The big news from the 2019 Austin Critics Table Awards ceremony, held Monday at Cap City Comedy Club — aside from the high praise from arts journalists and the earnest expressions of gratitude from artists — was the running time: Just over two hours. And everyone in the house stuck around to honor the last winners as loudly as the first. For a complete list of nominees, go here.

AUSTIN CRITICS TABLE AWARDS 2019

Austin Arts Hall of Fame

Toni Bravo

Margo Sawyer

Billy Harden

Girard Kinney

Special Recognition

“Considering Matthew Shepard,” Conspirare live-stream from the National Cathedral

Leonard Bernstein: “Mass,” Merick Strategies

Palace Theater, Georgetown

“Vaudeville!” Ransom Center

Vincent Valdez: “The City,” Blanton Museum of Art

John Bustin Award for Conspicuous Versatility: Delanté Keys

Deacon Craine Award for Outstanding Young Performers: Mariela Denison and Matthew Kennedy

THEATER

Production

Notes From the Field, Zach Theatre

We Are Proud to Present a Presentation About the Herero of Namibia, Formerly Known as Southwest Africa, from the German Sudwestafrika, Between the Years 1884-1915, Street Corner Arts

Direction

Liz Fisher, We Are Proud to Present a Presentation About the Herero of Namibia, Formerly Known as Southwest Africa, from the German Sudwestafrika, Between the Years 1884-1915

Rudy Ramirez, (Un)Documents/Heartland/Last: An Extinction Comedy

David Mark Cohen New Play Award

Heartland, Gabriel Jason Dean

Performance by an Individual

Jill Blackwood, Sunday in the Park With George, Indian Ink

Lee Eddy, Cry It Out

Judd Farris, Booth’s Richard III/Your Mother’s Copy of the Kama Sutra

Carla Nickerson, Monroe/Notes From the Field

Performance by an Ensemble

We Are Proud to Present a Presentation About the Herero of Namibia, Formerly Known as Southwest Africa, from the German Sudwestafrika, Between the Years 1884-1915, Street Corner Arts

Improvised Performance

Latinauts, Prima Doñas, Futurx

Musical Direction

Allen Robertson, Sunday in the Park With George/Rob1n/Once/Tortoise and Hare/Hedwig and the Angry Inch

Movement

The Back Pack, The Back Pack Presents: Wear and Tear

DESIGN

Set

Stephanie Busing, Notes From the Field

Costume

Aaron Flynn, The Rover

Constance Hoffman, Grimm Tales

Lighting

Sarah EC Maines, Sunday in the Park With George

Sound

Sam Lipman, Matawan

Digital

Howard Werner, Grimm Tales

DANCE

Concert

Grimm Tales, Ballet Austin

Short Work

“Idobálè,” Fortitude

Choreographer

Stephen Mills, Grimm Tales

Dancer

Oliver Greene-Cramer, The Beast/The Frog King

Aara Krumpe, The Firebird/Snow White

Ensemble

Be Still, My Heart, Kathy Dunn Hamrick Dance Company

CLASSICAL MUSIC

Concert/Opera

Leonard Bernstein’s Mass, Merick Strategies

Silent Night, Austin Opera

Chamber Performance

Smetana: Piano Trio in G Minor, Schumann Chamber Players

Original Composition/Score

Grimm Tales, Graham Reynolds

Singer

Jubilant Sykes, Leonard Bernstein’s Mass

Ensemble

line upon line percussion

Instrumentalist

Stephen Redfield, A World Tour of Baroque Orchestral Masterworks/Hope of Loving

VISUAL ART

Solo Gallery Exhibition

“Alejandra Almuelle: Journey,” 1300 E. Fifth (East Austin Studio Tour)

Group Gallery Exhibition

“Femme Abstract,” 1300 E. Fifth (East Austin Studio Tour)

Museum Exhibition

Abraham Cruzvillegas: “Hi, How Are You Gonzo,” The Contemporary Austin

Gallery, Body of Work

Stephen L. Clark Gallery

Artist

Virginia Fleck