Friday

The ABGB: Little Mikey and the Soda Jerks, Them Duqaines

Anderson Mill Tavern: Hollie & the Hype

B.D. Riley’s: Randy Stern, the Texcellerators

The Blackheart: Horti, Leah Nobel, Tahoma

Brass House: Magnificent

The Broken Spoke: Cornell Hurd

C-Boy’s Heart & Soul: Papa Mali

Carousel Lounge: Strangedayz

Cedar Street Courtyard: Suede

Central Market North Lamar: Thrift Set Orchestra; Westgate: Combo Mahalo

Cheatham Street Warehouse: Jackie Venson

Cherrywood Coffeehouse: David Horner, the Willy Collins Band

The Continental Club: The Blues Specialists, the Original Bells of Joy, the Relatives Daptone; Gallery: Mike Flanigin Trio, the Robert Kraft Trio

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: Sarah Aranella

The Elephant Room: James Polk’s Centerpiece, Trip Trio, Lissa Hattersley

Emo’s: RX Bandits, the Dear Hunter, From Indian Lakes

Empire Control Room & Garage: Da’ Shade Moonbeam, Tamika Handy, Sertified, Tree G

Evangeline Cafe: The Tailgators

Fado: The New Waves

Flamingo Cantina: Huerta Culture, Los Kurados

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Ginny’s Little Longhorn: JWW & the Prospectoes

Green Mesquite BBQ: Justif

Gruene Hall: Seth James Band

Güero’s Taco Bar: The Bob Fuentes Show

Gypsy Lounge: Trees, 365 Colours, Mr Lewis & the Funeral 5, Animals For Hands

The Hole in the Wall: Mellowphant, Pi

Holy Mountain: Jaimee Harris, Josh Halverson, Venus Victrix, Voidstrider

Junior’s Icehouse: Darrell Goldman

Kingdom: Arjun Vagale, Octopus, SCI+TEC, India

Lamberts: Mobley, the Brothers Vinyl

Liberty Tree Tavern: The Lunar Rollers

Lone Star Court: Grant Harrison

Maria’s Taco Xpress: Leann Atherton

Mercer Street Dance Hall: Tessy Lou & Shotgun Stars

Midnight Rodeo: Adam Fears

The Mohawk: Crocodiles

Moontower Saloon: Ruby Dee & the Snakehandlers

The North Door: Daedelus, Applied Pressure, Botany, Butcher Bear

The Oasis: Rotel and the Hot Tomatoes

The Office Lounge: Texas Dust

Oma Gruene’s Secret Garden: Lesti Huff Band

Omni Barton Creek Resort & Spa: Gary P. Nunn

One World Theatre: Atlanta Rhythm Section

One-2-One Bar: Ginger Leigh, Jesse Vain & the Happy Hour Holiness Movement, Rodney Branigan

Patsy’s Cowgirl Cafe: Dana McBride

Poodie’s: Jon Napier Band, Monty Byrom and the Road Pilots

The Rattle Inn: The Screaming Thieves

Red 7: Raw Power

Red Eyed Fly: Holy Ka-Kow, Somewhere in Between, Suprette, Seno, the Red Tent

Republic Live: Pierce Fulton

Riley’s Tavern: Amanda Jo Cevallos

The Roost: Uncle Lucius, Berkshire Hounds

Rumi’s Tavern: Silo Road

The Sahara Lounge: Seu Jacinto

The Saxon Pub: WC Clark, Van Wilks

Sessions Hall: Abandon Kansas

Shenanigans: Fusion

Shooters Austin: Stooch

Spider House Cafe & Ballroom: The Return of Thad Newman, MC, Versace Kolache

Spinners Live: Quentin Moore and the DaxTones

Stubb’s: Whalers, Nic Armstrong

Threadgill’s South: Carson Alexander, Eric Tessmer

Trailer Space Records: Strategies, Horne and Holt, Mom Jeans, Abigail Und Hanzel

Vulcan Gas Company: Araabmusik

Waterloo Records: Ruthie Foster

Whip In: Food Group

The White Horse: Sean Castillo & the Hubcaps

Saturday

The ABGB: Nic Armstrong & the Thieves, the Rite Flyers

Anderson Mill Tavern: Red Lady

B.D. Riley’s: Ulrich Ellison & the Tribe

Beerland: Sober Daze, Threes Away, the Casket Life, Buried Cities, Scrotongues

Bell Springs Winery: Alyse Black

The Blackheart: Kellie Lee

Brass House: Divy Nelson, Pete Rodriguez Trio

The Broken Spoke: The Derailers

The Buzz Mill: Possessed by Paul James

C-Boy’s Heart & Soul: Papa Mali

Cactus Cafe: Trace Bundy

Carousel Lounge: Downtube Shifter, Rabbit Fist, MC Sweet Tea, Headband, DJ Tiana

Cedar Street Courtyard: The Crush

Central Market North Lamar: Macaxeira Funk; Westgate: Cienfuegos

Cheer Up Charlie’s: A Giant Dog, Rolland Hazzard, the Ripe, the Downtown Lips, the Bad Lovers

Cherrywood Coffeehouse: Mala Madre, Sweet Limb

Club 1808 & Annex: Stanley & the Search, No Tide

The Continental Club: Texas Blue Dots, Rockin’ Bonnie; Gallery: Hilary York, Mike Flanigin Trio

Dirty Dog Bar: Critical Assembly, Beyond Gods and Empires, Before the Darkening

Donn’s Depot: Frank & the Honky-Tonk Doctors, Frank Cavitt and the Honkytonk Doctors

The Driskill Bar: Undead Joe

East Side Showroom: Flying Balalaika Brothers

The Elephant Room: Ephraim Owens Quintet

Emo’s: The Wild Feathers

Empire Control Room & Garage: Summer Nights Finale

Fado: The Blaggards

Firehouse Hostel & Lounge: DD Dagger & Friends

Flamingo Cantina: Roland and Roots Riddim, Cornerstone Reggae

Ginny’s Little Longhorn: Jason Roberts Band

The Grapevine: Bo Porter

Green Mesquite BBQ: Jerry Sires

Gruene Hall: The Marshall Tucker Band, White Ghost Shivers

Güero’s Taco Bar: Jim Stringer, Los Tipicos de Cuba

Gypsy Lounge: Hooka Hey, Sideshow Tragedy, Jeremy Nail

The Hole in the Wall: Random, Tribe One, Amanda Lepre, Lindby

Holy Mountain: Letting Up Despite Great Faults, Shmu, Whiite Walls, Lowin

Hotel Vegas: Christian Bland & the Revelators, Chris Catalena, Baby Robots, Team Nightstand

Junior’s Icehouse: The Rhythm Dawgs

Kingdom: tyDi

Lamberts: Back Alley Music Review, Meganaut

Lone Star Court: Kathy Murray & Kilowatts

The Marc: Landon Bullard & Friends

The Mean Eyed Cat: Wild Bill & the Lost Knobs

Mercer Street Dance Hall: The Georges

Midnight Rodeo: Casey Donahew Band

The Mohawk: Breakout

Nomad Bar & Patio: Cedar Valley Band

The Oasis: Red Alert

One-2-One Bar: Strumero & Chasing Five, Coffee Sergeants, Britny Lobas & Red Corral

The Owl Wine Bar & Home Goods Store: Fletcher Clark

Patsy’s Cowgirl Cafe: Knights of Texas Swing

Poodie’s: Ru Coleman, BB Morse

The Rattle Inn: The Willy Collins Band

Red 7: Think Lizzy

Red Eyed Fly: Loving Ugly, Cities Between

Riley’s Tavern: Billy Dee Band

River Road Ice House: Spazmatics

The Roost: Lisa Marshall Band, Baby Atlas, Westgate Revival, Justin Black & Big Heart

Rumi’s Tavern: White Truck Band

The Sahara Lounge: Leticia Rodriguez Garza, Roberto Riggio, Angel Ibanez, Zoumountchi, Seguita Al Bate

Satellite Bistro & Bar: Sarah Arenella Quartet

The Saxon Pub: Brady Beal, Jeremy Steding, Kanude, Dony Wynn, Steve Bernal

Shooters Cedar Park: LC Rocks

Speakeasy: Sauce

Spider House Cafe & Ballroom: Mole People

Strange Brew: Curtis McMurtry, Jaimee Harris, Seela

Stubb’s: TransContinental Trip, Henry + the Invisibles

Trailer Space Records: Wildcat Apollo, Pi, Division Men

Triple Crown: Mark Jungers

Whip In: Girling, Jim Scarbrough Band

The White Horse: Two Hoots & a Holler

WhiteWater Amphitheater: The Dirty River Boys, Wiretree, Toobapalooza, Josh Abbott

Sunday

The ABGB: The Carper Family

Banger’s: Big Band Brunch

Beerland: Rust, Blakk Mantra, Art of the Process, One Good Lung

The Blackheart: Peter Shuls

C-Boy’s Heart & Soul: Sunday Shindig & Motorcycle Rally

Cedar Street Courtyard: Dave Scher

Central Market North Lamar: Son y No Son

The Coliseum: Marco Antonio Solis

The Continental Club: Haybale!, Redd & Dallas, Planet Casper, the Wagoneers; Gallery: William Graham Guitar Pull, Mike Flanigin Trio

The Elephant Room: Jeff Hellmer Trio

Emo’s: Sylvan Esso

Ginny’s Little Longhorn: Dale Watson

Green Mesquite BBQ: The Old Holdouts

Gruene Hall: Lost & Nameless Orchestra, Ponty Bone & the Squeezetones

Güero’s Taco Bar: Mitch Webb & the Swindles

The Hole in the Wall: Andrew Blanton, Brushwick Jack

Hotel Vegas: The Lochness Mobsters, Creatura, the Bolos, Los Rips

Hyatt Regency Lost Pines Resort & Spa: Sarah Pierce

Junior’s Icehouse: Texas KGB

Little Woodrow’s West Sixth: Erez

The Lucky Lounge: Bonnet

The Mohawk: Whores

One World Theatre: Edwin McCain

One-2-One Bar: John Bush Band, WhoDo

Poodie’s: Carl Hutches, Jon Napier, Brian Pounds

The Sahara Lounge: Adam Torres, Molybden, Devin James Fry

The Saxon Pub: The Moonlighters, John Gaar

The Skylark Lounge: Girls With Guitars, Jaimee Harris

Spicewood Tavern: Sara Hickman

Spider House Cafe & Ballroom: Golden Graves, Flowers in the Attic, Wildfires, Fun Not Fun

St. David’s Episcopal Church: Kanude, Kalu James

Strange Brew: Curse and the Cure, Paul Renna

Threadgill’s South: The Stapletones

The White Horse: Soul Supporters

Monday

Bat Bar: Bruce 3 and the Revenge

The Blackheart: Bryce Clifford, Heavenly States

Bourbon Girl: Jordan Dewbre, Sonny Wolf Band

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

Cheatham Street Warehouse: Jordan Minor, Charlie Stout

The Chuggin’ Monkey: Chris Ray Happy Hour, Mike V and his Lonestar Rejects

The Continental Club: Dale Watson & his Lone Stars, Peterson Brothers Band; Gallery: Kalu James, Elias Haslanger, Dr. James Polk, Jake Langley

Dizzy Rooster: Red Lady, Vinnie Lu

Dogwood: Aaron Navarro

Donn’s Depot: Chris Gage

The Elephant Room: Michael Mordecai’s Jazz Jam, Jon Blondell Trio

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux & the Austin Cajun Aces

Gruene Hall: Chris Ruest Band

Historic Scoot Inn: Other Lovers, Ease Them Pistols, Possum Posse

The Hole in the Wall: Union Specific, Josh Buckley, Tex Smith

Little Barrel & Brown: Chicken Scratch, Doug Strahan, Jeremy Slemenda

The Mohawk: Other Colors

The Oasis: Republic of Texas Band

One-2-One Bar: Matchmaker Band, the Nightowls, Sauce the Band

Patsy’s Cowgirl Cafe: Tony Moreno

Red Eyed Fly: Dave Armstrong, Garrett James, D. B. Rouse, Stew Nelson Show

The Rattle Inn: Fingerpistol

Strange Brew: Grouchy Like Riley, Wrenfro

Triple Crown: Beth Lee

Whip In: Ben Balmer

The White Horse: Bar Brawl III

Tuesday

B.D. Riley’s: Suzanne Smith Band

Beerland: Big Spirit

Bourbon Girl: Aaron Navarro Band

The Blackheart: Dirtlegs

Brass House: Candy DeClue Quartet

The Broken Spoke: Weldon Henson

C-Boy’s Heart & Soul: James Robinson & Dave Manley Duo

Carousel Lounge: Bramble Patch, Stampede Mesa, Katablu

Cedar Street Courtyard: Chris Casteneda

Cheatham Street Warehouse: Will Arlington Band, Tessy Lou & the Shotgun Stars

The Chuggin’ Monkey: Mark Chandler

Club 1808 & Annex: A Place Called Home

The Continental Club: Alejandro Escovedo, Barfield the Tyrant, Toni Price; Gallery: Ephraim Owens Experience, James McMurtry

Dizzy Rooster: Southbound Blues Duo Happy Hour, Tish & the Mizzbehavin’ Band

Dogwood: Colt Landon Baker and Janie

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

The Elephant Room: Tommy Howard Quartet, Stanley Smith

Elysium: The Awful Lot, Riverside Riot, the Scary Mondelos, the Badnotes

Evangeline Cafe: Twilight Trio

Firehouse Hostel & Lounge: SouthSiders

Ginny’s Little Longhorn: Roy Heinrich & the Pickups

Hanover’s Draught Haus: Rockabilly Rockout Karaoke

The Hole in the Wall: The John Doe Stompers, Izzy Cox

Holy Mountain: Glasswave, Food Group, Untouch

Hotel Vegas: Possessed by Paul James, Fog & Bone, the Singles, Ultraviolet

The Mohawk: Bottlecap Mountain

One-2-One Bar: The Drakes, the Funk Mob

Poodie’s: Ru Coleman, Redeye

The Rattle Inn: Sons of Villisana

The Sahara Lounge: Soda Diet, Chief & the Doomsday Device

The Saxon Pub: Paul Cauthen, Mayeaux & Broussard

Strange Brew: Durawa, Little Jack Montesinos, Johnny Goudie & Friends

Stubb’s: Thumpers

The Thirsty Nickel: Jo Hell Band

Triple Crown: Bob Appel, Goodwill Souljahs

Waterloo Records: Sarah Jaffe

The White Horse: Emily Herring, Devin Jake

Wednesday

The ABGB: Hooka Hey

ACL Live: Panic At The Disco

Beerland: Ma & God

The Belmont: LA Guns

The Blackheart: Elsa Cross, Emilie Clepper, Beth Lee & the Breakups

Blind Pig Pub: Off The Beat Path

The Broken Spoke: Chaparral, Jeff Hughes

Carousel Lounge: No Cattle, Shake Wells

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Chuggin’ Monkey: The Goodz

The Continental Club: Everydudes, James McMurtry, the Hollywood Revue; Gallery: Matt Hubbard Trio, Snizz & Friends

Dirty Dog Bar: Silence, Lifeforms, 2x4

Donn’s Depot: Frank & the Honky-Tonk Doctors

The Elephant Room: Monster Big Band, Jazz Pharaohs

Empire Control Room & Garage: Visionist

Evangeline Cafe: Floyd Domino & Redd Volkaert, the Peacemakers

Flamingo Cantina: Dreadneck, the Mau Mau Chaplains

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Ginny’s Little Longhorn: Armadillo Road

Gruene Hall: Chubby Knuckle Choir

Güero’s Taco Bar: Ali Holder and the South Austin Moonlighters

The Hole in the Wall: Colton Cerny & the Tresspassers, the Susquehanna Hat Company

Holy Mountain: Woods

Hotel Vegas: The Triggermen, Space Camp

Junior’s Icehouse: Howlin’ Waters

Lamberts: Israel Nash, Rain Plans

Lone Star Court: Hilary York

Malaga Tapas & Bar: Fuego y Flamenco

Nomad Bar & Patio: Eli Young Band

The Parish: Destroy the Archetype, Cage, Sadlstlk, Maulskull, Slop Musket

Poodie’s: Andrea Marie

Red 7: Scale the Summit

Red Eyed Fly: Texas KGB

River Road Ice House: The Texas Jamm Band

The Roost: Peterson Brothers

The Sahara Lounge: John Bush Band, the Dead Right, Hard Pans, Sally Crewe

The Saxon Pub: Charlie Mars, Garrett LeBeau

Speakeasy: Henry & the Invisibles, Scott Strickland

Spider House Cafe & Ballroom: Coattails, the Rare Birds, Coattails, Antiques

Strange Brew: Chris Gage, John Evans Band, Jason James Band

Stubb’s: Jack Wilson, Matt the Electrician

Threadgill’s North: Riley Osbourn

Triple Crown: Davis Harris

Whip In: Flamenco Symphony

The White Horse: Greg Harris, Mayeux & Broussard

Thursday

The ABGB: Firkin Night

The Badlands: Lizzy Caroloke

Beerland: Secret Levels, Runners High, Get Lifted, Frank P

The Blackheart: Mrs Glass, Roxy Roca

Brass House: Phillip Marshall’s Esturary

The Broken Spoke: Jesse Dayton

The Buzz Mill: Bob Cheevers

The Buzzard Bar: Mark Jungers

C-Boy’s Heart & Soul: Paul Oscher, Git Down DJs

Carousel Lounge: Rory Payne, Invincible Czars

Cedar Street Courtyard: Austin Party Band

Central Market North Lamar: CPT KIRK; Westgate: The Show & Tellers

Cheatham Street Warehouse: Adam Hood Band

The Continental Club: The Bottle Rockets, Marshall Crenshaw, Whiskey Sisters; Gallery: Liv Mueller, Tameca Jones

The Elephant Room: Stephen Richard Quartet, Blue Moon Jazz Quartet, Rosie Flores

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Nathan Honajosa

The Elephant Room: Stephen Richard Quartet, Blue Moon Jazz Quartet, Rosie Flores

Elysium: Tim Curry & the Trio, Manteca Beat, May Sun & Mojo House, Bleu Rapteurs

Empire Control Room & Garage: Sheer Khan & the Space Case

Evangeline Cafe: Danny Britt

Firehouse Hostel & Lounge: Luke Hill & the Hot Pursuits

Flamingo Cantina: Courtney John, Ashes of Babylon

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow

Gruene Hall: Midnight River Choir

Güero’s Taco Bar: Al Dressen

Gypsy Lounge: Maggie Mae, Goodnight Ghost, Dead MNTS

The Hole in the Wall: Chuck Fleming & the Infamous They, Downtown Lips, Oconomowaco, Doctor Club

Holy Mountain: North, Skycrawler, Omotai

Hotel Vegas: Big Bill, Nobody, David Israel

Junior’s Icehouse: Paul Victor Project

Kingdom: Vanilla Ace

Lamberts: Distant Lights, Wartime Social Paco Estrada

Lanai: 4Jackz

Lone Star Court: Craig Marshall

The Mean Eyed Cat: Lew Card

Midnight Rodeo: People’s Choice

The Mohawk: G Jet, JLD, Lil Jay, Die Slo, Brodie Boys

Moontower Saloon: JT Coldfire

The Oasis: Stooch

One-2-One Bar: New Car Cavier, Forgotten Space

The Parish: Stooges Brass Band, Boss Street Brass Band

Poodie’s: Johnson

The Rattle Inn: Kendall Beard

Red 7: Blacknoi.se

Red Eyed Fly: (expletive) Factory, Machine Gun George

The Sahara Lounge: Chris Porter, Caleb Caudle, Matt Woods

The Saxon Pub: Patrice Pike, Tejas Brothers, Parker McCollum

Satellite Bistro & Bar: T Jarrod Bonta Trio

Shady Grove: The Band of Heathens

Speakeasy: Stephanie Daulong

Spicewood Tavern: John Prather

Strange Brew: Arilelle Nicole, Suburban Beat

Threadgill’s South: Joe Pug

Trailer Space Records: Gaff

Triple Crown: Erickson, Hunter Jones, the Flying Buttresses

Whip In: Gavin Tabone Quartet

The White Horse: Jimmy & the Mustangs