Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music shows, June 27- July 3

Staff
Leopold and His Fiction will perform Monday at ACL Live.

Friday

Anderson Mill Tavern: Kevin & the Krawlers

Austin Ale House: Kalu James

B.D. Riley’s: The Texcellerators

Beerland: Undergrowth, the David Ruffins, Dai, Alex & Apojii

The Belmont: Plastic Planets, the Shears

The Blackheart: Lowin, Major Major Major, the Mole People

Brass House: Austin Kimble Trio

The Broken Spoke: Asleep at the Wheel

C-Boy’s Heart & Soul: Paul Oscher

Cactus Cafe: Tim Easton & Amy Speace

Camp Ben McCulloch: Nathan Young & Keen Country Band

Cedar Street Courtyard: Memphis Train Revue

Cheer Up Charlie’s: Summer Swells, Royal Forest, Sounds del Mar

Cherrywood Coffeehouse: Room 24

Club 1808 & Annex: The Clastic Rec Release, Closet Drama, Forget About Tmw

The Continental Club: Frank Mustard Project, Modrag, the Blues Specialists; Gallery: Mike Flanigin Trio, Johnny Moeller

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: Dave Quanbury’s Big Band

The Elephant Room: Violet Crown Revue , Liz Morphis, Wayne Salzmann Groove Society

Elysium: Party Girl, Finite Automata, iRockThy, Meganoke

Empire Control Room & Garage: 3 Amigos

Evangeline Cafe: Doug Strahan, the Good Neighbors

Flamingo Cantina: Los Skarnales, Ugly Beats, Los Kurados

Four Seasons Hotel: The Possum Posse

Ginny’s Little Longhorn: Them Duquaines

Green Mesquite BBQ: Trio Verde

Gruene Hall: William Clark Green

Güero’s Taco Bar: Bob Fuentes

Gypsy Lounge: Brothers Vinyl, Color, Big Money Gators

The Hole in the Wall: Pong, Cat Scientist, Pocket FishRmen, Churchwood

Holy Mountain: Purple, Animal Spirit, Casual Strangers, Bitter Birds

Hotel Vegas: Holy Wave, Guantanamo Baywatch, Pharaohs, Smoking White

Junior’s Grill and Ice House: Whitestone, Paul Renna

Lamberts: Sick/Sea, Tele Novella, Real Live Tigers

Lone Star Court: American Gypsy

Lone Star Grille: John Chandler

The Lucky Lounge: Kenny Duet, Ekwhoa

Maria’s Taco Xpress: Leann Atherton

Mercer Street Dance Hall: Michael Myers

Monument Cafe: Zero Hour, Ana Barajas

The Mohawk: Street Sects, Swans

Moontower Saloon: Aaron Navarro

The North Door: Christian Bland & the Revelators, Chris Catalena & the Native American, Jess Williamson

Nutty Brown Cafe: Parker Smith

The Oasis: LC Rocks

One World Theatre: Peter White, Rick Braun and Euge Groove

One-2-One Bar: Dawn & Hawkes, Taylor Baker

The Parish: KYGO

Patsy’s Cowgirl Cafe: Therapy Sisters

Poodie’s: Charlie Pierce

The Rattle Inn: Brian Pounds, Kirk Baxley

Red 7: Deafheaven, Pallbearer, Wreck and Reference, Diarrhea Planet, Lee Bains III & the Glory Fires, the (expletive)men

Red Eyed Fly: Killing in Apathy

Riley’s Tavern: Dry River Religion

River Road Ice House: Vallejo, Kendall Beard

The Rock Room: Danny Schmidt

The Roost: Suede

The Sahara Lounge: Son Y No Son

The Saxon Pub: Denny Freeman

Sam’s Town Point: Lew Card

Shiner’s Saloon: Ryan E. Morris

Spider House Cafe & Ballroom: Mini Pony, Matt Squires & the Learning Disabilities

Strange Brew: David Ducharme-Jones, South Austin Moonlighters

Stubb’s: PHOX, Trails & Ways

Swan Dive: Chico Chico

Threadgill’s South: Audic Empire, Edison Chair

Trailer Space Records: Spastic Headrush, Stereologics, Fingerjane

TripleCrown: Ayasoltec, Entropist, the Monk, Spaces, Pepper’s Blues

Vulcan Gas Company: Evian Christ & Dutch

Waterloo Records: PHOX

Whip In: Katie Sachs

The White Horse: Roger Wallace, Lloyd Tripp & the Zipguns, Gumbo Ce Soir

Whole Foods Gateway: Brittany Shane

Saturday

AJ’s Live: Hayd Vitera

Anderson Mill Tavern: Moby Dick

Austin Ale House: The Lost and Nameless

B.D. Riley’s: Andy Macintyre

Beerland: Sweat Lodge, Crypt Trip, Smoking White, JD Clark

The Blackheart: Sideshow Tragedy, RTB2, Swift Drag

The Boathouse Grill: Texas Skyz Band

Brass House: Pete Rodriguez Trio

The Buzz Mill: Shane Cooley

C-Boy’s Heart & Soul: Paul Oscher

Cactus Cafe: Parker Millsap

Carousel Lounge: Quiness, the Secret Keepers, Obnosticon

Cedar Street Courtyard: Le Freak

Cherrywood Coffeehouse: Matthew Otis

The Continental Club: Bill Carter & the Blame, Gene Taylor Band, Redd Volkaert; Gallery: Mike Flanigin Trio, Johnny Moeller, Sherah & the Fine Souls

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws & Outlaws

East Side Showroom: Flying Balalaika Brothers

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

The Elephant Room: Freddie Mendoza Quintet

Emo’s: A-Trak, SALVA

Empire Control Room & Garage: Shinobi Ninja, BLXPLTN

End of an Ear: Stone Jack Jones

Firehouse Hostel & Lounge: The Deltaz

Ginny’s Little Longhorn: Rosie Flores

Green Mesquite BBQ: Sarah Pierce

Gruene Hall: Brandon Rhyder, Flat Top Jones

Güero’s Taco Bar: Sister Sister, the Texas Tycoons

Gypsy Lounge: English Teeth

Historic Scoot Inn: Paul Barerre, Fred Tackett

The Hole in the Wall: Hickoids, Mojo Nixon & the Toadliquors, Shoulders

Holy Mountain: Borrisokane, Pageantry, Milezo

Hotel Vegas: Sweet Spirit, Mikey & the Drags, the Ugly Beats, Quitty & the Don’ts, the Downtown Lips

House Wine: Wine Geeks Club

Junior’s Grill and Ice House: Suit

Kingdom: Jeremy Olander

Lone Star Court: Lone Star Courtesans

Maria’s Taco Xpress: Hair of the Dog, F.A.I.

Mercer Street Dance Hall: Them Dugaines

The Mohawk: Greg Mullen, Will Cope Jr., Christy Hayes

Monument Cafe: Cats & the Canary

Moontower Saloon: Sam Bentley

The North Door: Beautiful Eulogy

The Oasis: Tyler Caffey, Hot Sauce ATX

One-2-One Bar: Ginger Leigh, Shelley King, Lilian Amber

The Parish: Soul Track Mind, Erin Ivey, Taylor Baker

Patsy’s Cowgirl Cafe: Knights of Texas Swing

The Rattle Inn: Patton Sparks

Red 7: Sugar Shack, Simple Circuit, Weird Party, Bangaar

Red 7: V2, the Del-Vipers, King Pelican

Red Eyed Fly: Dead Things Don’t Bleed, Veleno, Chasing After Police

Riley’s Tavern: Mike & the Moonpies

River Road Ice House: Coolio, Young MC, Shock G

The Roost: Jimmy Wallace and the Stratoblasters

The Sahara Lounge: Los Kurados, Zoumountchi

The Saxon Pub: Bobby Whitlock & Coco Carmel

Salt Lick BBQ: Bo Porter

Satellite Bistro & Bar: Jolie Goodnight Trio

Scholz Beer Garden: Brave Combo

Strange Brew: Big Don, Shurman, Joe Ely

Stubb’s: Robert Francis & the Night Tide

Tavern in the Gruene: Clint Taft & the Buck Wild Band

Tavern on Main: Bob Cheevers

Threadgill’s South: Carolyn Wonderland, the Bluebonnets

Trailer Space Records: Jontae Slaughter, Kid Flame, Madflo, JCarr, 5tartown

Triple Crown: Chasca, the Organics, Ghosts of Dixie, Shotgun Rebels

Vinyl: NickNack, Digg

Whip In: The Escatones, the Bristol Hills, the Getaway Girl

The White Horse: The Beaumonts, Earle Poole Ball & Charlie Pierce

Sunday

Austin Java Parkway: Erez, Kurt Grein & Blake Henley

The Blackheart: Peter Shults, Jordan Valentin, Jesse Moore

Cedar Street Courtyard: Roxy Roca

The Continental Club: Haybale, Redd & Earl & Dallas, Planet Casper, the Wagoneers; Gallery: Dupree, Jon Dee Graham & Friend

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Cory Cox Trio

Firehouse Hostel & Lounge: Art & Candy

Ginny’s Little Longhorn: Dale Watson

Green Mesquite BBQ: Danny Santos y los Bluegrass Band

Gruene Hall: South Austin Moonlighters

Güero’s Taco Bar: Chicken Strut

The Hole in the Wall: Ben Ballinger

Holy Mountain: Psychonaut, Pi, Space Beach, Wildcat Apollo

Hotel Vegas: Stuffies, Naked Pictures, Critical Dad

Junior’s Grill and Ice House: Red Lady Band

Lamberts: Ephraim Owens Duo

The Oasis: The Brew

One-2-One Bar: John Bush, Jitterbug Vipers

Poodie’s: Carl Hutchens

Red 7: Widower, Enchiridion, Ditch Witch

Riley’s Tavern: ‘54 Specials

River Road Ice House: Rich O’Toole

The Roost: Carpet Baggers, North of Nashville

The Sahara Lounge: False Meadows, Lady Lake & the Mountain Main, Stormy Sidewinder

Satellite Bistro & Bar: Rollfast Ramblers

The Saxon Pub: Kanude, Dony Wynn, Brad Houser

St. David’s Episcopal Church: Kanude, Beaver Nelson

Strange Brew: The Purgatory Players

Threadgill’s North: George Macias & Bill Starrett; South: Danny Brooks & Brotherhood

Waterloo Records: Chris Catalena & the Native Americans

Whip In: Dan Patrevito

The White Horse: Soul Supporters, Love Leighs

Whole Foods Gateway: Brittany Shane

Z’Tejas Sixth Street: Alex Ruiz

Monday

ACL Live: Leopold & His Fiction

Bat Bar: Bruce 3 and the Revenge

The Blackheart: Beth Lee & the Breakups, Bryce Clifford & Brother Superior, the Holy Child

Bourbon Girl: Erik Zamora, Sonny Wolf Band

Brass House: Candy DeClue

Cactus Cafe: Aimee Bobruk

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

The Chuggin’ Monkey: Greg Talmage

The Continental Club: Dale Watson & his Lone Stars, Peterson Brothers Band; Gallery: Kalu James, Elias Haslanger, Dr. James Polk, Jake Langley

Dizzy Rooster: Modern Day Midas, Red Lady

Dogwood: Aaron Navarro

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Austin Jazz Band, Michael Mordecai

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux & the Austin Cajun Aces

Gruene Hall: Bo Porter, T. Gozney Thornton, Joe Forlini

The Hole in the Wall: Union Specific, Joe Sundell, Bluebird Specials, Tex Smith

Holy Mountain: Pity (expletive), Solids

Hotel Vegas: John Wesley, Jail Weddings, Ruby Fray, the Harms

One-2-One Bar: Epirus Quartet, the Matchmaker Band, the Nightowls

Red 7: Femoral, Grandpa Lies Again, Byzantine, Mensroom

Red Eyed Fly: Mark Clanton, John Gorman, Rouse, Ken Williams

River Road Ice House: Walt Wilkins

The Roost: Roxy Roca

The Sahara Lounge: Mayeux & Broussard, Shane Smith, Darren Hoff & The Hard Times, Kathryn Legendre

The Saxon Pub: The Motts

Strange Brew: David Hamburger, Juke Joint Prophets, Wrenfro

Triple Crown: Doomsday, Monday

Whip In: Ben Balmer

The White Horse: Rosie & the Ramblers, Rollfast Ramblers, Juke Joint Prophets

Tuesday

The Blackheart: Dirtlegs, Jaeger

Carousel Lounge: Josh Robins & the Genius Mistake

Cheatham Street Warehouse: Canvas People, Blue Water Hwy.

The Continental Club: Sexto Sol, Tyrone Vaughan, Toni Price, Ephraim Owens; Gallery: James McMurtry

The Elephant Room: Kris Kimura Quintet

Evangeline Cafe: Lew Card

Ginny’s Little Longhorn: Nate Boff

Gruene Hall: Two Ton Tuesdays, Holy Moly

Highland Lakes Bar: Kanude

Holy Mountain: Electric Friends, Motel Ball Band, Rolland Hazzard

Hotel Vegas: Amen Dunes, Axxa/ Abraxas, Hidden Ritual, Art Acevedo

Lamberts: Luis Banuelos

The Mohawk: Streets of Laredo

Red 7: Behexen, Morboisdad

Red Eyed Fly: Danny Price & the Heist, Jimmy Fitch, Jay Porter, Stew Nelson Show

The Sahara Lounge: Big Money Gators

Strange Brew: Durawa, Gene Taylor

Waterloo Records: Amen Dunes

The White Horse: Jesse Harris, Choctaw Wildfire, Matt Downing

Wednesday

The ABGB: Kem Watts

ACL Live: Devo

Baker Street Pub & Grill: Julie Nolen, Kalu James, Ginger A. Thompson

Bat Bar: Clint Manning

The Blackheart: Elsa Cross, Christy Hays, Ali Holder

Carousel Lounge: Corey Kennedy, Soulphonics

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Continental Club: Hot Club of Cowtown, James McMurtry; Gallery: Snizz

Evangeline Cafe: The Peacemakers, Paul Glasse

Firehouse Hostel & Lounge: Laura Otero

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Gruene Hall: The Georges

Historic Scoot Inn: Obscured by Echoes, DePalma, Groove Think, Atlas Owls

Holy Mountain: Young Widows, White Reaper

Hotel Vegas: Mansions, Brendan Bond

Junior’s Grill and Ice House: Sound of AM

The Mohawk: Glaassss, Ill Informed, Worthless

Nutty Brown Cafe: Rick Trevino

One-2-One Bar: Black Red Black, Don Harvey, A is Red

Red 7: Sargeist, HOD

Red Eyed Fly: D.R.O.I.D., Kato Dox, Faze One, Holidazee

Riley’s Tavern: Tyler Cannon, Manzy Lowry

River Road Ice House: The Texas Jamm Band

The Sahara Lounge: Miro, the Heavenly States, Mike Nicolai, Daniel Thomas Phipps & the Kinfolk

Strange Brew: Chris Gage, Chip Dolan, David Carroll, Paul Pearcy, Jason James Band, John Evans Band

Triple Crown: Beth Lee

Vulcan Gas Company: Champion

Waterloo Records: John Fullbright

The White Horse: Rosie Flores, Carson McHone, Stargazers, Robert Allan Caldwell

Thursday

B.D. Riley’s: Kristin Smith

The Blackheart: Mrs. Glass, Roxy Roca

Brass House: Dean Macomber Trio

C-Boy’s Heart & Soul: Paul Oscher

Carousel Lounge: Invincible Czars

The Continental Club: Brennen Leigh & Noel McKay, Ramsay Midwood, Whiskey Sisters; Gallery: Tameca Jones

Dirty Dog Bar: Gift Giver

The Elephant Room: Ephraim Owens Quartet

Elysium: Space Night

Evangeline Cafe: Liz Morphis

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow

Gruene Hall: The Dirty River Boys

Gypsy Lounge: The Sniffs Roots Jam, Nick & Paige

Historic Scoot Inn: The Coordinates, Jackie Vensen, the Cover Letter, Nice Dream

Holy Mountain: Dub Thompson, Ought

Hotel Vegas: Kay Odyssey, Wild Fires, Archive War

Hyatt Regency Lost Pines Resort & Spa: Sarah Pierce

Junior’s Grill and Ice House: Spark Band

Lone Star Court: Karen Eubanks

Margarita’s: Texas Skyz Band

Maria’s Taco Xpress: Paula Russell Band

Moontower Saloon: John Lockhart

The Oasis: Kopy Kats

Patsy’s Cowgirl Cafe: Ryan E. Morris, Landis Armstrong

The Rattle Inn: Shane Smith and the Saints

River Road Ice House: Ray Wylie Hubbard

The Roost: Chamber 36

Satellite Bistro & Bar: Kevin Ahart

Shady Grove: Joe King Carrasco

Spinners Live: Scottish Thunder

Strange Brew: Jess Klein, Kathy Smock

Threadgill’s South: Bruce Robison & Kelly Willis

Trailer Space Records: Rainbow Dragon, Stepfather Gets Mohawk, Space Vampire

Watterson Hall: Dave Roland, Nathan Young and Keen Country

Whip In: Gavin Tabone Quartet

The White Horse: Them Duaqines, Feral Four, Silas Lowe

Winflo Osteria: Ruby Jane

Z’Tejas Sixth Street: The Brew