Friday

The ABGB: A Giant Dog, John Wesley Coleman

Austin Music Hall: Ben Howard

The Blackheart: Sam Pace

Brass House: Candy DeClue, Snorky & the Rhythm Kings, Magnificent 7

The Broken Spoke: Jason Roberts, Ben Rodgers

C-Boy’s Heart and Soul: Barfield, the Tyrant; Jitterbug Vipers

Cactus Café: Slaid Cleaves

Carousel Lounge: Poor Yorick, Melissa Bryan, Mavis Beacons, Suprette

Cedar Street Courtyard: Much Love

Central Market: Milk Drive: Westgate: Blackbird 3

Cheatham Street Warehouse: Blue Healer, Canvas People

The Continental Club: The Blues Specialists, Ramsay Midwood; Gallery: the Robert Kraft Trio, Mike Flanigin Trio

Dirty Dog Bar: Black Heart Saints

Dizzy Rooster: Jordan Dewbre, Sean Evan & the Very Handsome Band, Johnny Glass

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Driskill Bar & Grill: Next 2 the Tracks

East Side Showroom: Karen Tennison

Elephant Room: Beto and the Fairlanes, James Polk, Lissa Hattersley

Empire Control Room & Garage: Peligrosa Discos

Four Seasons Hotel: Murphy’s Inlaws

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Carl Hutchins, Poi Pounders

Gruene Hall: South Austin Moonlighters

Gypsy Lounge: Hooka Hey, Stella. the North, the Continuums

The Highball: Copa Kings

Hill’s Café: Zack Walther & the Cronkites, Head for the Hills

Hole in The Wall: Jeff Brown, the Korkus

Holy Mountain: Ruby Jane

HomeField Grill: Andy Macintyre

Junior’s Ice House: Fusion

La Barbecue: Lisa Marshall

Mercer Street Dance Hall: Shawn Nelson

Midnight Rodeo: Zane Williams

The Mohawk: Blynd Birds, Sideshow Tragedy, Pelican Johnny

Moontower Saloon: Michael Milligan, the Texian Bluez

Nutty Brown Cafe: Charles Thibodeaux’s Cajun Trio

One-2-One Bar: Ray Prim Band, Drew Davis Band

The Parish: Honey Island Swamp Band

Parmer Lane Tavern: Snakeboy Johnson

Poodie’s: Ru Coleman, Ottis Coleman Band, Red Lady Band

Red 7: Lincoln Durham, Will Cope

Riley’s Tavern: Joel Hofmann Band

Sahara Lounge: Bamako Airlines, Como Las Movies, Manteca Beat

Saxon Pub: Denny Freeman

Shenanagins: Catfish Daniels

Shooters: Lixbox

Strange Brew: The Carper Family

Stubb’s: Drew Fish, Thom Shepherd, Coley McCebe

Third Base Sports Bar: Matt & the Herdsmen

Trailer Space Records: Andy Hendrix, Petcatman, Orbis

Triple Crown: Pete Martin, LifeKite, Ashleigh Stone, Wasted Youth

The White Horse: Them Duqaines, Horse Opera, Okie Weiss’ Zydeco Band

Saturday

The ABGB: Harvest Thieves, Clyde and Clem’s Whiskey Business

Anderson Mill Tavern: Known Alternative

Austin Music Hall: Rebelution

Brass House: Pete Rodriguez Trio, the Sins Burlesque, Boss St Brass Band

The Broken Spoke: Derailers, Ben Rodgers

Cafe’ Mueller: The Staylyns

Carousel Lounge: Bellydancers, Ice Cold Singles, Tontine, Ted Roddy

Cedar Street Courtyard: Suede

Central Market Westgate: Seu Jacinto

Cheatham Street Warehouse: Mike and the Moonpies

The Continental Club: Redd Volkaert, Two Tons of Steel, Rosie and the Ramblers; Gallery: Hilary York, Mike Flanigin Trio

Donn’s Depot: Danny Britt & Red Dawg

Elephant Room: Ephraim Owens

Emo’s: Bricks in the Wall

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Two Hoots and a Holler, Little Mikey & the Soda Jerks

Gruene Hall: Ponty Bone & the Squeezetones, Reckless Kelly

Hole In The Wall: The Gravy Brothers

Holy Mountain: Amplified Heat, In the Whale, the Blind Pets, the Whale

Kingdom: Todd Edwards

Lamberts: Latasha Lee, the Black Ties, Serafia

Lucky Lounge: Chansons et Soûlards

Maggie Maes: Sam Pace

Mercer Street Dance Hall: Them Duquaines

The Mohawk: Grape St.

Moontower Saloon: Aaron Navarro Band

North Door Main Stage: Think Lizzy, Libido Torpedo

Nutty Brown Cafe: Matt & the Herdsmen, the Sassy Spurs

The Parish: The Freddy Jones Band

Pecan Street Brewing: Acoustalyn

Poodie’s: Charlie Harrison, Lost Sounds of Honky Tonks, Alex Culbreth

The Rattlesnake Inn: Cary Windham

Red 7: Flawless Victory, SBS, Prions, Commoners, the MexFats

Red Eyed Fly: Mount Pressmore, After These Messages, Flight Plan, the Attocities, One Shot Down, the Beat Dolls, Freerunner

Riley’s Tavern: Sean Castillo and the Hubcaps

The Roost: Warren Hood

Ross’ Old: Relentless

Sahara Lounge: Zoumountchi

Satellite Bistro: Kevin Ahart

Saxon Pub: Mason Reed, Miss Izzy Cox, Guy Forsyth, Hector Ward & the Big Time, Folk Uke, Mason Reed

Shooters: LC Rocks

Strange Brew: South Austin Moonlighters

Stubb’s: Marc Broussard

Swan Dive: Leticia Rodriguez, Fair City Fire, Waking Fable, Regal Dreamers

Trailer Space Records: Kilnhouse, Holy Money

Triple Crown: Snake Skin Prison, Ghosts of Dixie, Knuckle Sammich, Snake Skin Prison, Ghosts of Dixie, See You in the Morning

Whole Foods Arbor Trails: Buzz Guerra

The White Horse: Careless Smokers

Sunday

The ABGB: Mike Barfield and the Horton Brothers

ACL Live: Engelbert Humperdinck, Josh Ritter

Austin Oaks Church: Matsiko World Orphan Choir

The Badlands: Edge of Paradise

Banger’s: The Urban Achievers Brass Band

The Belmont: Jam Fest

Cactus Café: Midge Ure

Cedar Street Courtyard: Dave Scher

Central Market: Show & Tellers

Cheatham Street Warehouse: Ashleigh Stone, Terri Hendrix, Lloyd Maines, Adam Carroll, Chris Carroll, Zack Kibodeaux , Greg Essington, Willow Creek, Own Your Own Universe, Playing for Good

The Continental Club: Planet Casper, the Wagoneers, Heybale!, Redd, Earl and Dallas; Gallery: Jon Dee Graham, Dupree

Dizzy Rooster: Hannah Prestridge, Treble Soul, Curt Jones

The Domain: Karen Tennison

Elephant Room: CPT Kirk

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Derailers

Gruene Hall: Milkdrive, Statesboro Revue

Gueros Taco Bar: Mitch Webb & the Swindles

Hole in the Wall: Kiel Grove, Leonhardt

Holy Mountain: The Appleseed Cast

Hotel Vegas: Maria Negra, In Rooms, Secret Daughter

Lamberts: Ephraim Owens

The Mohawk: ACW, Shapescenes, Strangefiction

Rattle Inn: The Urban Pioneers, Patrick’s Beard and the Rusty Razors, Rock Bottom String Band

Red 7: The Hormones

The Roost: Seth Walker

Sahara Lounge: Mente Clara, Maracatu Texas

Saxon Pub: Derrick Davis Band, the Resentments, John Gaar, Leslie Krafka

Spider House Ballroom: Elias James

Strange Brew: The Purgatory Players, George Ensle, Jim Scarborough Band

Stubb’s: Gospel Silvertones

Threadgill’s: The Stapletones

The White Horse: Soul Supporters, Love Leighs, Conjunto Los Pinkys

Monday

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

Cheatham Street Warehouse: Canvas People, Refrain

The Continental Club: Don Leady and his Rockin’ Revenue, Jack Montesinos, Jesse Dayton; Gallery: Church on Monday, Elias Haslanger, Dr. James Polk , Jake Langley, Money Chicha

Donn’s Depot: Chris Gage

Elephant Room: Michael Mordecai, Jitterbug Vipers

Giddy-Ups: Bob Appel

Poodie’s: Danny Santos

Rattle Inn: Evan Christian

Red Eyed Fly: Fred Spence, Michael B

Sahara Lounge: Jonathan Doyle Swingtet

Saxon Pub: The Leavers, Lonelyland, Bruce Hughes

Strange Brew: Nicks House Band

The Mohawk: The Refrains

Triple Crown: Ali Holder

Tuesday

Billy’s Ice: Haley Cole, Austin Gilliam

The Broken Spoke: Howard Kalish, Amanda Cevallos

Cactus Café: Larkin Poe

Carousel Lounge: Gary Newcomb, Patty David, Coyotes, Stargazers

Cedar Street Courtyard: Chris Casteneda

Cheatham Street Warehouse: American Aquarium

The Continental Club: Toni Price, Barfield, the Tyrant; Gallery: James McMurtry, Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot:Donn and the Station Masters

Elephant Room: Marcus Wilcher

Empire Control Room & Garage: Horti, Dead Tree Duo, the Canvas People

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Fingerpistol

Gruene Hall: Nathan Hamilton, J. Wagner, Ali Holder

The Mohawk: BYOV.inyl, Those Nights, Ghosts of Dixie, the Refrains

Poodie’s: Jerry Kirk, Tommy Elskes

Red 7: Machine Head

Red Eyed Fly: Jay Porter, Alvin L. Gay

Saxon Pub: Bonnie and the Clydes, Robert Kline Jr. & George Devore, London & David, David Grissom

Shiner’s Saloon: Austin Gilliam

Trailer Space Records: Summer Salt, Capyac, Khost

Triple Crown: Troy Stone

The White Horse: Emily Herring, Devin Jake, Matt Downing, John Chandler

Wednesday

The ABGB: Jenifer Jackson

Billy’s Ice: American Aquarium

The Broken Spoke: Jake Penrod, Ken Simpson

C-Boy’s Heart and Soul: Roxy Roca

Carousel Lounge: Karma is a Band, the Reen, the Soap Boxers, the Reen

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

Continental Club Gallery: Hot Club of Cowtown, the Painted Redstarts, Jon Dee Graham, James McMurtry; Gallery: Matt Hubbard Trio, Snizz and Friends

Dizzy Rooster: Sean Evan & the Very Handsome Band

Donn’s Depot: Frank and the Honky-Tonk Doctors

Elephant Room: Kris Kimura, Seela and Stanley

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Tracie Lynn & Friends

Gruene Hall: The Georges

Gueros Taco Bar: Alvin Crow, Haley Cole

Hole in the Wall: Surlys, Narcotx

Holy Mountain: Sole, Clemits, BLXPLTN

Lucky Lounge: Next 2 the Tracks

The Parish: Giraffage

Red 7: Jonny Craig, Kyle Lucas, Captain Midnite, Down With Webster

Riley’s Tavern: Mike Ethan Messick

Sahara Lounge: The Lonesome, Jesse Jay Harris

Saxon Pub: Dustin Prinz, the Whiskey Sisters, Johnny Nicholas

Spider House Cafe: Wonder(expletive), Satalights, Benko

Stubb’s: Bahamas

Threadgill’s: Riley Osbourn

Triple Crown: Daniel Phipps

Vulcan Gas Company: Flava D

The White Horse: Carson McHone, Mayeux & Broussard

Thursday

The Blackheart: Roxy Roca

Brass House: Kevin Lovejoy, Chris Maresh, Scott Laningham

The Broken Spoke: John Chandler, Jesse Dayton, Tony Harrison

Cactus Café: Lera Lynn

Carousel Lounge: Sam Arnold & the Secret Keepers, Probosci, SecretChiefs, Evil Olive

Cedar Street Courtyard: Austin Party Band

Central Market: Karen Tennison; Westgate: Jonas Alvarez

The Continental Club: Shoulders, the O’s, American Aquarium; Gallery: the Robert Kraft Trio, Mike Flanigin Trio

Dizzy Rooster: Boswell

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Mirka Novak

Elephant Room: Sticky Lopez, Sara Reisner Band

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Alvin Crow, John Baumann Band

Gruene Hall: Jamie Lin Wilson

Gueros Taco Bar: Austin Heat

Holy Mountain: Star Parks, Silver Ships, Marsh Chapel

Junior’s Ice House: Brandon Bentley

Lamberts: K. Phillips, Ben Ballinger, Scott Collins

The Mohawk: Freezepop

Moontower Saloon: Eddie and the Evereadys

North Door: Swoope

One World Theatre: Kenny G

The Parish: Oh Antonio and his Imaginary Friends

Poodie’s: Johnson, Huck Johnson, the Jack Knives

Rattle Inn: Chance Anderson, Andrew Blanton

Red 7: Slow Magic, Orthy, Dark Rooms, Cruel Hand

Riley’s Tavern: Mark Jungers

The Roost: Shinyribs

Satellite Bistro: Soul Wagon

Saxon Pub: Aaron Einhouse, Patrice Pike, the Eightsixxed

Spider House Cafe: Cautiontape, Zettajoule, the Painted Redstarts, Joanna Barbera

Stateside at the Paramount Theatre: Sam Arnold & the Secret Keepers, Evil Olive

Strange Brew: The Belle Sounds

Stubb’s: Badfish, Sublime

Trailer Space Records: User Error, Marriage, Boss Eye

Triple Crown: Victor Holk, Sweet Gary, David Harris

The White Horse: Leo Rondeau, Chris Brecht, Anthony Ray Wright