Friday

The ABGB: Lil Capn Travis, Rite Flyers, Emilie Clepper

Auditorium Shores: Austin Reggae Festival

BD Riley’s: Davey Arwine, Eric Tessmer Band

Beerland: A Giant Dog, the Wet Ones, Popper Burns, Rose Selavey

Billy’s Ice: Austin Gilliam

Brass House: Candy DeClue, Snorky, the Rhythm Kings, Magnificent 7

The Broken Spoke: Ben Rodgers, Gary P Nunn

C-Boy’s Heart and Soul: Jitterbug Vipers, Sarah Sharp, Marti Brom, Wifee and the Huzzband, Soulphonics, Marti Brom

Cactus Café: Kiko Villamizar

Carousel Lounge: Dead Random- Ex, Cousins, Dead Random, ExCousins, Poor Yorick

Central Market Westgate: Antonio Dionisio

Cheer Up Charlies: Sailor (expletive), Kay Odyssey, Sea-Drive

Cherrywood Coffeehouse: Eryn Bent, Crystal Yates, Howard and Skye, Jonathan Howard, Blueflower Skye

Chuggin Monkey: Mike Valliere

The Continental Club: the Blues Specialists, Southern Culture on the Skids, Wanda Jackson, Bellfuries; Gallery: The Robert Kraft Trio, Mike Flanigin Trio

Cypress Creek Cafe: Ruby Dee and the Snakehandlers

Dizzy Rooster: Jordan Dewbre

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

East Side Showroom: Karen Tennison

Elephant Room: Karen Tennison,Gianni Bianchini Quintet

Evangeline Cafe: The Tailgators

Fast Eddie’s: Boswell

Giddy-Ups: Hickoids, the Beaumonts, Flametrick Subs, the Phantom Shakers

Gruene Hall: Steve Earle and the Dukes

Gypsy Lounge: Dish Factory, All Opposed, Kockin’ Chunks, One Shot Down, Sober Daze, the Beat Dolls

The Highball: The Copa Kings

Holy Mountain: Hard Proof, Naughty Professor

Junior’s Ice House: Michael Ingalls, Bad Rooster

Lamberts: Luke Rathborne

Lone Star Court: Colt Landon Baker

The Lost Well: Sabbath Crow, Superfoot, Grabber, Sabbath Crow

Mercer Street Dance Hall: Bo Porter

North Door: Barbara Lynn, the Soul Supporters, Brick Top Blues Band, Obnox

On the Rocks: The Southsiders, Marcus Tharpe

One World Theatre: Branford Marsalis

One-2-One Bar: Marcia Ball

The Parish: Robert DeLong

Poodie’s: Silo Road, Mark McKinney

Red 7: Nosaj Thing, Clark, D Tiberio, Foot Patrol, Secret Levels, the Triggermen, Starparty

Riley’s Tavern: Andrea Marie and the Magnolia Band

The Roost: Extreme Heat

Roots Bistro: 37Circles

Sahara Lounge: First Flight Austin, Light the Sun, First Flight, Afrofreque, Canned Beets at Midnight

Saxon Pub: Seth Walker, Justif, Denny Freeman

Speakeasy: The Southsiders, Marcus Tharpe

Spider House Cafe: Chasca, Dead Love Club, New Age Love

Stay Gold: Time Out

Strange Brew: Jeff Plankenhorn Band

Stubb’s: Feral Future, Sleater-Kinney

Trailer Space Records: Modfather, John Welsey Coleman III

Triple Crown: Costello, Cheryl Murdock

Vulcan Gas Company: Sami Thompson

Westside Alehouse: Chris Smothers, Bad Marmot

The White Horse: Gumbo Ce Soir ,Roger Wallace 12, Danin’ Austin, Modern Don Juans

Saturday

The ABGB: Elizabeth McQueen, Brothers Lazaroff

Auditorium Shores: Austin Reggae Festival

BD Riley’s: Michael Holt and the Trophy 500s

Brass House: Pete Rodriguez Trio, the Sins Burlesque, Courtney Santana

The Broken Spoke: Bracken Hale, the Derailers,Paula Russell

The Buzzmill: Bob Cheevers

C-Boy’s Heart and Soul: Ugly Beats, Wife and the Huzzband

Cactus Café: Carrie Rodriguez

Cafe’ Mueller: The Staylyns

Carousel Lounge: Ted Roddy, Odd Dogs, the Fledglings, Jennifer Cook Band

Central Market Westgate: Debra Watson, Debra Watson and the Smokin’ Aces

Cheer Up Charlies: Löwin, Chancellor, Otis the Destroyer, Bantam Foxes, Milezo

Chuggin Monkey: Flynt Reid

Continental Club Gallery: Cornell Hurd, James Burton, Modern Don Juans, Southern Culture on the Skids; Gallery: Hilary York, Mike Flanigin Trio

Dirty Dog Bar: (expletive)Music, 9electric, Death Valley High, Seek Irony, New World Architects

Dizzy Rooster: Mike Valliere

Donn’s Depot: Hotcakes

East Side Showroom: Zoe Fromer, Miami

Elephant Room: Ephraim Owens

Empire Control Room & Garage: Beat Bodega, Holy Boots

End of an Ear: Lydia Loveless

Fado: Scottish Thunder

Freddies Place: Shane Cooley

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Hog Branch, Horse Opera, Palomino Shakedown, James Hand

Gruene Hall: Sol Patch, Loretta Lynn

Gueros Taco Bar: Tom Ben Lindley

Gypsy Lounge: Andrew Stone, RC Sanders, Tiny Jayne

Historic Scoot Inn: Holiday Mountain, Benefits

Hole In The Wall: Mike Nicolai, Dismukes, Who are Erik Conn, Andrew Duplantis, Jacob Shultze

Holy Mountain: Vantage

Irish Pub: Before the Devil Knows You’re Dead, the Beat Dolls, Berkshire Hunts

Junior’s Ice House: Fusion

Lamberts: Lydia Loveless

Lone Star Court: 80Hproject, Chris Gebhard

Mercer Street Dance Hall: Fingerpistol

On the Rocks: The New Offenders

One-2-One Bar: Ray Prim, Steamroller, Sunflower

The Owl: D.C. Bloom, Stefanie Fix

The Parish: Robb Bank$

Poodie’s: Lucas Cook

Red 7: Whirr, Wild Moth, Prawn & Fireworks, Football Etc, Dance Gavin Dance, Polyphia, Hail to the Sun, Stolas, Prawn, Frameworks

Red Eyed Fly: Ground Control, Soak, Kirra, Dharma Kings

Revolution Home: Serenada Hill

Riley’s Tavern: Wayne Hancock, Shannon Lee Nelson

River Road Icehouse: Pardo and Reed

Rumi’s Tavern: The Mighty Renegades

Sahara Lounge: Zoumountchi, A Mare, Hail Marley

Saxon Pub: Leslie Karen Krafka, Brandon Hughes,Wink Keziah,South Austin Moonlighters, Guy Forsyth, Leslie Krafka, Wink Keziah, the South Austin Moonlighters

Strange Brew: Wendy Colonna

Stubb’s: Turbo Suit, Umphrey’s Mcgee

Trailer Space Records: Norman Base

Whole Foods Arbor Trails: Buzz Guerra

The White Horse: Sean Castillo and the Hub Caps 12, 54 Specials, Flea Market, Careless Smokers, Stargazers

Sunday

The ABGB: Lucas Hudgins and the First Cousins

Auditorium Shores: Austin Reggae Festival

Beerland: Millipede

The Blackheart: The Holy Child, Grace London, Leah Nobel

Cactus Café: John Moreland

Cheer Up Charlies: Radgel Badger, I’m Gorgeous Inside, Math Patrol

Continental Club Gallery: Planet Casper, Amanda Cevallos, Heybale, The Wagoneers; Gallery: Jon Dee Graham, Mike Flanigin Trio

Dizzy Rooster: Treble Soul, Hannah Prestridge, Curt Jones

El Sol y La Luna: John Arthur Martinez

Elephant Room: Kevin Lovejoy Trio

Fado: Sean Orr

Flamingo Cantina: Chezidek, Dub Club, Chezidek, Twilight Circus, Mcpullish, Bomb City

Frank Erwin Center: Neil Diamond

Freddies Place: The Voyces

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Derailed, James Intveld

Gruene Hall: the South Austin Moonlighters, Loretta Lynn

Gueros Taco Bar: Mitch Webb and the Swindles, Trent Turner

Hole in the Wall: The Haberdashers, Carson McHone

Holy Mountain: Bitter Birds, Islands and Tigers, Ants, Old Soul

Hotel Vegas: Field Dress, Black Liquid Drop, Smith + Robot

Junior’s Ice House: Fusion, Josh Patton Duo

Luckenbach Dance Hall: The Real Bill Lewis, Susan Gibson

The Parish: Young Fathers

Poodie’s: Tessy Lou and the Shotgun Stars

Pour Haus: Alicia Adkins

Red 7: The Delta Saints and Lionize, the Delta Saints, Lionize, Meghann Wright & the Green Gallows

Riley’s Tavern: Chris Wall

River Road Icehouse: Josh Fuller,John Deery Band,Rex Robards,Austin Mayse,Josh Fuller

Sahara Lounge: The Mavis Beacons, the Creamy Middles, Telepods, the John Pauls, the Rock Hard Nipplezzz, Kirpatrick Thomas

Saxon Pub: Joe Cat, the Resentments, John Gaar, Joe Cat, the Good Earth

Spider House Ballroom: Kat Whitlock, Gypsy, the Walden Twins, Coloured In, Frankie’s Big Love Band- Infinite Loops

Strange Brew: The Purgatory Players, MJ Torrance, Mark Epstein

Stubb’s: Gospel Silvertones, Matt Pond, Julia Magness

Threadgill’s: The Stapletones; North: Four Fights Per Pint

The Trophy Room: Jo Hell

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, Love Leighs, Soul Supporters

Z Tejas: Javier Chaparro, Salúd

Monday

The Blackheart: Dead Tree Duo, John Jack Joseph, Alex Culbreth and the Dead Country Stars

C-Boy’s Heart and Soul: Presto Chango, Jonesin’

Cactus Café: Blue Healer

The Continental Club: Peterson Brothers Band, Dale Watson & his Lone Stars; Gallery: Church on Monday, Dr.James Polk, Jake Langley, Rey Arteaga

Donn’s Depot: Frank Cavitt

Earl Campbell’s Sports Bar: D.C. Bloom

El Mercado: Tessy Lou and the Shotgun Stars

Elephant Room: Michael Mordecai, Jitterbug Vipers

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux and the Austin Cajun Aces

Flamingo Cantina: New Kingston

Gruene Hall: Tom Gillam and the Kosmic Messengers

The Highball: Matchmaker Band, the Nightowls

Hole in the Wall: The Lonesome Band, Josh Buckley

Holy Mountain: Eternal Summers, Turbo Fruits

The Mohawk: Odonis Odonis, Ice Balloons

Poodie’s: George Ensle

Pour Haus: Kelton and the Road

River Road Icehouse: Susan Gibson

Sahara Lounge: Datri Bean, Jonathan Doyle Swintet

Saxon Pub: Lonelyland, the Leavers, Guy Forsyth and the Hot Nut Riveters

Stay Gold: Ben Ballinger

Stubb’s: Givers, Pree, Flosstradamus

The Highball: Matchmaker Band, the Nightowls

The White Horse: Jimmie Dreams, Sophia Johnson, Emilie Clepper

Tuesday

Austin Music Hall: Hozier

The Blackheart: Adventures of Wolfdog and Dirtboy

BD Riley’s: Light Horse Harry

Brass House: Margo Rey, Gil Del Bosque Trio

The Broken Spoke: Amanda, Weldon Henson

C-Boy’s Heart and Soul: The 8 1/2 Souvenirs, Johnny Boyd

The Continental Club: Toni Price, Barfield, Alejandro Escovedo; Gallery: Tish Hinojosa, Ephraim Owens Experience

Dirty Dog Bar: Dug Pinnick, Opposite Day, Aj Vallejo’s Whiskey Rebellion

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Elephant Room: Collin Shook, Stanley Smith, John Doyle

Evangeline Cafe: Twilight Trio

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Fingerpistols

Gruene Hall: Mark Jungers Band

Historic Scoot Inn: Three Bones, the Halfways, Dextrophobia

Holy Mountain: JW Jones, the Holy Child

The Lost Well: Dirty Streets, Mothership, Sabbath Crow

Red 7: Waxahatchee, the Goodbye Party, Lesser Beings

Sahara Lounge: Latin Grooves, Leticia Rodriguez

Saxon Pub: Ali Holder, Hayes Carll, Alex Culbreth

Stompin’ Grounds: Alice in Space

Stubb’s: Caitlin Rose, Andrew Combs

Trailer Space Records: Digital Leather

Triple Crown: Trio Del Rio

The White Horse: Robert Banta, Christy Hays

Wednesday

The ABGB: Jaeger

Beerland: Bad Notes, Sober Daze, Violent Night, No Holiday

The Blackheart: Elsa Cross, Beth Lee, and Taylor and the Wild Now

The Broken Spoke: T.J. Bonta, Heybale

C-Boy’s Heart and Soul: Sit Down Servant, Roxy Roca

Carousel Lounge: Ole Creepy. Alien Knife

The Continental Club: Warren Hood & the Goods, the Bluebonnets; Gallery: Matt Hubbard Trio, Trube Farrell and Snizz

Donn’s Depot: Frank and the Honky-Tonk Doctors

Elephant Room: Concept Orchestra, Jazz Pharoahs

Emo’s: The Ting Tings

Ginny’s Little Longhorn Saloon: The Skyline Wranglers

Gruene Hall: The Georges

Gueros Taco Bar: Mayeux and Broussard, the Hill Country Gentlemen

Gypsy Lounge: Daftolmen and Friends

Historic Scoot Inn: Those Poor Serfs, Justin Black & Big Heart, Goodness Sakes, Big Jaw

Hole in the Wall: Alicia Adkins, Pariah Beat, Handmade Moments

Hotel Vegas: Basketball Shorts, Pollen RX, Barf Bag, Holy Torpeo

Junior’s Ice House: Josh Patton Duo

Kingdom: DJ Andrew Parsons

Lamberts: Dan Dyer

The Mohawk: Benjamin Booker

Paramount Theatre: Margo Rey

The Parish: Phox

Rattle Inn: Duane Mark, A.J. Gaither OMB, the Haberdashers

The Roost: Toby Lightman

Red 7: Jandek , Sir Richard Bishop, Sun City Girls, Brothers Unconnected, Robert Millis

Red Eyed Fly: Alyse Black

Sahara Lounge: After Hours, Cold Heart of Space, Miro

Saxon Pub: The Texas K.G.B.,Walt Wilkins, Texas KGB, Johnny Nicholas

Strange Brew: Amy Speace

Stubb’s: From Indian Lakes, the Soil, the Sun and Lemolo

Threadgill’s: Hank and Shaidri Alrich

Trailer Space Records: Cards

Walburg Mercantile: Singers-Songwriters Open Mic Night

Waterloo Records: The Ting Tings

The White Horse: Swingset Junkies

Z Tejas: Bob Cheevers

Thursday

ACL Live: Tony Bennett and Lady Gaga

Bat Bar Austin: Jo Hell

Brass House: Scott Laningham Trio, Mirka Novak

The Broken Spoke: Juke Joint Prophets, Weldon Henson, Jesse Dayton

C-Boy’s Heart and Soul: Paul Oscher, Honey Gun

Cactus Café: Adam Torres

Carousel Lounge: King Pelican, This Season’s Losers

Central Market: David Diers; Westgate: Karen Tennison

Cheatham Street Warehouse: Adam Hood

The Continental Club: Mary Cutrufello, Sarah Gayle Meech, Shoulders, Mary Cutrufello; Gallery: Kalu James, Red Young

Cypress Creek Cafe: Brandon Bentley

Dirty Dog Bar: Jason McMaster, Killin’ Time

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

Draught Haus: King George

East Side Showroom: Daniel Dufour Trio

Elephant Room: Jitterbug Vipers, Sarah Sharp, Tito Chareco Quintet, Jitterbug Vipers

Empire Control Room & Garage: Blockhead, Poly

Firehouse Lounge: Bruce Salmon, Brewski Sal Mineo

Flamingo Cantina: Abstract Rude, Myka 9

Ginny’s Little Longhorn Saloon: Wake Eastman Band, Alvin Crow

Gruene Hall: Ryan Adams

Gueros Taco Bar: Michael Milligan, Texiana Bluez

Headhunters Tiki Lounge: Piqued Jacks, Piqued Jacks, Gold Minor, Tiny Purple Fishes

Holy Mountain: Tamarron, Rotten Mangos, Comforter, Dryspell

Hotel Vegas: Jesse Woods, Julia Lucille, David Longoria

House Wine: George Palmer Macias

Junior’s Ice House: Brandon Bentley, Kasey, Texas KGB

Lone Star Court: James Speer

The Mohawk: Dan Deacon

Moontower Saloon: Hollie Holloway

On the Rocks: April Hall Band

One-2-One Bar: Julie Nolen, Adrian Connor, Brother Nothing , theSickness

Red 7: Golden Graves, Good Talk, Typical Girls

Riley’s Tavern: Dallas Moore Band

The Roost: Mary Cutrufello

Satellite Bistro: Huck Johnson and the Jackknives

Saxon Pub: Patrice Pike, Max Garcia Conover, Lee Jaster, the Eightysixxed

Shady Grove: The Dirty River Boys

Sherlock’s: Teddy Long

Strange Brew: Josh Halverson

Stubb’s: Making Movies, Migrant Kids, Mikky Ekko, Matt and Kim

Trailer Space Records: Tiny Purple Fishes, Piqued Jacks, Gold Minor

Triple Crown: The Refrains, the Shady Rest Band, Pete Martin, Ian Lee, Mandy Rowden