Listen to Austin 360 Radio

Music listings: Sept. 6-12

Staff
Dillon Francis plays Saturday at Whitewater Amphitheater.

Friday

Anderson Mill Tavern: Kevin & the Krawlers

The Annex at 1808: Total Abuse, Recide, Captive

Antone’s: Iration, Through the Roots, Fortunate Youth, Micah Brown

B.D. Riley’s: Sean Orr

Beerland: Deserts of Mars, Void Strider, Hog(expletive), WreckdoM

The Belmont: Rebirth Brass Band

The Blackheart: Elsa Cross, Electric Attitude

The Broken Spoke: David Madewell, Two Tons of Steel

Cactus Cafe: MilkDrive

Carousel Lounge: Mad Cowboys, Love Vandals

Cedar Street Courtyard: Le Freak

Central Market North Lamar: Nakia

Central Market Westgate: The Copa Kings

Cheatham Street Warehouse: Six Market Blvd

Cherrywood Coffeehouse: The Megals, Landis Armstrong

Club de Ville: Bryce Clifford & Brother Superior

The Continental Club: The Blues Specialists, Wild Seeds, Chuck Prophet; Gallery: The Robert Kraft Trio, the Mike Flanigin Trio

Dahlia Cafe: John Chandler

Dale’s Essenhaus: Pure Country

Dirty Dog Bar: Dead Label, Isonomist, SurKill

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

The Elephant Room: Gato Six, Gaila Kenneally, Slim Richey

Empire Control Room & Garage: Straight Hood (Expletive): Phranchyze, Rapic Ric, Go Go Garcia, Kid Slyce

Fado Irish Pub: Austin City Dolls

Flamingo Cantina: Blackalicious, DJ Notion, Afrofreque

Flipnotics: Wild Bill & the Lost Knobs, Will T. Massey

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Gruene Hall: Chris Isaak, Nick Isaac

Güero’s Taco Bar: The Bob Fuentes Show

Gypsy Lounge: Surly Gates, Modrog, RoboCougar

Headhunters: Red Cup Music, Another Addiction, (Expletive) Willow, Nicholas Rage

HEB’s Cafe Mueller: Woody Russell

Hill’s Cafe: Driftwood Revival

The Hole in the Wall: Union Specific, Mother Merey & the Black Dirt, Lizzy Lehman, Brandon Leudtke

Holy Mountain: Frank Smith, the Sweet Nuthin’, Purple, Wildfires

Hotel Vegas: Los Master Plus, Selena y Los Burritos, Mexican Institute of Sound, Mattox

The Infest: The Art of Music

Junior’s Icehouse: One Resistance, Tiffany Alana Dodgen, the Staylyns

Little Woodrow’s Bee Cave: Joe Ely

The Lucky Lounge: Amanda Thomas, Chalie Boy, Da Ryno, VIP

Maria’s Taco Xpress: Leeann Atherton Band

Mercer Street Dance Hall: The Scott Lyle Band

Midnight Rodeo: John Slaughter

The Mohawk: Chelsea Wolfe, True Widow, The Well

Moontower Saloon: The Aaron Navarro Band

NeWorlDeli: James & Hudson, Brian Mullin

The North Door: Chrissy Murderbot, Moondoctor & Freshtildef, Pagame, Lefty & Nikes

Nutty Brown Cafe: Gabe Garcia

NXNW Restaurant & Brewery: Liz Morphis

The Oasis: Dysfunkchun Junkshun, Tyler Caffey

One World Theatre: Warren Hill

One-2-One Bar: Cord Carpenter, Jon Napier

The Parish: Cherub

Patsy’s Cowgirl Cafe: Piney Grove Ramblers

PBK Stem & Stein: Lisa Marshall Duo

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Bobby Boyd, Amber Lucille, Ru Coleman

The Rattle Inn: The Brad Dunn Band

Red 7: One Hundred Flowers, the Awkward Robot, the Columnists

Red Eyed Fly: You Might Think We’re Sharks, Seco, Imprecept

Riley’s Tavern: Amanda Jo Cevallos

Russian House: Jazz Daddies

The Sahara Lounge: The Don Stewart Jazz Band, Body Rock ATX

Satellite Bistro & Bar: T Jarrod Bonta Trio

The Saxon Pub: Mayeux & Broussard, Brady Beal, Shawn Pander, Denny Freeman

The Scoot Inn: Seven Circles, TransContinental Trip, Legendary Skies, Michael Garfield

Shiner’s Saloon: Niel Nasset & the Farmers

Shooters Austin: Guilty Pleasures

The Skylark Lounge: Margaret Wright

Speakeasy: The Whiskey Sisters

Stateside at the Paramount: Darden Smith

Strange Brew: The Suburban Beat, Sally Allen, Will Taylor & Strings Attached

Stubb’s: Penny & Sparrow, Friendly Savages, Brave Baby

Swan Dive: Blue Bear, Jess and the Echos, Aaron Stephens

Tavern In The Gruene: 3 Man Front, Tony Taylor and Claire Cunningham

Texas Bar & Grill: Snakeboy Johnson

Threadgill’s South: Emily Wolfe, Quiet Company

Trailer Space Records: Tight Bros., Capitalist Kids

Triple Crown: Fire in the Pines, Leo Rondeau, the Lonesome Heroes

Whip In: Raven & the Blackbirds

The White Horse: Gumbo Ce Soir, Teri Joyce & the Tagalongs, Roger Wallace

Saturday

ACL Live: Cafe Tacvba

Anderson Mill Tavern: Rhythm Dogs

Antone’s: Maracatu Austin, Morena Soul, Austin Samba School, Fusca XR3, Seu Jacinto, Capoeira Evoluçaõ, Os Alquimistas, António Dionísio

Antone’s Record Shop: Obscured by Echoes

Austin Acoustical Cafe: Stephanie Bettman, Luke Halpin

B.D. Riley’s: Jake Levinson

Bastrop Brewhouse: Dirty River Boys, Crooks

The Belmont: Saints of Valory, Max Frost, the Rocket Boys

Brass House: The Pete Rodriguez Trio, Capital City Men’s Chorus

The Broken Spoke: Dale Watson

Cactus Cafe: Bruce Robison

Carousel Lounge: Joe West & the Sante Fe Revue, Stone Rollers, Anthony Leon & the Chain

Central Market North Lamar: White Ghost Shivers

Central Market Westgate: Hot Texas Swing Band

Cheatham Street Warehouse: Tom Gilliam

Cherrywood Coffeehouse: Matchsellers

The Continental Club: Redd Volkaert, Chuck Prophet; Gallery: Scarlett Olson, the Mike Flanigin Trio

Dale’s Essenhaus: Pete and the Justice Band

Dirty Dog Bar: Killamaul, Obscure Oracle, Feral Rex

Donn’s Depot: The Nash Hernandez Orchestra

East Side Showroom: The Hollywood Revue

Eddie V’s Edgewater Grill: The George Carver Trio

The Elephant Room: The Pete Rodriguez Quintet

Empire Control Room & Garage: Audic Empire

Fado Irish Pub: The New Waves

Flamingo Cantina: Southbound, the Bob Floyd Band, Auroravore

Flipnotics: Giulia Millanta, J. Wagner, the Sparrowmakers

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Gruene Hall: Joe Ely, Sol Patch

Güero’s Taco Bar: Eve Monsees, Son de Rey

Gypsy Lounge: Von Roader

Haley Nelson Amphitheater: Jake Hooker and the Outsiders

Headhunters: The Black Moriah,Demontuary, Special Guest Satan, Khringe, Humut Tabal, Plutonium Shore, more

Hill’s Cafe: Jaelyn Lucas

Holy Mountain: The Mole People, Major Major Major, Kay Leotard

Hotel Vegas: Grape St., Loteria, La Snacks, Mail the Horse

Junior’s Icehouse: Mama’s Love Child, Rock House

Lamberts: Jonny Burke, Brandy Zdan

The Lucky Lounge: Exit Wonderworld, DJ 1981

Maria’s Taco Xpress: Bill Carter

Midnight Rodeo: Casey Donahew

The Mohawk: Détective, Baby Robots

Moontower Saloon: Carissa Leigh

NeWorlDeli: Juliana Murphy

The North Door: Grupo Fantasma, League of Extraordinary G’z, El Tule, Latasha Lee & the Black Ties

Nutty Brown Cafe: Chad Alan

NXNW Restaurant & Brewery: Rick Hornyak

The Oasis: Joe King Carrasco

One-2-One Bar: Dylan Phillips, Drew Davis, the Susan Arbuckle Band, the Lisa Marshall Band

Patsy’s Cowgirl Cafe: Devin Preitaur

PBK Stem & Stein: Carson Alexander

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Bubble Puppy, Charlie Harrison, Woot Talley, Marshall Hood

The Rattle Inn: Deuce Coupe

Red 7: Riverboat Gamblers, Blacklist Royals

Red Eyed Fly: Denied, Deadly Breed, Anacostia, Knights of Darkness, Last Judgement

Republic Live: Firebeatz, Andrew Parsons, Shwann

Riley’s Tavern: Billy Dee

The Sahara Lounge: Kupira Marimba, Zoumountchi

Satellite Bistro & Bar: Night Train

The Saxon Pub: Bill Kirchen, Dr. Zog, Amanda Cevallos

The Scoot Inn: Sip Sip, Speak, SubKulture Patriots, Corduroi, Holiday Mountain, Flavor Aid

Shiner’s Saloon: The Trey Lee Band

Shooters Cedar Park: Suede

Spider House Cafe & Ballroom: Labretta Suede & the Motel 6, Midwest Monster

Strange Brew: Jess Klein, the South Austin Moonlighters

Stubb’s: Pepper, RDGRNGLD

Swan Dive: Mighty Mountain, the Parish Festival, Into the Grove & Through the Vines

Threadgill’s South: Dustin Welch, James McMurtry

Trailer Space Records: (Expletive) Beach Boys, Party Girl, Church Shoes, Goldenboys

Triple Crown: Those Nights, LifeKite, the Libertados

Whip In: Bruce Salmon, David Ducharme-Jones, Strumero

The White Horse: Dave Insley’s Careless Smokers, Damon Bramblett, Two Hoots & a Holler

Whitewater on the Horseshoe: Major Lazer, Big Gigantic, Dillon Francis

Sunday

ACL Live: Joe Satriani, Steve Morse

The Blackheart: Twango Reinhardt

Cactus Cafe: Kim Richey

Central Market North Lamar: Swing Demons

The Continental Club: Planet Casper, the Wagoneers, Heybale!; Gallery: Jon Dee Graham, Dupree

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Kirk Covington

Firehouse Hostel & Lounge: Sons of Santos

Flipnotics: Small Life

Gruene Hall: Bret Graham, Statesboro Revue

Güero’s Taco Bar: Blue Mist

Headhunters: Born & Raised, Josh Lightnin’, Johnny Pabst

Holy Mountain: Plainwords, Closet Drama, Devils & Dust

Hotel Vegas: The (Expletive) Emos, Suspirians

Hyde Park Bar & Grill South: Sherah & the Fine Souls

Junior’s Icehouse: The Mighty Renegades

The Lucky Lounge: The Last Ones

The Mohawk: The Dangerous Summer, Tommy & the High Pilots, Rare Monk, Breaking Laces

Moontower Saloon: Steel Beam

The Oasis: The Brew

One World Theatre: Judy Collins, Rose Cousins

One-2-One Bar: Hail Marley

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Tessy Lou & the Shotgun Stars, Jon Napier

The Rattle Inn: Lucas Hudgins & the First Cousins

Red 7: Christian Death

Red Eyed Fly: Antique Scream, Amy Q Band, Elyse, Safety Limitless

The Sahara Lounge: Jabo & the Old Dogs

The Saxon Pub: Resentments, John Gaar, Cheryl Murdock, Richard Jesse

Strange Brew: The Purgatory Players, Chop Shop, David Henderson

Tavern In The Gruene: Whiskey Rodeo

Threadgill’s North: The Rode Hard Scholars

Threadgill’s South: George Ensle & the Groove Angels

Whip In: White Horse Jazz Orchestra

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, Urban Achievers Brass Band

Z’Tejas Sixth Street: Alex Ruiz

Monday

The Blackheart: Bitter Birds

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

Cheatham Street Warehouse: Pake Rossi

The Continental Club: Ghosts Along the Brazos, Derailers, Dale Watson, Redd Volkaert, Cindy Cashdollar, Amber Digby, the Peterson Brothers; Gallery: Church on Monday, James Robinson, B.Temple, D-Madness, S.Greer

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Michael Mordecai’s Jazz Jam, the Jitterbug Vipers

Firehouse Hostel & Lounge: Avi Hartman

Flipnotics: Bottom Dollar String Band, the Bluegrass Outfit

Friends Bar: Rob Williamson, Eric Tessmer Band

Gruene Hall: Brandy Zdan, Jordan Minor, Aaron Beavers

The Hole in the Wall: Junkyard Mongrels, the Old Five & Dimers, Robobilly, the Bluebird Specials

Junior’s Icehouse: Dave Stewart

The Mohawk: Neurotic November, Words Like Daggers, Secrets of Olympus, Insurgence

One-2-One Bar: Ray Prim, Tom Meny, Teddy Long, the Matchmaker Band, the Nightowls

PBK Stem & Stein: Randy Stern

The Rattle Inn: Brennen Leigh

Red Eyed Fly: A Message From Martyrs

The Sahara Lounge: Lake Lady & the Mountain Man, Erin Miley

The Saxon Pub: Lonelyland, Ashley Monical, Mrs. Glass

Shiner’s Saloon: Horseshoes & Hand Grenades

Strange Brew: The Hot Nut Riveters

Tavern In The Gruene: Court Nance and Friends

Triple Crown: For Elise

Whip In: Ben Balmer

The White Horse: The Stargazers, Rollfast Ramblers, Rosie & the Ramblers

Tuesday

ACL Live: Lyle Lovett & His Acoustic Group

Antone’s: Roger Wallace

Austin360 Amphitheater: Iron Maiden, Megadeth

B.D. Riley’s: Suzanne Smith

Beerland: Advaeta, Big Electric Men, Spiked Punch, Party Plants

Billy’s Ice House: Austin Gilliam

The Blackheart: Mike Nicolai, Johnny Burke

Brass House: Small Life

Carousel Lounge: Double Bogie

Cheatham Street Warehouse: The Brett Hauser Band, the Will Arrington Band

Club de Ville: English Teeth, Write Bloody

The Continental Club: Marshall Ford, Two Tons of Steel, Jesse Dayton, Toni Price; Gallery: James McMurtry, the Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: DJ Gatsby

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

Flipnotics: Seth Sherman, Erik Hokkanen

Gruene Hall: Tom Gillam, Lisa Morales, Shelley King

The Hole in the Wall: El Pan, Choctaw Wildfire

Hyde Park Bar & Grill South: Susan Arbuckle

The Mohawk: Purple, the Boxing Lesson, the Sweet Nuthin’

One-2-One Bar: James Hyland & the Joint Chiefs, Ghosts Along the Brazos, Wayne’s Donkey

The Parish: Joe King Carrasco, Los Texmaniacs, Del Castillo

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Alissa Beyer, Ryan Todd, Justin Bailey, Blake Henley

Red 7: Magna Carda, Coolzey, Muscle, Cocker Spaniels

Red Eyed Fly: Dave Armstrong, Zac Cleveland

Riley’s Tavern: Mark Sebby

River Road Icehouse: Fast Betty

The Sahara Lounge: Nakia, Black Cadillac

The Saxon Pub: Bruce Hughes & the All-Nude Army, Kem Watts, the Hill Country Gentlemen, David Grissom

Strange Brew: The Apostles of Manchaca, Durawa

Tavern In The Gruene: The Blooms

Triple Crown: Ali Holder, Grant Ewing

Waterloo Records: Court Yard Hounds

Whip In: Flamenco Symphony

The White Horse: The Hems, Sour Bridges, the Love Leighs

Z’Tejas Sixth Street: Tameca Jones

Wednesday

Antone’s: Lee Brice, Jerrod Niemann, Randy Houser, Bob DiPiero

Beerland: Crawl, Esclavo, Bearded Ox, more

The Belmont: Metalachi, Royal Thunder

Brass House: Pete Rodriguez

Cactus Cafe: The Gravy Brothers

Carousel Lounge: Killer Whale

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

Chisholm Trail Ballroom: Carolyn & Dave Martin

The Continental Club: Hot Club of Cowtown, James McMurtry; Gallery: Westlake Drive; Trube, Farrell & Snizz

Donn’s Depot: Frank & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: James Speer

The Elephant Room: Baker’s Dozen, the Jazz Pharaohs

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains

Flipnotics: Rose Sinclair

Four Seasons Hotel: Rosie Flores and The Rivetors

Gruene Hall: The Georges

Holy Mountain: Destroyer of Light, the Unmothered, Rust

Hotel Vegas: Youth(expletive), Dirty Fences

The Infest: Raekwon, DJ Crash, Da Shade

Junior’s Icehouse: Cold Snap, Dale Dillard

The Lucky Lounge: Buenos Diaz

The Mohawk: King Dude, Troller

One-2-One Bar: Jennifer Ellen Cook, Brannen & Red

Red 7: Capture the Crown, Secrets, Ice Nine Kills, My Ticket Home, City in the Sea, Soft Metals, Feathers

Red Eyed Fly: Loafers

River Road Icehouse: Bo Brumble

The Sahara Lounge: Mayeux & Broussard, Eli Cook, Wil Cope, Kathy Murray & the Kilowatts, the Motel Ball Band, Bad Lovers

The Saxon Pub: Walt Wilkins & the Mystiqueros, Deuce Coupe, Marshall Hood, Johnny Nicholas

Shiner’s Saloon: Mike Valliere

Spider House Cafe & Ballroom: Hydra Melody, Sour Soul, Megafauna, the Digital Wild, DJ DoA

Strange Brew: Rose Cousins

Stubb’s: Ben Harper, Charlie Musselwhite, Ben Sollee, Matt Anderson

Tavern In The Gruene: Texas KGB

Threadgill’s North: Violet Crown Motel

Trailer Space Records: Brain Attack, Waar Master, more

Triple Crown: Manzy Lowry, the Canvas People, Mary & Bob Show, Clay Blakemore

Waterloo Records: Tish Hinojosa

Whip In: Oliver Rajamani

The White Horse: Robert Allan Caldwell, Carson McHone, Leo Rondeau

Z’Tejas Sixth Street: Stephen Doster, Randy Weeks & Philip Gibbs

Thursday

ACL Live: Lyle Lovett & His Acoustic Group

Antone’s: Billy Joe Shaver, Tim Easton

B.D. Riley’s: Kristen Gibbs, The Tea Merchants

Beerland: Henry Phillips

The Blackheart: Dave Insley, Mrs. Glass

Botticelli’s: Brandy Zdan

Brass House: Southsiders

The Broken Spoke: Jesse Dayton, Tony Harrison

Buenos Aires Cafe East: Glover Tango

Cactus Cafe: April Verch

Carousel Lounge: Teddy Long

Central Market North Lamar: El Tule

Central Market Westgate: Clay McClinton

Cheatham Street Warehouse: Dirty River Boys

Cherrywood Coffeehouse: Tony Redman

The Continental Club: The Whiskey Sisters, Bill Chambers, Robyn Ludwick, Halley Anna; Gallery: Dan Dyer, Tameca Jones

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

Driskill Grill: Tje Austin, Karen Chisholm, Jeffrey Glenn Tveraas

East Side Showroom: Cats & the Canary

Eddie V’s Edgewater Grill: The Kevin Lovejoy Trio

The Elephant Room: The Red Young Quartet, Albanie & Her Fellas

Flamingo Cantina: Dat Boy Supa, The Inverters, GidZilla, Back Alley Music Review, Driving While Gravy

Flipnotics: Tom McBride

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Gruene Hall: Chris Ruest Band

Güero’s Taco Bar: The Fabs

Holy Mountain: Bells & Parks

Hotel Vegas: Spray Paint, Pleasure 2, Ghetto Ghouls, more

Junior’s Icehouse: Boswell, Joey Long Arms

The Lucky Lounge: Ian McLagan & the Bump Band, Lauren J.

The Mohawk: Matt Bauer, Devin James Fry, the Loblolly Boy, Ben Ballinger

The North Door: Holiday Mountain, the Gents, Big Wonder

One World Theatre: Jimmy Webb

One-2-One Bar: Drew Smith, Graham Wilkinson, Nathan Singleton, the Night Mothers

The Parish: Orchard Lounge, Dr. Fameus, B!unt Force, Most Jeffinitely

Patsy’s Cowgirl Cafe: Mary C. Reynolds

PBK Stem & Stein: American Gypsy

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Moonfly, the Texas KGB, Billy Bacon & Forbidden Pigs, Canvas People

The Rattle Inn: Mando Saenz, Clark Patterson

Red Eyed Fly: Nico Suave, Chemical Grove, Embrace the Moment

Riley’s Tavern: Devin Jake

River Road Icehouse: Whiskey Rodeo

Ruth’s Chris Steak House: The Jeff Lofton Trio

The Sahara Lounge: FlippO, Trust the Finch, Hogan Sullivan, Tommy D. Quartet

Satellite Bistro & Bar: Nick Connolly

The Saxon Pub: Patrice Pike, Kem Watts, Shurman, Eightysixxed

Shiner’s Saloon: Chad Hammock

Shooters Austin: Chelsea Barbo

The Skylark Lounge: Margaret Wright

Strange Brew: John Neilson, Seela

Stubb’s: Language Room, Swimming With the Bears

Swan Dive: Max Jeffers, Jesse Woods, Tom Schraeder

Tavern In The Gruene: Bill Carter

Texas Bar & Grill: The Brett McCormick Trio

Triple Crown: Nate Guthrie, Funkotron, Loose Leaf

Waterloo Records: Conspirare

Whip In: Boogaloo, the Steve Bidwell Trio

The White Horse: Silas Lowe, Joanna Divine, Them Duquaines

Z’Tejas Sixth Street: The Brew