Friday

Anderson Mill Tavern: Sonny Wolf

Austin Music Hall: STS9

Beerland: ID, Demoniacal Genuflection, Whore of Bethlehem, Spectral Manifest, Desecrate the Faith

The Belmont: Ben Baxter Band, Tucker Jameson, Magna Carda

C-Boy’s Heart & Soul: Trube, Farrell, Sniz

Cactus Cafe: Bone Spirits Band

Central Market North Lamar: Soul Track Mind

Cheatham Street Warehouse: Jonny Burke

Cheer Up Charlie’s: Walker Lukens & the Side Arms

The Continental Club: White Ghost Shivers, Wino Vino; Gallery: Mike Flanigin Trio, the Robert Kraft Trio

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

East Side Showroom: Kevin Lovejoy Trio

El Sol y La Luna: Mariachi Caballeros

The Elephant Room: Elias Haslanger Quintet

Empire Control Room & Garage: Weird City Fundraiser

Fado: Safety Patrol

Ginny’s Little Longhorn: Ruby Creek Band

Gristmill River Restaurant: Bo Porter

Gruene Hall: Joe King Carrasco

Güero’s Taco Bar: Bob Fuentes

The Hole in the Wall: Catastica, Ich Ni San Shi, the Bumping Uglies, Bipolar Gentlemen

Historic Scoot Inn: Chicon, Josh Berwanger Band, Archie Powell, Twin (expletive)

Holy Mountain: Spyhnx, Sip Sip, Electric Attitude, BLSHS, DJ Darth Vena

Hotel Vegas: Leo Rondeau, JD Clark, John Wesley Coleman

Kingdom: Fergie

Maria’s Taco Xpress: Leann Atherton

The Mohawk: Asking Alexandria & Chiodos, Bless the Fall, Miss May I, Until the End, An Army at Dawn

Omni Barton Creek Resort & Spa: Jason Boland and the Stragglers

The Parish: Mr. Bill, the Digital Connection, Brede

Red 7: The Digital Wild, BLXPLTN, Thinknothink

Red Eyed Fly: Reptilian, (expletive) Strange James, Dayeater, the Cicadas, Telecom

The Roost: Led Rocket

Rumi’s Tavern: Strange Dayz

The Sahara Lounge: Los Kurados, Los Federales, 2Rock, I am the Albatross

The Saxon Pub: Eric Tessmer, Amplified Heat, Denny Freeman

Shenanigans: Crash Landing

Stubb’s: Vallejo, MC Overlord, Brothers Vinyl

Swan Dive: Alana Gudknecht, Kenna Daniella, Courtlyn James

The Parish: Mr. Bill, the Digital Connection, Brede

Threadgill’s South: Jerry Garcia Fest

The White Horse: Gumbo Ce Soir, Nick Gaitan & the Umbrella Man, Roger Wallace

Saturday

The ABGB: Mike & the Moonpies

Austin Ale House: Whetherman

The Belmont: Monte Montgomery

Brass House: Pete Rodriguez Trio

C-Boy’s Heart & Soul: Snizz & Friends, Topaz, B. Perkins, J. Perdue, El John

Cactus Cafe: Alejandro Escovedo

Club 1808 & Annex: Old Gray, Scowler, Funeralbloom, Weakness, Teenage Swoon

The Continental Club: Mike Stinson, Wanda Jackson, Ruby Dee & the Snakehandlers; Gallery: Hilary York, Mike Flanigin Trio

Donn’s Depot: Nash Hernandez

East Side Showroom: Sofi Lopez Trio

The Elephant Room: Red Young’s

Empire Control Room & Garage: The Bandulus

Giddy Up’s: The Lunar Rollers

Ginny’s Little Longhorn: Modern Don Juan’s

Gruene Hall: The Wheeler Brothers

Güero’s Taco Bar: MC and the Mystixs, Paul Orta

Gypsy Lounge: 1992, Greenbeard, Sucka Please, Francis Brady

Historic Scoot Inn: The Continuums, Helen Kelter Skelter

The Hole in the Wall: Chasca, Scorpio Rising, Dead Love Club

Hotel Vegas: Kay Odyssey, Those Howlings, Midnight Masses, Mom Jeans

Holy Mountain: The Life and Times, Magnet School

Lamberts: Mice & Rifles, Treaty Oak, George Irwin

The Mohawk: Impalers, Dye, Commoners, Off!

The North Door: Johnny Goudie, Mia Martina, Ellen Stader

One World Theatre: Mindi Abair, Gerald Albright and Richard Elliot

Red 7: Da Mafia 6, Sertified, East 35, Lil J of Leogz, Young Pharaohs, Missions, Def Rain, Keeper

Red Eyed Fly: Subkulture Patriots, Ashes Of Babylon, Coronation

The Roost: Omar and the Howlers, Soulhat, Pushmonkey

Rumi’s Tavern: Snakeboy Johnson

The Sahara Lounge: Roland & the Roots Riddin, Zoumountchi

The Saxon Pub: Malford Milligan, Woody Russell, the Whiskey Sisters

Spinners Bar & Grill: Kenna Danielle

Strange Brew: Randy Weeks, Jimmy LaFave, the Mooks

Stubb’s: My Empty Phantom, Mighty Mountain, Casual Strangers

Tavern In The Gruene: Clint Taft and the Buck Wild Band

The White Horse: Dave Insley’s Careless Smokers, Danny B. Harvey, Charlie Pierce & Earle Poole Ball

WhiteWater Amphitheater: Dwight Yoakam

Sunday

Beerland: Borzoi, Jerkagram, New China, the Midgetmen

Cheer Up Charlie’s: Resent, Naked Pictures, Skate Shoes

Club 1808 & Annex: Little Science, Phargo, Foxhunter, Ray Ray & the Goon, Reptilian

The Continental Club: Buck Owens; Gallery: Jon Dee Graham, Monte Warden, Dupree

The Elephant Room: Kirk Covington

Ginny’s Little Longhorn: Dale Watson

Güero’s Taco Bar: Blue Mist

Lamberts: Ephraim Owens, Kevin Lovejoy

The Mohawk: Mountain Sprout

Red 7: Devin the Dude

Red Eyed Fly: The Minutes & The Miles, Shaka, Room 24

The Sahara Lounge: Upsy Daisies, Arielle LaGuette

The Saxon Pub: Libby Koch, the Resentments, John Gaar, Libby Koch

Spider House Cafe & Ballroom: Next Gang, Do Wrong, Grizz, Tim Woods

St. David’s Episcopal Church: Kanude, Kalu James

Strange Brew: The Purgatory Players, Folkwine, These Fine Moments

Stubb’s: The Durdens

The Sahara Lounge: Upsy Daisies, Arielle LaGuette

Twin Sisters Dance Hall: Zydeco Blanco

The White Horse: Conjunto Los Pinkys

Monday

ACL Live: Dawn & Hawkes

Bat Bar: Bruce 3 and the Revenge

Bourbon Girl: Erik Zamora, Sonny Wolf Band

The Chuggin’ Monkey: Greg Talmage

The Continental Club: The Marlars, Dale Watson & his Lone Stars; Gallery: Kalu James, Elias Haslanger,

Dizzy Rooster: Modern Day Midas, Red Lady

Dogwood: Aaron Navarro

Donn’s Depot: Chris Gage

The Elephant Room: Michael Mordecai’s Jazz Jam, Jitterbug Vipers

Gruene Hall: Rodney Hayden

The Hole in the Wall: Union Specific, Josh Buckley, Tex Smith

Holy Mountain: Dark Time Sunshine, Rafael Vigilantez, Clemits, Curbside Jones

The Mohawk: Clap Your Hands Say Yeah, Alec Ounsworth, Roger Sellers, the Casket Girls, Dreamend

One-2-One Bar: The Matchmaker Band, the Nightowls

Red 7: The Black Kids, Casual Strangers

Red Eyed Fly: Jaime Garcia, Yee Band, Ryan Todd, the Blood Vamps

The Roost: WC Clark, Roxy Roca, Carson Alexander

The Saxon Pub: Lonelyland, the Leavers

Strange Brew: Grouchy Like Riley, Wrenfro

The White Horse: Hot Nut Riveters, Rollfast Ramblers, Rosie & the Ramblers

Tuesday

B.D. Riley’s: Suzanne Smith Band

The Blackheart: Jaimee Harris, Josh Halverson

The Continental Club: Alejandro Escovedo, Barfield the Tyrant; Gallery: Ephraim Owens, James McMurtryqm

Donn’s Depot: Donn and the Station Masters

The Elephant Room: Jon Blondell Quintet, Stanley Smith

Four Seasons Hotel: Bob Cheever, Randy Weeks

Ginny’s Little Longhorn: Simon Flory

Gypsy Lounge: Nick & Paige

The Hole in the Wall: The John Doe Stompers, Izzy Cox, Sons of Hippies

Red 7: Hawthorne Heights, Red Jumpsuit Apparatus, Famous Last Words, New Empire, Set It Off, Our Last Night, Heartist, Stages & Stereos, Against the Archaic

The Long Center: Maxwell

The Mohawk: Mellowphant, the Harms, Phantom Fox

Red Eyed Fly: Abstrasphere, AtmaNova, Padama Grackle

The Saxon Pub: Russellbeach, Ryan E. Morris, Julie Nolen

Strange Brew: Durawa, Earl Poole Ball, John Goudie, Salim Nourallah, Alex Dezen

Stubb’s: Little Daylight, Young Rising Sons

The White Horse: Matt Downing, Austin Steamers, Robert Banta

Wednesday

The ABGB: Jimmy and the Mustangs

ACL Live: Sarah Brightman

Bat Bar: Clint Manning

Beerland: Crocodile Tears, Seaholm Electric, 1992

The Blackheart: Elsa Cross, Emilie Clepper, Beth Lee & the Breakups

Cactus Cafe: Robyn Shayne

The Continental Club: Everydudes, James McMurty; Gallery: Matt Hubbard Trio, Trube, Farrell & Snizz

Donn’s Depot: Frank & the Honky-Tonk Doctors

The Elephant Room: Baker’s Dozen, Violet Crown Revue, Liz Morphis

Empire Control Room & Garage: Russ Liquid

Ginny’s Little Longhorn: Tracie Lynn, Danny Britt, Marvin Dykhuis

Gruene Hall: The Georges

Highland Lakes Bar: Ali Holder

The Hole in the Wall: Colton Cerny & the Tresspassers, the Susquehanna Hat Company

Lamberts: Jitterbug Vipers

The Mohawk: Jack Wilson, the Painted Redstarts, Some Say Leland, the Both, Lemuria

The Parish: Critters Buggin’

Red Eyed Fly: Fouled Out, So It Is Written, Monkeysoop

The Roost: The Peterson Brothers, the Chubby Knuckle Choir, Carson Alexander

The Sahara Lounge: The Rama Committee, Sally Crewe, Scan Hopper

The Saxon Pub: Charlie Mars, Shawn Pander

Speakeasy: Henry & the Invisibles

Strange Brew: Chris Gage

Stubb’s: Mike Stud, IamG

The White Horse: Robert Allan Caldwell, Stargazers, Amanda Cevallos, Carson McHone

Thursday

ACL Live: Thao and the Get Down Stay Down ("Austin City Limits" taping)

AJ’s Live: Lee Coretta and Friends

Austin360 Amphitheater: Nine Inch Nails, Soundgarden

Beerland: Bloodgeon, Demonic Supremacy

The Belmont: Allure

The Blackheart: Raquel Rodriguez

The Buzz Mill: Bob Cheevers

C-Boy’s Heart & Soul: Paul Oscher, Git Down DJs

Cactus Cafe: Elise Davis

The Continental Club: Dave Alvin and Phil Alvin with The Guilty Ones, Two Hoots & a Holler; Gallery: Liv Mueller, Tameca Jones

Cypress Creek Cafe: The Juke Joint Prophets

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Heritage and Helt

The Elephant Room: Ulterior Motive

Empire Control Room & Garage: Lil Debbie

Flamingo Cantina: Radio La Chusma, Sol Tribe, Young Costello

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow

Gruene Hall: Chris Isaak

Güero’s Taco Bar: The Fabs

The Hole in the Wall: The Harvest Thieves, Those Nights, the Electric Friends

Holy Mountain: Air Traffic Controller, the Tragic Thrills, Hello Caller

Hotel Vegas: Greg Mullen and the Cosmic American Band, Justin Fallen and the Angels, Street Arabs

The Mohawk: Eclectic Tua & Ruby Jane, El Campo

One World Theatre: John Mayall

The Parish: Kilo Watts

Red 7: Luicidal

Red Eyed Fly: Something Silky, Blue Mandala, the Cuckoos

The Roost: American Gypsy, Alex Ruiz and the Nightmothers, Ulrich Ellison

The Sahara Lounge: Adarno

The Saxon Pub: Patrice Pike, Tessy Lou, Jeff Whitehead

San Marcos Plaza Park: Two Tons of Steel

Shady Grove: Crooks

Strange Brew: Jenny Reynolds

Stubb’s: Hunter Sharpe, Painted Redstarts, Girl Pilot

The White Horse: Silas Lowe & the Liabilities, Finger Pistol, Them Duqaines