Friday

The ABGB: Little Mikey & the Soda Jerks, the Whiskey Sisters

Anderson Mill Tavern: Melodic Drifters

B.D. Riley’s: Joe Gee, Eric Tessmer Band

Beerland: Forever Changes, Ugly Beats, Songs of Hercules

The Blackheart: McMercy Family Band, Lomelda, Hogan Sullivan

Brass House: Andrew Dawson

The Broken Spoke: Jake Penrod

C-Boy’s Heart & Soul: Bobby Patterson

Cafe Ruckus: Eric Michelson

Carousel Lounge: Chaparral Dixielanders, Bee vs Moth

Cedar Street Courtyard: Memphis Train Revue

Central Market North Lamar: Mambo Blue; Westgate: The Copa Kings

Cheer Up Charlie’s: Loose Fit

The Continental Club Gallery: Mike Flanigin Trio, the Robert Kraft Trio

Dahlia Cafe: John Chandler

Dirty Dog Bar: The Cosmic Trigger, Slurr

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: Dave Quanbury’s Big Band

The Elephant Room: Pamela Hart, Liz Morphis

Empire Control Room & Garage: Ruby Jane

Evangeline Cafe: Travis Green & the Chiefs

Fado: Safety Patrol

Flamingo Cantina: Bob Alloy, Substantial & Marcus D, Bavu Blakes & Marcel, P. Black

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Ginny’s Little Longhorn: Jim Stringer Band

Green Mesquite BBQ: Teri Joyce

Gruene Hall: Hayes Carll

Güero’s Taco Bar: Bob Fuentes

Gypsy Lounge: Tipicos de Cuba

Historic Scoot Inn: Shooter Jennings, Waymore’s Outlaws, the Soft White Sixties

The Hole in the Wall: The Harms, the Sun Machine, the French Inhales

Hotel Vegas: John Wesley Coleman, Booher, Sally Crewe & the Sudden Moves, Think No Think, Art Acevedo

Junior’s Icehouse: Whitestone, Michael Ingalls

Karma Lounge: Back to the Basic’s, Decade, Berilium, Jonny Ha$h

Kingdom: Bounce Generation, Vinai

Lamberts: Rocco Deluca

Lone Star Court: Eddie and the Evereadys

The Lost Well: Lostwell

The Lucky Lounge: Off The Beat Path

Maria’s Taco Xpress: Leann Atherton

Mercer Street Dance Hall: Cameron Nelson & Guardrail Damage Ahead

Midnight Rodeo: Josh Ward

The Mohawk: Iron Lung

Moontower Saloon: Trey Stapleton

Nutty Brown Cafe: Dan Adams

The Oasis: The Eggmen

One-2-One Bar: Bubble Puppy, the Naked Maja, Unfaithful Servants

The Parish: Wood & Wire, Sour Bridges

Patsy’s Cowgirl Cafe: Therapy Sisters

Red 7: El Ten Eleven

Red Eyed Fly: Blue Mandala, Taiga

Riley’s Tavern: Tejas Brothers

River Road Ice House: Mike & the Moonpies

The Rock Room: Ryan Beaver, Olivia Lane

The Roost: Jimmy LaFave, Betty Soo

The Sahara Lounge: Caribbean Dance, Crucial Prophet

The Saxon Pub: Malford Milligan, Warren Hood

Spider House Cafe & Ballroom: Aparato, Como Los Movies, Gus Goose, Ehmehceh Project

Strange Brew: Deadman, Milkdrive

Stubb’s: Seryn

The Skylark Lounge: Woody Russell Band

The White Horse: Gumbo Ce Soir, Roger Wallace, John Paul Kieth

Saturday

The ABGB: Wiretree, Lennings

ACL Live: Nickel Creek & Sarah Jarosz

Anderson Mill Tavern: Jinx

Austin360 Amphitheater: OneRepublic, Christina Perri, Jamie Scott

B.D. Riley’s: Michael Milligan & the Altar Boyz

Beerland: Spray Paint, Crack Pipes, Marriage

Brass House: Boss St Brass Band, Pete Rodriguez Trio

The Broken Spoke: Alvin Crow

C-Boy’s Heart & Soul: Bobby Patterson

Carousel Lounge: Hooked Rugs, Future Blondes, Ignatius Telles, Poor Yorick

Cedar Hall: Dave Roland, Nathan Young and Keen Country

Cedar Street Courtyard: LC Rocks

Central Market North Lamar: The Hollywood Revue; Westgate: Danielle Reich Swing Quartet

Cheatham Street Warehouse: Texas Renegade, Pawn Shop Gold

Cherrywood Coffeehouse: Merwin, the StayIns, Globe Factory

The Continental Club: Jason Eady, Adam Hood; Gallery: Hilary York, Mike Flanigin Trio

Dirty Dog Bar: Shadow Spectrum

Donn’s Depot: Kenny Luna & the Lunatics

East Side Showroom: The Holy Child

The Elephant Room: Tomas Ramirez

Elysium: DJs Edminister, Crescendoll, the Gothfather

Flamingo Cantina: La Gente, Cinco Doce, Gleemonex

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Jimi Lee

Ginny’s Little Longhorn: Jessie Jay Harris

Green Mesquite BBQ: Top Kats

Gruene Hall: Hayes Carll, Hot Texas Swing Band

Güero’s Taco Bar: Eve Monsees & the Exiles, Ted Roddy

Gypsy Lounge: Silver Ships, Vinyl, Coattails, Collabajamma

Historic Scoot Inn: The Versus Project

The Hole in the Wall: Skyacre, Brothers Collateral, Woodgrain, the Bedroom

Holy Mountain: Iron Lung, Una Bestia Incontrolable, Back to Back, Ssleeperhold

Hotel Vegas: Night Beats, Sealion & Mirror Travel, Simple Circuit, Trustees, Slow, DJ Jason Smith

Junior’s Icehouse: Bad Rooster

Kingdom: Project 46

Lamberts: Elijah Ford & the Bloom, Surley Gates, the Venus Illuminato

Lone Star Court: Nick Verzosa Band

The Lost Well: Blind Owls

Maria’s Taco Xpress: F.A.I.

The Mean Eyed Cat: Two Hoots and A Holler

The Mohawk: Bali Yaaah, Golden Dawn Arkestra, Lo Phi, Keeper

Moontower Saloon: The Damn Torpedos

Nutty Brown Cafe: Fog & Bone

The Oasis: Dysfunkshun Junkshun, Zachary John

One World Theatre: Ricky Skaggs

One-2-One Bar: Connor Forsyth & Friends, the Eggmen

The Parish Underground: Parish Underground

Patsy’s Cowgirl Cafe: Rose Sinclair

The Rattle Inn: Will Vance and the Kinfolk

Red 7: Demi and the Daredevil, I Declare War, Oceano

Red Eyed Fly: Silence in Apathy, Residue

Riley’s Tavern: Tessy Lou & the Shotgun Stars

River Road Ice House: Mark Mc Kinney

The Roost: Mingo Fishtrap

Rumi’s Tavern: Palacios Bros

The Sahara Lounge: Zoumountchi, Suns of Orpheus

Satellite Bistro & Bar: Jeremy McBee

The Saxon Pub: Guy Forsyth, Hector Ward & the Big Time, Canvas People

Shooters Cedar Park: Stooch

Speakeasy: The Motts

Stompin’ Grounds: The Snakeboy Johnson Band

Strange Brew: Big Don, Durawa, Michael Hardie, Myla Hardie

Stubb’s: Tinnarose, A. Sinclair and Sweet Spirit

Threadgill’s South: Duncan Fellows, Luke Hicks

Triple Crown: Mark Jungers

The White Horse: Dave Insley’s Careless Smokers, Urban Achievers Brass Band, Modern Don Juans

Woody’s: Shane Smith & the Saints

Sunday

ACL Live: Nickel Creek & Sarah Jarosz

Antone’s Record Shop: Charles Thibodeaux & the Austin Cajun Aces

Baker Street Pub & Grill: The South Austin Moonlighters

The Blackheart: Peter Shuls

Central Market North Lamar: Morena Soul

The Continental Club: Heybale, Redd & Earl & Dallas, the Wagoneers; Gallery: Dupree

The Elephant Room: Dave Sher

Firehouse Hostel & Lounge: Corrina Rachel

Ginny’s Little Longhorn: Dale Watson

Green Mesquite BBQ: Piney Grove Ramblers

Gruene Hall: Bob Livingston, the Tejas Brothers, Don Leady & the Tailgators

Güero’s Taco Bar: Jean-Pierre & the Zydeco Angels

The Hole in the Wall: Andrew Blanton, Brushwick Jack

The Lucky Lounge: The Blue Grooves

Maria’s Taco Xpress: the Silvertones

The Mohawk: Space Face

Moontower Saloon: Ben Cina

One-2-One Bar: Waking Fable, Chris Strand, Sons of Santos, Walker Pickens & Tahoma

Red 7: BRK 275

Red Eyed Fly: Evening Crowd, LIV

The Sahara Lounge: Capital Zen Showcase

The Saxon Pub: The Moonlighters, John Gaar, Erez, Bob Cheevers, the South Austin Moonlighters

Spicewood Tavern: Gary Graves

St. David’s Episcopal Church: Kanude, Kalu James

Strange Brew: Becky Kessler, Warren Hood & the Brewbirds

Stubb’s: Shields of Faith

Threadgill’s North: George Macias & Bill Starrett; South: Bells of Joy

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, Love Leighs, Soul Supporters

Monday

ACL Live: Harvest Thieves

Bat Bar: Bruce 3 and the Revenge

Bourbon Girl: Sonny Wolf Band

The Blackheart: Bryce Clifford, Heavenly States, Kem Watts

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

Cheatham Street Warehouse: American Aquarium, Blue Water Highway

Cheer Up Charlie’s: Rolland Hazzard, Plantation, Schwein, Electric Friends

The Chuggin’ Monkey: Mike V and his Lonestar Rejects

The Continental Club: Dale Watson & His Lone Stars; Gallery: Kalu James, Elias Haslanger, Dr. James Polk, Jake Langley

Dizzy Rooster: Red Lady

Dogwood: Aaron Navarro

Donn’s Depot: Chris Gage

The Elephant Room: Michael Mordecai’s Jazz Jam, Austin Jazz Band

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux & the Austin Cajun Aces

Gruene Hall: Bo Porter

Historic Scoot Inn: Other Lovers, Valley Forge, Les Rav

The Hole in the Wall: Union Specific, Josh Buckley, Tex Smith

Holy Mountain: Sidewalk Chalk

Little Barrel & Brown: Chicken Scratch, Doug Strahan, Jeremy Slemenda

The Mohawk: Plebeian Grandstand

One-2-One Bar: Don Harvey, A Is Red, Sauce the Band

Patsy’s Cowgirl Cafe: Tony Moreno

The Rattle Inn: Amanda Cevallos & the High Hands

Red Eyed Fly: Lights in the Sky, the Unlikely Hero

The Roost: W. C. Clark, Roxy Roca

The Saxon Pub: Lonelyland, the Leavers

Strange Brew: Grouchy Like Riley, Wrenfro

Waterloo Records: The Young

The White Horse: Emilie Clepper & Okie Weiss, Jimmie Dreams, Rosie & the Ramblers

Tuesday

B.D. Riley’s: Suzanne Smith Band

Bat Bar: Samantha Lee Duo

The Blackheart: Dirtlegs

Bourbon Girl: Aaron Navarro Band

Brass House: Karen Tennison Quartet

The Broken Spoke: Weldon Henson

C-Boy’s Heart & Soul: James Robinson & Dave Manley Duo, Indimaj

Carousel Lounge: Blue Lou, Bohl

Cedar Street Courtyard: Mama Said

Cheatham Street Warehouse: Pardo & Reed, Bryan Boyce

The Chuggin’ Monkey: Clint Manning

The Continental Club: Alejandro Escovedo, Barfield the Tyrant; Gallery: Ephraim Owens, James McMurtry

Dirty Dog Bar: Darkness Divided, Insights, Drown the Coward

Dizzy Rooster: Southbound Blues Duo Happy Hour, Tish & the Mizzbehavin’ Band

Dogwood: Colt Landon Baker and Janie

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

The Elephant Room: Denny Freeman Jazz Combo, Stanley Smith

Evangeline Cafe: Dime Store Poets

Firehouse Hostel & Lounge: Captain of the A.M., Combo Mahalo

Ginny’s Little Longhorn: Nate Boff

Gruene Hall: Adam Johnson Band

Gypsy Lounge: Nick & Paige, Supernomadic

The Mohawk: Honey and Salt, Man Man

One-2-One Bar: The Funk Mob

The Parish: Jelly Bread

Red Eyed Fly: Jolene Marie

The Sahara Lounge: The Minutes & the Miles, Arthur Styles

The Saxon Pub: Paul Cauthen, Jenn Bostick, Julie Nolen

Strange Brew: Durawa, Tony Harrison, Johnny Goudie & Friends

The Thirsty Nickel: Jo Hell Band

The White Horse: Matt Downing, Choctaw Wildfire, Robert Banta

Wednesday

The ABGB: The Bar Brawl III

Bat Bar: Christina and Callaway, Red Lady Band

The Blackheart: Elsa Cross, Emilie Clepper, Beth Lee & the Breakups

Beerland: Ghetto Ghouls, Kose, Carl Sagan’s Skate Shoes, Sediment Club

Bourbon Girl: Charlie Murphy Band, Jessica Parke Happy Hour

The Broken Spoke: Mike & the Moonpies

Carousel Lounge: Gravy Sandwich, Space Vampire, Rainbow Dragon, Giant Kitty

Cedar Park Center: Chicago and REO Speedwagon

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Chuggin’ Monkey: Mama Said, the Goodz

The Continental Club: The Painted Redstarts, Jon Dee Graham, James McMurtry; Gallery: Snizz & Friends

Dirty Dog Bar: Chimaira, the Plot in You, Upon This Drawing

Dizzy Rooster: Chris Ray Happy Hour, Sean Evan and the Very Handsome Band

Donn’s Depot: Frank & the Honky-Tonk Doctors

The Elephant Room: Concept Orchestra, Liz Morphis

Empire Control Room & Garage: DJ Stickybuds

Evangeline Cafe: Rick McRae, the Peacemakers

Flamingo Cantina: Dreadneck, the Mau Mau Chaplains, DJ Dr. Dubbist

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Ginny’s Little Longhorn: Little Mikey & the Soda Jerks

Gruene Hall: The Georges

Gypsy Lounge: SEFO

Holy Mountain: Rust, Bearded Ox, Brontosaurus, Blacknoise

Hotel Vegas: Aisha Burns, Julia Lucille, Molybden, Caitlin Kraus

Junior’s Icehouse: The Hit Squad

Lamberts: Jitterbug Vipers

Lone Star Court: Steve Brooks

The Mohawk: Jamie XX, Stardeath, White Dwarfs

One-2-One Bar: Black Red Black

The Parish: Sir Sly, Wolf Gang, Secret Someones

The Rattle Inn: We Tornados

Red 7: City Life

Riley’s Tavern: Mike Ethan Messick

River Road Ice House: The Texas Jamm Band

The Roost: Peterson Brothers

The Saxon Pub: Charlie Mars, Shawn Pander

Speakeasy: Aurora Wilde, Henry & the Invisibles

Spicewood Tavern: Carl Hutchens

Spider House Cafe & Ballroom: Coattails

Strange Brew: Chris Gage, John Evans Band, Jason James Band

Stubb’s: Jack Wilson, Dana Falconberry

Threadgill’s North: Riley Osbourn

The White Horse: Stargazers, Carson McHone, Rosie Flores

Thursday

Beerland: The Moonwalks

The Blackheart: Mrs Glass, Roxy Roca

Brass House: Marcus Wilcher

The Broken Spoke: Jesse Dayton

The Buzz Mill: Bob Cheevers

C-Boy’s Heart & Soul: Paul Oscher

Cafe Ruckus: Landers, Marshall Duo

Carousel Lounge: High Dive, Ron Titter, Invincible Czars

Cedar Street Courtyard: Funk Mob

Central Market North Lamar: Collin Shook; Westgate: Jimi Lee

Cherrywood Coffeehouse: Xavier Gonzalez

The Continental Club: Benny Peters, the Ugly Beats; Gallery: Liv Mueller, Tameca Jones

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Laura Ortero

The Elephant Room: Temple Underground, Lissa Hattersley

Empire Control Room & Garage: Electric Revolution

Evangeline Cafe: Freddy Steady

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow

Gruene Hall: Texas Renegade

Güero’s Taco Bar: Trent Turner & the Moon Towers

Gypsy Lounge: Danny B. Harvey’s Roots Jam

Historic Scoot Inn: Better Angels, Aaron Stephens, Marcus Brown

Holy Mountain: The Lonesome Heroes, Collin Herring, Christian Lee Hutson, Rain Collector

Hotel Vegas: Part Time, Grape St, Sea Lions

Junior’s Icehouse: Robyn & Steelin

Lamberts: Second Lovers, Genuine Leather, Adam Bricks

Lone Star Court: Justif

The Long Center: Crosby, Stills & Nash

The Mohawk: The Warplanes

Moontower Saloon: Eddie and the Evereadys

The Oasis: Marc Eric

One-2-One Bar: Johnny Dango Trio, Charlie Montague, Britny Lobas & Red Corral

The Parish: Bear in Heaven, Young Magic, Weeknight

Red 7: The Rikk Agnew Band

Red Eyed Fly: Seis Pistols, the Scary Mondelos, Amnesia Babies

Riley’s Tavern: Blackwater Revival, Rock Bottom String Band

The Roost: Alpha Rev, Ruby Jane

The Sahara Lounge: Two Girls

Satellite Bistro & Bar: Rollfast Ramblers

The Saxon Pub: Cari Hutson, Mayeaux & Broussard, Parker McCollum

Shady Grove: Dale Watson

Spicewood Tavern: Jimmy Pringle, Leigh Rowan

Spider House Cafe & Ballroom: Ben Baxter Band, the Brothers Vinyl, Color, The Victory March

Strange Brew: Ashley Monical, Amanda Cevallos & the High Hands, Erik Larson & Peacemaker

Stubb’s: American Aquarium

The White Horse: Silas Lowe, the Governors, Them Duqaines