Friday

The ABGB: Horse Opera, Robert Banta, Jim Stringer

ACL Live: Darius Rucker

Anderson Mill Tavern: Hollie and the Hype

The Badlands: The Last Callers, Inflatable Bishops, Klax

Beerland: Commoners, Burnt Skull, Popper Burns

Bourbon Girl: James Delgado, Tish & the Mizzbehavin Band

Brass House: Suzi Stern Quartet

The Broken Spoke: Jason Roberts, Ben Rodgers

The Buzz Mill: Christy Hays

C-Boy’s Heart & Soul: Jitterbug Vipers, Trube, Farrell & Snizz

Cactus Cafe: Cheryl Wheeler

Carousel Lounge: Poor Yorick, Spencer Franklin

Cedar Street Courtyard: LC Rocks

Central Market North Lamar: Cracker Box Gospel Band; Westgate: Emilie Clepper

Cheatham Street Warehouse: Pake Rossi, Josh Dodds and Marshall Anderson

Cherrywood Coffeehouse: Jake & Jean

The Chuggin’ Monkey: Guilty Pleasures, Sean Evan

The Continental Club: The Blues Specialists, Mike Flanigin Trio, the Robert Kraft Trio

Dirty Dog Bar: The Contortionist, Intervals, Polyphia, Memories in Broken Glass, Isonomist

Dizzy Rooster: Aaron Navarro, Sean Evan and the Very Handsome Band

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: Rio Novo

El Sol y La Luna: Mariachi Caballeros

The Elephant Room: Beto and the Fairlanes, Sarah Riesner Band

Emo’s: Charli XCX

Empire Control Room & Garage: Royal Highness, King Louie, Principe CU, Sonora, Manolo Black

Evangeline Cafe: Greezy Wheels

Fado: Safety Patrol

Flamingo Cantina: Bamako Airlines, Los Krudos, Los De Esta Noche

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Ginny’s Little Longhorn: Casey James Prestwood & the Burning Angles, Modern Don Juan’s

Green Mesquite BBQ: Danny Britt

Gruene Hall: Hal Ketchum, Owen Temple

Güero’s Taco Bar: Bob Fuentes

Gypsy Lounge: Cosmic Wolf, Burning Avalanche

The Highball: Soul Track Mind, the Magnificent 7

Historic Scoot Inn: Wild Child, SipSip, Girl Pilot

The Hole in the Wall: Sweet Spirit, Burgess Meredith, Church Shoes

Holy Mountain: Pompeii, Pageantry, Botany, Football Etc.

Hotel Vegas: Cold Lampin’!

Junior’s Icehouse: Mama’s Love Child, One Ton Country

Las Cruxes: Lisa Marshall

The Marc: Mantis, Trollphace and Rekoil

Maria’s Taco Xpress: Leeann Atherton

Midnight Rodeo: Curtis Grimes

The Mohawk: Coasts, the Crookes, Auroravore, Gold Beach

Moontower Saloon: JT Coldfire

Nutty Brown Cafe: The Eggmen

One World Theatre: The Charlie Daniels Band

One-2-One Bar: Moving Matter, Funkotron, Holding Space

The Parish: Gorgon City, Henry Krinkle, Toddy B

Poodie’s: Bracken Hale, Lew Card, Ladd Smith, Ru Coleman

Red 7: Israel Nash

Red Eyed Fly: A God Unknown, the Chase Meridian, Silence in Apathy, Knuckle Sammich, Dark Helmet, Funeral Parade

Republic Live: Sean Tyas

Riley’s Tavern: Big John Mills

River Road Ice House: The Pear Ratz

The Roost: Bubble Puppy

The Sahara Lounge: Mesa Inn, Through the Trees, Noah Harris

The Saxon Pub: Brady Beal, Milkdrive, Denny Freeman

Shooters Austin: Mullet Boyz

Speakeasy: Shaun Peace Band

Spider House Cafe & Ballroom: Vetter Kids

Strange Brew: The Painted Redstarts, Amy Sue Berlin, Dana Idlet

Stubb’s: Harvest Thieves, Old 97’s, Sarah Jaffe

Swan Dive: Jamey Simms Band, Spiritual Wives, Airplanes Above Us, ?

Threadgill’s South: Charlie Mars, Carson McHone

Trailer Space Records: I Saw the Creature, Acadian, Fouled Out

Triple Crown: The Belgraves, the Organics, Lone Star Demons, the Hanged Man’s Curse, the Bottom Feeders

Waterloo Records: Israel Nash

Whip In: Atlas Maior, Mama K & the Shades, Microscopic Telescopes

The White Horse: Roger Wallace, Bellfuries, Gumbo Ce Soir

Saturday

The ABGB: John Evans Band, Josh Buckley

ACL Live: Erasure

Anderson Mill Tavern: Spindrift

Beerland: Boss Battle, Madam George, Jealous Creatures, the Ex-Optimists

Bell Springs Winery: Lisa Marshall Solo

The Belmont: Carolyn Wonderland, Patrick Sweany

The Blackheart: Greenbeard, Vanishing Race

Bourbon Girl: Aaron Navarro

Brass House: Pete Rodriguez Trio, the Sky Downing Band

The Broken Spoke: Dale Watson, Paula Russell

The Buzz Mill: Dickie Lee Erwin

C-Boy’s Heart & Soul: Trube, Farrell & Snizz

Cactus Cafe: Nakia & K Phillips

Carousel Lounge: Lightbug, Ruby Murray’s

Cedar Street Courtyard: Suede

Central Market North Lamar: Flying Balalaika Brothers; Westgate: Lone Star Swing

Central Texas Speedway: The Departed

Cheatham Street Warehouse: Pardo & Reed, Pawn Shop Gold

Cherrywood Coffeehouse: Hank Erwin, Rill Chemistry

The Chuggin’ Monkey: Chris Ray, Tish & the Mizzbehavin Band, Vinne Lu

The Continental Club: Earl Poole Ball, the Ugly Beats, the Mullens, the Mooks; Gallery: Mike Flanigin Trio, HIlary York

Dirty Dog Bar: Bam Margera Fan Page, Lionize, Polkadot Cadaver, Seek Irony, No Such Thing, Resisting Vegas

Dizzy Rooster: Mike V., the Goodz

Donn’s Depot: Albert & Gage Band

East Side Showroom: The Human Circuit

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

Emo’s: Vance Joy and Jaymes Young

The Elephant Room: Ephraim Owens Quintet

Empire Control Room & Garage: Michal Menert, Eliot Lipp, SuperVision, Paul Basic

Fado: Kristen Gibb

Flamingo Cantina: Jarabe de Palo, Boca Abajo

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Jimi Lee

Ginny’s Little Longhorn: Little Mikey & the Soda Jerks, the Feral Four

Green Mesquite BBQ: Clyde

The Grove at South Park: Two Tons of Steel

Gruene Hall: Brennen Leigh & Noel McKay, Whiskey Myers, the Bigsbys

Güero’s Taco Bar: Banzai Project, Los Tipicos de Cub

Gypsy Lounge: Dead Strangers, Bigwood, Leland, South-End Wreckers

Historic Scoot Inn: Terra Beats Rhythm and Arts Festival: Money Chicha, Cilantro Boombox, Boss Street Brass Band

The Hole in the Wall: Secretariat, the Heavenly States, Girling

Holy Mountain: East Cameron Folkcore, Possessed by Paul James, Clyde and Clem’s Whiskey Business

Hotel Vegas: Fashion Freakout 6

Junior’s Icehouse: Don’t Tell Debbie

Lamberts: Rose’s Pawn Shop

The Lost Well: Cheetah Chrome, the Drunks, Flashboys

The Lucky Lounge: Erez

Michael & Susan Dell Hall: Shaping Sound

The Mohawk: Allo Darlin, Sharon Van Etten

Oma Gruene’s Secret Garden: Lesti Huff Band

The Oasis: The Eggmen

One-2-One Bar: The (expletive) Torpedoes

The Paramount Theatre: Suzanne Vega

Patsy’s Cowgirl Cafe: Jaimee Harris

Poodie’s: Casey James Prestwood & the Burning Angels, Zach Day

The Rattle Inn: John Wesley Coleman, the Peculiar Pretzelmen, Will Cope & Band, the Wanderers

Red 7: The Cave Singers, Alex Napping

Red Eyed Fly: Portrait of the Revolution, Shadow Spectrum, Numbskull, Nekrist, Stage the Massacre

Republic Live: Sound Remedy, MitiS, Cry Wolf, Bear Grillz

Riley’s Tavern: Billy Dee

The Sahara Lounge: Chicano Batman

The Saxon Pub: Scott Zuniga, Troy Cartwright, Guy Forsyth, WC Clark, Jim Scarborough

Sam’s Town Point: Snakeboy Johnson

Satellite Bistro & Bar: Matt Farrell

Shooters Cedar Park: LC Rocks

Speakeasy: The Motts

Spider House Cafe & Ballroom: Red Blue One Two, Good Talk, Borrisokane, Secret Daughter

Spiderhouse Ballroom: Vetter Kids

Strange Brew: Bird and the Early Worms, Jimmy LaFave, the CBG Band

Stubb’s Waller Creek: Twenty One Pilots

Swan Dive: Dream of the Red Chamber: Salome

Threadgill’s South: Charlie Mars, Amy Cook

Trailer Space Records: ST37, Book of Shadows, Quittinirpaaq, Vector

Triple Crown: RBSB, Last Call Ramblers, Junkyard Mongrels, Dixie Underground

The Water Trough: The Big Patio Band

Whip In: Johnny Morford

The White Horse: Two Hoots and a Holler, John Langford, Ice Cold Singles, Dave Insley’s Careless Smokers

Sunday

The ABGB: Bottom Dollar String Band, McMercy Family Band

ACL Live: Erasure

Bass Concert Hall: Swingle Singers

Beerland: Oram, Pollen

Blind Pig Pub: Chubbies

Bourbon Girl: Clay Campania Band, Luke Duhon

Cedar Street Courtyard: Zack Weber

Central Market North Lamar: Karen Tennison

The Chuggin’ Monkey: Jo Hell, Mike V

The Continental Club: Heybale!, Planet Casper, the Wagoneers; Gallery: Dupree, William Graham

Dizzy Rooster: Charlie Murphy Band, Robert J Banta

Donn’s Depot: Winker Pub Crawl

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Mitch Watkins Trio

Green Mesquite BBQ: Stray Bullets

Gruene Hall: Hot Club of Cowtown, the Mallett Brothers

Güero’s Taco Bar: Mitch Webb & the Swindles

Historic Scoot Inn: T Bird and the Breaks, Possessed By Paul James, Dawn & Hawkes, Ricky Stein

The Hole in the Wall: Cactus Druid, Danger Cricket, Timmy Neutron

Hotel Vegas: Wil Cope, Aaron McDonell, Gothic Cowgirl DJs

Junior’s Icehouse: Code Blue

The Mohawk: American Authors, the Mowgli’s, Echosmith, Ill Bones, Clay Pigeons, Blynd Birds

Moontower Saloon: Amber Lucille

The Oasis: The Brew

One-2-One Bar: The All Nights, WhoDo

The Parish: The Drums, Beverly

Poodie’s: Carl Hutchens, Jon Napier, Kyle Taylor

The Rattle Inn: Eric Omelas, the Gents, Lee Soulards Fache, Carson McHone, Ramsay Midwood, Mrs.Glass

Red Eyed Fly: Sole Coalition, Element 8 Music Group, Bad Rituals, CMG

Republic Square Park: Roxy Roca

Riverbend Centre: Willie Nelson

The Roost: Tommy Castro & the Painkillers

The Sahara Lounge: Britny Lobas, Baby Atlas, Nick and Paige

Satellite Bistro & Bar: Nick Connolly

The Saxon Pub: Harvey Young, Hogan Sullivan, the Resentments, John Gaar

Spicewood Tavern: Rebecca Loebe

St. David’s Episcopal Church: Kanude, Aimee Bobruk

Strange Brew: George Ensle, Randy Miller, Warren Hood & the Brewbirds

Stubb’s: Brand New, Cymbals Eat Guitars, Foxing, O Conqueror

Waterloo Records: Charlie Mars

The White Horse: Soul Supporters, Love Leighs, Conjunto Los Pinkys

Z’Tejas Sixth Street: Trés

Monday

Austin Ale House: Colin Huntley

Bat Bar: Bruce 3 and the Revenge

Bourbon Girl: Jordan Dewbre, Sonny Wolf Band

Bungalow: Chelsea Barbo

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

Cheatham Street Warehouse: Grant Ewing & Friends

The Chuggin’ Monkey: Chris Ray, Mike V and his Lonestar Rejects

The Continental Club: Dale Watson & his Lone Stars, Peterson Brothers Band; Gallery: Kalu James, Church on Monday

Dizzy Rooster: Red Lady

Dogwood: Aaron Navarro

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Jitterbug Vipers

The Highball: Matchmaker Band

The Hole in the Wall: Joe Sundell, Josh Buckley, Tex Smith

The Lost Well: Old and Ill, Bridge Farmers

The Mohawk: Atlas Moth, the Proselyte, Sores

The Oasis: Republic of Texas Big Band

One-2-One Bar: 80H Project, Sauce

Poodie’s: George Ensle, Michael Ballew

The Rattle Inn: Evan Christian

Red Eyed Fly: Rae Fitzgerald

River Road Ice House: Haley Cole

The Saxon Pub: The Leavers, Lonelyland, the Motts

Strange Brew: New Moon Mondays, Daisy, Kirsten Mathisen, Kole Washburn

Stubb’s: Black Thorn Halo, Mastodon, Gojira, Kvelertak

Triple Crown: David Harris

Waterloo Records: OK Go

The White Horse: Rosie & the Ramblers, Jimmie Dreams, Emilie Clepper

Tuesday

Bat Bar: Samantha Lee Duo

The Blackheart: Rae Fitzgerald, Autum Stay, City of the Weak

Bourbon Girl: Aaron Navarro Band

Brass House: Candy DeClue Quartet

The Broken Spoke: Weldon Henson, Paul Podra

C-Boy’s Heart & Soul: The 8 1/2 Souvenirs

Carousel Lounge: Jennifer Jackson & the Denim Bridge, Gary Newcomb

Cheatham Street Warehouse: Halleyanna, Robyn Ludwick, Susan Gibson, Kathleen O’Keefe

The Chuggin’ Monkey: Clint Manning, Sonny Wolf

The Continental Club: Barfield, Toni Price; Gallery: Ephraim Owens Experience

Dirty Dog Bar: Eyes Set to Kill, Seldom, Blacknoi.se, Perish the Land, Myth of Morality

Dizzy Rooster: Southbound Blues Duo, Tish & the Mizzbehavin’ Band

Dogwood: Colt Landon Baker and Janie

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: Tony Taboada Trio

The Elephant Room: Jacob Wise Quartet

Empire Control Room & Garage: Sunset Sessions

Evangeline Cafe: Twilight Trio

Ginny’s Little Longhorn: Sean Orr & Texas Gold

Gruene Hall: Ben Balmer

The Hole in the Wall: Hayden Hoodoo, Okie Weiss

Holy Mountain: The Protomen

The Mohawk: BYOV.inyl, Opposite Day, Strange Vine, Madam George

One-2-One Bar: Garrett Lebeau, the Drakes

Poodie’s: Tommy Elskes, Kem Watts

Red 7: Mutual Benefit, Suno Deko

River Road Ice House: Scott Morgan

The Sahara Lounge: Bryce Clifford and Brother Superior, the Lodge, Space Elevators

The Saxon Pub: Alex Culbreth, Sean McConnell, Bruce Hughes, David Grissom

Strange Brew: Durawa, Michael O’connor

Stubb’s: Hamish Anderson

The Thirsty Nickel: Jo Hell Band

Trailer Space Records: Captain Metal, Missyfit, Bitter Heart Society

Triple Crown: Alex Harris, the Commonwealth, Nat Plastic, Ben Al, Kazee Queen, JMAC, Jay McDonald, Man-of-the-Downtrodden, Nate Guthrie

Whip In: Adrian Sebastian does Bowie

The White Horse: Robert Banta, Sour Bridges, Matt Downing’s Bluegrass Explosion

Z’Tejas Sixth Street: Blue Mist

Wednesday

The ABGB: Christy Hays

ACL Live: "Austin City Limits" taping with Ryan Adams

Bat Bar: Christina and Callaway, Red Lady Band

Beerland: SATAN, Militia, Eternal Champion

Bourbon Girl: Charlie Murphy Band, Jessica Parke

The Blackheart: Elsa Cross, Beth Lee, Taylor Baker

The Broken Spoke: Chaparral with Jeff Hughes, TJ Bonta

C-Boy’s Heart & Soul: Temple Underground

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Chuggin’ Monkey: Mama Said, the Goodz

The Continental Club: Aaron Einhouse, Hot Club of Cowtown; Gallery: Snizz & Friends, Matt Hubbard Trio

Dizzy Rooster: Chris Ray, Sean Evan and the Very Handsome Band

Donn’s Depot: Frank & the Honky Tonk Doctors

Eddie V’s Edgewater Grill: James Speer

The Elephant Room: Hollywood Revue

Emo’s: Watsky

Empire Control Room & Garage: Gamma

Evangeline Cafe: The Peacemakers, Rick McRae

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Ginny’s Little Longhorn: Mandi Marie Luke Trio

Gruene Hall: Old Salt Union

Güero’s Taco Bar: Shelley King, Will Knaak

Highland Lakes Bar: Hank Erwin

The Hole in the Wall: Devin James Fry, Ben Ballinger, Jesse Woods, Country Willie

Holy Mountain: Superthief, the Spoils, Untouch

Hotel Vegas: John Schooley

Junior’s Icehouse: Sound of A.M.

The Mohawk: Lady Lazarus, Les Rav

The North Door: The Baffles, Cosms, On Delay

One World Theatre: Dave Mason

One-2-One Bar: Serafia, Black Red Black, Don Harvey & A is Red

The Rattle Inn: Edison’s Chair, the Goodness Sakes

Red Eyed Fly: Lutra, Feel Good, Punch Kiss, Iris Noir

Riley’s Tavern: Mike Ethan Messick

The Sahara Lounge: Kalu James, Lisa Marshall, Surviving Allison

The Saxon Pub: Jackie Pock, Julie Nolen, Johnny Nicholas

Speakeasy: Henry & the Invisibles, Luis Banuelos

Spider House Cafe & Ballroom: Zettajoule

Strange Brew: Wrenfro, Chris Gage & Friends

Thirsty Planet Brewery: May Sun and the Mojo House

Threadgill’s North: Riley Osbourn & Floyd Domino

Triple Crown: Marcus & the Washboard Machine, Alex Culbreth, Ben Worley, Troy Stone

The Water Trough: Chet O’Keefe

Waterloo Records: James Hand

Whip In: Chuck Anastasiou, the Mystery Achievemen

The White Horse: Rosie Flores, Carson McHone, Stargazers

Thursday

ACL Live: Ryan Adams

Beerland: Blister Unit, Witchcorpse, Clit Eastwood

The Belmont: JD McPherson, the Steel Wheels, the Cactus Blossoms, Smokey & the Mirror

The Blackheart: Mrs. Glass, Roxy Roca

Bourbon Girl: Chris Ray

Brass House: Marcus Wilcher

The Broken Spoke: Jesse Dayton, Sam Bentley

C-Boy’s Heart & Soul: Paul Oscher

Carousel Lounge: Pet Cat, Alex Nobles, Topsy

Central Market North Lamar: Combo Mahalo; Westgate: Fog & Bone

Cheatham Street Warehouse: Shane Smith & the Saints, Kolton Moore & Clever Few

The Chuggin’ Monkey: Austin Party Band, Southbound Blues Duo

The Continental Club: Whiskey Sisters; Gallery: Tameca Jones, Liv Mueller

Dizzy Rooster: Phil Luna, Sonny Wolf

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Trio Verde

Eddie V’s Edgewater Grill: Nick Connolly

The Elephant Room: Blue Moon Jazz Quartet, Rosie Flores, Rich Harney Quartet

Emo’s: Anberlin, Dayshell

Evangeline Cafe: Michelle Solbert

Flamingo Cantina: The Last Humans, Verisimilitude, Satalights, Tropian

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow, Beth Lee & the Breakups

Gruene Hall: Kacey Musgraves, John & Jacob

Güero’s Taco Bar: Tex Thomas

Gypsy Lounge: And the Rumors, Lance Keltner Group

H-E-B Cafe Mueller: Woody Russell Trio

Historic Scoot Inn: Frederick, Rikavista, Scott Collins, Marcus Brown

The Hole in the Wall: Bandroid, the French Inhales, Gold Leather, Math Patrol

Holy Mountain: Biographies, Migrant Kids, Play By Numbers, Claire Morales

Hotel Vegas: Manatees, Pleasers, Trustees

Junior’s Icehouse: One Ton Country

Lamberts: Nick Moss

The Lost Well: Satan, Natur, Ditch Witch, Sweat Lodge

The Mohawk: Feverbones, Shannon, of Montreal, Pillar Point

Moontower Saloon: The Brothers Vinyl

One World Theatre: Karla Bonoff

One-2-One Bar: Lew Card, Reid Wilson & His So Called Friends, Strahan & the Good Neighbors

The Parish: Orgone, Mingo Fishtrap, TAUK

Poodie’s: Jackie Pock Duo, Johnson, the Mallet Brothers

The Rattle Inn: Modal, Avenue F, Caterwalrus

Red 7: Rubblebucket, Landlady, Screaming Females, Pujol, Underground Railroad to Candyland

Riley’s Tavern: Red Dirt Rebellion

River Road Ice House: Stephen Chadwick, Dolly Shine

The Sahara Lounge: Crucial Prophet at Midnight, Jeff Lofton Electric Thang, Roland Lawes

The Saxon Pub: Roy Davis, Aaron Einhouse, Patrice Pike, the Eightysixxed

Satellite Bistro & Bar: Kevin Ahart

Speakeasy: The Holy Child

Spider House Cafe & Ballroom: Total Unicorn, IAYD, Artificial Earth Machine, Ichi Ni San Shi

Strange Brew: Melissa Greener and Bonnie Whitmore, Shelley King, Havilah Rand

Stubb’s: The Tontons, Modern Medicine

Trailer Space Records: Electrician, Adam Torres, Big Spirits

Triple Crown: Molly J Hayes, the Deer, the Gents, John Elliott

Whip In: Bottom Dollar String Band

The White Horse: Bracken Hale, Country Willie Edwards

Z’Tejas Sixth Street: The Brew