Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music shows, April 3 - April 9

Staff
East Cameron Folkcore will perform Monday at Salvage Vanguard Theatre.

Friday

Bat Bar: Boswell, Jo Hell

Beerland: Lechuguillas, Ghetto Ghouls, Back Legs, Resent

Billy’s Ice: Ben Morris

Brass House: Sarah Arenella, Candy DeClue, Soul Man Sam

The Broken Spoke: Ben Rodgers, Dale Watson

C-Boy’s Heart and Soul: Jitterbug Vipers, Sarah Sharp

Cactus Café: Phoebe Hunt, Rushad Eggleston

Cafe’ Mueller: Bob Cheevers

Carousel Lounge: Mad Cowboys, Movin Blues

Central Market Westgate: Mark Kazanoff

Cherrywood Coffeehouse: Howard & Skye, Jonathan Howard, Blueflower Skye, Brandon Hughes

The Continental Club: The Blues Specialist, Buggaboo, Cody Jasper, Gallery: the Robert Kraft Trio

Dirty Dog Bar: 80Hproject

Dizzy Rooster: Jordan Dewbre

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: Atlas Major

Eddie V’s: Robert Kelley

El Sol y La Luna: Mariachi Caballeros

Elephant Room: CenterPeace Trip Trio, Lissa Hattersley

Emo’s: Kiesza

Fado: Safety Patrol

Freddies Place: The Flyin’ A’s

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Mark Goodnight & the Ruby Creek Band, Wayne Garner Band

Gruene Hall: Bob Schneider, Quiet Company, Bo Porter Trio

Gueros Taco Bar: The Bob Fuentes Show

Gypsy Lounge: Fair City Fire, Mountain Rag, Dollface

Hole in the Wall: Blynd Birds, Holy Smokes, Monkeshines

Holy Mountain: Kyle

Hotel Vegas: Ramesh, Moving Panoramas

Junior’s Ice House: The Staylyns, Sheila Spensley

Kingdom: Merk and Kremont

Lamberts: Tameca Jones, Color

The Mohawk: Of Montreal, Good Talk

Moontower Saloon: Robynn Shayne

North Door: The Peterson Brothers, Groove Session, Dre Mazzenga

Nutty Brown Cafe: Matt & The Herdsmen,Matt & the Herdsmen

The Rattlesnake Inn: Cary Windham

Red 7: Shane Smith & the Saints, Mayeaux and Broussard, She Sir, Wildfires, Rose Selavy, Tamarron

Riley’s Tavern: Big John Mills

River Road Icehouse: Kori Free and the Groove Hounds

Roots Bistro: Bad Marmot

Salvage Vanguard Theatre: Possessed by Paul James, East Cameron Folkcore

Saxon Pub: Eric Tessmer Band, Larry Joe Taylor

Speakeasy: The Southsiders, Marcus Tharpe, Mamafesta, Resonant Frequency

Stay Gold: Time Out

Stubb’s: Dr. Dog and Mewithoutyou, Slomo Drags

Threadgill’s: The Hard Pans, Max Johnston

Trailer Space Records: Tia Carrera, Tacos, Party Wizard

The White Horse: Elana James, Gumbo Ce Soir, Roger Wallace

Saturday

The ABGB: DD Dagger, Chris Catalena and the Native Americans

Austin360 Amphitheater: Nickelback

The Belmont: Stars, Wild Moccasins

Brass House: Pete Rodriguez Trio, Jacqui Walker

The Broken Spoke: Paula Russell, Alvin Crow

Cactus Café: Jaeger, Ali Holder

Carousel Lounge: TallBoy, Homewreckers, Bettina Schelker, Gfire

Central Market: The Eggmen

The Continental Club: Redd Volkaert, Roxy Roca, Latasha Lee and the Black Ties; Gallery: HiIlary York

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws and Outlaws

East Side Showroom: Sarah Arenella

Eddie V’s: Tony Taboada

Elephant Room: Henry Brun and the Latin Playerz

Elysium: Designed In Kaos, Bind.Torture.(expletive), Lucid Dementia

Fado: Blaggards

Flamingo Cantina: Sol Seed, Coronation, Roland and the Roots Riddim

Frank Erwin Center: Stevie Wonder

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Scott Angle and the Cold Cold Hearts, Cornell Hurd

Gruene Hall: The Dirty River Boys

Gypsy Lounge: After These Messages

The Highball: Chase Gassaway

Hole in the Wall: Modfathers

Holy Mountain: Maybeshewill

Hotel Vegas: Crimson Devils, Blind Pets, Warm Soda, Gym Shorts

Junior’s Ice House: WhitestoneBand Austin

Lamberts: III Bones, Dacoit, Dreamboat

Lone Star Court: American Gypsy Band

Maggie Maes: Sam Pace

Mercer Street Dance Hall: The Texas Jamm Band

Moontower Saloon: Patrick Fleming

The Nook Amphitheater: May Sun and Mojo House

Nutty Brown Cafe: Cedar Valley Band

Palmer Events Center: Hickoids

The Parish: the New Orleans Suspects, Devil’s Hollow

Poodie’s: Eric Tessmer Band

Rattle Inn: Dank

The Rattlesnake Inn: Steve Syx and Syxgun

Red 7: Dengue Fever, Hard Proof, Vaaska, Glue, Impalers, Dengue Fever, Impalers

Red Scoot Inn: Holiday Mountains

The Roost: The Howlers, Ginger Leigh, Sugar Ray Dogs, Johnnie Selfish

Roots Bistro: Colin Huntley

Rumi’s Tavern: Gary L. Anderson

Sahara Lounge: Zoumountchi

Satellite Bistro: Night Train, Courtney McAdams

Saxon Pub: Ginger Leigh, Guy Forsyth, If Birds Could Fly, Jim Scarborough, Rambler Rose

Stubb’s: Wiretree

Swan Dive: Out like a Lion, Wonder(expletive)

Sweetwater: The Junkyard Mongrels, the Beat Dolls, From Parts Unknown, Destructive Guerrilla Force

The Thirsty Nickel: Jagged Luck

Threadgill’s: Dawn and Hawkes

Trailer Space Records: Uncle Jesse, Super Thief, Borzoi

Twin Sisters Dance Hall: Al Dressen’s Super Swing Revue, John Chandler

The White Horse: Horse Opera, Hog Branch, Bar Brawl III 12, Cunto!, Careless Smokers

Sunday

The ABGB: Mitch Webb and the Swindles

Beerland: MeanGirls, Dahling, Resent, Mimisiku

The Continental Club: Planet Casper, the Wagoneers, Heybale,Redd Earl and Dallas, Amanda Cevallos; Gallery Mike Flanigin Trio

Dizzy Rooster: Treble Soul, Hannah Prestridge, Curt Jones

Eddie V’s: Kris Kimura

Elephant Room: Rich Harney Trio

Emo’s: Bad Religion, Off!, the Riverboat Gamblers

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Dale Watson

Gruene Hall: Bob Livingston, Midnight River Choir

Gueros Taco Bar: Mark Kazanoff, the Recuperators

Hole In The Wall: The Haberdashers, Carson McHone

Holy Mountain: Making Movies

Javelina Bar: Devin Jake

Lone Star Grille: Jean Pierre and the Zydeco Angels, Noah Peterson

Maggie Maes: Roxy Roca

Moontower Saloon: Jennifer B and the Groove

Poodie’s: Tessy Lou and the Shotgun Stars

Sahara Lounge: Down Deep

Satellite Bistro: Huck Johnson and the Jackknives

Saxon Pub: The Resentments

Strange Brew: The Purgatory Players, MJ Torrance, Mark Epstein

Stubb’s: The Durdens, Sturgill Simpson

The Trophy Room: Jo Hell

The White Horse: Soul Supporters, Love Leighs, Conjunto Los Pinkys

Z Tejas: Jitterbug Vipers

Monday

B.B. Rover’s: Judith Ann O’Neal Miller, Judith Miller Band, Joe Gee, Russ Harrison

The Blackheart: Dead Tree Duo

Brass House: Suzi Stern Trio

C-Boy’s Heart and Soul: Presto Chango, Amy LaVere, Shawn Zorn, John Paul Keith, Will Sexton

The Continental Club: Peterson Brothers Band, Dale Watson and his Lone Stars; Gallery: Church on Monday, Elias Haslanger, Dr. James Polk, Jake Langley, Rey Arteaga

Donn’s Depot: Chris Gage

Giddy-Ups: Bob Appel

Gruene Hall: Tom Gillam and the Kosmic Messengers

The Highball: Matchmaker Band, the Nightowls

Hole in the Wall: Josh Buckley, the Lonesome

Hotel Vegas: White Kyle

On the Rocks: Bill Reid

The Parish: Swans

Rattle Inn: Jeremy Steding

Sahara Lounge: Datri Bean, Jonathan Doyle Swingtet

Saxon Pub: Lonelyland, the Leavers, Guy Forsyth and the Hot Nut Riverters

Stay Gold: Devin James Fry

Waterloo Records: Ray Wylie Hubbard

The White Horse: Sophia Johnson, Emilie Clepper and the Coyotes, Jimmie Dreams

Tuesday

BD Riley’s: Light Horse Harry

Beerland: Unholy Two, Burnt Skull, Injuries, Spider Sabich

Brass House: Jazz Inc. Big Band

C-Boy’s Heart and Soul: The 8 1/2 Souvenirs, the Bellfuries

Carousel Lounge: The Cuckoos, Oscar Ornales on Piano

The Continental Club: Toni Price, Barfield; Gallery: Tish Hinojosa, Ephraim Owens Experience

Dirty Dog Bar: Incite, Spades and Blades, Gathered at the Gallows, Never Buried

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Elephant Room: Kris Kimura Quintet Stanley Smith, Jon Doyle

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Fingerpistols

Gruene Hall: Bob Cheevers, Stephen Doster

Holy Mountain: Table Manners Crew, Smith + Robot, Chris Lopez, Glasswave, the Real Hands

North Door: Rule of Thirds, Institute, Rule of Thirds, Us Weekly, Iill, Skull Katalog, Autlier, Negative Nancy

Red 7: Liturgy, Sannhet, Horse Lords, Marriage

Sahara Lounge: Leticia Rodriguez

Saxon Pub: Hayes Carll, Zach Nytomt, Alex Culbreth, CDBG

Stay Gold: Dave Biller Trio

Speakeasy: Spacerockers, El Ochete

Strange Brew: Joe King Carrasco, Ernie Durawa

Stubb’s: Joey Fatts, A$ton Matthews, Marcell Clemons, R$W, Blues

The White Horse: Robert Banta, Christy Hays, Bluegrass Explosion

Z Tejas: Blue Mist

Wednesday

The ABGB: Show and Tellers

Beerland: Daniel Francis Doyle, Pataphysics

C-Boy’s Heart and Soul: Malford Milligan, John Gaar, Dave Sebree, Roxy Roca

The Continental Club Gallery: Trube, Farrell & Snizz, Matt Hubbard Trio

Dirty Dog Bar: AJ Vallejos Whiskey Rebellion

Donn’s Depot: Frank and the Honky Tonk Doctors

Eddie V’s Edgewater Grill: James Speer

Elephant Room: Morris Nelms, Baker’s Dozen Violet Crown Revue, Liz Morphis

Gruene Hall: The Georges

Gueros Taco Bar: Patricia Vonne, Carrie Rodriguez, Luke Jacobs

Hole in the Wall: Unfaithful Servants, Devin James Fry

Holy Mountain: Phil Ajjarapu, Jack Parker, Adrian Conner, Julia Lucille

Hotel Vegas: Wildcat Apollo

Junior’s Ice House: Fairshare

Paramount Theatre: Smokey Robinson

The Parish: Friendly Savages

Rattle Inn: Skyline, the Vinyl Revival

Saxon Pub: Gigi Love, Walt Wilkins, Gigi Love, Johnny Nicholas

Sherlock’s: Sam Pace

Triple Crown: Jumbofunk

The White Horse: Mayeux and Broussard, Stargazers

Z Tejas: Randy Weeks Trio

Thursday

ACL Live: Punch Brothers

Billy’s Ice: The Texas K.G.B.

Brass House: Karen Tennison, Scott Laningham Trio, Candy DeClue Quartet

The Broken Spoke: Juke Joint Prophets, Weldon Henson

C-Boy’s Heart and Soul: Paul Oscher, Honey Gun

Cactus Café: The South Austin Moonlighters

Carousel Lounge: Automatic Weekend, Shane Lewis Jazz-Blues Odyssey

The Continental Club: Shoulders, Jonny Gray, Heavenly States, Ramsay Midwood; Gallery: Kalu James, Red Young

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Ephraim Owens

Emo’s: Jungle, Mobley, 101X, Chillville

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Alvin Crow, the Merles

Gueros Taco Bar: Beyond Therapy

Headhunters Tiki Lounge: Brandon Hughes

The Highball: Hot Texas Swing Band

Hole in the Wall: The Punknecks, Cass Brostad

Holy Mountain: Bee vs. Moth

Junior’s Ice House: One Ton Country

Lamberts: Nic Armstrong

North Door: Father Murphy, Street Sects, Xander Harris, Missions, Knifight, Symbol, Breakdancing Ronald Reagan, Jt Whitfield

On the Rocks: Susan Gibson

The Parish: Jarabe De Palo

Red 7: Qui, We Are Asteroids, Woodgrain

River Road Icehouse: Buggaboo

The Roost: Power Union

Satellite Bistro: Paul Kemperer and Manteca Beat

Saxon Pub: Lucas Cook, Patrice Pike, Lucas Cook, Lee Jaster, the Eightysixxed

Stay Gold: Wesley Haynes Trio

Strange Brew: The Belle Sounds

Stubb’s: Distant Lights and Vallejo

Trailer Space Records: Jabez, Nelson Nathaniel, Alex Mota, Sinco, Macias

Triple Crown: Eric Hisaw

The White Horse: Leo Rondeau, Tessy Lou and the Shotgun Stars