Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music shows, April 10 - April 16

Staff
Cilantro Boombox will perform Saturday at the ABGB.

Friday

The ABGB: Them Duqaines, Doug Strahan and the Good Neighbors

BD Riley’s: Eric Bettencourt, Sean Orr’s Celtric Trio

Beerland: Johnny Hootrock

Billy’s Ice: Anthony Terry, the No Refund Band

The Blackheart: Jackie Venson

Brass House: Woody Russell, Candy DeClue, Kevin Ahart

The Broken Spoke: Jason Roberts Band

The Buzzmill: Jeremy Steding

C-Boy’s Heart and Soul: Jitterbug Vipers, Sarah Sharp, Soul Supporters

Cactus Café: Peter Mulvey

Cafe’ Mueller: Brandon Hughes

Carousel Lounge: The Late Joys , Bad Marmot

Central Market: Cienfuegos; Westgate: Waller Creek Vipers

Cheatham Street Warehouse: Texas Renegade

Cherrywood Coffeehouse: Mike McCarthy, Phil Greer

Chuggin Monkey: Mike Valliere

The Continental Club: The Blues Specialists, Blue Heelers, Uncle Lucius; Gallery: Robert Kraft Trio, Mike Flanigin Trio

Dizzy Rooster: Jordan Dewbre

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

East Side Showroom: Marcus Wilcher

Elephant Room: Elias Haslanger

Elysium: (expletive) Platter

Empire Control Room and Garage: Seeker, Versa Nova

Evangeline Cafe: The Bellfuries

Fado: Safety Patrol

Freddies Place: Clyde, Lisa Fancher

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Weldon Henson, Stargazers

Gruene Hall: Max Stalling

Gypsy Lounge: After These Messages

The Highball: The Atlantics

Hole in the Wall: Postwriter, Legendary Skies, Seven Circles, Vorcha

Holy Mountain: Gentlemen Rogues, Broken Gold, Vinyl , Closet Drama

Hotel Vegas: Spray Paint, Daniel Francis Doyle, Traps PS, Beth Israel, High Wasted

Junior’s Ice House: One Resistance, Mama’s Love Child, Strangedayz

Kingdom: Leo Leal, Nitin

Lamberts: Alex Napping, Modern Medicine

Maggie Maes: Rock Hard

Max’s Roadhouse: Emmerson Biggins

Midnight Rodeo: Cody Johnson

The Mohawk: Sarah Jaffe

Moontower Saloon: Eric Tessmer

Nutty Brown Cafe: Micah Wagner, the Strange Rendezvous

The Office Lounge: King George

On The Rocks: The Texas K.G.B.

One World Theatre: Marshall Tucker Band

The Parish: Howlin’ Rain

Parmer Lane Tavern: Snakeboy Johnson

Poodie’s: Parker McCollum, Pearl Snaps

Rattle Inn: Sam Pace

Red 7: Ex Hex, Radioactivity, Jonly Bonly

Red Scoot Inn: Cornelius Dufallo, Brandon Jenkins

Riley’s Tavern: Spilled Whiskey

River Hofbrau and Beer Garden: Shaun Michael

River Road Icehouse: Johnny Lee

Rumi’s Tavern: Soul Drive

Sahara Lounge: Seu Jacinto, Morena Soul, La Frenetika, Festa Latina, Rumberos De Austin

Saxon Pub: Hector Ward and the Big Time, Denny Freeman, Malford Milligan

Sherlock’s: The Crush

Shooters: Suede

Speakeasy: Steady Legend, the Southsiders, Marcus Tharpe

Stay Gold: Nori

Stubb’s: Chase Gassaway, Tim Timmons, David Crowder

Triple Crown: Octahedron, Those Nights, Chasca

The White Horse: Palomino Shakedown

Saturday

The ABGB: Cilantro Boombox, Kiko Villamizar, Este Vato

Austin Convention Center: Suzi Q. Smith

BD Riley’s: Kristen Gibbs and Harp on This

Beck’s On Congress: The Love Leighs

Beerland: So Stressed, Coma in Algiers

Billy’s Ice: The Fearsome Foursome

The Blackheart: Chasca

Brass House: Pete Rodriguez Trio, Terry Thomas, Adrea Dawson

C-Boy’s Heart and Soul: Jai Malano

Cactus Café: Libby Kirkpatrick

Carousel Lounge: Motion Planet, Quiness, Meganoke and Poppy Fields

Central Market: Leticia Rodriguez; Westgate: Rendez Vous

Cheer Up Charlies: Gold Beach, Isaiah the Mosaic, Whiite Walls, Space Face, Velo, Capyac, Sune

Cherrywood Coffeehouse: Crown Magnolia, Amy Goloby

The Continental Club: Redd Volkaert, T Bird & the Breaks; Gallery: Hilary York, Mike Flanigin Trio

Donn’s Depot: Nash Hernandez Orchestra

Empire Control Room & Garage: Whitechapel, Oceano, For The Fallen Dreams, As Blood Runs Black, In the Trench, Vital Remains, Dealey Plaza, Vale of Pnath, Sea of Treachery

Fado: Blaggards, Scottish Thunder

Flamingo Cantina: The Itals

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Emmerson Biggins, Greg Harris and the Bandini Brothers

Gruene Hall: Hot Nut Riveters, Stoney LaRue

Guero’s Oak Garden: The Texas Tycoons, Banzai Project

Gypsy Lounge: Day vs Night, the Coninuums, Supernomadic

Holy Mountain: Gringo Star, North Country

Hotel Vegas: Flesh Lights, James Arthur’s Manhunt, John Schooley

Junior’s Ice House: Don’t Tell Debbie

Kick Butt Coffee: El Búfalo Blanco, FamupMuzic, Doug Speer, the Waifed, Snipe, Pat G

The Lost Well: Agony Column

Maria’s Taco Xpress: David Stewart

The Mohawk: X

Moontower Saloon: Aaron McDonnell

On the Rocks: Mark Monaco

One-2-One Bar: Brother Nothing, Tom Meny, Paul Renna, We Are Blood Bays, Daniel David

Poodie’s: David Butler, Lohman’s Crossing Band, Gary P Nunn

The Rattlesnake Inn: Brandon Rhyder

Red 7: The Mob, Institute, Slimy Member, Slimy Member

Red Eyed Fly: Mr. C, Jon Osley

Red Scoot Inn: Holiday Mountain

Riley’s Tavern: John Evans

The Roost: Matt the Electrician

Saxon Pub: WC Clark, Bill Carter and the Blame, Texassippi Two, Bobby Whitlock and Coco Carmel, Ashley Daneman

Spider House Ballroom: Glam + Glitter

Stay Gold: Matthew Robinson and the Jelly Kings

Strange Brew: Jim Scarborough Band, Oscar Ornelas and Ze Hustle, Jack Parker

Stubb’s: New Car Caviar, Yonder Mountain String Band, Ben Sollee

Trailer Space Records: THS, Evil Triplet, Zen Smith

Triple Crown: El Tule, LaVida Buena

The White Horse: Elsa Cross, JWW and the Prospectors, Careless Smokers

Sunday

Bat Bar: May Sun and Mojo House

Billy’s Ice: Jonathan Garcia

The Blackheart: The Holy Child, Grace London and Leah Nobel

Central Market: The Show and Tellers; Westgate: Divino Gelato Demo

The Continental Club: Planet Casper, Heybale!, the Wagoneers; Gallery: Bruce Salmon, Jon Dee Graham

Dizzy Rooster: Treble Soul, Hannah Prestridge, Curt Jones

Elephant Room: Jeff Helmer Trio

Empire Control Room & Garage: Wretched, Marc Rizzo, Cavalera Conspiracy, Death Angel

Freddies Place: Gigi Love

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Jason Roberts Band

Gruene Hall: Bret Grahamt

Hole in the Wall: The Haberdashers, Carson McHone

Holy Mountain: Forever Starts Today, Gina Osmar, Nominee, Locket, Adventure Camp, Burning Years

Junior’s Ice House: Don’t Tell Debbie, Josh Patton Duo

Kick Butt Coffee: Jan Seides

The Mohawk: ACW

One-2-One Bar: The Goodlett Ensemble

Poodie’s: Tessy Lou and the Shotgun Stars

Rattle Inn: Chansons et Soûlards

Red Eyed Fly: Fangtasia, Quiles and Cloud, Libby Koch

Red Scoot Inn: Hovvdy, Shane Cooley and the Lucky Kings, Brandon Luedtke, Swamp Pocket, Shane Cooley

Riley’s Tavern: Tommy Elskes

River Road Icehouse: Rooftop Ramble, Jamie Wilson

The Roost: Chris Duarte Group, John McKnight, Dustin Sargent

Sahara Lounge: Morgan Robyn Collado, Amalthea Clemons, Brax Hines, Candy Royalle, Jeremy Nail, Croy and the Boys, Michael Hays

Satellite Bistro: Huck and the Jackknives

Saxon Pub: The Resentments, John Gaar, Jeremy O’Bannon, Twilight Trio

Strange Brew: The Purgatory Players, Mark Epstein

Stubb’s: Bells of Joy

Threadgill’s: The Seekers

The White Horse: Conunto Los Pinkys, Soul Supporters

Z Tejas: Jon Blondell Trio, Jacob Dupre

Monday

The Blackheart: Dead Tree Duo

C-Boy’s Heart and Soul: Presto Chango, Jonesin’

Cactus Café: Blue Healer

Cheatham Street Warehouse: Grant Ewing & Friends

The Continental Club: Peterson Brothers Band; Gallery: Church on Monday, Rey Arteaga, Elias Haslanger

Donn’s Depot: Chris Gage

Elephant Room: Michael Mordecai, Jitterbug Vipers

Evangeline Cafe: Austin Cajun Aces

Gruene Hall: Tom Gillam and the Kosmic Messengers

Hole in the Wall: The Lonesome Band, Josh Buckley

Hotel Vegas: White Kyle, Lake of Fire, Que Pasa?

One-2-One Bar: Ray Prim, Tom Meny, Aaron Stephens, Ryan Layden

River Road Icehouse: Susan Gibson

Saxon Pub: Lonelyland, the Leavers, Guy Forsyth and the Hot Nut Riveters

Stay Gold: Ben Ballinger

Triple Crown: Daniel Thomas Phipps

The White Horse: Emilie Clepper, Bar Brawl III 12

Tuesday

BD Riley’s: Paul LeMond and the 7-10 Split

Beerland: Bad Future, Catholic Guilt, Nervous Energy, Leche

Brass House: Pete Rodriguez Trio

C-Boy’s Heart and Soul: The 8 1/2 Souvenirs, the Bellfuries

The Continental Club: Toni Price, Alejandro Escovedo, Southern Culture on the Skids; Gallery: Tish Hinojosa, Ephraim Owens Experience

Dirty Dog Bar: Artillery, Striker, VX36, Potential Threat SF, Dahlmers Realm

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Elephant Room: Jon Blondell, Stanley Smith, Jon Doyle

Evangeline Cafe: Chip Dolan

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Armadillo Road

Gruene Hall: Adam Carroll, Johnny Burke, Paul Cauthen

Gypsy Lounge: Nomad Comedy

Halcyon: J&J Duo, Judith Ann O’Neal Mille, Joe Gee

Hole in the Wall: Dead Space, Ghetto Souls, Beth Israel, Super Thief

One-2-One Bar: Julie Nolen

Red 7: Nonpoint, 36 Crazyfists, Scare Don’t Fear, Fear Control, Nonpoint

Red Scoot Inn: Holy Smokes

Saxon Pub: CDGB, Alex Culbreth, Shawn Pander, Hayes Carll

Stay Gold: Candler Wilkinson

Trailer Space Records: A Year Above Ground

Triple Crown: Mark Jungers, Daniel Driver

The White Horse: Emily Herring and the Farm to Market Band, John Chandler, Devin Jake, 12, Bluegrass Explosion

Wednesday

The ABGB: Mesa Inn

The Blackheart: Elsa Cross, Beth Lee, Taylor and the Wild Now

C-Boy’s Heart and Soul: Mike Flanigin Trio, Jimmie Vaughan and Frosty

The Continental Club: Warren Hood and the Goods, Frank Mustard Project, Barfield, Southern Culture on the Skids; Gallery: Matt Hubbard Trio, trube, Farrell and Snizz

Donn’s Depot: Frank and the Honky-Tonk Doctors

Elephant Room: Kris Kimura, Liz Morphis

Evangeline Cafe: Floyd Domino and Redd Volkaert, the Peacemakers

Gruene Hall: Sarah Pierce

Gypsy Lounge: Daftolmen

Hole in the Wall: Gary Newcomb, the Mallett Brothers

Junior’s Ice House: Sound of A.M.

Lamberts: Dan Dyer Lamberts Residency

Lone Star Court: Chris Smith

The Mohawk: Weatherbox

The Parish: Polica

Rattle Inn: El Drifte

Red 7: Nothing More, Islander, To Whom It May, Dawn Over Zero, Islander and Nothing More

Red Eyed Fly: The Texas K.G.B.

Riley’s Tavern: Mike Ethan Messick

The Roost: Deadman

Saxon Pub: Jimmy Davis, Walt Wilkins, Buffalo Ruckus, Johnny Nicholas

Threadgill’s: Floyd Domino

Trailer Space Records: Cards

The White Horse: Thrift Set Orchestra, Carson McHone, Jeremy Pinnell

Z Tejas: Bob Livingston Trio

Thursday

The ABGB: Bidi Bidi Banda

ACL Live: Toby Keith and Little Big Town (part of Mack, Jack & McConaughey benefit)

The Belmont: PuraPharm, Obscured by Echoes, Casual Strangers

Billy’s Ice: Bleu Edmondson

The Blackheart: Roxy Roca

Brass House: Scott Laningham Trio, Karen Tennison Quartet

The Broken Spoke: Mark Kazanoff, John Chandler

C-Boy’s Heart and Soul: Honey Gun, Shaun Young and the Texas Blue Dots, Paul Oscher

Cactus Café: Sean Watkins

Carousel Lounge: Jack’s Garage, Alex Westphal, Chris Edwards Trio

Central Market: Blackbird 3; Westgate: Paper Moon Shiners

Cheer Up Charlies: Chasca, Sam Pace, the Venus Illuminato, III Bones

the Continental Club: Shoulders, Wifee and the Huzzband, Southern Culture on the Skids; Gallery: Kalu James, Red Young

Dizzy Rooster: Boswell

Donn’s Depot: Murphy’s InLaws

East Side Showroom: Veronica Nunez-Brazil

Elephant Room: Paul Unger, Suzi Stern, George Carver

Emo’s: Humming House, Drew Holcomb and the Neighbors

Evangeline Cafe: Fletcher Clark

Flamingo Cantina: Las Cafeteras

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Alvin Crow, Nate Boff

Gruene Hall: Jimmy Davis, Kevin Costner and Modern West

Gypsy Lounge: Wonderbitch, Daftolmen, the Khost

The Highball: Dale Watson

Hole in the Wall: Well Worn Soles, the Hems

Hotel Vegas: Ringo Deathstarr, Party Girl, Single Lash

Junior’s Ice House: Howlin Waters

Lamberts: Kazi, Sometimes a Legend

Lone Star Court: The Lost Pines

Maria’s Taco Xpress: Eric Ulrich

The Mohawk: Jeff Rosenstock

Moontower Saloon: Eddie and the Everadys

One-2-One Bar: Jaimee Harris Band

Poodie’s: Wink Keziah, Huck Johnson and the Jackknives

Rattle Inn: Dead Random

Red 7: Bane, Backtrack, Malfunction, Mates of State, Bane, Backtrack, Good Graeff

River Road Icehouse: Josh Newcom and Indian Rodeo

Sahara Lounge: Kathy Murray and the Kilowatts, Uketania

Satellite Bistro: Matt Farrell

Saxon Pub: Cari Hutson, Amy Atchley, Lee Jaster, the Eightysixxed

Spiderhouse Ballroom: The Venus Illuminato, the Shame and the Waste

Stay Gold: Mikaela Kahn

Strange Brew: Ginger Leigh, Justin Black and Big Heart

Trailer Space Records: Flyin’ Lion, Leather Pants, Mexmode

Triple Crown: Bob Appel, Boxknives, the Two Lips, Somewhere in Between

The White Horse: El Drifte, Leo Rondeau ,Rosie and the Ramblers