Friday

The ABGB: Carson McHone, Fingerpistol

Beerland: Ash Borer, Hell, Lions of Tsavo

Brass House: Kevin Ahart

C-Boy’s Heart & Soul: Tameca Jones

Cheatham Street Warehouse: Hill Country Gentlemen

Cherrywood Coffeehouse: Darkest Country Road

The Continental Club: Bill Kirchen, the Blues Specialists; Gallery: Mike Flanigin Trio, the Robert Kraft Trio

East Side Showroom: The Sofi Lopez Quartet

El Sol y La Luna: Mariachi Caballeros

The Elephant Room: Colin Shook Quintet

Empire Control Room & Garage: B the Beat, Selecta Q45, Orion

Flamingo Cantina: Audic Empire, Effinays

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Ginny’s Little Longhorn: Juke Joint Prophets

Gristmill River Restaurant: Bo Porter

Gruene Hall: Cody Jinks

Gypsy Lounge: Dub Gideon

The Hole in the Wall: Gold Leather, Funeral Kab, Math Patrol

Holy Mountain: Eliot Lipp, Jacuzzi, Applied Pressure

Hotel Vegas: Born in the U.S.A.

Junior’s Grill and Ice House: Michael Ingalls, the Staylyns

Kingdom: Damian Lazarus

Liberty Tree Tavern: Lunar Roller Trio

Lone Star Court: Hymn For Her

Maria’s Taco Xpress: Leann Atherton

Mercer Street Dance Hall: Brennen Leigh, Noel McKay

The Mohawk: Pentagram, the Well, War Master, Brothers Collateral, Ditch Witch, Antialls

Monument Cafe: Masumi & the Gentlemen

Moontower Saloon: Uncle Sam Jam

Nutty Brown Cafe: Bob Schneider

The Oasis: Johnny Dee & the Rocket 88s

The Office Lounge: The Instigators

One-2-One Bar: Mamafesta, the Eggmen

The Parish: Nightmares on Wax

The Rattle Inn: Matt Cline, Sirens

Recess: DJ Gamma, Yawho, Brotek x Dwreck

Red 7: Perish the Land, Discordia, Arbor Hollows

Red Eyed Fly: Soulfresca, Fleetwood Moo, Bear Funk, the Hazard Hounds

The Roadhouse Bar & Grill: The Invisibles

Rumi’s Tavern: Lee Persons Band

The Saxon Pub: Buster Jiggs, Ginger Leigh, Miss Lavelle White, Wink Keziah

Shenanigans: DJ Redwtr

Threadgill’s South: Jimmy Lafave

Saturday

The ABGB: Doug Strahan & the Bad Neighbors

Beerland: The Monk, Extremely Rotten, Flesh Hoarder, more

Brass House: Jacqui Walker Blues, Pete Rodriguez Trio

C-Boy’s Heart & Soul: Tameca Jones

Carousel Lounge: Ruby Frey, Julia Lucille

Carousel Lounge: Tottsie & the Flames

Cheatham Street Warehouse: Pardo & Reed, Charlie Stout

Cheer Up Charlie’s: She Sir, Chakra Kahn, Mighty Mountain

Cherrywood Coffeehouse: Eric Lucha, Sweet Lamb

The Continental Club: Soulphonics, TX Blue Dots, the Soul Supporters; Gallery: Sherah & the Fine Souls, Mike Flanigan Trio

The Chuggin’ Monkey: Scott Simon Project

Dirty Dog Bar: Suffokate, Abiotic, Aegaeon

East Side Showroom: Hollywood Revue

The Elephant Room: Henry Brun & the Latin Playerz

Empire Control Room & Garage: Speak, Taft, Total Unicorn, Selva Oscura, Corduroi, Shivery Shakes, Animal Spirit, Tele Novella, Little Lo

Flamingo Cantina: Subkulture, Patriots

Gypsy Lounge: Coattails, the Rare Birds, Dark Bird, Midnight Ghost

Holy Mountain: Minor Mishap Marching Band

Hotel Vegas: Warm Soda, Wes Coleman

Junior’s Grill and Ice House: Howlin’ Waters

Kingdom: Stefano Noferini and Christian Martin

Lamberts: Federick, Scientist, Lukas Read

Lone Star Court: Rollfast Ramblers

Maria’s Taco Xpress: Danny Phillips

Mercer Street Dance Hall: Doug Moreland & the Flying Armodillos, Patrick Murphy

The Mohawk: The Sword, American Sharks, Sweat Lodge, Eagle Claw, P.R.O.B.L.E.M.S., Burnt Skull

Monument Cafe: Cats & the Canary

Moontower Saloon: Buggaboo

Nutty Brown Cafe: The O Boys

The Oasis: Rotel & the Hot Tomatoes

Omni Barton Creek Resort & Spa: Guy Forsyth

One-2-One Bar: Garrett Lebeau, Skyrocket

The Owl Wine Bar & Home Goods Store: Samuel Holden

Poodie’s: Erez, Them Duquaines

The Rattle Inn: Prophets and Outlaws

Red 7: Numbskull, Immerse, Shadow Spectrum, Pain Through Fate

Red Eyed Fly: The Dead Right, the Red Direct, the Lonesome, the Sun, Josh Rivers Band

Republic Live: Doc Martin

River Road Ice House: James Johnson, Whiskey Myers

Rumi’s Tavern: Mike Milligan and the Altar Boyz

Spider House Cafe & Ballroom: 365colours, Modal, Sucka Please

Stubb’s: Night Drive

The White Horse: Noel McKay, Silas Lowe, Dave Insley’s Careless Smokers

Sunday

The ABGB: Rosie & the Ramblers

Club 1808 & Annex: Dirty Kills, Inflatable Baptists, IRD, Kill Liberal

The Continental Club: Heybale, Redd & Earl & Dallas, Planet Casper, the Wagoneers; Gallery: Dupree, William Graham Guitar Pull

Dirty Dog Bar: The Sight of Impact, Reality is Broken, Petriphoria

Gruene Hall: Moot Davis

The Hole in the Wall: Supernomadic, Casual Interference, Girling

Holy Mountain: Carry Illinois, Julia Lucille, Ben Ballinger

Hotel Vegas: Dye, Detestados, Commoners

The Lost Well: Party Wizard, the Slizz

The Mohawk: Criminal Hygiene, Big Bill, Pharaohs

Moontower Saloon: Brian Pounds

The Parish: Wye Oak, Pattern Is Movement

Red 7: Plague Window, Illustrations, the Coltranes, Total Abuse, Old and Ill

Red Eyed Fly: Something Silky, Jacob & the Inhumans, IRock ThyExperience, the Red Tent

The Saxon Pub: Paul Cauthen, the Resentments, John Gaar, the Moonlighters

St. David’s Episcopal Church: Kanude, Beaver Nelson

Strange Brew: Jaimee Harris

Stubb’s: Bells of Joy

Threadgill’s North: Bluegrass Scramble, Out of the Blue, George Ensle & the Groove Angels

Whip In: Dan Patrevito

The White Horse: Soul Supporters, Love Leighs, Conjunto Los Pinkys

Monday

Bat Bar: Bruce 3 and the Revenge

Bourbon Girl: Erik Zamora, Sonny Wolf Band

The Chuggin’ Monkey: Greg Talmage

The Continental Club: Dale Watson & his Lone Stars, Peterson Brothers Band; Gallery: Kalu James, Elias Haslanger, Dr. James Polk, Jake Langley

Dizzy Rooster: Modern Day Midas, Red Lady

Dogwood: Aaron Navarro

The Elephant Room: Michael Mordecai’s, Magnificent 7

Giddy Up’s: John Chandler

Gruene Hall: Jordan Minor

The Hole in the Wall: Josh Buckley, Tex Smith

The Lucky Lounge: Big Money Gators, Brothers Vinyl, Park n Murray

The Mohawk: The Donkeys, JC and CO, Surly Gates

One-2-One Bar: The Matchmaker Band, the Nightowls

The Rattle Inn: Brennen Leigh

Red Eyed Fly: Hour 24, Just Walden

The Saxon Pub: The Leavers, Lonelyland, the Motts

Strange Brew: Wrenfro

Whip In: Carson McHone

The White Horse: Bar Brawl III, Jim Stringer & His AM Band, Hot Nut Riveters

Tuesday

Brass House: Novak Mirka

Carousel Lounge: Telegraph Salesman

Cheatham Street Warehouse: Brett Hauser Band, Haley Cole Band

Cheer Up Charlie’s: Chris Simpson, Templo X, IDYL, the Cocker Spaniels

Club 1808 & Annex: Vain & Valor, Arrows in Her, Teenage Swoon, Femoral

The Continental Club: Barfield, the Tyrant, Toni Price; Gallery: Ephraim Owens Experience, James McMurtry

The Elephant Room: Jon Blondell Quintet, Stanley Smith & Lauren Gurgiolo

Ginny’s Little Longhorn: Fingerpistols

Highland Lakes Bar: Grace Pettis

The Hole in the Wall: The John Doe Stompers, Izzy Cox, Les Skroks

Holy Mountain: Muchos Backflips, Bee vs Moth, COSMS, Artificial Earth Machine

The Lucky Lounge: Aaron McDonnell

The Mohawk: The Cicadas, Dead Recipie, Midnight to Noon, Meenk

The Rattle Inn: Tessy Lou and the Shotgun Stars

Red Eyed Fly: Garrett James, the Mac Woodruff Experience, Flotilla

The Saxon Pub: Julie Nolan, Texas Never Whispers, Bruce Hughes & the All Nude Army, Johnson

Waterloo Records: Speak

Wednesday

The ABGB: Uranium Savages

ACL Live: Everclear, Soul Asylum, Eve 6, Spacehog

Austin Ale House: One Village Music Project CD release

Bat Bar: Clint Manning

Beerland: The Lonely Revolts, Animal Train, the Awful Lot, (expletive) Advice

Carousel Lounge: How I Quit (expletive), Clapperclaw

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Continental Club: Hot Club of Cowtown, the Painted Redstarts, Jon Dee Graham, the Everydudes; Gallery: Matt Hubbard Trio, Trube, Farrell & Snizz

The Elephant Room: Baker’s Dozen, Jazz Pharaohs

Empire Control Room & Garage: Obey City

Evangeline Cafe: Lew Card

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Ginny’s Little Longhorn: Convict Hill

Gruene Hall: Chubby Knuckle Choir

The Hole in the Wall: Warm Guns, Carpetbagger, Jesse Moore

Holy Mountain: We’ll Go Machete, Magnet School, Broken Gold, the Turncloak

Hotel Vegas: Future Death, Borzoi

Junior’s Grill and Ice House: One Ton Country

Lamberts: Dan Dyer, Adam Ahrens, Jazz Mills

Lone Star Court: Tim Regan

The Mohawk: Swimming with Bears, Collective Dreams, RMRS

Nutty Brown Cafe: Reckless Kelly, Brett Hauser

One-2-One Bar: Black Red Black, the Drakes

The Parish: Latasha Lee & the Black Ties, the Suffers, Fat Tony

Phoenix Saloon: Aaron McDonnell

The Rattle Inn: Lew Card

Red Eyed Fly: Brother Wolf & the Carnivores, Don Johnson, Drive On Mak

Speakeasy: Henry & the Invisibles

Taxi’s Piano Bar: Gravity A

Threadgill’s North: Riley Osbourn & Floyd

Waterloo Records: Johnnyswim

Whip In: Djamberry Caravan

The White Horse: Doug Strahan & the Good Neighbors, Mayeux & Broussard, Robert Banta, Robert Allan Caldwell

Zilker Park (Blues on the Green): Grupo Fantasma, Greyhounds

Thursday

Austin360 Amphitheater: Lionel Richie, CeeLo Green

B.D. Riley’s: Kristin Smith

Beerland: Food Group, Brazilian Space Program

The Blackheart: Mrs. Glass, Roxy Roca

Brass House: Jazz Bonze

C-Boy’s Heart & Soul: Paul Oscher

Cactus Cafe: Slaid Cleaves

Carousel Lounge: Candy Paarty, Ruby Murrays, Proud Peasant, Invincible Czars, Invincitational in C

The Continental Club: Mike & the Moonpies, Mike Stinson, Ramsay Midwood, Whiskey Sisters; Gallery: Tameca Jones

East Side Showroom: Mighty Mountain

The Elephant Room: Adrian Ruiz Quintet

Emo’s: Zomboy, Cookie Monsta, Eptic

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow

Gruene Hall: Zane Williams

Gypsy Lounge: Amplified Heat, Eric Tessmer

The Hole in the Wall: Chasca, the Surlys, Sister Lips

Holy Mountain: Mirror Travel, Daniel Francis Doyle & the Dreams, the Eternal Dyad Dance Crew

Hotel Vegas: Total Unicorn, My Education, the Gary, Aviateur, DJ Erik Camacho

Junior’s Grill and Ice House: The Back 9

Lamberts: Chris Strand, Sons of Santos

Legendary White Swan: Rum Rebellion, Prions

Lone Star Court: Steve Brooks

Margarita’s: Texas Skyz Band

Maria’s Taco Xpress: Buenos Diaz

The Oasis: Ted Long

One-2-One Bar: Amy Atchley, Stephanie Daulong

The Parish: Plaid

The Rattle Inn: Lucas Cook

Red Eyed Fly: Cupid’s Victim, Dayeater, Autumn Stay, Guilty Match

Republic Live: Milo and Otis

San Marcos Plaza Park: Soul Track Mind

Shady Grove: Waterloo Revival

Spider House Cafe & Ballroom: The Late Bloomer

Stubb’s: The Drew Fish Band, the Rankin Twins

Vulcan Gas Company: Jade, No.19 Music, Canada

Whip In: Kyle Offidani

The White Horse: Moot Davis, Marshall Ford Swing Band, Silas Lowe

Z’Tejas Sixth Street: The Brew