Friday

The ABGB: The Ghost Wolves, Löwin

AJ’s Live: Callahan Divide

B.D. Riley’s: Suzanne Smith, Josh Allen

The Blackheart: Kalu James, Big Cabin, Catamaran

Bourbon Girl: James Delgado, Tish & the Mizzbehavin Band

Brass House: Andrea Dawson

The Broken Spoke: Two Tons of Steel, David Madewell

C-Boy’s Heart & Soul: Barfield, the Tyrant of Texas Funk

Cactus Cafe: Lost & Nameless

Cafe Ruckus: John McDonough

Carousel Lounge: Quarter Way, No Cattle, Spencer Franklin

Central Market North Lamar: Mambo Blue; Westgate: Wendy Colonna

Cheatham Street Warehouse: Bobby Bare Jr., Daniel Thomas Phipps Band

Cheer Up Charlie’s: Casual Strangers, Obscured by Echoes, Videoing

Cherrywood Coffeehouse: Adam Kobetich & the Susquehanna Hat Company

The Chuggin’ Monkey: Guilty Pleasures, Sean Evan

The Continental Club: Ted Roddy, Tony Joe White, the Blues Specialists; Gallery: Mike Flanigin Trio, The Mattson 2

Dirty Dog Bar: Alesana, Megosh, Beard the Lion, Taking on Poseidon, Inside Falling Skies, Minds & Machines

Dizzy Rooster: Aaron Navarro, Sean Evan and the Very Handsome Band

The Domain: The Flying Club

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

The Driskill Bar: Choctaw Wildfire

East Side Showroom: Karen Tennison

Eddie V’s Edgewater Grill: Gianni Bianchini

El Sol y La Luna: Mariachi Caballeros

The Elephant Room: Combo Mahalo, Elias Haslanger Quintet

Elysium: Immortal Guardian, Litzbomb

Emo’s: Rebirth Brass Band

Fado: Safety Patrol

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Ginny’s Little Longhorn: Mike Stinson, Pissant Farmers

Green Mesquite BBQ: The Youngest

Gruene Hall: Friday Afternoon Club, Los Lonely Boys, Dahebegebees

Güero’s Taco Bar: The Bob Fuentes Show

The Hole in the Wall: The Beaumonts, El Pathos, Boomswagglers

Holy Mountain: Peanut Butter Wolf, 4th Wall, soundfounder

Hotel Vegas: Gym Shorts, Pharaohs, the Rich Hands, Lochness Mobsters

J. Lorraine Ghost Town: King Khan, the Black Lips

Junior’s Icehouse: One Resistance, Mama’s Love Child

Lamberts: Latasha Lee & the Blackties

Lone Star Court: New Mystery Girl Band

Maria’s Taco Xpress: Leann Atherton

Mercer Street Dance Hall: The South Austin Moonlighters Live

Midnight Rodeo: Matt Kimbrow

The Mohawk: Megafauna, Kinky Machine, Feverbones

Moontower Saloon: Memphis Strange

The Oasis: Memphis Train

One-2-One Bar: Nic Armstrong & the Thieves, Jesse Vain & the Happy Hour Holiness Movement, Tennessee Stiffs

Poodie’s: Parker Smith, Andrea Marie & the Magnolia Band, Leigh Rowan, Ru Coleman

The Rattle Inn: Matt Cline, Dan Adams

Red 7: Pushmen, Voidstrider, DSGNS, Lone Star Demons, Canyon of the Skull

Red Eyed Fly: After These Messages, the Lonesome, Cities Between, Light the Sun, the Cicadas, Scarlet’s Eyes

Republic Live: J-Trick

River Road Ice House: the Derailers, the Eric Tessmer Band

The Roost: AJ Vallejo’s Perfect Nation

The Sahara Lounge: Seu Jacinto

The Saxon Pub: Denny Freeman, Hector Ward & the Big Time, Malford Milligan

Shooters Austin: Suede

Speakeasy: Taboo

Spicewood Tavern: Carl Hutchens and the Almost Large Band

Spider House Cafe & Ballroom: Mighty Mountain, BLSHS, Prom Date, Flavor Raid

Stubb’s: The Nightowls, Water and Rust

The White Horse: Them Duqaines, Country Willie, Gumbo Ce Soir

Threadgill’s South: Junior Brown, the Coordinates

Trailer Space Records: Rusty Vein, the Dandy (expletive), Ila Minori

Triple Crown: Kabomba!, the Refrains, Pi, Bill Jerram

Vulcan Gas Company: Gent & Jawns

Whip In: Coffee Sargeants

The White Horse: Them Duqaines, Country Willie, Gumbo Ce Soir

Saturday

The ABGB: Burgess Meredith, the Sour Notes

Austin360 Amphitheater: Kings of Leon

B.D. Riley’s: Sean Orr’s Celtic Trio

Banger’s: Bluegrass Outfit, BoxCar Preachers, the Cover Letter, Blues in the Night

Beerland: Hit by a Car, SkyAcre, Pope Insanity, We Can’t Have Nice Things

The Belmont: Cory Morrow, The O’s

The Blackheart: Chasca

Bourbon Girl: Aaron Navarro

Brass House: Kevin Ahart, Pete Rodriguez Trio

The Broken Spoke: Dale Watson, Paula Russell

C-Boy’s Heart & Soul: Barfield, the Tyrant of Texas Funk

Cactus Cafe: The Light Upstairs

Carousel Lounge: Sweet Tea, Boss Street Brass Band, Jack’s Garage

Cedar Street Courtyard: Suede

Central Market North Lamar: Rattletree Marimba; Westgate: Waller Creek Vipers

Cheatham Street Warehouse: Shelley King

Cherrywood Coffeehouse: Chris Hammond

The Chuggin’ Monkey: Chris Ray, Tish & the Mizzbehavin Band, Vinne Lu

The Continental Club: Piñata Protest, Buggaboo, Redd Volkaert; Gallery: Mike Flanigin Trio, Hilary York

Dirty Dog Bar: One Eyed Doll, Trashy and the Kid, the Dharma Kings, Dragon Blood Sex Machine, Nancy Silva Project

Dizzy Rooster: Mike V., the Goodz

Donn’s Depot: Nash Hernandez Orchestra

East Side Showroom: Jolie Goodnight

Eddie V’s Edgewater Grill: George Carver Trio

The Elephant Room: Red Young’s Tenor Madness

Fado: Wow U2

Firehouse Hostel & Lounge: Sherah & the Fine Souls

Flamingo Cantina: Abraskadabra, Steady Legend, Los Kurados

Green Mesquite BBQ: Sarah Pierce

Gruene Hall: Dawn & Hawkes, Max Stalling

Güero’s Taco Bar: Los Tipicos de Cuba, the Juke Joint Prophets

Hill’s Cafe: Kira Velella

Historic Scoot Inn: Lucas Cook, Aaron McDonnell, Kendall Beard

The Hole in the Wall: Bridge Farmers, Voidstrider, Grail

Holy Mountain: Modern Medicine, Sick/Sea, Zorah, Migrant Kids

Hotel Vegas: John Wesley Coleman, Crack Pipes, Church Shoes, Ghetto Birds, Coma in Algiers, Motel Ball Band, Trustees

Jester King Craft Brewery: Ricky Stein

Junior’s Icehouse: Don’t Tell Debbie

Lone Star Court: Grant Harrison

Maria’s Taco Xpress: F.A.I.

Mercer Street Dance Hall: Cornell Hurd

Mexican American Cultural Center: Trio Los Vigilantes

The Mohawk: Good Field, Miclaw, After Hours

Moontower Saloon: Eddie Stout Review

Nutty Brown Cafe: Cold Steel Revolver

The Oasis: Stooch

Oma Gruene’s Secret Garden: Lesti Huff Band

One-2-One Bar: Strumero & Chasing Five, the Belle Sounds, Wiretree, the Painted Redstarts

The Owl Wine Bar & Home Goods Store: Samuel Holden

The Parish: Joe Purdy, Brian Wright

Poodie’s: Other Lovers, La Tampiquena, Eric Bettencourt

The Rattle Inn: The Waterloo Revival

Red 7: Before the Devil Knows You’re Dead, Black Irish, Dead Rabbits, Stand Alones, Lydia Loveless, Ben Ballinger

Red Eyed Fly: Lady Zion & The Babylon Boys, Freebleeder, Stonekracker, Portrait of the Revolution, Beyond Fallen Shadows, the Swamp Bats

Riley’s Tavern: Peppers Blues

River Road Ice House: Keegan Reed Band, Court Nance

Russian House: Paula Maya

Satellite Bistro & Bar: Jeremy McBee

The Saxon Pub: Eric Tessmer, Bobby Bare Jr., David Grissom, Kelly McKwee

Shooters Cedar Park: LC Rocks

Speakeasy: Les and the Funk Mob

Spicewood Tavern: Bad Notes

Spider House Cafe & Ballroom: Mortified ATX: September 12th & 13th

Strange Brew: BBQ Party, DC Bloom, Patricia Vonne

Stubb’s: Archnemesis, Bobby Duque

Threadgill’s South: Carolyn Wonderland, the Bluebonnets

Trailer Space Records: Forty Dead Men, Dead Beat Poetry, Twin Vision

Triple Crown: S.O.S. Fest: The Beaumonts, Fire in the PInes, Mile of Dirt, Grace Park, For Elise, Saltwater Shoes, everydays a hollyday

The White Horse: White Ghost Shivers, Choctaw Wildfire, Dave Insley’s Careless Smokers

Sunday

The ABGB: The Derailers

The Blackheart: Peter Shults, Alex Culbreth

Bourbon Girl: Clay Campania Band, Luke Duhon

Cedar Street Courtyard: Dave Scher

Central Market North Lamar: Quarteto de Forro

Cheatham Street Warehouse: Shady Rest Band, Hill Country Gents, Victor Holk

The Chuggin’ Monkey: Jo Hell, Mike V

Dizzy Rooster: Charlie Murphy Band, Robert J Banta

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Kirk Covington

Firehouse Hostel & Lounge: The Love Leighs

Ginny’s Little Longhorn: Dale Watson

Green Mesquite BBQ: Out of the Blue

Gruene Hall: Bret Graham, John Arthur Martinez

Güero’s Taco Bar: Blue Mist

The Hole in the Wall: The Red District

Junior’s Icehouse: Silver Fire Band

Kingdom: Jason Jenkins, Steel Grooves

Maria’s Taco Xpress: Cracker Box Gospel Band

The Mohawk: Chakra Khan, Isaiah the Mosaic, Panda Bear, Blues Control

Moontower Saloon: Holly Holloway

The Oasis: The Brew

One World Theatre: Kim Waters

Poodie’s: Jon Napier Song Swap with Wes Perryman, Tessy Lou & the Shotgun Stars

Red 7: Capitalist Kids

Red Eyed Fly: Ashbury Keys, Seldom, Rattlehead

River Road Ice House: Two Tons Of Steel

The Sahara Lounge: The Rusticators, Beth Lee and the Breakups, Topsy

The Saxon Pub: Erez, the Resentments, John Gaar

Spicewood Tavern: Elizabeth McQueen

Spider House Cafe & Ballroom: Ten Foot BEast, Brea, Black Vimanas, Death Motif, Canyon of the Skull

Strange Brew: The Apostles of Manchaca, Durawa, Murali Coryel, Warren Hood and the Brewbirds, Raina Rose, Jim Scarborough, the Purgatory Players

Stubb’s: The Durdens, Lily Allen

The White Horse: Conjunto Los Pinkys

Z’Tejas Sixth Street: Bordertown Bootleggers

Monday

Bat Bar: Bruce 3 and the Revenge

Bourbon Girl: Jordan Dewbre , Sonny Wolf Band

Bungalow: Chelsea Barbo

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

Cheatham Street Warehouse: Grant Ewing & Colin Colby

The Chuggin’ Monkey: Chris Ray, Mike V and his Lonestar Rejects

The Continental Club: Dale Watson & his Lone Stars, the Marlars, Peterson Brothers Band; Gallery: Kalu James, Church on Monday

Dizzy Rooster: Red Lady

Dogwood: Aaron Navarro

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Jon Blondell Trio

Gruene Hall: Rodney Hayden

The Highball: The Nightowls, Matchmaker Band

The Hole in the Wall: Union Specific, Joe Sundell, Tex Smith

Holy Mountain: Barcelona, The Young Wild

Hotel Vegas: The Rite Flyers

Little Barrel & Brown: Chicken Scratch, Doug Strahan, Jeremy Slemenda

The Oasis: Republic of Texas Big Band

The Parish: Kopecky Family Band, Coin

Poodie’s: Butch Morgan

Red 7: Total Slacker, Paws, Flashlights

River Road Ice House: Walt Wilkins

The Sahara Lounge: Raul Ramirez

The Saxon Pub: The Leavers, Lonelyland, the Motts

Triple Crown: Manzy Lowry

The White Horse: Bar Brawl III, Jim Stringer & his AM Band, Hot Nut Riveters

Tuesday

Bat Bar: Samantha Lee Duo

Bourbon Girl: Aaron Navarro Band

Brass House: Candy DeClue Quartet

The Broken Spoke: Weldon Henson, Amanda Cevallos

C-Boy’s Heart & Soul: James Robinson, 8 1/2 Souvenirs

Carousel Lounge: Moonwheels, Tamas O’Doughda

Cedar Street Courtyard: Chris Casteneda

Cheatham Street Warehouse: Pardo & Reed, Chubby Knuckle Choir

The Continental Club: Barfield, the Tyrant, Toni Price; Gallery: Ephraim Owens Experience, James McMurtry

The Chuggin’ Monkey: Mark Chandler, Sonny Wolf

Dizzy Rooster: Southbound Blues Duo Happy Hour, Tish & the Mizzbehavin’ Band

Dogwood: Colt Landon Baker and Janie

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: Tony Taboada Trio

The Elephant Room: Jazz Collective, Stanley Smith

Empire Control Room & Garage: Erin Norris, Caroline Watson

Firehouse Hostel & Lounge: Courtney Reed Band

Ginny’s Little Longhorn: Fingerpistols

The Hole in the Wall: The John Doe Stompers, Izzy Cox, Boomswagglers

Hotel Vegas: After Hours, Couches, Waveless

The Mohawk: BYOV.inyl

One-2-One Bar: Baby Atlas, the Drakes

Poodie’s: Tommy Elskes, Kem Watts, Wink Keziah

The Rattle Inn: Veleno, Olivian, Jack Ferrara

Red 7: Earth, King Dude, Communion, Shabazz Palaces

Red Eyed Fly: Jolene Marie, Jaime Garcia, Darkest Country Roads

River Road Ice House: Scott Morgan

The Sahara Lounge: 5tartown of Prada Gs, the Network, MC Billy D Millions

The Saxon Pub: David Grissom, Jesse Strathon, Julie Nolen, Bruce Hughes

Stubb’s: Coheed and Cambria, Neverender

The Thirsty Nickel: Jo Hell Band

Triple Crown: Ray Ray and the Goon, Taylor Louis & the Legacy, StereoFiend, David Harris

The White Horse: Emily Herring & the Farm to Market Band, Devin Jake, Matt Downing’s Bluegrass Explosion

Z’Tejas Sixth Street: Blue Mist

Wednesday

The ABGB: Emilie Clepper

Austin Music Hall: Tears for Fears

Bat Bar: Christina and Callaway, Modern Day Midas, Red Lady Band

The Blackheart: Elsa Cross, Emily Bell, Beth Lee

Bourbon Girl: Charlie Murphy Band, Jessica Parke

The Broken Spoke: Chaparral, Ken Simpson

C-Boy’s Heart & Soul: Lazy Lester

Carousel Lounge: Sensational Fibs

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Chuggin’ Monkey: Mama Said, the Goodz

The Continental Club: Hot Club of Cowtown, James McMurtry, Jon Dee Graham, the Painted Redstarts; Gallery: Trube, Farrell & Snizz, Matt Hubbard Trio

Dirty Dog Bar: In Dying Arms, Forevermore, SycAmour, My Enemies & I, Casket of Cassandra, Insights

Dizzy Rooster: Chris Ray, Sean Evan and the Very Handsome Band

Donn’s Depot: Frank & the Honky-Tonk Doctors

Eddie V’s Edgewater Grill: James Speer

The Elephant Room: Jazz Pharoahs, Monster Big Band

Elysium: Gritty, Draztik & Yoshi, Super Smash Bros, Statik G, Doc Seuss

Empire Control Room & Garage: Paradise Fears, My Cardboard Rocket, William Beckett, Hollywood ENding, Sertified & Chamothy the Great

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Ginny’s Little Longhorn: Tracie Lynn, Danny Britt, Marvin Dykhuis

Gruene Hall: Chubby Knuckle Choir

Güero’s Taco Bar: Texas Radio Live: Freddie Krc, Brannen Temple Underground

The Hole in the Wall: Flat Black Magick, Ghostmember

Holy Mountain: Slow Magic, Kodak to Graph, Daktyl

Junior’s Icehouse: Ricky Stein

Lamberts: Dan Dyer

Lone Star Court: Meggan Carney

The Mohawk: Transit Method, Groove Think, Opposite Day

The North Door: Q Dot

One-2-One Bar: Black Red Black, Flyjack

The Rattle Inn: Caleb Boles, Lost in a World of Color, the Adulterers

Recess: LeDoom, Gamma

Red Eyed Fly: Black Top Mojo

Riley’s Tavern: Mike Ethan Messick

River Road Ice House: Drew Kennedy

The Roost: Malford Milligan

The Saxon Pub: Aaron McDonnell, Walt Wilkins, CBGB

Speakeasy: Henry & the Invisibles, Tom Cooper, DJ Jeska

Spicewood Tavern: Carl Hutchens

Spider House Cafe & Ballroom: Comin’ Up Muddy

Strange Brew: Wrenfro, Chris Gage & Friends

Stubb’s: Mandolin Orange, Leif Vollebekk

Thirsty Planet Brewery: May Sun and the Mojo House

Threadgill’s North: Riley Osbourn

Triple Crown: Eric Hisaw

Waterloo Records: Christopher Cross

Whip In: Adrian Haynes

The White Horse: Doug Strahan & the Good Neighbors, Mayeux & Broussard, Andy Lund & Black Bear, Robert Allen Caldwell

Z’Tejas Sixth Street: Stephen Doster, Randy Weeks, Jamie Thomas

Thursday

ACL Live: DJ Shadow, Cut Chemist, Edan, Paten Locke

All Saints’ Episcopal Church: The Front Porch, Tish Hinojosa

Banger’s: Mother Merey and the Black Dirt, Sam Pace

The Belmont: Ramesh, Mahogany, She Sir

The Blackheart: Mrs Glass, Roxy Roca

Bourbon Girl: Chris Ray

Brass House: Philip Marshall’s Estuary

The Broken Spoke: Jesse Dayton, Tony Harrison

C-Boy’s Heart & Soul: T Bird & the Breaks, Berkshire Hounds, the Peacemakers

Carousel Lounge: Josh Robins, Born Again Virgins, Diana Burgess

Central Market Westgate: Luke Hill & the Hot Pursuits

Cheatham Street Warehouse: Dirty River Boys

Cheer Up Charlie’s: Yonatan Gat, La Migra, Jaegerbumps, Gloves

Cherrywood Coffeehouse: Juston Hargrove

The Chuggin’ Monkey: Aaron Navarro Band, Southbound Blues Duo

The Continental Club: Ramsay Midwood, Rich Hopkins & the Luminarios, Whiskey Sisters; Gallery: Tameca Jones, Liv Mueller

Dirty Dog Bar: Dead Superstar

Dizzy Rooster: Phil Luna, Sonny Wolf

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Meganoke

The Elephant Room: Andy Beaudoin’s NORI Jazz Quintet, Jitterbug Vipers

Emo’s: Led Zeppelin 2

Empire Control Room & Garage: Two Fresh, Great Dane, Awe, Penthouse Penthouse, Mike G, Vockah Redu, OBN III’s, Babes, DJ Shannon Cornett

Flamingo Cantina: K-Rino, KB the Boobonic, Soulfresca, T.G.O, Rhesor, Syco, D-smooth, T. Brown, Oddball

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow, Little Mikey & the Soda Jerks

Gruene Hall: Aaron Einhouse

Güero’s Taco Bar: Al Dressen

The Hole in the Wall: Play By Numbers, Modrag, Scan Hopper, Children of Pop

Holy Mountain: Mobley, Yuma, Obscured by Echoes, Captain of the A.M.

Hotel Vegas: Slaughter & the Dogs, Breakout

Junior’s Icehouse: One Ton Country

Lamberts: Jess Williamson, RF Shannon, Cross Record

Lone Star Court: Craig Marshall

The Marc: Riff Raff

The Mohawk: Owen Pallett, Foxes in Fiction, White Violet, Young Mammals

Moontower Saloon: JT Coldfire

The Oasis: Whitestone

One-2-One Bar: The Stir, Charlie Montague, Brother Nothing

The Parish: The Digital Wild

Poodie’s: Johnson, Kem Watts

The Rattle Inn: Hello Wheels, Justin Fallen and the Angels

Red 7: Sleepwave, Thieves, Picture It Fiction, Chasing Lions, Sleepwalker

Red Eyed Fly: Scuare, Cayotic, Mo, Hmm, Phrayank, Stephanie Salvo, Earthworm, Ret50spect

The Sahara Lounge: Joe Catt

Satellite Bistro & Bar: Paul Klemperer & Manteca Beat

The Saxon Pub: Libby Koch, Carson McHone, Patrice Pike, the Eightysixxed

Shady Grove: Jonathan Tyler

Speakeasy: Lochness Mobsters, Motel Ball

Spicewood Tavern: John Prather

Spider House Cafe & Ballroom: Genders, Ruby Fray, Denise

Strange Brew: Paper Moon Shiners, Brian Pounds, Murali Coryell

Stubb’s: Black Taxi, O Conqueror

Triple Crown: The Real Hands, the Coordinates, Red Blue One Two, Loretta’s 22

Voodoo Room: Boombox Cartel

Whip In: Russell Beach and The Stepchildren, Gavin Tabone Quartet

The White Horse: Anthony Ray Wright, the Carper Family, Silas Lowe & the Liabilities

Z’Tejas Sixth Street: The Brew