Listen to Austin 360 Radio

Austin360 music listings: Oct. 25-31

Staff
James Blake plays at Emo’s on Monday.

Friday

The 263 Restaurant & Provisions: Sherah & The Fine Souls

ACL Live: Widespread Panic

Anderson Mill Tavern: The Melodic Drifters

B.D. Riley’s: David Lear, Trent Turner & the Moontowers

Baker St. Pub & Grill: Dahebegebees

Bastrop Brewhouse: Buggaboo

Beerland: White Mystery, Gossamer Frontier, Jungle Bodies

The Belmont: Alpha Rev, Quiet Company, the Reynolds Number

The Blackheart: The Couch, Letting Up Despite Great Faults, Major Major Major

Brass House: Copa Kings

The Broken Spoke: (Expletive) Sons of Johnny Cash, David Madewell

Cactus Cafe: Garrett LeBeau

Carousel Lounge: Chaparral Dixielanders, Green Flag Republic, Jaime Garcia

Cedar Street Courtyard: Suede

Central Market North Lamar: Ruby Jane

Central Market Westgate: The Flying Balalaika Brothers

Cherrywood Coffeehouse: Alma Lee

The Continental Club: The Blues Specialists, Soulhat, Mudphonic; Gallery: The Robert Kraft Trio, the Mike Flanigin Trio

Crown Events Center: Darude, Dank, Lea Luna

Dizzy Rooster: Lazy J and the Dirty Shuffle

East Side Showroom: Dave Quanbury’s Big Band

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

El Monumento: Luis Banuelos

The Elephant Room: Gato Six, Jellema & Doyle

Elysium: Clan of Xymox

Empire Control Room & Garage: Stepdad, MVSCLES, the Bipolar Bears, Sphynx

Evangeline Cafe: Grant Ewing

Fado Irish Pub: Safety Patrol

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains

Flipnotics: Wild Bill & the Lost Knobs, Amy Atchley

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Freddie’s Place: Justif

Gruene Hall: Todd Snider, Amy LaVere, Will Sexton

Güero’s Taco Bar: The Bob Fuentes Show

Gypsy Lounge: James McMurtry, Under the Sun

Headhunters: Exculcerate, Emperial Massacre, Waves of Fear, Rottenness, Skinned,Id, Feral Rex

Holy Mountain: Junior Prom, the Laughing

Hotel Vegas: Flesh Lights, Church Shoes, Ghost Dance, Sweat Lodge, John Schooley

The Infest: Big Free, Gerald G., Trampia, Dirty, Lil Sicc

Junior’s Icehouse: Whitestone, Dino Panichi

Legendary White Swan: Kid Kali, Mount Sherpa, DJ Ratarue

The Lost Well: The Beaumonts, Zero Skills

Maria’s Taco Xpress: Leeann Atherton Band

Mercer Street Dance Hall: Trey Stapleton Band

Midnight Rodeo: Brandon Rhyder

The Mohawk: Real Friends, Mixtapes, Forever Came Calling, Pentimento

Moontower Saloon: Michael Milligan & the Altar Boyz

The Monument Cafe: Bella Donna

NeWorlDeli: Hudson James

The Nook Amphitheater: Sean Evan & His Very Handsome Band

Nutty Brown Cafe: Cold Steel Revolver

The Oasis: Hot Sauce ATX

One World Theatre: Take 6

One-2-One Bar: Roxy Roca, Ginger & Sarah Band

The Parish: Sam Holt, Danny Hutchens

Patsy’s Cowgirl Cafe: The Studebakers

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Charlie Pierce, Rhonda Kay, Dickie Lee Erwin, Ross Cooper

Poodle Dog Lounge: New Mystery Girl, Mojo Queen, the Wild Frenzies

The Rattle Inn: The Matt Cline Band

Red 7: Mellowhigh, Quintron & Miss Pussycat, ZZZ

Red Eyed Fly: Evening Radio, Righteous Brisket, R Father & the Dashing (expletive), Darkness:Ending

Republic Live: Joachim Garraud, Andrew Parsons

Riley’s Tavern: Jeremy Steding

Russian House: The Swingsters

The Sahara Lounge: Seu Jacinto

Sam’s Town Point: The Enablers, The Sinners of Attention

Satellite Bistro & Bar: Trio 2 to 1

The Saxon Pub: Denny Freeman, Guy Forsyth, Harry Bodine with John Magnie and Steve Amedee, Michael Holt

Shooters Austin: Dark Blonde

Speakeasy: Sauce, DJ Bigface

Spider House Cafe & Ballroom: BoomBaptist, the Lower Class, Secret Levels

Strange Brew: The Suburban Beat, Natalie Zoe, Erik Larson & Peacemaker

Stubb’s: Graham Wilkinson, Michael Franti & Spearhead, Serena Ryder

Threadgill’s South: Brian Pounds, Warren Hood

Trailer Space Records: Triggermen, MEXMODE

Triple Crown: Los Gallos, Loblolly, the Jocks

The Upper Decks: The Jake Levinson Band

Waterloo Records: Brett Dennen

Whip In: Ryan E. Morris, Ruben Klabbers, Josh Robins, Sam Arnold, Rob Lifford

The White Horse: The Bluebird Specials, Lucas Hudgins, Noel McKay

Wild West: Matt Kimbrow Band

Saturday

ACL Live: Widespread Panic

Anderson Mill Tavern: Arena

The Annex at 1808: Divided Heaven, Joey Briggs, Chris Klink, Polina Kourakina

B.D. Riley’s: Al Monti

The Ball Farm: The Oxblood Masquerade

Beerland: Dax Riggs, Wil Cope

The Belmont: The Pharcyde, Magna Carda, Subkulture Patriots

The Blackheart: Jason Anderson, Greg Mullen & the Cosmic American Band

Brass House: Jeff Lofton Quartet, Pete Rodriguez

The Broken Spoke: The Derailers, David Madewell

Cactus Cafe: Scott Miller

Carousel Lounge: Ilene Gex, Stone Rollers

Central Market North Lamar: White Ghost Shivers

Central Market Westgate: Blackbird 3

Cheatham Street Warehouse: John David Kent

Cheer Up Charlie’s: The Really Rottens, the Gory Details, Machete Western

Cherrywood Coffeehouse: Dwayne Williamson, Goodnight Ghost

The Chuggin’ Monkey: 6th Street Tarantulas

The Continental Club: Redd Volkaert, Ramsay Midwood, Shoulders, Li’l Cap’n Travis; Gallery: Scarlett Olson, the Mike Flanigin Trio

Dizzy Rooster: Public Disturbance

East Side Showroom: Flying Balalaika Brothers

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

The Elephant Room: Henry Brun & the Latin Playerz

Empire Control Room & Garage: Scott H. Biram, Black Pistol Fire, Jesse Vain & Happy Hour Holiness Movement

Fado Irish Pub: The New Waves

Firehouse Hostel & Lounge: Southside Ramblers

First Presbyterian Church: Georgetown Festival of the Arts

Flamingo Cantina: Supa-Zillah, the Inverters, Driving While Gravy

Flipnotics: Tiffany Alana Dodgen, Zac Cleveland, Slow Hand Jacq

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Freddie’s Place: When Not If

Gruene Hall: Flat Top Jones, Todd Snider, Bill Carter, HalleyAnna

Güero’s Taco Bar: The Tony Harrison Band, the LeRoi Brothers

Gypsy Lounge: As Luck Would Have It, Dale Watson

Headhunters: Those Like Us, Hotel Books, the Coordinates, Modern Day Midas

Hill’s Cafe: Jim Stricklan

The Hole in the Wall: Big Britches, Bamako Airlines, Afrofreque

Holy Mountain: Foy Vance, Justin Soileau

Hotel Vegas: Las Rosas, Clear Plastic Masks, Grape St., Captive, Cult Babies

Junior’s Icehouse: George DeVore, Horseshoes & Hand Grenades

Lamberts: JP Harris & the Tough Choices

Legendary White Swan: The Jamey Simms Band

The Lost Well: Sons of Hercules, Bulemics

The Mohawk: Phantogram, Giraffage, The Clouds Are Ghosts, Technicolor Clouds

Moontower Saloon: Jennifer B. & the Groove

The Monument Cafe: Lost & Nameless Orchestra

NeWorlDeli: Mark Viator, Susan Maxey

Nutty Brown Cafe: Fowler Fest Replay

The Oasis: Spark!

One-2-One Bar: No Show Ponies

The Parish: Soul Track Mind, Emily Bell, Bombasta Barrio Big Band

Patsy’s Cowgirl Cafe: Texas Skyz

Poodie’s Hilltop Roadhouse: The Everydudes, Miss Lavelle White, Erik Larson & Peacemaker

Poodle Dog Lounge: The Derral Gleason Trio

Red 7: Magnifico, One Ounce Opera, Tim Kasher, Laura Stevenson

Red Eyed Fly: Brewtality, Inc.; Inch of Dark, Black Thorn Halo, Denied

Riley’s Tavern: Ruby Dee & the Snakehanders

River Road Icehouse: The Hillbilly Jug Band

Russian House: Judith Miller

The Sahara Lounge: Paula Maya, Zoumountchi

Satellite Bistro & Bar: Mente Clara

The Saxon Pub: Milkdrive, WC Clark

The Scoot Inn: Roxy Roca, Hard Proof Afrobeat

Shooters Cedar Park: Stooch Band

Speakeasy: LC Rocks, DJ Jericho One

Strange Brew: Mark Addison, Slaid Cleaves

Stubb’s: Johnathan Fox, the Drew Fish Band, Pat Green, Cassadee Pope

Tavern In The Gruene: Kyle Wayne Kutscher

TenOak: Adesewa Faleti

Threadgill’s South: Carolyn Wonderland

Trailer Space Records: THS, One Wing Low

Triple Crown: Chasca, the Couch, the Organics, the Avocados

Uptown Theater: Bob Livingston

Vino En Verde: Haley Cole

Whip In: Beth Lee, Captain of the AM

The White Horse: Dave Insley’s Careless Smokers, La Tampiquena, Brennen Leigh

Sunday

The Belmont: The Paula Boggs Band, Rixon

The Blackheart: Twango Reinhardt

Central Market North Lamar: Son y No Son

The Chuggin’ Monkey: Red Lady

The Continental Club: Planet Casper, the Wagoneers, Heybale!; Gallery: Dupree

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: The Leni Stern Trio

Fado Irish Pub: Sean Orr

Firehouse Hostel & Lounge: Sons of Santos

Flipnotics: Phil Bentley, Small Life, That Damned Band

Freddie’s Place: Billy Dee

Gruene Hall: Harry Bodine & Black Coffee, John Magnie, Steve Amedee, Slim Bawb

Güero’s Taco Bar: Chicken Strut

Headhunters: Looking for Astronauts

The Hole in the Wall: Megabig, El Campo

Holy Mountain: The Moondoggies, Rose Windows, Paul Banks & the Carousels

Hotel Vegas: Gag, Sex Pistols, No Hope for the Kids

Hyde Park Bar & Grill South: Air Cargo

The Infest: The Bunny the Bear, the Paramedic, This Romantic Tragedy, Insurgence

Legendary White Swan: The Shell Corporation, Stabbed in Back, Threes Away

The Mohawk: Phantogram, Giraffage

Moontower Saloon: Mayeux & Broussard

The Oasis: The Brew

One World Theatre: Oleta Adams

One-2-One Bar: The Possum Posse, Amanda Cevallos & the High Hands

The Parish: Heartless Bastards, the Carper Family

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Tessy Lou & the Shotgun Stars, the Jon Napier Band

Poodle Dog Lounge: Pyramid Drive

The Rattle Inn: Lucas Hudgins & the First Cousins

Red 7: Surfer Blood, Team Spirit, Andy Boay, The Cliks, Baker Family, Hot Peach

The Saxon Pub: Dustin Welch, John Gaar, The Resentments

Six Lounge: Jordan Tanner

Strange Brew: Chop Shop, The David Henderson Trio, The Purgatory Players

Stubb’s: Sleigh Bells, Doldrums

Threadgill’s North: The Biscuit Grabbers

Threadgill’s South: Bells of Joy, The Gourds

Trailer Space Records: Las Rosas

Whip In: White Horse Jazz Orchestra

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, Soul Supporters, Urban Achievers Brass Band

Z’Tejas Sixth Street: Javier Chaparro & Salúd

Monday

Antone’s: Derek O’Brien

The Blackheart: Bitter Birds

Cactus Cafe: The Hems

The Chuggin’ Monkey: Bomb Squad

The Continental Club: The Peterson Brothers, Dale Watson; Gallery: Church on Monday, James Robinson, B.Temple, D-Madness, S.Greer

Dizzy Rooster: Red Lady

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Michael Mordecai’s Jazz Jam, the Austin Jazz Band

Emo’s: James Blake

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux & the Austin Cajun Aces

Firehouse Hostel & Lounge: Avi Hartman

Flipnotics: The Bottom Dollar String Band, the Bluegrass Outfit

Gruene Hall: Bret Graham

The Hole in the Wall: The Old Five & Dimers, Junkyard Mongrels, the Bluebird Specials, Tex Smith

Hotel Vegas: White Mystery, Gal Pals, Pharaohs

Junior’s Icehouse: David Stewart

Legendary White Swan: The Little Elmore Reed Blues Band

The Mohawk: The Show Off: Young Pharaohs, Slug Bug, Lay Bac

One-2-One Bar: Jennifer Ellen Cook, the Matchmaker Band, the Nightowls

Poodie’s Hilltop Roadhouse: WC Jameson, Freddie Krc

The Rattle Inn: Brennen Leigh

Red Eyed Fly: D.B. Rouse, Elizabeth van Santillan, Rick Steinburg & the Stonecastle Family Band, A. Eldberg

River Road Icehouse: Empty-Handed Vagabonds

The Sahara Lounge: Jesse Woods, Molybden, David Longoria

The Saxon Pub: Joel Guzman and Sarah Fox, The Drakes

Strange Brew: The Hot Nut Riveters; McKinney, Scalzo, Sexton

Triple Crown: David Harris, the Triggermen

Whip In: Ben Balmer

The White Horse: Ben Ballinger, Jim Stringer & the AM Band, King Curse

Tuesday

Antone’s: Blues Traveler, the Steepwater Band

B.D. Riley’s: The Suzanne Smith Band

The Belmont: Lex Land

Beerland: The Dirty Charley Band, Ghost Writer, Izzy Cox

The Blackheart: John Chandler, Dave Insley

Brass House: Harrison Brown

The Broken Spoke: Debra Peters & Accordion Roundup, Weldon Henson

Carousel Lounge: East Siders, Four Flights Per Pint

Cedar Street Courtyard: Chris Castaneda

Cheatham Street Warehouse: American Aquarium

The Continental Club: Toni Price, Alejandro Escovedo, the Ghost Wolves; Gallery: James McMurtry, the Ephraim Owens Experience

Dirty Dog Bar: Modern Day Escape, Kingdom of Giants, Consider Me Dead, A Chance at Revenge, the Day After Roswell, Dead Before the Fall

Dizzy Rooster: Tish & The Mizzbehavin Band

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: The James Polk Trio

The Elephant Room: The Gil Del Bosque Quartet, Stanley Smith

Emo’s: Father John Misty, Kate Berlant

Evangeline Cafe: Mark Viator, Susan Maxey

Firehouse Hostel & Lounge: The Love Leighs

Flamingo Cantina: Nova

Flipnotics: Jonas Wilson, Erik Hokkanen

Gruene Hall: Audrey Auld, Richard Bowden, Andrew Hardin

Gypsy Lounge: Mike Dillion, Indireto

Headhunters: Henchmen, Johnny Hootrock, (Expletive) Factory, Autumn Stay

The Hole in the Wall: Shannon Lee Nelson, Appalachian Dinosaur Exhibit, Zoe Muth & the Lost High Rollers, Bob Appel

Hotel Vegas: Ichi Ni San Shi, Church Shoes

Hyde Park Bar & Grill South: The Jitterbug Vipers

The Mohawk: Pushmen, Burnt Skull

One World Theatre: Michael Nesmith

The Parish: Element a440, One World (R)evolution, Silence in Apathy

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Moonfly, Tommy Elskes

Red Eyed Fly: Nick Marcott & the Restless Troubadours, the Dead Right, Stephen Pfister

Riley’s Tavern: Chris Edwards

The Sahara Lounge: Black Cadillac, Mala Madre

The Saxon Pub: Amy LaVere, Bruce Hughes, David Grissom, Texas Never Whispers

Spider House Cafe & Ballroom: Curse, Asperger King, Air Traffic Controllers, Only Violence, Mensroom

Strange Brew: Durawa, the Apostles of Manchaca

Trailer Space Records: Babylon Breakers

Triple Crown: Aaron Stephens, Ryan McGillicuddy, Ben Worley, Ben Patterson

Whip In: Flamenco Symphony

The White Horse: Jesse Harris, Choctaw Wildfire, the Love Leighs

Wednesday

Antone’s: The Black Lillies, Shinyribs, Lost & Nameless Orchestra

Beerland: Foreign Mothers, Wild Moth, the Dead Space, the French Inhales, Beth Israel

The Belmont: The Waterboys, Freddie Stevenson

Brass House: Pete Rodriguez

The Broken Spoke: Armadillo Road, Jeff Hughes & Chaparral

Carousel Lounge: Blue Lou, the Trulies

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

Cherrywood Coffeehouse: Amber & Nick

The Continental Club: The Jitterbug Vipers, Elsa Cross, James McMurtry; Gallery: Westlake Drive; Trube, Farrell & Snizz

Donn’s Depot: Frank & the Honky-Tonk Doctors

Eddie V’s Edgewater Grill: The Gianni Bianchini Trio

El Mercado South: Paula Maya

The Elephant Room: Jazzbonez, the Jazz Pharaohs

Emo’s: Timeflies, Chiddy Bang

Evangeline Cafe: Freddy Steady KRC, the Peacemakers

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains

Flipnotics: Ariel Abshire, Annemarie Jensen, Ben Balmer

Four Seasons Hotel: Rosie Flores and The Rivetors

Freddie’s Place: A Bunch Of Folks

Gruene Hall: The Georges

Gypsy Lounge: As Luck Would Have It

Headhunters: Count to Four, Post Season

The Hole in the Wall: Thermastat, Whack Sabbath

Holy Mountain: The Lonely Forest

Hotel Vegas: The Wolf, Deep Space, Machete Western, the Lochness Mobsters, Voltaire Casino

Junior’s Icehouse: Matt Cline, Brandon Bently

Legendary White Swan: Violent Night

The Lost Well: Terminator 2, Skycrawler

The Mohawk: Booher, Pink Nasty, Desaparecidos, the So So Glows, Purple

NeWorlDeli: Natalie Gelman

The Rattle Inn: Deadstring Brothers

Red 7: Watain, In Solitude, Tribulation

The Sahara Lounge: Mayeux & Broussard, the Plastic Habit, the Rama Committee, the Happen-Ins, Danny B. Harvey

The Saxon Pub: Johnny Nicholas, Walt Wilkins, Will Sexton

Scholz Beer Garden: Kathy Murray and the Kilowatts

Spider House Cafe & Ballroom: The Fledglings, Hired Goons, Bryce Clifford, the Brother Superior

Strange Brew: Pony Club, Bob Cheevers

Stubb’s: The Hanna Barbarians, Taddy Porter, Burning Avalanche

Threadgill’s North: Audrey Auld

Threadgill’s South: The Peterson Brothers, Waterloo Revival

Triple Crown: Emily Herring, Evan Taylor, Kilmatik, SymmaTree, Joy Homeroom, Kazee Queen, Chief, Poet

Whip In: Dave Quanbury, Erez Billio

The White Horse: Robert Allan Caldwell, the Carper Family, Loves It!, Leo Rondeau

Z’Tejas Sixth Street: Stephen Doster, Philip Gibbs, Randy Weeks

Thursday

ACL Live: Black Joe Lewis

Antone’s: Stoney LaRue, Brian Keane

Austin Music Hall: STS9

B.D. Riley’s: Tea Merchants

The Belmont: Neon Indian (DJ set), Learning Secrets, Silent Diane

The Blackheart: A Streetcar Straight to Hell with DD Dagger, Mrs. Glass

Brass House: Jackie Venson

The Broken Spoke: Cornell Hurd, Tony Harrison

Carousel Lounge: The Sensational Fibs, Transgressors, Purple Stickpin

Cedar Street Courtyard: Suede

Cheatham Street Warehouse: The Brett Hauser Band

Cherrywood Coffeehouse: Tony Redman

Club 1808 & Annex: Rodger Stella

The Continental Club: Hounds of Baskerville, Roky Erickson; Gallery: Dan Dyer, Tameca Jones

Dirty Dog Bar: Witch Diaries, Cocaine Cowboys, Beyond Gods & Empires, Death Motif

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: WinoVino

The Elephant Room: CPT Kirk & the Devil Horns, Lissa Hattersley & Trip Trio

Emo’s: Crizzly, Figure

Empire Control Room & Garage: Crocodiles, Royal Bangs

Flamingo Cantina: Micah Shalom & the Babylonians, the Bandalus

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Frank: Christian Bland, Hollow Trees, Spindrift

Güero’s Taco Bar: Jimmy & the Mustangs

Headhunters: Lucid Dementia, Shock Collar, Macabre Manifesto, Tough (expletive)

Holy Mountain: Mummy Chica, Como Las Movies

The Infest: The Flametrick Subs, Satan’s Cheerleaders, Midwest Monster, Convoi!, Black Eyed Vermillion

Junior’s Icehouse: Last Tango, Danny Fast Fingers

Kingdom: Sian

Lanai: Jack Yo Lantern

Maria’s Taco Xpress: Jon Dee Graham

The Mohawk: Mr. Moustache, Second Coming, Occulta Vero

Moontower Saloon: The Trey Stapleton Band

The Oasis: LC Rocks

One-2-One Bar: A Live One

The Parish: He’s My Brother, She’s My Sister; Caught a Ghost; Song Preservation Society

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Uranium Savages

Poodle Dog Lounge: One-Eyed Willy Idol

Red 7: Children in Heat, Black, Flame Thrower, Salad Days, Communion, Sabbath Assembly, Uzala, Mike Scheidt

Republic Live: Maxim, Andrew Parsons, DJ Koss

Riley’s Tavern: Amanda Jo Cevallos

River Road Icehouse: Whiskey Rodeo

Ruth’s Chris Steak House: The Jeff Lofton Trio

The Sahara Lounge: Rattletree Marima, the Djembabes

Satellite Bistro & Bar: The Biscuit Grabbers

The Saxon Pub: Patrice Pike, The Eightysixxed

Six Lounge: JoAnne Lee

Speakeasy: Mighty Mountain, DJ FNDOMNTL

Strange Brew: Miles Zuniga, Matt the Electrician, SouthPaw Jones

Threadgill’s South: South Austin Jug Band

Triple Crown: Bruce Curtis, Buzz n’ Bangs, Lion & the Giraffe, Attic Ted, Sp_aces

The White Horse: Silas Lowe, the Governors, Strahan & the Good Neighbors

Z’Tejas Sixth Street: The Brew