Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music shows, July 17- 23

Staff
Smashing Pumpkins will perform Sunday at ACL Live.

Friday

The ABGB: Reivers, Ice Cold Singles, Little Mikey and the Soda Jerks

ACL Live: Buddy Guy, Tom Hambridge

Austin360 Amphitheater: Steely Dan and Elvis Costello

The Badlands: Profane Anything Band, Benko

BD Riley’s: Davey Arwine, Bracken Hale

Bat Bar: Jagged Luck

Beerland: Bottomfeeders

The Blackheart: Little Radar

Brass House: Karen Tennison, Candy DeClue Trio

C-Boy’s Heart and Soul: Jitterbug Vipers, Sarah Sharp, Mike Flanigin Trio, Jimmie Vaughan

Cactus Café: Sara Hickman

Carousel Lounge: Del Vipers, New Mystery Girl , the Wild Frenzies

Central Market: Djembabes; Westgate: Dan Walton & Jump Swing Imperials

Cheer Up Charlies: Danger Cakes

Cherrywood Coffeehouse: Phil Greer

Chuggin Monkey: Mike Valliere, Sean Evan and the Very Handsome Band

The Continental Club: The Blues Specialists, Mudphonic, Jai Malano; Gallery: the Robert Kraft Trio, Lost Counts

Dirty Dog Bar: Shai Hulud, Ghost Key, Crytodira, more

Dizzy Rooster: Jordan Dewbre

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Elephant Room: Karen Tennison, Pete Rodriguez

Emo’s: Delta Rae, Liz Longley

Evangeline Cafe: Gene Taylor Y Los Amigos

Fado: Safety Patrol

Giddy-Ups: Bob Appel

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Jimmy and the Mustangs, Eve and the Exiles, Beat Root

Graham Central Station: Roberto Mamalon

Gruene Hall: Bruce Robison and Kelly Willis

Historic Scoot Inn: The Harms, Madd Comrades, Leche, Mom Jeans

Hole in the Wall: Schwein, Basketball Shorts

Junior’s Ice House: One Resistance, Josh Patton

Kick Butt Coffee: Naga Valli

Lucky Lounge: Circling Drones, 37 Circles

Lamberts: Thieving Birds

The Mohawk: Strfkr, Shyboys

New World Deli: Christy and the Plowboys

Paramount Theatre: Iron and Wine

The Parish: Berner

Poodie’s: Eric Tessmer Band

The Rattlesnake Inn: Jenna McDaniel

Red 7: Tanlines, Wonder(expletive)

Riley’s Tavern: Tessy Lou and the Shotgun Stars

Russian House: Jazz Daddies, Jazzline Conspiracy

Sahara Lounge: Kev Bev Collins and the Woodland Creatures, Mama K and the Shades, First Flight Austin, Oscar Ornelas and the Hustle

Saxon Pub: Patrice Pike

Stay Gold: The Avocados

Stubb’s BBQ: The Griswolds, Wild Party, Thieving Birds

Threadgill’s: Kendall Beard, Dan Dyer, AJ Vallejo and Whiskey Season, Amy Edwards

Trailer Space Records: Gar Gar, Ian Quiet, Rugaroux, Bottomfeeders

Vulcan Gas Company: Moving Castle

The White Horse: Rosie & the Ramblers, Bonnie Montgomery

Saturday

The ABGB: Sour Bridges, Doodlin Hogwallops

The Badlands: Shadow Spectrum

The Blackheart: Up on the One, Dome Dwellers, Yuma, Lee Jaster

Brass House: Pete Rodriguez, the Sins Burlesque

The Broken Spoke: The Derailers, Melancholy Ramblers, Bracken Hale

C-Boy’s Heart and Soul: Mike Flanigin Trio, Jimmie Vaughan

Cactus Café: Harvest Thieves, Graham Weber

Cafe’ Mueller: The Staylyns

Carousel Lounge: Ted Roddy

Cedar Street Courtyard: Joanna Lee

Central Market: Ginger Leigh; Westgate: Mente Clara

Cheatham Street Warehouse: Pardo and Reed

Cheer Up Charlies: Popper Burns, Critical Dad, Pleasure Venom, Super Thief

The Continental Club: Cornell Hurd, Liv Mueller, Scott Biram; Gallery: Hilary York, Lee Barber and the Broken Cup

Donn’s Depot: Murphy’s InLaws and Outlaws

Elephant Room: Ephraim Owens

Elysium: M.O.B, Simone Skye, Msupmilo, Byron Bank

Empire Control Room and Garage: Comforter, David Ellis Band, Two Lips

Gruene Hall: Hot Texas Swing Band

Gypsy Lounge: Calabrese, Ghoultown, Worm Suicide, Riverside Riot, Sabbath Crow, Jesus Christ Superfly, Brewtality, Inc., Screech of Death, the Dirty Charley Band

Hole in the Wall: Eugene Ray and the Rioteers, Nilo Bronco

Hotel Vegas: Fear and Loathing, Christian Bland and the Revelators, Magia Negra, Lake of Fire, Wiccans, Sin Motivo, Best Fwends, Grandpa Lies Again, Wite Wash, DJ Bre Kay

Junior’s Ice House: Fusion

Kick Butt Coffee: Robyn Wright, Dionne, Shel’e, Cargio, Cj TheBest, Myz. B, Lady Shacklin, The Swamp Bats, Eson

Maggie Maes: Jo Hell

Mercer Street Dance Hall: Michael Myers

The Mohawk: Death Grips, Street Sects, Cutter

Moontower Saloon: Kasey, the Aaron Navarro Band

One-2-One Bar: Susan Arbuckle Band, Carolyn Wonderland

The Parish: Good Field

Poodie’s: Brother Nothing

Red 7: Flatliner, Sleep Over, Xander Harris, Kenny Gee, Dre Prince, Key

Red Eyed Fly: Calabrese, Ghoultown

Riley’s Tavern: Pauline Reese

River Road Icehouse: Stewart Mann and the Statesboro Revue, Micky and the Motorcars, Crooks, K Phillips and the Concho Pearls, Court Nance

Rumi’s Tavern: Carson Alexander

Sahara Lounge: Isistren, Zoumountchi

Salt Lick: Marshall Street, Wesley Lunsford

Saxon Pub: Wink Keziah, WC Clark, Guy Forsyth, the Leavers, Seela Misra, Wink Keziah

Speakeasy: Steen

Spider House Cafe: Morena Soul, Os Alquimistas

Stay Gold: Big Britches, Toaster Brunch, Mojo Queen

Stubb’s: Crossroads Resurrection, Brandon Callies Band

Swan Dive: Leticia Rodriguez

The Thirsty Nickel: Rock Hard

The Trophy Room: Rooster Boots Band

Threadgill’s: Alpha Rev, Water and Rust

Trailer Space Records: Injuires and (expletive)head Friends

Triple Crown: The Monk, Left For Dead, Metalriser, Fixdid

The White Horse: Dave Insley’s Careless Smokers, Danger Cakes ,Clyde and Clem’s Whiskey Business Black Irish, John Chandler

Sunday

The ABGB: Hot Texas Swing Band

Antone’s: Gene Taylor

ACL Live: Smashing Pumpkins, Marilyn Manson

Bat Bar: Sean Showalter, May Sun and Mojo House

The Blackheart: The New Imperialism, Bonnie Montgomery, Josh Buckley

C-Boy’s Heart and Soul: James Robinson Soul Sundays

Cedar Street Courtyard: BK Percussion, Chris Castaneda and the Project, Dave Scher

Central Market: Chris Bell Quartet; Westgate: Grupo Massa

The Continental Club: Planet Casper, Wagoneers, Heybale, Amanda Cevallos; Gallery: Jon Dee Graham, Mike Flanigin Trio

Dirty Dog Bar: Modern Day Kings

Elephant Room: Jeff Helmer Trio

Fado: Sean Orr

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Derailers

Gruene Hall: The Peterson Brothers, Garrett Lebeau

Hole in the Wall: Carson McHone

Hotel Vegas: The Lentils, Grape Room, Party Plants

Junior’s Ice House: Code Blue

North Door: Qmaine, Cliasst, Diego Martin, Al the Rippa, J Wil, Maidson Walls, Benji Bands

One-2-One Bar: Stone Wheels

Poodie’s: Tessy Lou and the Shotgun Stars

Riley’s Tavern: B. J. Thibodeaux, Teri Joyce, Joel Hoffman

Saxon Pub: Twilight Trio, Joe Cat, the Resentments, John Gaar, Good Medicine

Stateside at the Paramount Theatre: The Tailgators, Mitch Webb y Los Swindles

Stay Gold: Brennen Leigh’s

Strange Brew: The Purgatory Players, George Ensle

Stubb’s: Gospel Silvertones, the Lonely Biscuits, Sol Cat

Threadgill’s: Danny Brooks, Lil Miss Debi

Trophy’s: Jo Hell

The White Horse: Soul Supporters, Conjunto Los Pinkys, Love Leighs

Monday

BD Riley’s: Brooke Aved

The Blackheart: Bryce Clifford & Brother Superior, Young Readers, Bryce Clifford, John Jack Joseph, Alex Culbreth

Bungalow: Chris Pureka

C-Boy’s Heart and Soul: Presto Chango, the Lost Counts

Cactus Cafe: Tahoma

The Continental Club: Peterson Brothers Band, Mike Stinson; Gallery: Elias Haslanger, Rey Arteaga

Dirty Dog Bar: Wednesday, Holy Grain, Death Division

Donn’s Depot: Chris Gage

Elephant Room: Michael Mordecai, Jitterbug Vipers

Gruene Hall: Adam Johnson

Hole in the Wall: Jenny Parrott, Meatloaf Spaceship, Sweet Gary Newcomb, Roger Wallace

The Mohawk: Downtown Boys, Critical Dad, Us Weekly

One-2-One Bar: Ambhar Tequila, Lisa Marshall, the 80H Project, the Reverent Few

Poodie’s: George Ensle

Red Eyed Fly: Branded Bandits

Sahara Lounge: Sissy Brown, Cissy Brown, Datri Bean, Jelly’s Jam

Saxon Pub: Lonelyland, Zac Kellogg, Guy Forsyth and the Hot Nut Riveters

Stay Gold: Bonnie Montgomery

Stubb’s: Sticky Fingers

Triple Crown: Molly J. Hayes, Chief and theDoomsdayDevice

The White Horse: Sophia Johnson, Bonnie Montgomery

Tuesday

Beerland: Weeed, Y’all, Cesare

The Blackheart: The Adventures of Wolfdog and Dirtboy, Michael Hays

The Broken Spoke: Weldon Henson, Amanda

C-Boy’s Heart and Soul: The 8 1/2 Souvenirs, Soulman Sam Evans

Carousel Lounge: Useful Idiots

Cedar Street Courtyard: BK Percussion, Chris Castaneda and the Project, Chris Castaneda, Texas Players

Cheer Up Charlies: Ruby Jane, Mamafasta

The Continental Club: Toni Price, Alejandro Escovedo, Barfield; Gallery: James McMurtry, Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Elephant Room: Collin Shooktet, Stanley Smith

Empire Control Room and Garage: OTEP, the Reaktion

Evangeline Cafe: Twilight Trio

Firehouse Lounge: Les Debauches

Historic Scoot Inn: Amplified Heat

Hotel Vegas: Void Starr, Randall Holt, Chuck A, Victor Lovlorne

Hyde Park Bar & Grill: Jazz Daddies, Jazzline Conspiracy

Poodie’s: The Texas K.G.B.

Sahara Lounge: Leti y La Buena Banda

Saxon Pub: Julie Nolen, Nathan Hamilton, Alex Culbreth, David Grissom

Shooters: Tyler Caffey

Trailer Space Records: Westy

Triple Crown: Attic Ted, Bumping Uglies, Toxic Water, Hong Won Kim

The White Horse: Devin Jake, Jenny Parrott’s MLSS, Emily Herring

Z Tejas: Grace Pettis

Wednesday

The ABGB: Croy and the Boys

The Badlands: Sissy Brown

Beerland: Tele Novella

The Blackheart: Elsa Cross, Beth Lee, Cass Brostad

Brass House: Pete Rodriguez

C-Boy’s Heart and Soul: Moonpie, Afrofreque

Carousel Lounge: Monique Ortiz, Alien Knife Fight, Ocean of Stars

The Continental Club: Gene Taylor, Painted Redstarts, Jon Dee Graham, James McMurtry; Gallery: Matt Hubbard Trio, Snizz and Friends

Donn’s Depot: Frank and the Honky-Tonk Doctors

Elephant Room: Kris Kmura, Hollywood Revue, Matt Maldonado

Evangeline Cafe: Rick McRae, the Peacemakers

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Tom Ben Lindley

Historic Scoot Inn: La Bamba, Motion Planet, Greg Spencer, Arielle LaGuette

Hole in the Wall: Tex Smith

Lucky Lounge: Shane Scheib

Lone Star Court: Chris Smith

The Mohawk: Rust, Glassing, Skan

Sahara Lounge: Will Rock, Hempwig, Through the Eye, Cory Cross

Saxon Pub: Carl Hutson, Brandon Hughes, Johnny Nicholas

Spider House Ballroom: The Halfways

Stay Gold: The Mood Illusion

Stubb’s: Zella Day, LANY

Trailer Space Records: Cards

Triple Crown: David Harris, the Organics, Bitforce, Doug Funnie, Chief and the Doomsday Device

The White Horse: Thrift Set Orchestra, Doug Strahan andthe Good Neighbors, Mayeux and Broussard

Z Tejas: Bob Cheevers, Shake Russell, Michael Hearne, Butch Morgan

Thursday

Austin360 Amphitheater: Chicago, Earth, Wind and Fire

The Badlands: Light the Sun, Bonnet

The Blackheart: Guess Genes

Billy’s Ice: Matt and the Herdsmen

C-Boy’s Heart and Soul: Paul Oscher, Honey Gun

Cactus Café: The Hems

Carousel Lounge: Kevin and the Krawlers, Jean Caffine

Cedar Street Courtyard: Britny Lobas, Austin Party Band

Central Market Westgate: The Bellfuries

The Continental Club: Alien Knife Fight, Tin Can Troubadours, Alien Knife Fight, Flametrick Subs; Gallery: Kalu James, Lost Counts

Dirty Dog Bar: The Gallows, Heavy as Texas, Critical Assembly, Carry the Storm

Dizzy Rooster: Boswell

Donn’s Depot: Murphy’s InLaws

Elephant Room: Jim Snidero, Jon Doyle

Empire Control Room and Garage: D.V.S

Evangeline Cafe: Andrew Hardin

Firehouse Lounge: Corrina Rachel

Gruene Hall: Roger Creager, Dr. Zog

Hanovers Draught Haus: Jonas Lorence

Historic Scoot Inn: Remanon, Transit Method, Groove Think

Hole In The Wall: Silver Ships

Hotel Vegas: Wildhoney, Rose Selavy, Marion Democh, Loafer

House Wine: George Palmer Macias

Holy Mountain: Magna Carda, Flowtribe

Junior’s Ice House: Fair Share Band

Lone Star Court: Candy Coburn

The Mohawk: Feverbones, Dead Recipe, III Bones

Moontower Saloon: Eddie and the Evereadys

One-2-One Bar: Graveltooth and Bad Marmot

Paramount Theatre: Stephen Stills

Riley’s Tavern: Rio Tripiano

Sahara Lounge: Nick Ulrich

Satellite Bistro: T Jarrod Bonta Trio

Saxon Pub: Patrice Pike, Derrick Davis Band, the Eightysixxed

Spider House Ballroom: Miserable Girls, the Holy Smokes, Ex-Legionnaires and Honey and Salt

Strange Brew: Kelley Mickwee

Stubb’s: Chappo, Yukon Blonde, Fort Lean

The Thirsty Nickel: Jagged Luck

Trailer Space Records: Seconds from War, D-Reil,

Triple Crown: Foxmoor Express, David Ellis Group, Typical Girls, The Two Lips

Vulcan Gas Company: Vaski

Whip In: Brother Nothing

The White Horse: Elsa Cross, Robert Banta