Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music shows, Aug. 21- Aug. 27

Staff
Shakey Graves will perform Sunday at the North Door.

Friday

The ABGB: Bamako Airlines, Little Mikey and the Soda Jerks

Austin360 Amphitheater: Florida Georgia Line, Frankie Ballard, Thomas Rhett

The Badlands: Worm Suicide

BD Riley’s: Davey Arwine, Al Monti Band

Beerland: Super Thief, Tunic, Xetas, Back Legs

The Blackheart: Sweet Spirit, Holy Wave, Que Pasa, Wicker

Brass House: Candy DeClue Trio, Andrea Dawson

The Broken Spoke: Michael Ballew, Cornell Hurd

C-Boy’s Heart and Soul: Jitterbug Vipers, Sarah Sharp, Bobby Patterson

Carousel Lounge: Rash Sprockets, Bonnet, Vinyl Revival

Cedar Street Courtyard: Joanna Lee, LC Rocks

Central Market: Naga Valli; Westgate: Waller Creek Vipers

Cherrywood Coffeehouse: Phil Greer

Chuggin Monkey: Sean Evan and the Very Handsome Band

The Continental Club: The Blues Specialists, Dale Watson and his Lone Stars; Gallery: the Robert Kraft Trio, Perdue and Friends

Deep Eddy: Bo Porter

Dirty Dog Bar: Exotype, Kingdom of Giants, Brightwell

Dizzy Rooster: Jordan Dewbre

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Elephant Room: Gianni Bianchini Quintet, George Carver Band

Evangeline Cafe: Don Leady’s Rockin’ Revue

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Carl Hutchens, Beth Lee and the Breakups

Graham Central Station: Roberto Mamalon

Gruene Hall: Hayes Carll

Gypsy Lounge: Worm Suicide, Reagan Youth, Sober Daze, No Holiday, One Shot Down, Equinox , Punk

The Highball: The Copa Kings

Historic Scoot Inn: Chipper Jones, Hovvdy, Bent Denim

Hole in the Wall: Telepods, the Decade Show, Raulâ Royal Foot

Holy Mountain: Thieving Birds

Junior’s Ice House: Bad Rooster, Brandon Bently

Lone Star Court: Meggan Carney

Mercer Street Dance Hall: Midland, the Warehorses

The Mohawk: Hunter Sharpe, King Raam, Biters

North Door: Mother Falcon, Quintessential Clarinet Quintet, RF Shannon

Poodie’s: Colt Buckelew and the Crossroads

Rattle Inn: Darrell Goldman

The Rattlesnake Inn: Steve Syx and Syxgun

Red 7: Screaming Females, Fireworks, Vacation, Ghost Knife, Kitten Crisis

Riley’s Tavern: The Beaumonts

River Road Icehouse: Zack Walther Band, Josh Grider

Rumi’s Tavern: Carson Alexander

Sahara Lounge: First Fruits, Afrofreque, Bombasta

Saxon Pub: Phoebe Hunt, Old Salt Union, Denny Freeman

Shooters: Trick Shot

Speakeasy: Suede

Stay Gold: The Avocados

Stubb’s: The Real Texas Folk

Swan Dive: Heaters, the Blind Pets, Nilo Bronco, Malandros, Mouthfeel

Threadgill’s: James McMurtry, the Aristocats, Travis Larson Band

Trailer Space Records: Tiaga, Coattails, Desilu

Triple Crown: Los Gallos

The White Horse: Brennen Leigh and Noel McKay, Gritones

Saturday

The ABGB: Ramsay Midwood, Ben Ballinger

Austin360 Amphitheater: J Cole, Big Sean, Jeremih, YG

BD Riley’s: Joe Gee, Stephen Castillo Band

Beerland: The Heavenly States

Billy’s Ice: The Suede Panther

The Blackheart: Mike Schoenfer, Jonathan Terrell, Western Youth

Brass House: Pete Rodriguez, Boss St Brass Band, Terry Thomas and All U Need

The Broken Spoke: Ben Rodgers, Two Tons of Steel

C-Boy’s Heart and Soul: Bobby Patterson

Carousel Lounge: Rudiments, LL Cooper

Central Market: Rey Arteaga; Westgate: Cienfuegos

Cheer Up Charlies: The Cover Letter, the Black and White Years, Sons of Santos, Canvas People, Mattresses

The Continental Club: The Bellfuries, King James and the Special Men

Cypress Creek Cafe: Roxy Roca, Jennifer B and the Groove

Dirty Dog Bar: Obscure Oracle, Shadow Spectrum, Death of a Dream, Brink of Disaster, Critical Assembly, Immortal Guardian, Nekrist, Carry the Storm, Immortal Guardian

Donn’s Depot: Danny Britt and Red Dawg

El Sol y La Luna: The Love Sprockets

Elephant Room: Adrian Ruiz Quintet

Freddies Place: Clyde

Giddy-Ups: Rodney Gene Junior, Bob Appel

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Horse Opera, Hog Branch, Alan Haynes, Palomino Shakedown

Gruene Hall: Hayes Carll, Don Leady and the Tailgators

Gueros Taco Bar: Wink Keziah, John Chandler, Al Dressen, Wink Keziah

Gypsy Lounge: Reagan Youth, No Holiday, Equinox, One Shot Down, Sober Daze, the Slizz , Worm Suicide and The Devil Club

The Highball: Radiostar

Historic Scoot Inn: Golden Dawn Arkestra, Continental Drift, Bamako Airlines

Hole in the Wall: Eugene Ray and the Rioteers, Hex Dispensers, Ex-Legionnaires, Popper Burns

Hotel Vegas: Ramesh, Roses, Moving Panoramas, the Sour Notes

Lucky Lounge: The White Noize, Bigg Hoss, Woodpile

Lone Star Court: Cody Jasper

The Mohawk: Daniel Johnston, Feberbones, Royal Forest

Moontower Saloon: Brothers Vinyl

New World Deli: Mark Viator and Susan Maxey

The Owl: Marla Martin

The Parish: Tera Melos

Patsy’s Cowgirl Cafe: Dana McBride

Red 7: Lincoln Durham, the Ghost Wolves

Riley’s Tavern: Amanda Cevallos

River Road Icehouse: Mark McKinney, Robynn Shayne, Mark McKinney, Dalton Domino, Aubrey Lynn England, Shannon Lee Nelson, Robynn Shayne, Erin Johnston

Sahara Lounge: Khali Haat, Dekaworwor, Zoumountchi

Saxon Pub: Wink Keziah, Eric Tessmer Band, WC Clark, Eric Tessmer, Smokin’ Joe Bnois King

Speakeasy: Uptown Drive

Stay Gold: Toaster Brunch, DJ Cut, A-Ring

Stubb’s: Willie Watson

Threadgill’s: Jimmy LaFave, Bill Chambers

Trailer Space Records: Monkeyshines, Juguthra

The White Horse: Robert Banta, Dave Insley’s Careless Smokers

Sunday

The ABGB: Lucas Hudgins

Antone’s: Don Leady and His Rockin’ Revue, Jack Montesinos

Austin360 Amphitheater: Def Leppard, Styx, Tesla

BD Riley’s: Joe Gee

Bat Bar Austin: Sean Showalter

C-Boy’s Heart and Soul: James Robinson

Central Market: Mambo Blue; Westgate: Blackbird 3

The Continental Club: Planet Casper, Wagoneers, Heybale, Amanda Cevallos; Gallery: Jon Dee Graham, Dave Biller

Dirty Dog Bar: D-Reil, Morningside, Modern Day Kings, Take the Reigns

Elephant Room: John Fremgen Trio

Gruene Hall: Slim Bawb, Hot Texas Swing Band

Gueros Taco Bar: Folkwine, MC and the Mystix

Hole in the Wall: Pastor Cory Cross, Alicia Adkins, Jack Reid

Hotel Vegas: Feral Future, Egrets on Ergot, Popper Burns, Gospel Truth

Junior’s Ice House: Josh Patton Duo

The Mohawk: Andrew Duhon Trio, Anthony Da Costa, Blynd Birds

North Door: Shakey Graves

The Parish: Brieanna Grace

Poodie’s: Tessy Lou and the Shotgun Stars

Saxon Pub: The Resentments, John Gaar, Jon Napier, the Greers

Stateside at the Paramount Theatre: Charlie Belle, Huerta Culture, Suns of Orpheus, Afrofreque

Strange Brew: The Purgatory Players, George Ensle

Stubb’s: Disciples of Joy

The White Horse: Love Leighs, Conjunto Los Pinkys

Monday

The Blackheart: Young Readers, Bryce Clifford, John Jack Joseph, Alex Culbreth

C-Boy’s Heart and Soul: Presto Chango, Georgia Bramhall

The Continental Club: Peterson Brothers Band, Dale Watson and his Lone Stars; Gallery: Elias Haslanger, Money Chicha

Donn’s Depot: Chris Gage

Elephant Room: Michael Mordecai Jazz Jam, Jitterbug Vipers

Gruene Hall: Bill Chambers, Jessica Bell, Jason James

The Highball: Matchmaker Band, the Nightowls

Hole in the Wall: Roger Wallace, Wilkinson Quartet, Lindsey Verrill

The Mohawk: Jaimee Harris, Carry Illinois, the Please Please Me

One-2-One Bar: Derrick Davis Band, Lisa Marshall

Red 7: Ne-Hi

Sahara Lounge: Datri Bean, Jelly’s Jam

Saxon Pub: Lonelyland, Lee Jaster

Spiderhouse Ballroom: Aaron Brooks

Stay Gold: Jacob Jaeger

Triple Crown: Molly J. Hayes

The White Horse: Jimmie Dreams, Emilie Clepper

Tuesday

ACL Live: Nickel Creek, Dawes, Quiet Company

BD Riley’s: Light Horse Harry

Beerland: Community Center, the Fledglings, Phil Ajjarapu

Billy’s Ice: Austin Gilliam

The Blackheart: Adventures of Wolfdog and Dirtboy, Drew Smith

Brass House: Gabriel Santiago, Pete Rodriguez Trio

The Broken Spoke: Debra Peters and the Accordion Roundup, Weldon Henson

C-Boy’s Heart and Soul: The 8 1/2 Souvenirs, Ter’ell Shahid

Carousel Lounge: Skyline, Peter Keane Trio

The Continental Club: Toni Price, Alejandro Escovedo, Barfield; Gallery: James McMurtry, Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Elephant Room: Denny Freeman, Stanley Smith

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Fingerpistols

Halcyon: J and J Duo, Joe Gee

Holy Mountain: The Ex, Optimists, Zookeeper, Future Age

Hotel Vegas: Rotten Mangos, Burning Palms, Triptides, Unpopular

One-2-One Bar: Tom Meny Band

The Mohawk: Byov.inyl, Small Houses

Saxon Pub: Bobby Whitlock and Coco Carmel, Jennifer Jackson, Alex Culbreth, David Grissom

Spiderhouse Cafe: Brennen Leigh & Noel McKay

Stay Gold: Johnson

Trailer Space Records: Kidlat Punch, Stepfather Gets A Mohawk, the Smile Bunch

Triple Crown: David Harris

The White Horse: Bo Porter, Josh Buckely, Highplains Jamboree

Wednesday

The ABGB: Jenifer Jackson, Warren Hood

Beerland: Barf Bag, Slugbug, Tucker Perry

The Blackheart: Beth Lee and the Breakups

The Broken Spoke: TJ Bonta, Heybale

C-Boy’s Heart and Soul: Roxy Roca, Moonpie

Carousel Lounge: Curly Girls

Cheer Up Charlies: Violinda, Honey Son, Electric Clarinet Experience, Sun Times, Eujitzu

The Continental Club: Doug Moreland, Painted Redstarts, Jon Dee Graham, James McMurtry; Gallery: Matt Hubbard Trio, Trube Farrell and Snizz

Dirty Dog Bar: The Maension, the Fearless

Donn’s Depot: Frank and the Station Masters

Elephant Room: Now Jazz Orchestra, Hollywood Revue

Evangeline Cafe: Rick McRae, the Peacemakers

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Izzy Cox

Gruene Hall: The Georges

Gueros Taco Bar: Leeann Atherton, Barbara Nesbitt, Cowboys and Indians

Lone Star Court: Chris Smith

One-2-One Bar: Sugar Trio

The Parish: Goldlink, Wrestlers, Little Wolves

Riley’s Tavern: Matt Kersh

Saxon Pub: Sunny Sweeney and Brennen Leigh, the Leavers, Johnny Nicholas

Scoot Inn: Tribal Seeds

Speakeasy: Foxi Moxi

Stay Gold: Liv Mueller, Bob Hoffnar’s Mood Illusion

Trailer Space Records: Hump Day, Blue Solo, Kurrent, MC Sweet James

Triple Crown: Manzy Lowry Band

Z Tejas: Bob Cheevers

The White Horse: Elsa Cross, Deuce Coupe

Thursday

Beerland: Foot Traffic, Peckinpah, Honey and Salt, Moonsicles

Billy’s Ice: Jason Lee McKinney

The Blackheart: We Were Wolves

The Broken Spoke: Derailers, Ben Rodgers

C-Boy’s Heart and Soul: Paul Oscher, Soul Supporters

Cactus Café: David Ramirez

Carousel Lounge: Kevin and the Krawlers, Leather Girls, My Friend Plank, the Mackays

Central Market: Chase Gassaway; Westgate: Giulia Millanta

Cheatham Street Warehouse: Thieving Birds

The Continental Club: Bee Caves, Jason James, Mike and the Moonpies; Gallery: Kalu James, Ruby Jane

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

El Sol y La Luna: Rondalla Macc

Elephant Room: Silvio Giannetti, Blue Moon Jazz Quartet, Rosie Flores

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Alvin Crow, Paula Russell Band

The Highball: Dale Watson

Historic Scoot Inn: Sabbath Crow

Hole in the Wall: Jimmy Smith

House Wine: George Palmer Macias

Junior’s Ice House: One Resistance

Lone Star Court: The Texas K.G.B.

The Mohawk: Jamie XX

Moontower Saloon: Day Shift Trippers

Red 7: The Vanity, Obscured by Echoes, Shapescenes, Taylor Caniff

Riley’s Tavern: Nathan Rodriguez

Sahara Lounge: White Dog, Greenbeard, Duel, Crypt Trip

Satellite Bistro: T Jarrod Bonta Trio

Saxon Pub: Brett Barrow, Patrice Pike, Lee Jaster, the Eightysixxed

Speakeasy: Wasabi Big Band

Stay Gold: Sarah Sharp, Rebecca Havemeyer

Strange Brew: Williams Night. Paper Moon Shiners, Lisa Fancher

Stubb’s: Rising Fawn, Merriment, the Canvas People, Tahoma

Threadgill’s: Aaron Clift Expirement

Trailer Space Records: Polifonic Music

Waterloo Records: David Ramirez

The White Horse: Leo Rondeau 12, Candler Wilkinson, Governors