Friday

The ABGB: Will Cope, Silas Lowe

Anderson Mill Tavern: 8 Track

Austin360 Amphitheater: Rascal Flatts

B.D. Riley’s: Hair of the Dog

Beerland: Reversus, Silent Land Time Machine

The Blackheart: Chasca, the Caldwell, Leah Nobel

Brass House: Woody Russell

The Broken Spoke: Texas Jam Band

Bullock Texas State History Museum: Shiva’s Headband, Roky Erickson

C-Boy’s Heart & Soul: Barfield, the Tyrant

Cactus Cafe: Amanda Pearcy, Kacy Crowley, Garrett Lebeau

Carousel Lounge: Benko, Heavenly States, Hanburquesa, this Season’s Losers

Cedar Street Courtyard: Le Freak

Cheatham Street Warehouse: Rodney Parker & 50 Peso Reward, Missoula Slim

Cherrywood Coffeehouse: One World Revolution, Sister Lip

Club 1808 & Annex: Hemorage

The Continental Club: The Bluebonnets, Ian Moore & the Lossy Coils, the Blues Specialists; Gallery: Mike Flanigin Trio, the Robert Kraft Trio

County Line: Bob Cheevers

Dirty Dog Bar: Memory of a Melody, Butcherwhite, Pilot

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

The Driskill Bar: Dave Insley, Starlings TN

East Side Showroom: Blue Squeeze Box

El Sol y La Luna: Mariachi Caballeros

Elysium: (expletive) Platter

Empire Control Room & Garage: The Wolf, Slow Motion Rider, Walker Lukens & the Side Arms

Flamingo Cantina: River City Royals, Coronation

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Ginny’s Little Longhorn: Jim Stringer Band

Green Mesquite BBQ: Jimi Lee

Gruene Hall: Bob Schneider

Güero’s Taco Bar: Bob Fuentes

Gypsy Lounge: White Powder, Ken South Rock, the Shut Ups, the Mysterious H

Holy Mountain: Thieves, New Arrows, Geography, David Israel, Shiny Empire

Hotel Vegas: Wes Coleman, Talbot Adams, Booher, the Quin Galavis Band

Junior’s Grill and Ice House: Mama’s Love Child, One Resistance

Lone Star Court: Erin Jaimes

The Lost Well: The Well, Bearded Ox, Sex Chamber

The Lucky Lounge: Bonnet

Maria’s Taco Xpress: Leann Atherton

Mercer Street Dance Hall: The Derailers

Midnight Rodeo: Jon Wolfe

The Mohawk: Mrs. Glass, Ben Ballinger, Carson McHone

The Monument Cafe: Erik Hokkanen

Moontower Saloon: Mike Milligan, Jack Burton Trio

The New Movement: Vanilla Presley

Nutty Brown Cafe: Cedar Valley Band

The Office Lounge: Code Blue

One World Theatre: Michael Franks

One-2-One Bar: Drew Davis, Kalu James, Kyle Offidani

The Parish: Kaminanda

Red Eyed Fly: No Holiday, Fouled

Republic Live: The Bloody Beetroots, Andrew Parsons

Riley’s Tavern: Amanda Jo Cevallos

Rumi’s Tavern: The James Fosler Band

The Sahara Lounge: Flyjacks, Macaxeira Funk, Micah Shalon & Babylonians

The Saxon Pub: Amy Lavere, Will Sexton, Malford Milligan

Shenanigans: We Got This

Shooters Austin: Suede

Speakeasy: Les and the Punk Mob

Spicewood Tavern: Carl Hutchers and the Almost Large Band

Spider House Cafe & Ballroom: Benefit for Dee West, the Venus Illuminato, Otis the Destroyer, Oil Boom, Surly Gates

Strange Brew: Lisa Marshall

Stubb’s: Lindsey Stirling, AJR, the Villettes, Calliope Musical

Threadgill’s South: Lex Land, Phoebe Hunt

Trailer Space Records: Talbot Adams, John Wesley Coleman, Dragon Time

Whip In: Coffee Sergeants, Luminarios

The White Horse: Roger Wallace, Stargazers, Gulf Coast Playboys

Whole Foods Gateway: Brittany Shane

Saturday

The ABGB: A. Sinclair, Surly Gates

AJ’s Live: Caskey

Anderson Mill Tavern: Spindrift

Asian American Resource Center: Ustad Ghulam Farid Nizami

Austin Ale House: Phoebe Hunt

Austin Chamber Music Center: Cavatina Duo

Austin360 Amphitheater: Kiss, Def Leppard, Kobra and the Lotus

B.D. Riley’s: Bracken Hale

Beerland: The Zoltars, Beth Israel, Pollen, Holy Smokes, the Modern (expletive)

The Blackheart: Panoramas, Borzoi, Schwein, Everyone is Dirty

Brass House: Pete Rodriguez Trio, Terry Thomas

The Broken Spoke: Billy Mata

C-Boy’s Heart & Soul: Barfield, the Tyrant

Cactus Cafe: The Hems

Carousel Lounge: Quttinirpaaq, ST37, Plutonium Farmers

Cedar Hall: Nathan Young and the Keen Country Band

Cedar Street Courtyard: Suede

Cheatham Street Warehouse: Armadillo Road

Cherrywood Coffeehouse: Darkest Country Road, Laura Lee Imhoff

Club 1808 & Annex: Flowers in the Attic, Wildfires, Rome Fox Heroes

The Continental Club: Kevin Kerby, Elizabeth McQueen, Graham Wilkinson, La Tampiquena, Redd Volkaert; Gallery: Mike Flanigin Trio

Cotton Club & Steakhouse: Chris Gougler, Texas Jamm Band

Dirty Dog Bar: Mercury Cure, Critical Assembly, Dead Earth Politics, Fear Control, Nekrist

Donn’s Depot: Nash Hernandez Orchestra

The Driskill Bar: Woody Pines

East Side Showroom: Flying Balalaika Brothers

The Elephant Room: Wayne Salzmann, Groove Society

Firehouse Hostel & Lounge: Chico Chico

Flamingo Cantina: Dark Comedy

Four Seasons Hotel: Gettin Classy

Ginny’s Little Longhorn: The Proctor Band

Green Mesquite BBQ: The Rust Tones

Gruene Hall: Dale Watson, Holly Williams, Danny Brooks

Güero’s Taco Bar: Amanda Cevallos, Ted Roddy

Historic Scoot Inn: The Band of Heathens, Lukas Nelson & the Promise of the Real

The Hole in the Wall: The Hereticks, the Trimms, the Villas

Holy Mountain: Altercation’s Mid-Summer Night Scream

Hotel Vegas: DJ Tweedy, the Lemons, Psychotic Reaction, the John Pauls, Scan Hopper

Junior’s Grill and IceHouse: Bad Rooster

Lamberts: Fermn, Fine Lion

Lone Star Court: Grant Harrison

The Lost Well: Hub City Stompers, Broken Heros, Blood n Beer

Maria’s Taco Xpress: F.A.I.

Mercer Street Dance Hall: Mitch Jacobs Band

The Mohawk: The All Stars Tour

The Monument Cafe: Bob Livingston

Moontower Saloon: Jennifer B and the Groove

The North Door: Krudas Cubensi, Stop Motion Orchestra, Poon & Amulets

Nutty Brown Cafe: Old Crow Medicine Show

One-2-One Bar: Kathy Murray & the Kilowatts, Taylor Baker

The Owl Wine Bar & Home Goods Store: Ricky Stein

The Parish: Sam Pace & the Gilded Grit, Roxy Roca, Mighty Mountain

The Rattle Inn: Samuel Howden

Red 7: Cro-Mags, Concrete, Die Young, Sores

Red Eyed Fly: Somewhere In Between

Republic Live: Big Dirty Presents Baby Bash

Riley’s Tavern: Billy Dee Band

The Roost: LC Rocks

Russian House: Paula Maya

The Sahara Lounge: Zoumountchi, Tamasha Africana

Satellite Bistro & Bar: Jackie & Andrew Venson Trio

The Saxon Pub: Eric Tessmer, Omar & the Howlers, the Wyldz

Shooters Cedar Park: Matt Kline

Ski Shores Waterfront Cafe: Bob Cheevers

Speakeasy: Fifty Shades of Men, Funky Nuggets

Spider House Cafe & Ballroom: Cross Builder, Oryx, Old And Ill, Fogg, Crypt Tripp

Stompin’ Grounds Coffee & Cocktail Lounge: Hank Erwin

Strange Brew: Marshall Ford Swing Band, the Derailers, Vallejo

Stubb’s: Jeremy Messersmith

The Thirsty Nickel: Scott Simon Project

Threadgill’s South: Luke Hicks, Hector Ward & the Big Time

The White Horse: Deuce Coupe, JWW & the Prospectors, Dave Insley’s Careless Smokers

Sunday

The ABGB: Elana James

Beerland: Brain Attack, Massagenist, Back Legs

The Blackheart: Peter Shults, Jesse Moore, Will Jacobs

Club 1808 & Annex: Fell to Low, Glassing

The Continental Club: Heybale, Redd & Earl & Dallas, Planet Casper, the Wagoneers; Gallery: Jon Dee Graham, Dupree

The Elephant Room: Kirk Covington

Firehouse Hostel & Lounge: The Love Leighs

Ginny’s Little Longhorn: Dale Watson

Green Mesquite BBQ: The Bluegrass Outfit

Gruene Hall: Jon Christopher Davis, Crystal Yates

Güero’s Taco Bar: Blue Mist

The Hole in the Wall: Casual Interference, Girling

Holy Mountain: Marissa Nadler, Ssleeperhold

Iguana Grill: The Flying Club

Junior’s Grill and Ice House: Silver Fire Band

Kingdom: Jason Jenkins, Steel Grooves

The Lucky Lounge: Black Heart Saints, Allus Killus

The Mohawk: Curren$y, Obscured by Echoes, the Orange, Sonic Underground

Moontower Saloon: Kendall Beard

The North Door: The Texas Gypsies

One World Theatre: Najee

One-2-One Bar: The Slim Richey Band

The Sahara Lounge: Javalinas, Buenos Diaz, Texas Blues Rock

The Saxon Pub: Paul Cauthen, the Resentments

St. David’s Episcopal Church: Kanude, Courtney Sanchez

Strange Brew: Jaimee Harris, Warren Hood & the Brewbirds

Stubb’s: the Durdens

Threadgill’s North: Danny Santos y Los Bluegrass Vatos; South: Jon Emery’s Hillbilly Gospel

Twin Sisters Dance Hall: Zydeco Blanco

Whip In: Peanuts Vinylbar

The White Horse: Les Skroks, Conjunto Los Pinkys

Monday

ACL Live: Latasha Lee & the Black Ties

Bat Bar: Bruce 3 and the Revenge

The Blackheart: Bryce Clifford, the Holy Child

Bourbon Girl: Erik Zamora, Sonny Wolf Band

Cedar Street Courtyard: Phil Luna

The Chuggin’ Monkey: Greg Talmage

Club 1808 & Annex: Total Abuse, Mindless

The Continental Club: Dale Watson & his Lone Stars, Peterson Brothers Band; Gallery: Kalu James, Elias Haslanger, Dr. James Polk, Jake Langley

Dizzy Rooster: Modern Day Midas, Red Lady

Dogwood: Aaron Navarro

Donn’s Depot: Chris Gage

The Elephant Room: Michael Mordecai

Gruene Hall: Tom Gillam & the Kosmic Messengers

Highland Lakes Bar: Bob Cheevers

Hotel Vegas: Jagerbumps, Xetas, Male Bondage, Trustees

The Mohawk: Zak Waters

One-2-One Bar: The Matchmaker Band, the Nightowls, Ray Prim, Tom Meny, Kacy Crowley, Kit Nelson

The Roost: GEM, Roxy Roca

The Saxon Pub: Lonelyland, the Leavers

Strange Brew: Wrenfro

Whip In: Carson McHone

The White Horse: Rosie & the Ramblers, Rollfast Ramblers, Hot Nut Riveters

Tuesday

B.D. Riley’s: Suzanne Smith Band

Beerland: Legion, K.T.C.M., Silver Tongue Devil

The Blackheart: The Dirtlegs

Brass House: Candy DeClue Quartet

The Broken Spoke: Weldon Henson

Carousel Lounge: The Minutes & the Miles

Cedar Park Center: Mötley Crüe, Alice Cooper

Cedar Street Courtyard: Mama Said

Cheatham Street Warehouse: Blue Water Hwy, Ryan Ross Band

The Continental Club: Barfield, the Tyrant, Toni Price; Gallery: Ephraim Owens

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

The Elephant Room: Derrick Becker Quintet, Stanley Smith, Lauren Gurgiolo

Firehouse Hostel & Lounge: Chase Gassaway

Ginny’s Little Longhorn: Sean Orr & Texas Gold

The Hole in the Wall: Colton Cerny & the Trespassers

Holy Mountain: Crying, Todd Slant, hashtagyoloswag, Holy Torpedo

Hotel Vegas: Borzoi, Carl Sagan’s Skate Shoes, Cats, Bohl

The Lucky Lounge: Parker Smith and the Bandwith

The Rattle Inn: Sons of Villasana

Red 7: Gloves, Catalogue, Wildfires

Red Eyed Fly: The Cicadas, Dionysia, Elafina

The Sahara Lounge: Scan Reason

The Saxon Pub: Erez, Julie Nolen, Kelly Mickwee

Strange Brew: Johnny Goudie & Friends

Stubb’s: Kitten, Dear Boy

The White Horse: Jesse Harris, Choctaw Wildfire, Matt Downing

Wednesday

The ABGB: The Harmed Brothers

The Badlands: Kieran Strange, Within Rust, This Side of Town

Bat Bar: Clint Manning

The Blackheart: Elsa Cross, Emilie Clepper, Beth Lee & the Breakups

Beerland: Bad Sports, Neighborhood Brats

The Broken Spoke: Mike & the Moonpies

Cactus Cafe: Run River North

Carousel Lounge: Bottlecap Mountain, One Good Lung

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Continental Club: Hot Club of Cowtown, the Painted Redstarts, Jon Dee Graham, the Everydudes; Gallery: Matt Hubbard Trio, Snizz

Donn’s Depot: Frank & the Honky-Tonk Doctors

The Elephant Room: Monster Big Band, Violet Crown Revue, Liz Morphis

Empire Control Room & Garage: The Thing

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Ginny’s Little Longhorn: Tracie Lynn, Danny Britt, Marvin Dykhuis

Gruene Hall: The Georges

Güero’s Taco Bar: Texas Radio Live: Suzanna Choffell, Little Brave

Junior’s Grill and Ice House: Paul Victor Project

Lamberts: Lamberts

Lone Star Court: Meggan Carney

The Mohawk: The Crookes, Young Buffalo, Stoney

The North Door: Aaron McDonnell

Nutty Brown Cafe: Dale Watson

One-2-One Bar: Black Red Black, Flyjack

Red 7: The Casualties, Lower Class Brats, Applicators

Red Eyed Fly: American Dog, Texas KGB, Derive, Skyler Sands & the Questions

River Road Ice House: The Texas Jamm Band

The Roost: The Peterson Brothers, Curtis McMurty, Rambler Rose

The Sahara Lounge: Devin James Fry, Daniel Thomas Phipps & the Kinfolk, Miro, Jay Satellite, Us to Tomorrow

The Saxon Pub: Bonnie Bishop, the Powell Brothers

Speakeasy: Henry & the Invisibles , Scott Strickland, Carl Hutchens

Strange Brew: Chris Gage, Matt Giles, David Carroll, Paul Pearcy, Jason James Band

Stubb’s: Yellow Ostrich

Threadgill’s North: Riley Osbourn

Whip In: Flamenco Symphony

The White Horse: Rosie Flores, Bottom Dollar String Band, Stargazers, Robert Allen Caldwell

Zilker Metropolitan Park (Blues on the Green): Shinyribs, Tameca Jones

Thursday

B.D. Riley’s: Kristin Smith

The Badlands: Lizzy Caroloke

Beerland: Dionysia, the David Ruffins

The Blackheart: Mrs. Glass, Roxy Roca

Brass House: Philip Marshall’s Esturary

The Broken Spoke: Jesse Dayton

C-Boy’s Heart & Soul: Paul Oscher

Cactus Cafe: Gary Graves

Carousel Lounge: Invincible Czars

Central Market North Lamar: Trio de Forro; Westgate: Elias Haslanger Quintet

Cheatham Street Warehouse: Courtney Patton, Owen Temple

Cheer Up Charlie’s: Silent Diane, Melted Toys, Street Gnar, Bells & Parks

Cherrywood Coffeehouse: Anthony Da Costa

Coal Vines: Luke Wade

The Continental Club: Ramsay Midwood, Shurman; Gallery: Tameca Jones

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

Driskill Grill: Far Away

East Side Showroom: The Love Sprockets

The Elephant Room: Gil Bosque Quartet, Rosie Flores, Blue Moon Jazz Quartet

Firehouse Hostel & Lounge: Flying Balalaika Brothers

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow

The Grapevine: Ryan Waguespack Duo

Gruene Hall: The Mavericks

Güero’s Taco Bar: Al Dressen

Gypsy Lounge: The Sniffs Roots Jamm

Holy Mountain: Eureka the Butcher, Soundfounder, Gloves, Boozwa, Pagame, No Kid$

Junior’s Grill and Ice House: Robyn & Steelin

Kingdom: Oliver $

Lamberts: Mesa Inn, Canvas People

Lanai: 4Jackz

Lone Star Court: Cory Glasser

The Lost Well: Terrorist, Whore of Bethlehem, Solemn Curse, Canyon of the Skull

Margarita’s: Texas Skyz Band

Maria’s Taco Xpress: Paula Maya

The Mean Eyed Cat: Lew Card

The Mohawk: Iska Dhaaf, 3-D Friends, KAZI

Moontower Saloon: Eddie and the Evereadys

The North Door: Ill Esha, Ben Aqua

One-2-One Bar: Brass, Blonde, Charlie Montague, Water & Rust

The Rattle Inn: Rosie and the Ramblers

Red 7: Da’Shade, Chief & the Doomsday Device, P-Tek, Secret Levels

Red Eyed Fly: Alesia Lani, Blue Tongue, Bat City Rhythm, Jazz Destroyers, DJ Kimmy

River Road Ice House: Drew Kennedy

The Roost: A.J. Vallejo

The Sahara Lounge: Grupo Gruyo, Chicken Strut, Afrofreque

The Saxon Pub: Amber Lucille, No Show Ponies, Patrice Pike

Satellite Bistro & Bar: Soul Wagon

Shady Grove: Jitterbug Vipers

Speakeasy: American Gypsy Band

Spicewood Tavern: John Prather

Spider House Cafe & Ballroom: (The Goulds are) Out to Lunch! Cats & the Canary, Datri Bean, Hot Club of Cowtown

Strange Brew: Paper Moon Shiners, Rebecca Loebe, the Belle Sounds

Stubb’s: Shakey Graves

Whip In: Gavin Tabone Quartet

The White Horse: Them Duqaines, Lucas Hudgins, Chico Chico

Z’Tejas: The Brew