stern

Evangeline Cafe: T. Jarrod Bonta

Ginny’s Little Longhorn Saloon: John Baumann Band, Alvin Crow

Gruene Hall: Bo Porter, Bobby Keel

Gypsy Lounge: James Leonard and the Boozehounds

Historic Victory Grill: Candi Redd

Hole in the Wall: JWW and the Prospectors, Bonnie Montgomery

Holy Mountain: Nominee, UGLYTWN, Firestarter, Inamorata, Forever Starts Today

Hotel Vegas: Phil Green, Que Pasa?, Popper Burns, Annabelle Chairlegs, Sweet Spirit

House Wine: George Palmer Macias

Junior’s Ice House: Brandon Bentley, Southern Sky

Kingdom: Amine Edge

Lamberts: Kaleos

The Lost Well: Honky, Bulemics, We are the Asteroid

The Mohawk: Cashmere Cat

Moontower Saloon: Keen Country, Rance May

One-2-One Bar: Jordan Whitmore

Poodie’s: Huck Johnson and the Jackknives, Amber Lucille

Rattle Inn: Waking Fable

Red 7: Curelster, Negative Degree, Safety Word, Glassss, Coma in Algiers, Lechuguillas, Super Thief, Resent

Red Scoot Inn: Redeye

The Roost: The Boleys, the Wyldz

Riley’s Tavern: April Hall

Satellite Bistro: Mente Clara

Saxon Pub: Patrice Pike, Texas Never Whispers, Marcus Morales, the Eightysixxed

Sherlocks: Scottish Thunder

Shiner’s Saloon: Jeremy Steding

Speakeasy: Flowpoetry, Double Dubbs, the Phil Kegley Band, Subatomic, Chaos Revoultion Theory

Spider House Ballroom: The Please Please Me

Stompin’ Grounds: Lost In A World Of Color, Ron Bridwell, John Gorman, Modern Day Midas

Stubb’s: Desert Noises

Trailer Space Records: Sounds Del Mar, Shivery Shakes, Blue Healer

Triple Crown: Mandy Rowden, TXny, Nat Plastic, Bau- Bau, AK1, Kazee Queen, Collin Gee, SymmaTree, Rubix

Waterloo Records: James McMurtry

The White Horse: Governors, Leo Rondeau, Todd Wait