Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music shows, Feb. 13.- Feb. 19.

Staff

Friday

Anderson Mill Tavern: Fusion

Austin Music Hall: Steve Aoki

BD Riley’s: Dsvey Arwine, Michael Holt & Trophy 500s

Beerland: Crimson Devils, Father Sky, Tia Carrera and the Duel

The Blackheart: Star Parks, Super Sonic Lips, the Bolos, Painted Redstarts

Brass House: Woody Russell

Broken Spoken: (expletive) Sons of Johnny Cash

Bull McCabe’s: Conduct Unbecoming, the Butts, Noah and the Beyonders, OneGoodLung, Six7teen

C-Boy’s Heart and Soul: Jitterbug Vipers, Sarah Sharp, Shaun Young, Texas Blue Dots, Sean Mencher, Marti Brom

Cactus Café: Terri Hendrix

Carousel Lounge: Poor Yorick, Daylight Titans, the Gregs, Daylight Titans

Cedar Park Center: Bri Bagwell and the Banned

Cedar Street Courtyard: Radio Star

Central Market: Anthony da Costa, Laura Otero

Cheatham Street Warehouse: Cody Canada, Kevin Welch

Cheer Up Charlies: Hooka Hey, Genuine Leather, AJ Vincent

Cherrywood Coffeehouse: The Wooly Vicars

The Continental Club: The Blasters, the Blues Specialists, the Yawpers; Gallery: Liv Mueller, Mike Flanigin Trio

Darwin’s: Reese and the Bonus Plan

Dizzy Rooster: Jordan Dewbre

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: The Lucky Strikes

The Edge of Town Saloon & Grill: The Texas K.G.B.

El Sol y La Luna: Mariachi Caballeros

Empire Control Room & Garage: KB the Boo Bonic, SoulFresca, Dirt Rich, Slop Musket

Evangeline Cafe: Dan Holes Group

Four Seasons Hotel: Murphy’s Inlaws

Freddies Place: Mikaela Kahn

The Gatsby: Cupid’s Sweet Revenge

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Horse Opera, Hog Branch

Gruene Hall: William Clark Green

Gypsy Lounge: Denim, Jonas Wilson, the Sweet Nuthins, the Ghost Wolves

The Highball: The Copa Kings

Hill’s Café: Head for the Hills

Hole in the Wall: Berkshire Hounds, Heavenly States, Air Traffic Controllers, Spiritual Wives

Holy Mountain: Crooks, Quaker City Night Hawks, Croy and the Boys

Hotel Vegas: Think No Think, Nilo Bronco, Los Rips

Junior’s Ice House: Mama’s Love Child, the Sticky Notes

La Barbecue: Lisa Marshall

Lakeside Mediation Center: Judith Miller Band, Joe Gee, Russ Harrison

Lamberts: Ricky Stein, Modrag

The Lost Well: Drifter’s Harvest 2 with Kill County, Gary Lindsey and the Pleasure Tide, Corinne Rose, Jayke Orvis, the Rock Bottom String Band

Lucky Lounge: Rebecca Perl, Canvas Bride, Urban Mello

Maria’s Taco Xpress: Leann Atherton Band

Moontower Saloon: Jack Burton Trio

Mustang Creek Saloon and Dance Hall: Jonathan Young

On the Rocks: Bill Reid

Poodie’s: Jay Statham Band, Rusty Brothers, Stephen K Morris, Ru Coleman

Ramble Creek Day Party: Leeann Atherton

Rattle Inn: The Naked Maja

The Rattlesnake Inn: Dale Dillard

Red 7: Murder by Death, Rocky Votalato

Riley’s Tavern: The Freights

Romeo’s Georgetown: Ed Kliman

The Roost: Bobby Whitlock & CoCo Carmel

Sahara Lounge: Seu Jacinto

Sam Baker: Carrie Elkin

Saxon Pub: Jeremy Steding, Midnight River Choir, Denny Freeman

Scoot Inn: English Teeth

Shooters Billiard: Crush

Spinners: Mike McCarthy

Stubb’s: Lotus, the Gilded Age, Kung Fu, Holding Space, Ricky Stein

Sweetwater: The Baffles

Tavern on Main: Susan Gibson

Trailer Space Records: Xetas, USA/Mexico, Boss Eye, Nameless Frames, Frank Burns Institute

Waterloo Records: Murder By Death

The White Horse: Rosie Flores, Okie Weiss’ Zydeco band

Saturday

The ABGB: Leo Rondeau, Ruby Jane, Rosie Flores, Kacy Crowley, Suzanna Choffel, Matt Hubbard Trio

Anderson Mill Tavern: EDM Rave

ACL Live: Bob Schneider

Beerland: White Bronco, Borzoi, Hard Dads, Leche

The Belmont: Kina Grannis

Billy’s Ice: Mark McKinney

The Blackheart: The Harvest Thieves, Ruby Fray, Madisons

Boot Scootin Bar: Emmerson Biggins

The Broken Spoke: Paula Russell, Dale Watson

Brass House: All U Need

C-Boy’s Heart and Soul: Marti Brom, High Noon

Cactus Café: Evan Dando

Carousel Lounge: Purple Stickpin, Mooks, New Mystery Girl, Footnotes, Differentials

Cedar Street Courtyard: Suede

Central Market: Austin Cajun Aces, Christy Hays

Cheatham Street Warehouse: Stewart Mann & the Statesboro

The Continental Club: White Ghost Shivers, Redd Volkaert, McMercy Family Band; Gallery: Hilary York, Mike Flanigin Trio

Cypress Creek Cafe: Jitterbug Vipers, Sarah Sharp

The Domain: Karen Tennison

Donn’s Depot: Hotcakes

Dozen Street: Vana Mazi, Flying Balalaika Brothers, Lacy Rose

East Side Showroom: Lauren J. Reed

Elephant Room: Red Young

Elysium: Lovebomb

Fado Irish Pub: Blaggards

Flamingo Cantina: Anya

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Miss Leslie & the Juke Jointers, Margo Price & the Pricetags, Casy James Prestwood and the Burning Angels Band

Goofy’s Bar & Grill: The Texas Hill Country Outlaws

Gruene Hall: Shinyribs, Sol Patch

Gueros Taco Bar: The Texas Tycoons, Ernie Durawa

Gypsy Lounge: Eric McFadden and Angelo Moore

Hole In The Wall: The SB Deluxe, Switchblade Haircut, Day vs Night

Holy Mountain: The Hood Internet

Hornitos: Leticia Rodriguez

House Wine: Justif

Ironwood Hall: ill-esha

Junior’s Ice House: Fusion

Linda’s Fine Food: Paula Held

The Lost Well: Phobia, Krigblast, P.L.F., Waarface, So Unloved

Lucky Lounge: The Freightshakers

Mercer Street Dance Hall: Tejas Brothers

The Mohawk: Applicators, the Flash Boys, the Stabbies

Monkey Nest Coffee: Darrin Kobetich, Kim Simpson, Eric Christopher

Moontower Saloon: The Texas K.G.B.

One World Theatre: The Association

One-2-One Bar: Deadeye, Bottom Dollar String Band

Poodie’s: Alicia Adkins, Rosie Flores

Pour Haus: Jeremy Steding

Rattle Inn: The Rusty Brothers

The Rattlesnake Inn: WhitestoneBand Austin

Red 7: Retox, Sores

Riley’s Tavern: Billy Bacon and the Forbidden Pigs

The Roost: Nicholas David

Roots Bistro: Justice K, Morgan Nicole

Russian House: Sherah and the Fine Souls

Sahara Lounge: Zoumountchi

Satellite Cafe: Rob Greenfield Trio

Saxon Pub: Eric Tessmer Band, Guy Forsyth, Carson Brock, Mandy Rowden, Wink Keziah

Scottish Rite Theatre: Ginger Leigh, Suzanna Choffel, Gina Chavez,

Sherlock’s: Roxy Roca

Shiner’s Saloon: Mike Valliere

Shooters: Stooch

Strange Brew: Stephen Doster

Stubb’s: Bone Fur, Feathers

Trailer Space Records: Blue Mandala, Pantheon, Residual Kid

Vulcan Gas Company: Eric Prydz

Whole Foods Arbor Trails: Buzz Guerra

The White Horse: Dave Careless Smokers, JP Harris, Two Hoots and a Holler 12

Sunday

The ABGB: Cornell Hurd Band

Banger’s: The Urban Achievers Brass Band

The Blackheart: The Holy Child, Horti, and Josh Buckley

Brass House: Derrick Becker Trio

C-Boy’s Heart and Soul: Charlie Thompson, the Horton Brothers

Cedar Street Courtyard: Dave Scher

Central Market: Arazil

Cheer Up Charlies: Aurora Plastics Company, Que Pasa, Ouiness, Myth Magic and Wilfred Brimley’s Secret Mission

Cherrywood Coffeehouse: Angwish

The Continental Club: Brent Wilson and Friends, Planet Casper, Heybale!, Redd & Earl & Dallas; Gallery: Mike Flanigin Trio, Mac Mcintosh

Dizzy Rooster: Hannah Prestridge, Treble Soul, Curt Jones

The Domain: Third Coast Trio

Elephant Room: CPT Kirk

Emo’s: Echo Smith, the Colourist

Fado: Light Foot Hunter

Freddies Place: Dan Adams

Gruene Hall: Tejas Brothers, Bellfuries

Gueros Taco Bar: Mitch Webb and the Swindles

Gypsy Lounge: Casey James Prestwood and the Burning Angels, Mandy Marie & the Cool Hand Lukes

The Highball: Pretty Awful

Hole in the Wall: The Haberdashers, Carson McHone

Holy Mountain: Messages, Goodnight Ghost, Bennatt Maines

The Lost Well: Destroyer of Light- Sabbath Crow

Lucky Lounge: Mike McCarthy, Angwish

The Marc: Excision

The Mohawk: Sacred Sounds, Bloody Knives, Iill, Slow Pulse, De Palma, Smoking White

Moontower Saloon: Ben Cina

Palmer Events Center: Danger Cakes

Poodie’s: Tessy Lou and the Shotgun Stars, Jon Napier with Kacy Crowley

Ramble Creek Day Party: Leeann Atherton

Reunion Ranch: Brandon Rhyder

Sahara Lounge: Eric McFadden, From Nowhere Wil, Monk Parker, the Ripe

Saxon Pub: The Resentments, John Gaar, the Harmaleighs, Muralie Coryell Band

Spider House Cafe & Ballroom: The Baffles, Kingdom, Average Joe, Funny Not Funny

Spinners: Pullman Standard

Strange Brew: The Purgatory Players, Ali Holder, Daniel Thomas Phipps, Little Brace

Stubb’s: Gospel Silvertones

Threadgill’s South: The Stapletones

Trailer Space Records: Churchwood, Rob Titter Band, Eat the Taco

Twisted X Brewery: The Rust Tones

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, the Love Leighs, the Soul Supporters

Monday

Anderson Mill Tavern: Service Industry Prices

The Blackheart: Lee Jaster, Will Jacobs, JohnJackJoseph

Brass House: Peggy Stern Piano Trio, Tony Harrison

C-Boy’s Heart and Soul: Presto Chango

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

Cherrywood Coffeehouse: Angwish

The Continental Club: Peterson Brothers Band, Dale Watson, Sarah Gayle, Meech, Dallas Moore; Gallery: Church on Monday, Elias Haslanger, Dr. James Polk, Jake Langley, Rey Arteage

Elephant Room: Jitterbug Vipers, Sarah Sharp, Michael Mordecai, Jitterbug Vipers

Evangeline Cafe: Twilight Trio

Giddy-Ups: Bob Appel

Gruene Hall: Bret Graham

Hole in the Wall: Garner Sloan, Josh Buckley, Greg Loftus

Hotel Vegas: Aaron McDonnell

Jack’s Roadhouse: JJ Garrett Band

The Parish: Andrea Gibson

Rattle Inn: The Freightshakers

Riley’s Tavern: Nigel Egg

Sahara Lounge: Bonzo Terks, Jonathan Doyle Swingtet

Saxon Pub: Lonelyland, the Leavers, Bruce Hughes

Triple Crown: Daniel Thomas Phipps

The White Horse: Bar Brawl III 12

Tuesday

BD Riley’s: Light Horse Harry

The Blackheart: Waking Fable, the Adventures of Wolfdog and Dirtboy

Brass House: Gil Del Bosque Trio

The Broken Spoke: Juke Joint Prophets, Weldon Henson

C-Boy’s Heart and Soul: The 8 1/2 Souvenirs, the Bellfuries

Carousel Lounge: Livision, Irenka

Cedar Street Courtyard: Chris Casteneda

Cheatham Street Warehouse: Pardo and Reed

The Continental Club: Toni Price; Gallery: Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot: Chris Gage

Elephant Room: Marcus Wilcher, Stanley Smith

Evangeline Cafe: Choctaw WIldfire, Dan Holmes Group, Charles Thibodeaux and the Austin Cajun Aces

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Jerry Sires Band

Gruene Hall: Slim Bawb’s Fat Tuesday

Hole in the Wall: Red Dirt Rebellion, the Swamp Bats, River Train

Holy Mountain: Bonzo Terks, Shabani, Circling Drones

The Long Center: Frankie Valli and the Four Seasons

Lucky Lounge: The One Man Tub Thumpin’ Band, Megan Betley

The Parish: Pete Yorn

Rattle Inn: Chansons et Soûlards

Sahara Lounge: Big Britches, 1308, Stephanie Grisset

Saxon Pub: Bill Carter, Garret Lebeau, Jeremy O’Bannon, David Grissom

Skylark Lounge: Gumbo Ya Ya

Trailer Space Records: Cards

Triple Crown: Troy Stone, Jumbofunk

The White Horse: Gumbo Ce Soir, Bluegrass Explosion, Emily Herring and the Farm to Market Band, Emily Herring 12

Wednesday

The ABGB: Tex Smith

Beerland: New China, Popper Burns, Super Thief, Night Court, New China, PopperBurns, Super Thief, Night Court

The Blackheart: Elsa Cross, Beth Le, and Taylor and the Wild Now

Brass House: Battle of the Bands, Pete Rodriguez

Broken Spoken: Ken Simpson, Heybale

C-Boy’s Heart and Soul: Roxy Roca, Malford Milligan with John Gaar & Dave Sebree, Roxy Roca

Cactus Café: Sour Bridges

Carousel Lounge: Jack Geiser, Tyler Crosby

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

Cheer Up Charlies: Them Travelin’ Birds

The Continental Club: Gene Taylor, Jamie Jam!, Super Creeps, AfroFreque, Cry Bear, Canned Beets; Gallery: Matt Hubbard Trio, Snizz & Friends

Dirty Dog Bar: Whiskey Rebellion

Donn’s Depot: Frank and the Honky-Tonk Doctors

Elephant Room: Liz Morphis

Empire Control Room & Garage: Kaki King

Evangeline Cafe: Floyd Domino and Redd Volkaert, the Peacemakers

Flamingo Cantina: Mau Mau Chaplains

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Freightshakers

Gruene Hall: The Georges

Gypsy Lounge: Daftolmen

Hole in the Wall: Von Stomper, the Cactus Blossoms, James Hand, Adam Lee

Holy Mountain: Destroyer of Light, Venus Victrix, the Well, Greenbeard

Hotel Vegas: Hundred Visions, Nameless Frames, Pollen

Junior’s Ice House: Sheila Spensley

Lone Star Court: Chris Smith

Lucky Lounge: Eric Strickland, Dead County Revue

One World Theatre: George Winston

The Parish: The Dodos

Patsy’s Cowgirl Cafe: Josh Buckley

Rattle Inn: Ags Connolly

Red 7: Lee Bannon, John 5, Jessikill, Mud River,Trash Talk, Ratking, Lee Bannon, Din Productions, John 5, Catastrophic Melody, Mud River

Riley’s Tavern: Mike Ethan Messick

Sahara Lounge: Jay Satellite, SkyAcre, April Ham Legion, Jesse Jay Harris, Madd Comrades

Saxon Pub: Bracken Hale, Walt Wilkins, Bracken Hale, Johnny Nicholas

Sherlock’s: Much Love

Spiderhouse Ballroom: Gold Field Hotel Apparitions, Coattails, Casual Strangers

Stubb’s: Metalachi, Vitera

Threadgill’s: Riley Osbourn

Trailer Space Records: Marriage, Cats, Home of Easy Credit

Triple Crown: Bob Appel

The White Horse: Skyline Wranglers, Carson McHone 12

Thursday

The ABGB: Bamako Airlines

Beerland: She Sir

Billy’s Ice: Backwater Blvd, Bleu Edmonson

The Blackheart: Roxy Roca

Brass House: Karen Tennison, Scott Laningham Trio, Omarr Awake, Karen Tennison Quartet

The Broken Spoke: John Chandler, the Derailers, Tony Harrison

C-Boy’s Heart and Soul: Peacemakers, Red Young

Cactus Café: Emily Wolfe

Carousel Lounge: Draught Horse Ramblers, Dead Tree Duo, the Minutes & the Miles

Cedar Street Courtyard: Austin Party Band

Central Market: Danielle Reich, John Arthur Martinez

Cherrywood Coffeehouse: Megan Betley, Subspace

The Continental Club: Shoulders, Jonny Burke, Ramsay Midwood; Gallery: Kalu James, Honey Gun

Dirty Dog Bar: Kingdom Of Giants, InDirections, Outlands, Minds & Machines, Ohanna

Dizzy Rooster: Boswell

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

Draught Haus: Scottish Thunder

East Side Showroom: Flying Balalaika Brothers

Elephant Room: Michael Dease, Blue Moon Jazz Quartet

Evangeline Cafe: Lisa Hattersley’s Trip Trio

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Shelton Ray Band, Alvin Crow

Gruene Hall: Chubby Knuckle Choir

Gueros Taco Bar: The Banzai Project

The Highball: Dale Watson

Hole in the Wall: Amplified Heat

Holy Mountain: People On Vacation, Nakia, Big Bill, Residual Kid, Johnson

Hotel Vegas: Flesh Lights, the Bad Lovers, the Rich Hands

Junior’s Ice House: Howlin’ Waters and Rhythm Pistol, Paul the Bass Player, Howlin Waters

Lamberts: Kaleo

Lone Star Court: Dustin Prinz

Lucky Lounge: Them, Travelin’ Birds, the Vinyl Revival

Moontower Saloon: Eddie and the Eveready’s

North Door: Chris Cogburn and Damon Smith

One World Theatre: George Winston

The Parish: Mod Sun

Poodie’s: Clay McClinton, Johnson, Huck Jonson & the Jack Knives

Rattle Inn: Wake the Sun

Red 7: Rust, Classhole, Skycrawler, Cross Builder

Red Scoot Inn: Brandon Luedtke, Horti of Whiskey Shivers, Mother Merey and the Black Dirt, Liz

Saxon Pub: Patrice Pike, Aaron Einhouse, Marcus Morales, the Eightysixxed

Scoot Inn: Brandon Luedtke, Mother Merey & the Black Dirt, Lizzy Lehman, Pettijean

Skylark Lounge: The RoadRunners

Speakeasy: Jess & the Echoes

Spider House Ballroom: Caterwaulrus, Modal, 365colours, Dana Goldberg, Ralphie Hardesty, Caterwaulrus, Manco

Strange Brew: Robynn Shayne

Stubb’s: Johnny Stimson

Swan Dive: Should’ve Been Cowboys, Fair City Fire, Waking Fable, Regal Dreamers

Triple Crown: Hola Beach, Golden Graves, James C. Von Stomper

Vulcan Gas Company: Star Slinger

The White Horse: Anthony Ray Wright, Leo Rondeau 12, Roy Heinrich