Friday

The ABGB: Little Mikey & the Soda Jerks, Slowtrain

Anderson Mill Tavern: Kevin & the Krawlers

B.D. Riley’s: Josh Allen, Kristen Gibbs

Beerland: Three Bad Jacks, Jimmy & the Mustangs, Something Called Nothing

The Belmont: Cowboy Mouth

The Blackheart: Big Bill, Basketball Shorts, Summer Salt, Chancellor, Eric & Erica

Blue Moon Bar & Grill: Andre Thierry

Bourbon Girl: James Delgado, Tish & the Mizzbehavin Band

The Broken Spoke: Tony Harrison

C-Boy’s Heart & Soul: Paul Oscher

Cactus Cafe: Shemekia Copeland

Carousel Lounge: The Groomsmen, Ruby Murrays, Lightbug

Central Market North Lamar: Will Taylor & Strings Attached; Westgate: C. Thibodeaux & Austin Cajun Aces

Cheatham Street Warehouse: Jason Eady

Cherrywood Coffeehouse: Laura Lee Imhoff, Dustin Prinz

The Chuggin’ Monkey: Guilty Pleasures, Sean Evan

Cleveland’s: Zane Williams

The Continental Club: Roxy Roca, Latasha Lee & the Black Ties; Gallery: Mike Flanigin Trio, the Robert Kraft Trio

Craft Pride: Woody Russell Band

CU29 Cocktail Bar: Brian Scartocci & Austin Roach

Dirty Dog Bar: Knocturnal Maddness, Twisted Karma, the Anti-Scene

Dizzy Rooster: Sean Evan and the Very Handsome Band

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: May Sun

The Elephant Room: Pete Rodriguez Quintet, Jitterbug Vipers

Empire Control Room & Garage: Lomelda, Reservations, Some Say Leland, Violinda

Evangeline Cafe: Redd Volkaert

Fado: Safety Patrol

Flamingo Cantina: Sam Arnold & the Secret Keepers, Khali Haat

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Ginny’s Little Longhorn: Wyldwood Four

Green Mesquite BBQ: Lauren Silva

Gruene Hall: The Texas Jamm Band

Güero’s Taco Bar: The Bob Fuentes Show

Gypsy Lounge: Son De Rey

The Hole in the Wall: Two Hoots & A Holler, Flametrick Subs, the Leroi Brothers

Holy Mountain: Emily Wolfe, Otis the Destroyer, Harvest Thieves

Hotel Vegas: Holy Wave, Hidden Ritual, Dead Space, Annabelle Chairlegs

Junior’s Icehouse: Fusion, Paul Renna

Kingdom: Alan Fitzpatrick

Lamberts: Lucas Jack, Ben Balmer, Nicolette Good

Liberty Tree Tavern: The Lunar Rollers

Lone Star Court: American Gypsy Band

The Lucky Lounge: Dre Mazzenga

Maria’s Taco Xpress: Leann Atherton

Midnight Rodeo: Jesse Raub Jr

The Mohawk: The Artillery, the Parking Lot

Moontower Saloon: Poor J Brown

The North Door: Freestyle Fellowship, Mindz of A Different Kind, Third Root

The Oasis: Reunion

The Office Lounge: Catfish Daniels

One-2-One Bar: Extreme Heat, Kalu James, Aaron Stephens

Patsy’s Cowgirl Cafe: Doc Pointer

Plush: Danny The Wild Child & De La Mota

The Rattle Inn: Walker and the Texas Dangers, Rock Bottom String Band, the Iron Outlaws

Red 7: United We Jam

Red Eyed Fly: The Red Direct, Drive on Mak, Josh Rivers Band, Guilty Match, Room 24

Riley’s Tavern: Big John Mills

The Roost: Suede

Rumi’s Tavern: James Fosler Band

The Sahara Lounge: Son Y No Son, Ding Dong Bang Bang

The Saxon Pub: Ian McLagan, Brady Beal

Shenanigans: Woodland Kings

Shooters Austin: Lixbox

Speakeasy: Taboo Austin

Spider House Cafe & Ballroom: Gobi, Vinyl Dharma, Mobley, and Modal

Strange Brew: Sherah & The Fine Souls, the Belle Sounds

Stubb’s: Carl Verheyen, G. Love & Special Sauce, Keb’ Mo’

Threadgill’s South: The South Austin Jug Band

Trailer Space Records: Borzoi, White Bronco, Carl Sagan’s Skate Shoes

Triple Crown: Garrett T. Capps, Old And Ill, Crypt Trip, Pi, Foxmoor Express

Vulcan Gas Company: Harrison Fjord & Friends

Whip In: Ellen Siberian Tiger

The White Horse: Carson McHone, Ben Ballinger, Mrs. Glass

WhiteWater Amphitheater: Gary Allan

Saturday

The ABGB: Wrenfro

Anderson Mill Tavern: Howlin’ Waters

B.D. Riley’s: Trent Turner & the Moontowers

Beerland: Ghost Knife, Lenguas Largas, White Nights, Nameless Frames

Blackerby Recital Hall: La Camorra

The Blackheart: Lochness Mobsters, Rootbeer & Mermentau, Loteria

Bourbon Girl: Aaron Navarro, Moonlight Social

Brass House: Courtney Sanchez, Pete Rodriguez Trio

The Broken Spoke: Two Ton Steel

C-Boy’s Heart & Soul: Paul Oscher

Carousel Lounge: Tottsie & the Flames

Cedar Street Courtyard: Suede

Central Market North Lamar: Seu Jacinto; Westgate: El Tule

Cheatham Street Warehouse: Sam Riggs

Cheer Up Charlie’s: Coma in Algiers, Multicult, Power-take-off, Sur, Carbon Poppies, Red Ox

Cherrywood Coffeehouse: Claire Domingue

The Chuggin’ Monkey: Chris Ray, Tish & the Mizzbehavin Band, Vinne Lu

The Continental Club: Bruce Robison & Kelly Willis, Locust Honey; Gallery: Hilary York, Mike Flanigin Trio

Dizzy Rooster: Mike V., the Goodz

Donn’s Depot: Albert & Gage Band

East Side Showroom: Huerta Culture

The Edge of Town Saloon & Grill: The Lunar Rollers

The Elephant Room: Mambo Blue

Fado: Hair of the Dog

Firefest: The Dirty River Boys

Flamingo Cantina: The Bandulus, the Skatastrophics, Rat King Cole, Micah Shalon, the Babylonians

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: The Possum Posse

Ginny’s Little Longhorn: Rosie Flores

Green Mesquite BBQ: Danny Britt

Gruene Hall: Charlie Robison, Flat Top Jones

Güero’s Taco Bar: Jonas Alvarez, the Texas Tycoons

Gypsy Lounge: Johnny HootRock

Historic Scoot Inn: Texas Industrial Fest

The Hole in the Wall: Motel Ball Band, Madd Comrades, 2150’s, Little Father, the Bone Spirits Band

Holy Mountain: Bishop Allen

Hotel Vegas: Footpatrol Performs Purple Rain

Junior’s Icehouse: Don’t Tell Debbie

Lamberts: Berkshire Hounds, Comforter

The Lost Well: Suspirians

Maria’s Taco Xpress: Bob Livingston Trio

The Mean Eyed Cat: Mother Merey & the Black Dirt

Mercer Street Dance Hall: Michael Myers

The Mohawk: Mother Falcon

Moontower Saloon: Trent Turner and the Moontowers

Nomad Bar & Patio: Lost Soul Revue

Nutty Brown Cafe: The Eggmen

The Oasis: Time Warp

Old School Bar & Grill: Ran$om Watson

One-2-One Bar: Kathy Murray & the Kilowatts, Bill Carter & the Blame

The Owl Wine Bar & Home Goods Store: D.C. Bloom

The Parish: The Transcendental Trip: Nadis Warriors + Sunsquabi

Patsy’s Cowgirl Cafe: Happy Horse Band

The Rattle Inn: Hector Ward, the Cover Letter

Red 7: Uglytwin

Red Eyed Fly: J Ray, the Last Callers, the Chase Meridian, Chasing After Alice, Elafina

Riley’s Tavern: The Georges

The Roost: Point Blank

The Sahara Lounge: Zoumountchi, Bramaya

Satellite Bistro & Bar: Luke Hill & the Hot Pursuits

The Saxon Pub: David Grissom, Eric Tessmer, Carson Brock

Shooters Cedar Park: Suede

Speakeasy: Boss Street Brass Band, the Bare Feat Band

Spider House Cafe & Ballroom: The Nightowls, Emily Bell, Mad Maude & the Hatters

Strange Brew: Bandhaus, Bee Gees Songbook, Butch Hancock, South Austin Moonlighters

Stubb’s: Chris Strand, Passenger

The White Horse: United We Jam

Threadgill’s South: Jordan Moser, the White Ghost Shivers

Trailer Space Records: Do It Now Foundation, Suprette

Triple Crown: Mon, Freres Amigos, the Real Hands, Muff

Vinyl: Re:Fresh

Whip In: Josh October

The White Horse: United We Jam

Sunday

The ABGB: Rosie Flores

ACL Live: Little Dragon, the Octopus Project

The Blackheart: Eric Michael Witthans, Aaron McDonnell, Lee Jaster

Bourbon Girl: Clay Campania Band, Luke Duhon

Cedar Hall: Nathan Young & Keen Country Band

Central Market North Lamar: Crybabies

The Chuggin’ Monkey: Jo Hell, Mike V

The Continental Club: Heybale, Redd & Earl & Dallas, Planet Casper, the Wagoneers; Gallery: Jon Dee Graham, Dupree

Dizzy Rooster: Charlie Murphy Band, Robert J Banta

The Elephant Room: Kevin Lovejoy Trio

Firehouse Hostel & Lounge: Kimarie

Flamingo Cantina: Mr. Burnside

Green Mesquite BBQ: Bluegrass Outfit

Gruene Hall: Charlie Robison, Slim Bawb

Güero’s Taco Bar: Chicken Strut

The Hole in the Wall: Andrew Blanton, Brushwick Jack

Hotel Vegas: Rootbeer & Mermentau, Mad Maude & the Hatters

Junior’s Icehouse: Strangedayz

Kingdom: Vibrations, Jason Jenkins, Steel Grooves

The Lucky Lounge: Dre Mazzenga

One World Theatre: Terry Bozzio

The Rattle Inn: Hello Wheels, Mayeux & Broussard, Patrick’s Beard & the Rusty Razors

Red 7: Urizen

Red Eyed Fly: Vs The Villain, Bandanna Black

The Roost: Eric Tessemer, David Spann

Strange Brew: Kyle Offidani, Tad Hillin

Stubb’s: Warrior Gospel Band

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, the Love Leighs, Soul Supporters

WhiteWater Amphitheater: Randy Rogers Band & Travis Tritt

Monday

Bat Bar: Bruce 3 and the Revenge

Bourbon Girl: Jordan Dewbre, Sonny Wolf Band

Bungalow: Chelsea Barbo

The Chuggin’ Monkey: Chris Ray, Mike V and his Lonestar Rejects

The Continental Club: Dale Watson & His Lone Stars, Peterson Brothers Band; Gallery: Kalu James, Elias Haslanger, Dr. James Polk, Jake Langley

Dizzy Rooster: Red Lady, Vinnie Lu

Dogwood: Aaron Navarro

The Elephant Room: Andrew Hayward

Gruene Hall: Folk Family Revival, Poor J. Brown

The Hole in the Wall: Union Specific, Tex Smith

Little Barrel & Brown: Doug Strahan and Jeremy Slemenda

The Rattle Inn: Brennen Leigh

Red 7: Nik Turner’s Hawkwind

Republic Live: Young Dolph

The Roost: Amy Lavere & Will, Sexton, Finley

Strange Brew: Grouchy Like Riley, Wrenfro

Triple Crown: Chief & the Doomsday Device

The White Horse: Jim Stringer & His AM Band, Bar Brawl III

Tuesday

ACL Live: J. Roddy Walston & the Business

Bat Bar: Samantha Lee Duo

Bourbon Girl: Aaron Navarro Band

Brass House: Jazz Inc. Brass House Big Band

C-Boy’s Heart & Soul: James Robinson & Dave Manley, Indimaj

Carousel Lounge: Pyramid Drive, Dianna Burgess

The Continental Club: Toni Price; Gallery: Betty Soo, Ephraim Owens Experience

Dizzy Rooster: Southbound Blues Duo Happy Hour, Tish & the Mizzbehavin’ Band

Dogwood: Colt Landon Baker and Janie

The Elephant Room: Kris Kimura Quintet, Stanley Smith

Firehouse Hostel & Lounge: Khali Haat

Ginny’s Little Longhorn: The Skyline Wranglers

Gypsy Lounge: Nick & Paige

The Hole in the Wall: John Doe Stompers, Izzy Cox

Hotel Vegas: Mr. Elevator & the Brain Hotel, the Lochness Mobsters, Banana Cream Dream, Froth, Corners

The Mohawk: Drastik, Juicy J

Red 7: Black Cobra

Red Eyed Fly: Devin Pro

River Road Ice House: Scott Morgan

Strange Brew: Durawa, Johnny Goudie & Friends

The Thirsty Nickel: Jo Hell Band

Triple Crown: Ali Holder

The White Horse: Matt Downing, Devin Jake, Emily Herring

Wednesday

The ABGB: Leo Rondeau, Amanda Cevallos

ACL Live: Aretha Franklin

Bat Bar: Christina and Callaway, Modern Day Midas, Red Lady Band

Bourbon Girl: Charlie Murphy Band, Jessica Parke

Carousel Lounge: Soulphonics, Oscar Ornelas

The Chuggin’ Monkey: Mama Said, the Goodz

Dizzy Rooster: Chris Ray, Sean Evan and the Very Handsome Band

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains, DJ Dr. Dubbist, NORML Meeting

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Ginny’s Little Longhorn: Glen Collins Band

Holy Mountain: Twin Visions, Vegatron, Inside Voices

Hopfields: Trade Wave Meetup

Hotel Vegas: The Holy Smokes, Missyfits

Iron Cactus: Rockabilly Rockout Karaoke

Junior’s Icehouse: Sounds of A.M.

Lone Star Court: Meggan Carney

The Mohawk: And The Rumors

The North Door: The Valley Forge, Mother Merey & the Black Dirt, Peter Shults

One-2-One Bar: Big Duets, Circling Drones

The Rattle Inn: Derek Winters

Red 7: The Weirdos

Red Eyed Fly: The Culdesac

Riley’s Tavern: Tyler Cannon, Manzy Lowry

The Roost: Peterson Brothers

The Sahara Lounge: Jesse Vain & the Happy Hour Holiness Movement, Nic Armstrong & the Thieves

Speakeasy: Henry & the Invisibles present SHOUT: An Epic Dance Party (Rooftop DJ set)

Strange Brew: Chris Gage, John Evans Band, Jason James Band

Stubb’s: Jon McLaughlin

Thirsty Planet Brewery: May Sun and the Mojo House

Trailer Space Records: Cards

Triple Crown: The Dalhart Imperials

The White Horse: Robert Allan Caldwell, Robert Kraft Trio, Mayeux & Broussard, Doug Strahan & the Good Neighbors

Thursday

The ABGB: Rosie & the Ramblers, La Tampiquena

Austin Music Hall: Needtobreathe

Austin360 Amphitheater: Brad Paisley, Randy Houser, Charlie Worsham, Leah Turner, Dee Jay Silver

Bambu Nightclub: Martini’s and Manicures

Bourbon Girl: Chris Ray

Brass House: Time Out Trio

C-Boy’s Heart & Soul: Peacemakers, T Bird & the Breaks

Cactus Cafe: Chris Smither

Carousel Lounge: Pat Thrasher, No Cattle, Invincible Czars

Central Market North Lamar: Carper Family; Westgate: Titan Saxophone Quartet

Cheatham Street Warehouse: The Damn Quails, Pardo & Reed

Cherrywood Coffeehouse: Tony Redman

The Chuggin’ Monkey: Aaron Navarro Band, Southbound Blues Duo

The Continental Club: Danny Harvey Rockers, Whiskey Sisters; Gallery: Tameca Jones

Dizzy Rooster: Aaron Navarro, Phil Luna, Sonny Wolf

East Side Showroom: Laura Otero

Elysium: The Spiritual Bat, Inheirent, Evil Flying Chickens

The Elephant Room: Ephraim Owens Quartet, Moonshine Kids

Empire Control Room & Garage: David Ruffins

Firehouse Hostel & Lounge: Deuce Coupe

Flamingo Cantina: VIP, Dieslo, the Undergrind, the Network

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow

Güero’s Taco Bar: Los Flames

Gypsy Lounge: Holy Ka-Kow

Historic Scoot Inn: Arc Dream, Aaron Clift Experiment, Transit Method, House of Never

The Hole in the Wall: John Wesley Coleman, Party Plants, Swami Thump

Holy Mountain: Carrie Nation & the Speakeasy, Filthy Still, Black Eyed Vermillion, Junkyard Mongrels

Hotel Vegas: The Young

Junior’s Icehouse: Stone Crow

Lone Star Court: Shelton Ray Band

The Mohawk: Lone Star Demons, Techstars FounderCon

Midnight Rodeo: Texas Unlimited Band

Moontower Saloon: Casey Hubble

The Rattle Inn: Sweet Beast, Alex Aaronsten, Isaac Farr

Red 7: Born on the Floor

Red Eyed Fly: The Clastic, the Blood Vamps

River Road Ice House: Tom Gillam

The Roost: Carolyn Wonderland

The Sahara Lounge: Demidog

Satellite Bistro & Bar: The Swingsters

Shady Grove: Ray Wylie Hubbard

Spider House Cafe & Ballroom: Les RAV, Lowin, The Clouds are Ghosts, Hydra Melody

Strange Brew: Mandy Rowden, Donello, Shelley King

Stubb’s: Burgess Meredith, Shivery Shakes and Sweet Spirit

Triple Crown: Bathtub Gin & the Bottomfeeders

Whip In: Russell Beach & the Stepchildren

The White Horse: Silas Lowe, Teri Joyce & the Tag-a-longs, Lucas Hudgins & the 1st Cousins