Friday

219 West: Lance Herbstrong

The ABGB: The Painted Redstarts, Churchwood, BP Fallon, the Gay Sportscasters, and Pocket Fishrmen

B.D. Riley’s: Irish Davey Arwine, Sean Orr’s Celtic Trio

Beerland: So Unloved, the Red Tent, Various Reasons, Dextraphobia

The Belmont: Ha Ha Tonka

The Blackheart: Animal Spirit, Wildcat Apollo, Holy Child, Groove Think, Carroll

Bourbon Girl: James Delgado, Tish & the Mizzbehavin Band

Brass House: Andrea Dawson

C-Boy’s Heart & Soul: Jitterbug Vipers, Mike Flanigin Trio, Jimmie Vaughan and Frosty

Cactus Cafe: Storyman

Carousel Lounge: Poi Pounders, Gary Newcomb Trio, Spencer Franklin

Cedar Street Courtyard: The Crush

Central Market North Lamar: La Frenetika; Westgate: The Tea Merchants

Cheatham Street Warehouse: William Clark Green, Pardo & Reed

Cherrywood Coffeehouse: Clare Domingue, Anthony Da Costa

The Chuggin’ Monkey: Guilty Pleasures, Sean Evan

The Continental Club: Barfield, the Tyrant, Benjamin Booker, Blank Range, the Blues Specialists; Gallery: Robert Kraft Trio

Dizzy Rooster: Aaron Navarro, Sean Evan and the Very Handsome Band

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: Nathan Hinojosa

Eddie V’s Edgewater Grill: Tony Taboada Trio

El Sol y La Luna: Mariachi Caballeros

The Elephant Room: Elias Haslanger Quintet, Karen Abigail Tennison

Emo’s: Chvrches

Evangeline Cafe: Redd Volkaert

Flamingo Cantina: Sammy K and the Fast Four, Triangulators

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Ginny’s Little Longhorn: Pissant Farmers, Wyldwood Four

Gruene Hall: Robert Earl Keen

Gypsy Lounge: Ben Baxter, Marbin

The Highball: The Copa Kings

The Hole in the Wall: Pi, Foxmoore Express, Mars and the Massacre

Holy Mountain: Big Spirits, Big Fist, Summer Swells, Annabelle Chairlegs

Hotel Vegas: Christian Bland, Magic Castles, Hellbirds, Rotten Mangos

Junior’s Icehouse: One Resistance, Darrell Goldman, Robyn & Steelin

Lamberts: PHOX, Reuben and the Dark

The Lost Well: The Great Electric Quest, Red Wizard, Sabbath Crow, Fogg

Maria’s Taco Xpress: Leeann Atherton

Midnight Rodeo: Thom Shepherd

The Mohawk: Artificial Earth Machine, Vegetable Kingdom

Moontower Saloon: Clay Campania

Nutty Brown Cafe: The O Boys

The Oasis: Rotel and the Hot Tomatoes

One-2-One Bar: Steady Legend, KP and the Boom Boom

The Parish: Polica, My Brightest Diamond

Patsy’s Cowgirl Cafe: Nancy Scott

Poodie’s: Ladd Smith, Ru Coleman, Them Duqaines, Redeye

The Rattle Inn: Dead Flowers, Screaming Thieves, Palomino, Phillip Q Morrow

Red 7: Red City Radio, Direct Hit!, Threes Away

Red Eyed Fly: D.R.O.I.D., Drastik, Something Silky, Light the Sun

Riley’s Tavern: Roy Heinric, the Pickups

River Road Ice House: Mike McClure Band, Johnny Cooper, Austin Allsup,

The Roost: Hector Ward, Tia McGraff

The Sahara Lounge: Seu Jacinto, Lirios de Fogo, Batuque Raiz, Ray Aretaga

The Saxon Pub: Denny Freeman, Malford Milligan, Patrice Pike

Shooters Austin: Suede

Speakeasy: Nadis Warriors, Holding Space, Resonant Frequency

Spider House Cafe & Ballroom: Superette, Sciborg and the Robopimps, Alien Knife Fight, Chasca

Strange Brew: Will Sexton, Amy Lavere

Stubb’s: The Chain Gang of 1974

Threadgill’s South: Shinyribs, OH Whitney

Trailer Space Records: Saucerians, Ron Titter Band, the John Pauls

Triple Crown: Left for Dead, Vincent’s Betrayal, the Armiger, Wasted Youth

Vulcan Gas Company: The Glitch Mob

The Water Trough: Erin Jaimes Band

The White Horse: Ramsay Midwood, 24th St. Wailers, Gumbo Ce Soir

Zilker Metropolitan Park: Austin City Limits Music Festival

Saturday

The ABGB: The Bluebonnets, LeRoi Brothers, Eve & the Exiles, Les Débauchés

Anderson Mill Tavern: Beggars Banquet

B.D. Riley’s: Michael Milligan & the Altar Boyz

Beerland: Krill, Classy Nude, Big Bill, and Night Court

The Belmont: Living Colour, Temple Underground

The Blackheart: Dome Dwellers, Sounds del Mar, So Long, Problems, Heavenly States

Bourbon Girl: Aaron Navarro

Brass House: Woody Russell, Pete Rodriguez Trio

The Buzz Mill: Silas Lowe

C-Boy’s Heart & Soul: Mike Flanigin Trio, Jimmie Vaughan, Frosty

Carousel Lounge: Two Hoots & A Holler, New Mystery Girl, the Mooks, Tottsie & the Flames

Cedar Street Courtyard: Funk Mob

Central Market North Lamar: Cienfuegos

Cheatham Street Warehouse: Doug Moreland Band

Cherrywood Coffeehouse: Wooly Vicars, One World Revolution

The Chuggin’ Monkey: Chris Ray, Tish & the Mizzbehavin Band, Vinne Lu

The Continental Club: Redd Volkaert, Robert Banta, Ramsay Midwood; Gallery: Hilary York

Dizzy Rooster: Mike V., the Goodz

Donn’s Depot: Nash Hernandez Orchestra

East Side Showroom: Jaquie Walker

Eddie V’s Edgewater Grill: George Carver Trio

Emo’s: Gramatik, Lettuce, Late Night Radio

Empire Control Room & Garage: Marmalakes, Holiday Mountain, Hikes, Speak, Milezo

Fado: Pearl Gem

Flamingo Cantina: Don Chani, Micah Shalom & the Babylonians, Roland and the Roots Riddim

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Jimi Lee

Ginny’s Little Longhorn: James Leonard Band, the Go Getters from Sweden

Gruene Hall: Cory Morrow, Strangetowne

Güero’s Taco Bar: Bonneville County Pine Box, Dr. Zog, Juke Joint Prophets

Gypsy Lounge: Buenos Diaz

Hill Country Galleria Outdoor Amphitheater: The Possum Posse

The Hole in the Wall: Power Chief, Dead Flowers, Nilo Bronco

Holy Mountain: Ume, Eagle Claw, the Well, Think No Think

Hotel Vegas: Grape St, La Migra, (expletive) Vibes, Burning Palms, Western Plaza

Junior’s Icehouse: The Rhythm Dawgs

Lamberts: Nikki Lane, Blank Range

The Lost Well: World Burns to Death, the Offenders, Krigblast, Deadly Reign, Concrete, Vaaska, (expletive) Work, Ironhead Division

Mercer Street Dance Hall: Tessy Lou and the Shotgun Stars

The Mohawk: Walter TV, Hola Beach, Loafer

Moontower Saloon: T Bone and the Bluetones

The Oasis: Deep Eddie

One-2-One Bar: Skyrocket, Extreme Heat

The Owl Wine Bar & Home Goods Store: Voyces

The Parish: Imelda May, the Bellfuries

Patsy’s Cowgirl Cafe: Dana McBride

Poodie’s: Canvas People, the Love Sprockets, Zach Day

The Rattle Inn: The Naked Maja, MCG

Red 7: Raven, Night Demon, Sweat Lodge

Red Eyed Fly: 86 the Sun, Taiga, Leche, Cities Between, Argyle Cactus

Republic Live: Slander

Riley’s Tavern: Peppers Blues

Russian House: Paula Maya

The Sahara Lounge: Zoumountchi, Tipicos De Cuba

Satellite Bistro & Bar: Jackie Venson

The Saxon Pub: David Henderson, Lauren Diamond, Bobby Whitlock & Coco Carmel, Folk Uke, Mandy Rowden

Shooters Cedar Park: Minx

Speakeasy: Boss Street Brass Band, Soul Supporters

Spider House Cafe & Ballroom: The Fibs, De Palma, Xander Harris, Static Lines

Strange Brew: Amelia White, Betty Soo, Teresa Neal, the Arbuckle Acoustic Trio

Stubb’s: TheLegendary Soul Stirrers, J Roddy Walston and the Business, Catfish and the Bottlemen, Spoon, a Giant Dog

Threadgill’s South: Heartbyrne

Trailer Space Records: Rebel Flesh

Triple Crown: (expletive)Failure, Knocked Out Stiffs, the Monk, Dollface

The Water Trough: Kathy and the Kilowatts

Whip In: Jim Scarborough

The White Horse: The Beaumonts, Cunto!, Sean Wheeler & Zander Schloss, Javier Escovedo and the City Lights Band, the Hickoids

Zilker Metropolitan Park: Austin City Limits Music Festival

Sunday

The ABGB: The Hot Texas Swing Band

ACL Live: Ringo Starr & His All-Starr Band

Black’s Barbecue: John Chandler

Bourbon Girl: Clay Campania Band, Luke Duhon

C-Boy’s Heart & Soul: The Filthy Six, the Easy Leaves

Cactus Cafe: Ellis Paul

Central Market North Lamar: Water & Rust

The Chuggin’ Monkey: Jo Hell, Mike V

The Continental Club: Heybale!, Planet Casper, the Wagoneers

Dirty Dog Bar: Goliath, Beneath the Veil, Bury the Rod

Dizzy Rooster: Charlie Murphy Band, Robert J Banta

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

Ginny’s Little Longhorn: Dale Watson

Gristmill River Restaurant: Bo Porter

Güero’s Taco Bar: Beyond Therapy, Blue Mist

The Hole in the Wall: Fake Carls, La Fin Absolute Du Monde, Supernomadic

Hotel Vegas: Literature, Beth Israel, Jonly Bonly, Slow, Gothic Cowgirl

Junior’s Icehouse: David Stewart

Kingdom: Jason Jenkins, Steel Grooves

The Mohawk: Porches + Frankie Cosmos

Moontower Saloon: Hollie Holloway

The Oasis: The Brew

One World Theatre: Anna Nalick

One-2-One Bar: The All Nights, Matt McCormack & the Valley Below

Poodie’s: Tessy Lou and the Shotgun Stars, the Corzines

Red Eyed Fly: Pfister, Rattlehead, Anthem of the Sun

The Sahara Lounge: Folkwine, Blues Posse

Satellite Bistro & Bar: Combo Mahalo

The Saxon Pub: Chris Milam, Myla Smith, & Heather Batchelor, Eric Tessmer, the Resentments, John Gaar

St. David’s Episcopal Church: Aimee Bobruk

Strange Brew: Kris Delmhorst

Stubb’s: Against Me!, the Durdens

The White Horse: Conjunto Los Pinkys

Z’Tejas Sixth Street: Javier Chaparro, Salúd

Zilker Metropolitan Park: Austin City Limits Music Festival

Monday

Bat Bar: Bruce 3 and the Revenge

Bourbon Girl: Jordan Dewbre, Sonny Wolf Band

Bungalow: Chelsea Barbo

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

Cheatham Street Warehouse: The Irregulars, Sterling Finlay

The Chuggin’ Monkey: Chris Ray, Mike V and his Lonestar Rejects

The Continental Club: Dale Watson and his Lone Stars, Peterson Brothers Band; Gallery: Kalu James, Church on Monday

Dizzy Rooster: Red Lady

Dogwood: Aaron Navarro

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Jitterbug Vipers, Michael Mordecai’s

Evangeline Cafe: Steve Doerr and Casper Rawls

Gruene Hall: Grouchy Like Riley

The Highball: Matchmaker Band

The Hole in the Wall: Joe Sundell, Josh Buckley, Tex Smith

The Mohawk: Tia Carrera, Lozen, the Shut-Ups

One-2-One Bar: 80H Project, Sauce

Poodie’s: WC Jameson, Buddy Case

The Rattle Inn: Evan Christian

Red Eyed Fly: Good Weather, Brotha James

River Road Ice House: Haley Cole

The Saxon Pub: Lee Jaster, Marie Miller, Leigh Rowan, the Motts

Strange Brew: Barbara Nesbitt, Kyle Wieters, Will Knaak

Stubb’s Waller Creek: Drowners, the Jayhawks, Trapper Schoepp

Triple Crown: Emily Herring

The White Horse: Bar Brawl III, Jim Stringer and his AM Band, Emilie Clepper

Tuesday

ACL Live: Widespread Panic

B.D. Riley’s: Light Horse Harry

Bat Bar: Samantha Lee Duo

Beerland: Crazy Eyes, After Hours, Annebelle Chairlegs, Antique Sunlight

The Belmont: Carolina Chocolate Drops

Bourbon Girl: Aaron Navarro Band

The Blackheart: Waking Fable, MODAL

Brass House: Novak Mirka

C-Boy’s Heart & Soul: The 8 1/2 Souvenirs

Carousel Lounge: Matthew Johnson

Cedar Street Courtyard: Chris Casteneda

Cheatham Street Warehouse: Pardo & Reed, Haley Cole Band

Cheer Up Charlie’s: BLXPLTN, Midnight Masses, Tennis System

The Chuggin’ Monkey: Mark Chandler, Sonny Wolf

The Continental Club: Toni Price; Gallery: Ephraim Owens Experience

The Elephant Room: Jon Blondell Quintet

Dirty Dog Bar: For All I Am, Chasing Safety, Kingdom of Giants

Dizzy Rooster: Southbound Blues Duo Happy Hour, Tish & the Mizzbehavin’ Band

Dogwood: Colt Landon Baker and Janie

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: Tony Taboada Trio

Evangeline Cafe: Chip Dolan

Firehouse Hostel & Lounge: Ashley Raines and the New West Revue

Ginny’s Little Longhorn: Fingerpistols

Gruene Hall: Mark Jungers, Nathan Hamilton, Jordon Minor

The Hole in the Wall: The Bumping Uglies, Depayesment, I Am the Albatross, Gold Leather

Holy Mountain: Big Cabin, Taiga, Space Brothers, Madame George

Hotel Vegas: Panoramas, Telepods, the John Pauls, Mavis Beacons, DJ Kelly Martinez

The Mohawk: BYOV.inyl, Rose Windows

The Oasis: Ashley Martin Band

One-2-One Bar: The Dave Scher Trio, the Drakes

The Parish: Perfume Genius, Matteah Baim

Poodie’s: Tommy Elskes, Kem Watts

Red 7: Satalights, the Last Humans, Greenbeard

Red Eyed Fly: Jaime Garcia, John Gorman, Ashley Martin

The Sahara Lounge: Jeremy Porter & the Tucos, Those Crosstown Rivals, Hankenstein

The Saxon Pub: Brandon Hughes, Jennifer Jackson, Colt Buckelew, David Grissom

Strange Brew: Durawa, Chris Bell, Kinky Friedman

Stubb’s: Brother Ali

The Thirsty Nickel: Jo Hell Band

The White Horse: Emily Herring, Devin Jake, Matt Downing’s Bluegrass Explosion

Trailer Space Records: Atlantes, Mattresses, Bango skank

Triple Crown: Manzy Lowry

Whip In: Chuck Anastasiou

The White Horse: Emily Herring, Devin Jake, Matt Downing’s Bluegrass Explosion

Z’Tejas Sixth Street: Blue Mist

Wednesday

The ABGB: The Octanes

ACL Live: Widespread Panic

Bambu Nightclub: Kizomba Social Dancing at Bambu

Bat Bar: Christina and Callaway, Modern Day Midas , Red Lady Band

The Blackheart: Elsa Cross, Beth Lee, Taylor Baker

Bourbon Girl: Charlie Murphy Band, Jessica Parke

C-Boy’s Heart & Soul: Temple Underground

Carousel Lounge: Lisa Cameron

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Chuggin’ Monkey: Mama Said, the Goodz

The Continental Club: Hot Club of Cowtown, James McMurtry, Aaron Einhouse; Gallery: Snizz & Friends, Matt Hubbard Trio

Dizzy Rooster: Chris Ray, Sean Evan and the Very Handsome Band

Donn’s Depot: Frank & the Honky Tonk Doctors

Eddie V’s Edgewater Grill: Gianni Bianchini

The Elephant Room: Concept Orchestra, Hollywood Revue, Monster Big Band

Empire Control Room & Garage: Hot Sugar

Evangeline Cafe: The Peacemakers, Floyd Domino and Redd Volkaert

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Ginny’s Little Longhorn: JP Harris

Gruene Hall: The Georges

Güero’s Taco Bar: Band of Heathens, Robyn Ludwick

The Hole in the Wall: Brother Wolf and the Carnivores

Holy Mountain: Rose Selavy, Crazy Eyes, Comforter, Wildfires

Hotel Vegas: Wes Coleman, Ancient River, the Valley Forge

The Marc: Cody Johnson and Kyle Park

The Mohawk: Austin Lucas, John Snodgrass, Northcote, Jayke Orvis, Caleb Caudle, Lonesome Heroes, Metronomy, Dawn Golden

One-2-One Bar: After These Messages, Black Red Black

The Parish: Bob DiPiero, Rob Hatch, Raul Malo, Jamey Johnson

Red Eyed Fly: 2150S, Shaun Peace Band, the Mr. Clark Experience, Killing Time

Riley’s Tavern: Jeremy Steding

The Sahara Lounge: Lisa Marshall

The Saxon Pub: John Baumann, Walt Wilkins, Johnny Nicholas

Speakeasy: Henry & the Invisibles, Tone Monkeys

Spider House Cafe & Ballroom: Zettajoule

Strange Brew: Wrenfro, Chris Gage & Friends

Thirsty Planet Brewery: May Sun and the Mojo House

Threadgill’s North: Riley Osbourn

Triple Crown: The Delhart Imperials

The Water Trough: Kem Watts

Whip In: Amy Arani

The White Horse: Doug Strahan & the Good Neighbors, Mayeux & Broussard, Carper Family

Z’Tejas Sixth Street: Stephen Doster, Randy Weeks & Bob Livingston

Thursday

ACL Live: Rodrigo y Gabriela

All Saints’ Episcopal Church: Mother Falcon

Beerland: I Bury the Living, Blacknoi.se, REMANON, Madmartigan

The Blackheart: Mrs. Glass, Roxy Roca

Bourbon Girl: Chris Ray

Brass House: Philip Marshall’s Estuary

C-Boy’s Heart & Soul: Paul Oscher

Carousel Lounge: Ron Ttitter Band, the Lemmings and Matt Mejia Music, Motion Planet

Central Market North Lamar: Blackbird 3; Westgate: Carper Family

Cherrywood Coffeehouse: Jennifer Hinson

The Chuggin’ Monkey: Aaron Navarro Band, Southbound Blues Duo

The Continental Club: The Hares, Javior Escovedo, New Mystery Girl, Whiskey Sisters; Gallery: Tameca Jones, Liv Mueller

Dirty Dog Bar: Suffocation, Traitors, BenchPress

Dizzy Rooster: Phil Luna, Sonny Wolf

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Marcus Wilcher

The Elephant Room: Bruce Saunders Quintet, Gala Kenneally, Slim Richey

Elysium: Helltrash, the Akuzma, Asylum Black, the Hell Katz

Empire Control Room & Garage: Federico Aubele, Gina Chavez, the Cerny Brothers

Evangeline Cafe: Max Viator and Susan Maxey

Flamingo Cantina: Challe boy, VIP, Au$tin Martin, Lil Sicc, Cutta Muzik, Die Slo, Cross, Brodie Boys, Richard Henry

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow, Starlings

Gruene Hall: Owen Temple Band

Güero’s Taco Bar: Al Dressen

The Highball: Dale Watson

The Hole in the Wall: Street Lions, the Narcotx, Monkeyshines

Holy Mountain: Yojimbo, Transcontinental Trip, Another De Sade

Hotel Vegas: Amplified Heat, Jamie Simms Band, Josh Buckley, Motel Ball Band

Junior’s Icehouse: Paul Victor Project

Kingdom: Anna Lunoe

Lanai: 4Jackz

Midnight Rodeo: Emotions

The Mohawk: Twin Shadow

Moontower Saloon: Eddie and the Evereadys

One-2-One Bar: Jess & the Echoes with the Derrick Davis Band, Cheryl Murdock

Poodie’s: Johnson, Kathryn Legendre & Brian Broussard

The Rattle Inn: Craig Marshall and the Choctaw Wildfire, Sheila Marshall, Anthony Ray Wright

Red 7: Run the Jewels, League of Extraordinay G’z, the Outfit, Baby Baby

Red Eyed Fly: Conundrum, High Dive

The Sahara Lounge: Howlin’ Waters

The Saxon Pub: Joe Teichman, the Strumbrellas, Patrice Pike, the Eightysixxed

Speakeasy: Ashley Martin

Spider House Cafe & Ballroom: 365Colours, Rain Collector, Bad Astronomy, Phil Ajjarapu

Strange Brew: Tyler Stanfield, Jess Klein, Dustin Prinz

Stubb’s Waller Creek: Bear Hands, Wild Party

Trailer Space Records: Aurora Plastics Co., Ichi Ni San Shi, Wilfred Brimley

Triple Crown: Eric Hisaw, Those Nights, the Victory March, Lowin

The Water Trough: Justif

Whip In: Gavin Tabone Quartet, Marc the Madman

The White Horse: J.P. Harris & the Tough Choices, Von Stomper, Silas Lowe & the Liabilities

Z’Tejas Sixth Street: The Brew