Friday

The ABGB: The Austin Steamers

ACL Live: Ian Anderson

Anderson Mill Tavern: Ulrich Elison

B.D. Riley’s: Trent Turner & the Moontowers, Jon Gee

Banger’s: Sour Bridges

Bourbon Girl: James Delgado, Tish & the Mizzbehavin Band

The Broken Spoke: James Hand

The Buzz Mill: Johnny Dango

C-Boy’s Heart & Soul: Mike Flanigin Trio, Jimmie Vaughan, Frosty

Cactus Cafe: The South Austin Moonlighters

Carousel Lounge: Two Hoots & a Holler, Black Cat 88, Chaparel Dixielanders, Spencer Franklin

Cedar Street Courtyard: Suede

Central Market North Lamar: Beto & the Fairlanes; Westgate: Gone to Texas

Cheatham Street Warehouse: Paul Cauthen Band

Cheer Up Charlie’s: Alex Napping, Big Bill, Soft Swells, Lowin

Cherrywood Coffeehouse: Samuel Barker, Jake and Jean

The Chuggin’ Monkey: Guilty Pleasures, Sean Evan

The Continental Club: David Ramirez, Carson McHone, the Blues Specialists; Gallery: Snizz & Friends, the Robert Kraft Trio

Dirty Dog Bar: Thunderosa, the Flamin’ Hellcats, Cosmic Wolf

Dizzy Rooster: Aaron Navarro, Sean Evan and the Very Handsome Band

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: Canvas People

Eddie V’s Edgewater Grill: Gianni Bianchini

The Elephant Room: Adrian Ruiz Quintet, Tomas Ramirez, Jazzmanian Devil, Trip Trio, Lissa Hattersley

Emo’s: The Pretty Reckless, Adelitas Way, Falling Through April

Empire Control Room & Garage: Dam Funk, Body Rock ATX

Evangeline Cafe: Grant Ewing Band

Fado: Safety Patrol

Flamingo Cantina: KP and the Boobonic

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Green Mesquite BBQ: Junior Nash

Gruene Hall: Cody Jinks

Güero’s Taco Bar: Bob Fuentes

Gypsy Lounge: Nick’s House Band, Sucka Please

The Happy Cow Bar & Grill: Mark Jungers

The Highball: More Cowbell, the Copa Kings

Historic Scoot Inn: Bo Depeña, Whiskey Shivers, Holiday Mountain, Hello Wheels

Junior’s Icehouse: Paul Renna, Whitestone

Kingdom: New Id

Lamberts: Carbon Leaf

The Lost Well: Dethrone, Concrete, Impalers, Commoners, Detestados

Maria’s Taco Xpress: Leann Atherton

The Mohawk: Born on the Floor, Spiritual Wives, Palms, Boyfrndz, My Education

Moontower Saloon: Cody Bryan

The North Door: No Joy, SHMU, the Suspirians

Nutty Brown Cafe: Patton Sparks Band

One World Theatre: John Sebastian

Poodie’s: Carl Hutchens, Parker McCollum, Leigh Rowan, Ru Coleman

The Rattle Inn: Jordan Price and the Nationals

Red 7: Dead Meadow. Windhand, Harsh Toke, Doughbeezy, A.DD+, League of Extraordinary Gz, WorldWide, Subkulture Patriots, Uzoy, Dat Boy T, Lyric Michelle, Lil Sicc

Riley’s Tavern: Mike and the Moonpies

The Roost: Del Castillo

The Sahara Lounge: Paula Maya, Afrofreque, Suns of Orpheus

The Saxon Pub: Denny Freeman, Malford Milligan, Micky & the Motorcars

Shooters Austin: Arrival

Speakeasy: Roxy Roca

Threadgill’s South: Bob Livingston’s Cowboys & Indians

Trailer Space Records: Grease Streak, Mean Mode

Triple Crown: Jamiroqueen, Hair Farmers, Pepper’s Blues

Vulcan Gas Company: Extended Play

Watterson Hall: Dave Roland, Nathan Young and the Keen Country Band

Whip In: Atlas Maior, Food Group

The White Horse: Horse Opera, the Governors, Gumbo Ce Soir

Saturday

The ABGB: The Pettit Brothers, Wil Cope

ACL Live: Santana

Banger’s: Lorelei & Schatzi, the Tubameisters

Bass Concert Hall: Chris Thile and Edgar Meyer

Botticelli’s: Kelley Mickwee

The Blackheart: Chasca

Bourbon Girl: Aaron Navarro

Brass House: Courtney Sanchez, Pete Rodriguez Trio

The Buzz Mill: Carson McHone

C-Boy’s Heart & Soul: Mike Flanigin Trio, Jimmie Vaughan, Frosty

Cactus Cafe: Andy McKee

Central Market North Lamar: Roxy Roca; Westgate: Debra Watson & the Smokin’ Aces

Cheatham Street Warehouse: Shake Russell & Michael Hearne

Cheer Up Charlie’s: Roger Sellers, Shmu, Isaiah the Mosaic, Corduroi

Cherrywood Coffeehouse: Juston Hargrove, Xavier Gonzalez Jr

The Chuggin’ Monkey: Chris Ray, Tish & the Mizzbehavin Band, Vinne Lu

The Continental Club: Cody Jasper, Jimbo Mathus, Redd Volkaert: Gallery: Chicken Strut, Hilary York

Dizzy Rooster: Mike V., the Goodz

Donn’s Depot: Danny Britt & Red Dawg

East Side Showroom: Fermn

Eddie V’s Edgewater Grill: George Carver Trio

The Elephant Room: Ephraim Owens Quintet

Emo’s: The Felice Brothers, Spirit Family Reunion

Empire Control Room & Garage: Dilated Peoples, Crew 54, LNS Crew, Mindz of a Different Kind, Hyder, Scuare + no1mportant, Pharoahe Monch, Jean Grae, Riders Against the Storm, Phranchyze, Magna Carda, Perseph One

Flamingo Cantina: The Hip Abduction

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Jimi Lee

Ginny’s Little Longhorn: Rosie Flores, Starlings, TN

Green Mesquite BBQ: Justif

Gruene Hall: Delbert McClinton, Shelley King, Flat Top Jones

Güero’s Taco Bar: Natalie Zoe, the Texas Tycoons

Gypsy Lounge: Foot Patrol, BiPolar Gentlemen, Bumping Uglies, Tom Devil, the Wizard

Hardtails Bar & Grill: The Snakeboy Johnson Band

Historic Scoot Inn: The Growlers

The Hole in the Wall: Capitalist Kids, Untd Snks, Western Settings, Ian Brent MacDougall

Holy Mountain: Zammuto, Equals

Hotel Vegas: The Well, Blood of the Sun, Brothers Collateral, Destroyer of Light, Duel

Junior’s Icehouse: SUIT

Lamberts: The Apache Relay, Berkshire Hounds

Lone Star Court: Lone Star Courtesans

The Lost Well: Gigan, Pyrrhon, Artificial Brain, Baring Teeth

The Lucky Lounge: Angel Ferrer

The Marc: 3 Lau

Mercer Street Dance Hall: Ruby Creek

The Mohawk: League of Extraordinary G’z, Dieslo, SKP, Soopa Frendz, Krypol Haze, BHB; the Aquabats, Emily’s Army

Moontower Saloon: Jess Kellner

Nutty Brown Cafe: Josh Abbott Band

One-2-One Bar: Scott Zuniga, the Unfaithful Servants, Macaxeira Funk, Morena Soul, Batuque Raiz

The Parish: Band of Heathens

Patsy’s Cowgirl Cafe: Doc Pointer

Poodie’s: Eric Bettencourt, Ru Coleman, WC Clark

The Rattle Inn: Mace Garrett

Red 7: Black Milk, Homeboy Sandman, Open Mike Eagle, Bleubird, Magna Carda, Joyce Manor, the Exquisites, Donovon Wolfington, You Me at Six, Young Guns, Stars in Stereo, the Downtown Fiction

Red Eyed Fly: The Red Direct, Atlantes, Impredecible, Concrete Shoes, Reptilian, Jogsta, The Questions, Fractal Theory, Hayzel

Republic Live: Johnny O

Riley’s Tavern: Big John Mills

The Roost: Skyrocket

The Sahara Lounge: Zoumountchi, Maracatu Texas, Origens

Satellite Bistro & Bar: T Jarrod Bonta Trio

The Saxon Pub: Bobby Whitlock & Coco Carmel, Carson Brock, Cari Hutson, Matt the Electrician

Shooters Cedar Park: Suede

Speakeasy: The Eggmen at Speakeasy

Strange Brew: Greg Humphreys, Tessy Lou & the Shotgun Stars, Amanda Pearcy

Stubb’s: Citizen Cope, Passafire

Swan Dive: Vinyl Dharma, William Konitzer, George Horn

Threadgill’s South: Jimmy LaFave

Trailer Space Records: Clumps, Will and the Wankers, Fat Swag Daddies

Triple Crown: Superfoot, the Jocks, the Sonomatics, Quiet Room

Vulcan Gas Company: Jacques Renault, Flying Turns

Whip In: Bruce Salmon Band

The White Horse: The Beaumonts, Flame Trick Subs, Robert Allan Caldwell, Liv Mueller & Delaney Davidson

Sunday

The ABGB: Bracken Hale

ACL Live: Buddy Guy, Jonny Lang, Kenny Wayne Shepherd, more (Experience Hendrix)

Baker Street Pub & Grill: Saul Ravencraft’s Carnival of Curiosities

The Blackheart: Peter Shults, Alex Culbreth

Bourbon Girl: Clay Campania Band, Luke Duhon

Cedar Street Courtyard: Dave Scher

Central Market North Lamar: Fusca XR3

The Chuggin’ Monkey: Jo Hell, Mike V

The Continental Club: Heybale!, Planet Casper, the Wagoneers; Gallery: Dupree, Jon Dee Graham

Dirty Dog Bar: Apothica, A Tragic Setback, ETX Binary System, Fortunes, Gods of Death Screw

Dizzy Rooster: Charlie Murphy Band, Robert J Banta

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Kevin Lovejoy Trio

Firehouse Hostel & Lounge: Paper Moon Shiners

Ginny’s Little Longhorn: Rosie Flores

Green Mesquite BBQ: Four Fights Per Pint

Gruene Hall: Guy Forsyth Band, Miss Lavelle White, the Peterson Brothers

Güero’s Taco Bar: Chicken Strut

Gypsy Lounge: Stargazers

Hill’s Cafe: Kelley Mickwee

The Hole in the Wall: Bloody Knives, Desilu, Monkeey, the Power of Loud

Hotel Vegas: Back Alley Music Review, PartyWizard, Ultra Wolf

Junior’s Icehouse: Silver Fire Band

The Mohawk: Horse Thief, Reservations

Moontower Saloon: Kendall Beard

The Oasis: The Brew

One World Theatre: Michael Grimm

One-2-One Bar: Jack Burton & the All Nights

Poodie’s: Tessy Lou & the Shotgun Stars

Red 7: The Independents

Red Eyed Fly: Little Trouble Girl, Concrete Robot, the Ex-Kids, the White Tree

The Sahara Lounge: The Missyfits

The Saxon Pub: Erez, the Resentments, John Gaar

Spicewood Tavern: Suzanna Choffel, Meggan Carney

Spider House Cafe & Ballroom: Company from NY, Newflesh, the Clay Pidgeons, Hard Pans

St. David’s Episcopal Church: Kanude

Strange Brew: George Ensle, Gumb, Lissa Hattersley, Triptrio, the Purgatory Players, Warren Hood & the Brewbirds

Stubb’s: Genuine Leather, the War on Drugs, Califone

Whip In: Libby Koch

The White Horse: Soul Supporters, the Love Leighs, Conjunto Los Pinkys

Z’Tejas Sixth Street: Javier Chaparro & Salud

Monday

Bat Bar: Bruce 3 and the Revenge

Bourbon Girl: Jordan Dewbre , Sonny Wolf Band

Bungalow: Chelsea Barbo

Cactus Cafe: Fog & Bone

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

Cheatham Street Warehouse: Jordan Minor & Charlie Stout

Cheer Up Charlie’s: Electrician

The Chuggin’ Monkey: Chris Ray, Mike V and his Lonestar Rejects

The Continental Club: Dale Watson & his Lone Stars, Peterson Brothers Band; Gallery: Kalu James, Church on Monday, Elias Haslanger

Dizzy Rooster: Red Lady

Dogwood: Aaron Navarro

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Austin Jazz Band

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux and the Austin Cajun Aces

Gruene Hall: Rodney Hayden

The Highball: Matchmaker Band

The Hole in the Wall: Union Specific, Joe Sundell, Tex Smith

Hotel Vegas: Ghetto Ghouls, Scott & Charlene’s Wedding, Cool Runnings

Hyde Park Bar & Grill South: Juke Joint Prophets

Little Barrel & Brown: Chicken Scratch, Doug Strahan, Jeremy Slemenda

The Mohawk: The Young, Deaf Wish, ST37, James Arthur’s Manhunt

One-2-One Bar: Chase Gassaway, DC Bloom, Sauce, the 80H Project

The Rattle Inn: Anthony Ray Wright

Red 7: Megafauna, Senses Fail, No Bragging Rights, Knuckle Puck

Red Eyed Fly: Red Eye, Talk Radio

River Road Ice House: Walt Wilkins

The Saxon Pub: The Leavers, Lonelyland, the Motts

Triple Crown: Tony Taylor

The White Horse: Bar Brawl III, Jim Stringer & his AM Band, Okie Weiss

Tuesday

ACL Live: Buddy Guy, Jonny Lang, Kenny Wayne Shepherd, more (Experience Hendrix)

Bat Bar: Samantha Lee Duo

Bourbon Girl: Aaron Navarro Band

The Broken Spoke: Weldon Henson, Tessy Lou

C-Boy’s Heart & Soul: James Robinson, 8 1/2 Souvenirs

Cactus Cafe: Caroline Rose

Cedar Street Courtyard: Chris Casteneda

Cheatham Street Warehouse: Pardo & Reed, Carson McHone Band

Cheer Up Charlie’s: Kingdom of Suicide Lovers, Suspirians, Videoing, Machete Western

The Chuggin’ Monkey: Mark Chandler, Sonny Wolf Band

The Continental Club: Barfield, the Tyrant, Toni Price; Gallery: Ephraim Owens Experience, James McMurtry

Dizzy Rooster: Southbound Blues Duo Happy Hour, Tish & the Mizzbehavin’ Band

Dogwood: Colt Landon Baker and Janie

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: Tony Taboada Trio

The Elephant Room: Danny Freeman Jazz Combo, Stanley Smith

Empire Control Room & Garage: Bylnd Birds, Tohama, Taylor Baker

Ginny’s Little Longhorn: Fingerpistols

Gruene Hall: Drew Kennedy and Josh Grider

Holy Mountain: Daniel Francis Doyle, Crossrecord, Electrician, Marco Rubio

Hotel Vegas: Ditch Witch, Cool Runnings, the Wolf, Vomettes

The Mohawk: BYOV.inyl, the Deer, Carry Illinois, Christy Hays

One-2-One Bar: Dave Scher Trio, the Drakes

Poodie’s: Tommy Elskes, Kem Watts

The Rattle Inn: Brent Palmer

Red 7: PI, Forty Dead Men, Erin Norris

Red Eyed Fly: Jay Porter, Ryan Todd, Stew Nelson Show

River Road Ice House: Scott Morgan

The Sahara Lounge: 5tartown of Prada Gs, the Network, MC Billy D Millions

The Saxon Pub: David Grissom, Texassippi Two, Julie Nolen, Bruce Hughes

Strange Brew: The Apostles of Manchaca, Durawa

The Thirsty Nickel: Jo Hell Band

Triple Crown: 4orms for Elise, the Dalhart Imperials

Whip In: Amy Arani

The White Horse: Emily Herring & the Farm to Market Band, Devin Jake, Loves It!

Z’Tejas Sixth Street: Blue Mist

Wednesday

The ABGB: Matt McCormack and the Sacred Ground

Bat Bar: Christina and Callaway, Modern Day Midas, Red Lady Band

Bourbon Girl: Charlie Murphy Band, Jessica Parke

Cactus Cafe: Justin Currie

The Chuggin’ Monkey: Mama Said, the Goodz

The Continental Club: Hot Club of Cowtown

Dizzy Rooster: Chris Ray, Sean Evan and the Very Handsome Band

Emo’s: Allen Stone, Bad Rabbits, Jared and the Mill

Evangeline Cafe: the Peacemakers, Paul Glasse

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Ginny’s Little Longhorn: Hot Texas Texas Swing Band

Gruene Hall: The Georges

Güero’s Taco Bar: Woody Russell, the Hickoids

The Hole in the Wall: The Smokin Burnouts

Junior’s Icehouse: Texas KGB

The Mohawk: The GoodHearts, Darkbird, Coattails

The North Door: John Wesley Coleman, Ruby/Lesley Rankine & the Early Stages

One-2-One Bar: Black Red Black, Connor Forsyth & Friends, Don Harvey & A is Red

The Rattle Inn: Screamin’ J & His Rebel Yell, Ease Them Pistols, Sons of Villasana

Red 7: Dead Love Club, DJ Manny, J Ray

Red Eyed Fly: The Awful Lot, D.B. Rouse, Supernomadic, the Swamp Bats, Ken Williams

Riley’s Tavern: Tyler Cannon, Mazy Lowry

The Sahara Lounge: Sweet Beast, Lisa Marshall, Matt Hectorne, Daniel Thomas Phipps & the Kinfolk

Speakeasy: Henry & the Invisibles

Spider House Cafe & Ballroom: Zettajoule

Strange Brew: Wrenfro, Chris Gage & Friends

Stubb’s: Jeff The Brotherhood, Music Band, Cool Runnings

Thirsty Planet Brewery: May Sun and the Mojo House

Threadgill’s North: Riley Osbourn, Floyd Domino

Vulcan Gas Company: Kill the Noise, Milo & Otis, Ape Drums

Whip In: William Maxwell

The White Horse: Doug Strahan & the Good Neighbors, Mayeux & Broussard, Ben Balmer, Robert Allan Caldwell

Thursday

Bass Concert Hall: Sphinx Virtuosi

Beerland: Dark Blue, Total Abuse, Video, Xetas

Bourbon Girl: Chris Ray

Brass House: Andre Hayward

C-Boy’s Heart & Soul: The Peacemakers

Cheatham Street Warehouse: Midnight River Choir

The Chuggin’ Monkey: Aaron Navarro Band, Southbound Blues Duo

The Continental Club: Hunter Sharpe, Whiskey Sisters; Gallery: Tameca Jones

Dizzy Rooster: Phil Luna, Sonny Wolf

East Side Showroom: Victor Bustos

Emo’s: Carnage, Junkie Kid, Paris Blohm

Empire Control Room & Garage: Ty Dolla $ign, Lil Bibby

Evangeline Cafe: Liz Morphis

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow, Chris Reeves Band

Gruene Hall: Garrett Lebeau

Güero’s Taco Bar: Los Flames

The Highball: Two Hoots and a Holler, Dale Watson

The Hole in the Wall: Groove Think, Wonder(expletive), Proud Peasant, Aaron Clift Experiment

Hotel Vegas: Paul Collins Beat, Bad Lovers, the Rich Hands

Junior’s Icehouse: Howlin’ Waters

The Lost Well: Saint Vitus, Blood of the Sun, Crimson Devils

Midnight Rodeo: People’s Choice

The Mohawk: Orenda Fink, Feverbones

One World Theatre: Anna Nalick

The Rattle Inn: Marshall Anderson, Julie Nolen Ashley Monical, Hank Erwin

Red 7: BLXPLTN, Aviateur, Panoramas, Phantom Fox

Red Eyed Fly: Leland

River Road Ice House: Tom Gillam

The Sahara Lounge: Ruby Fray, Sweet Nuthin, Wool & Madonna

Satellite Bistro & Bar: T Jarrod Bonta Trio

Strange Brew: Mandy Rowden & Nathan Hamilton, Tish Hinojosa, David Ducharme-Jones

Stubb’s: Beck, Black Pistol Fire

Threadgill’s South: Antigone Rising, the Bluebonnets

Trailer Space Records: Slow, Carl Sagan’s Skate Shoes, Little Father

Whip In: Gavin Tabone Quartet

WhiteWater Amphitheater: Two Tons Of Steel

The White Horse: Noel McKay, Elana James, Silas Lowe & the Liabilities