Friday

The ABGB: Pong

AJ’s Live: The Departed

Anderson Mill Tavern: Kevin & the Krawlers

Austin Music Hall: Fedde Le Grande, Bassjackers, Sultan, Ned Shepard

B.D. Riley’s: Ulrich Ellison & the Tribe

Beerland: (expletive) of Bethlehem, Cleric, Gigan, Khringe

The Belmont: Mother Falcon

The Blackheart: Young Mammals, the Lochness Mobsters, Catamaran, Jonas Wilson

Brass House: Liz Morphis Trio, Magnificent 7 Jazz Ensemble

The Broken Spoke: Dale Watson

C-Boy’s Heart & Soul: The Relatives

Capital Grille: James Polk

Carousel Lounge: Seth Davis, Chaparral Dixielanders, Coffee Seargents, Why Not Satellite

Cedar Street Courtyard: Radio Star

Central Market North Lamar: Blackbird 3; Westgate: The Carper Family

Cheatham Street Warehouse: Devil’s Hollow, Flywood

Cherrywood Coffeehouse: Minnie & Ella Jordan, Claire Domingue

Club 1808 & Annex: Vices, Head Creeps, End it, Shiva

The Continental Club: The Blues Specialists, James Hand, the Bellfuries; Gallery: The Robert Kraft Trio, the Mike Flanigin Trio

Darwin’s Pub: Hoodygoode

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: BlueSqueezeBox

The Elephant Room: Wayne Salzmann, George Carver

Emo’s: Cheap Trick

Empire Control Room & Garage: Africa Latina, Chief Boma Geko, Moosh & Twist

Evangeline Cafe: Ted Roddy’s Backwoods Hipsters

Fado Irish Pub: The Ryan Mars Band

Flamingo Cantina: DOS, Dubb Sicks, Clemits, DJ Offtop, Ferrell the Earthworm

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Ginny’s Little Longhorn: RGB, the Stargazers, Armadillo Road

Green Mesquite BBQ: Top Kats

Gruene Hall: Bruce Robison, Kelly Willis, Dawn & Hawkes

Güero’s Taco Bar: Bob Fuentes

Highland Lakes Bar: Alyse Black

The Hole in the Wall: The Lonesome Heroes, the Gary Newcomb Trio, Justin Fallen & the Angels

Holy Mountain: Sorne, Shmu, Hello Wheels

Junior’s Icehouse: Michael Ingalls, Mama’s Love Child

Kingdom: Stacey Pullen, Blackflag, Saved, Cadenza, Detroit

Lamberts: Lucas Jack, the Reynolds Number

Legendary White Swan: FBS, Ixteria Korrosiva

Lone Star Court: Dahebegebees

The Long Center: Gabriela Montero

The Lucky Lounge: Bigwood, Leland, Forty Dead Men

Maria’s Taco Xpress: Leann Atherton

Mercer Street Dance Hall: The Georges

The Mohawk: Moving Units

Moontower Saloon: Andy MacIntyre

Nutty Brown Cafe: Cold Steel Revolver

The Oasis: Suede

One World Theatre: The Outlaws, Blackhawk

One-2-One Bar: Extreme Heat, Amy LaVere, Will Sexton

The Paramount Theatre: Eels, Chelsea Wolfe

The Parish: The Wheeler Brothers, Paper Bird

Poodie’s: Charlie Pierce, Hill Country Gentlemen, Guy Forsyth

Red 7: Vegatron, Blurry Vision, DSGNS

Red Eyed Fly: Lydia Lunch Tribute: Wormwood Star, Death Church, Xepera, Furnace Door, Steen, Agave Love, Suitable Mates, Rob & the Nasty Beat, Bluster

Republic Live: Chocolate Puma

Riley’s Tavern: Mandy Rowden, the Joel Hofmann Band

River Road Ice House: Del Castillo

The Rock Room: Robby Hecht, Ashleigh Flynn

The Roost: Joe Ely, Colton O’Neill, Jason Eady

The Sahara Lounge: Seu Jacinto

The Saxon Pub: Patrice Pike, Tessy Lou, Caleb Boles, Eightysixxed

The Scoot Inn: The Bonfire Choir

Shooters Austin: Check One

Stateside at the Paramount: Shinyribs

Strange Brew: Roy Book Binder, Lisa Tingle

Stubb’s: Dana Falconberry, R.F. Shannon, Devon Sproule

Swan Dive: Leticia y La Buena Banda, Paula Maya

Threadgill’s South: DeadEye

Trailer Space Records: Gusgoose, Confidare, Cheap Talk

Triple Crown: Emily Herring, the Farm to Market Band

The White Horse: Gulf Coast Playboys, the Derailers, Roger Wallace

Saturday

The ABGB: The Warren Hood Band

ACL Live: Ledisi, the Robert Glasper Experiment

Anderson Mill Tavern: Capital Suspects

B.D. Riley’s: Eric Tessmer

The Blackheart: Other Lovers, Moving Castles, Young Ones, Did You See Those Bats?

Beerland: Expos

Bell Springs Winery: Alyse Black

The Belmont: Donavon Frankenreiter

Brass House: Divy Nelson

Brass House: Pete Rodriguez Trio

The Broken Spoke: Ben Rodgers, the Derailers

The Buzz Mill: Bob Cheevers

C-Boy’s Heart & Soul: The Relatives

Calton Cases: Carrie Rodriguez, Luke Jacobs

Capital Grille: James Polk

Carousel Lounge: Topsy

Cedar Street Courtyard: LC Rocks

Central Market North Lamar: Money Chicha; Westgate: Cienfuegos

Central Presbyterian Church: Jordan Moser

Cheatham Street Warehouse: Pardo & Reed

Cherrywood Coffeehouse: One World (R)evolution, Pflame

Club 1808 & Annex: Madmartigan

The Continental Club: Redd Volkaert, Buggaboo, Golden Dawn Arkestra; Gallery: Sherah & the Fine Souls, Mike Flanigin

Donn’s Depot: Danny Britt & Red Dawg

East Side Showroom: Rio Novo

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

The Edge of Town Saloon & Grill: The Lunar Rollers

The Elephant Room: The Ephraim Owens Quintet

Elysium: Leæther Strip, Souless Affection, XBRMNT

Empire Control Room & Garage: League of Extraordinary G’z, BLXPLTN, Keeper, Gift Raps, Brendan Foster

Fado: Hair of the Dog

Firehouse Hostel & Lounge: Boss Street Brass Band

Flamingo Cantina: JahDan Blakkamore, Illuminati Congo, Relic Secure

Ginny’s Little Longhorn: Beth Lee & the Breakups, Jessie Jay Harris

Green Mesquite BBQ: The Better Halves

Gruene Hall: Cooder Graw, Casey Berry, Sol Patch

Güero’s Taco Bar: Hankenstein, Los Tipicos de Cuba

Ham Jam House Concerts: Claudia Nygaard with special guest Redd Volkaert

The Hole in the Wall: Descendents of Erdrick, Madhatter McGinnis, Droidekka, B-Knox

Holy Mountain: Jonah Matranga, Zookeeper

Hotel Vegas: Ghetto Ghouls, the Gospel Truth, Borzoi

Iguana Grill: Lisa Marshall Quartet

Junior’s Icehouse: Paul Renna, SUIT

Kingdom: Andrew Parsons, BT, Au5

Lamberts: Wiretree

Legendary White Swan: The Hormones

Lone Star Court: Rollfast Ramblers

The Long Center: Gabriela Montero

Mercer Street Dance Hall: The Mitch Jacobs Band

The Mohawk: Dynamite Boy, Driver Friendly, Shaft, Gentlemen Rogues, Public, Galacticat

Moontower Saloon: Ruby Dee & the Snakehandlers

The North Door: Katchafire, Maoli, Bum Lucky

Nomad Bar & Patio: The Lost Soul Revue

Nutty Brown Cafe: Aaron Einhouse

The Oasis: Marcus Woolverton, Encore

One-2-One Bar: Kathy Murray & the Kilowatts, the Belle Sounds

The Parish: The Wheeler Brothers, Tumbleweed Wanderer

Poodie’s: The Peterson Brothers, Matt Dunnam

Red 7: Balkan Beat Box, Illustrations, Sohns, Untouch, Lyed

Red Eyed Fly: Jet, D.I.E. Slow, Peter Reed & the Back Road Kings, the Hazard Hounds, Alesia Lanai, Da New Kid, Yung

Riley’s Tavern: The Georges, Chuck Meade

Riverbend Centre: Gabriela Montero

The Roost: Matt the Electrician, Dysfunkshun Junction

Satellite Bistro & Bar: Mente Clara

The Saxon Pub: Miss Lavelle White, Brian Pounds, Brady Beal, Leigh Rowan

Shooters Cedar Park: Suede

Strange Brew: Dwayne Verheyden, Seth Walker, Ray Bonneville, Ali Holder

Stubb’s: Wake Owl, Mimicking Birds

Sustainable Food Center Farmers’ Market at Sunset Valley: Bob Cheevers

Threadgill’s South: Van Wilks

Trailer Space Records: Femoral, Black Vice, SKNKVR, Chris Perez, Peasant

The White Horse: Dave Insley, Mitch Webb & the Swindles, Two Hoots & a Holler

Sunday

Banger’s: Urban Achievers Brass Band

Beerland: Deathhammer

The Blackheart: Horti, Dead Tree Duo, Jordan Valentin

Brass House: Austin Piazzolla Quintet

Bullock Texas State History Museum: Jumpstart, Eve & the Exiles

Central Market North Lamar: Leticia Rodriguez

The Continental Club: Planet Casper, the Wagoneers, Heybale!; Gallery: Jon Dee Graham, Dupree

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: The Jeff Helmer Trio

Emo’s: Bombay Bicycle Club, Royal Canoe

Firehouse Hostel & Lounge: Adam Sultan

Ginny’s Little Longhorn: Dale Watson

Güero’s Taco Bar: Mitch Webb & the Swindles

The Hole in the Wall: Dylan Disaster, Ryan Rooney, Adam Glasseye Beckley, Carson McHone, Mrs. Glass

Holy Mountain: Ces Cru, Info Gates, Norman Base

Hotel Vegas: Feral Future, Jailsex, Spoonboy, Xetas, So Unloved, Night Court, Sin Motivo, the Memory, Fungi Girls, Dumb

Junior’s Icehouse: Stone Crow

The Lucky Lounge: Tamika Handy

Maria’s Taco Xpress: The South Austin Gospel Project, the Amazing Grace

The Mohawk: Mystic Braves, Corners

Moontower Saloon: Ben Cina

The Oasis: The Brew

One World Theatre: Jesse Terry, Rebecca Loebe & Callaghan

The Parish: Shlohmo, Purple

Poodie’s: Tessy Lou & the Shotgun Stars, Jon Napier

Red 7: Hunter Jones, Comforter, Yuma

Red Eyed Fly: Wildhart, the Homewreckers, Color, Pony Lagoon, Three Hour Black, Wildthang, Desperadoz

Spider House Cafe & Ballroom: Michael Jastroch

St. David’s Episcopal Church: Wendy Colonna

The Saxon Pub: The Resentments, John Gaar, Debbi Walton, Denim

Strange Brew: The Purgatory Players

Stubb’s: Jimmy Eat World, Stagnant Pools

Uncle Billy’s Brew & Que: The Wind and the Wave

Whip In: D.C. Bloom

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, the Love Leighs, Soul Supporters

Z’Tejas Sixth Street: Trés

Monday

Bat Bar: Bruce 3 and the Revenge

Bourbon Girl: Sean Evan & the Very Handsome Band

Brass House: Peggy Stern Piano Trio

Cedar Park Center: Brit Floyd

Cheatham Street Warehouse: Charlie Stout, Jordan Minor

The Chuggin’ Monkey: Greg Talmage

The Continental Club: The Peterson Brothers, Dale Watson; Gallery: Elias Haslanger, Kalu James

Dirty Dog Bar: Seeker

Dizzy Rooster: Modern Day Midas, Red Lady

Dogwood: Aaron Navarro

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Freddie Mendoza, the Austin Jazz Band

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux & the Austin Cajun Aces

Ginny’s Little Longhorn: The Texas Mavericks

Gruene Hall: The Marshall Hood Band

The Hole in the Wall: Carrie & the Cut Snakes, Joe Sundell, Josh Buckley Tex Smith

Iron Cactus: Karaoke Mondays

Legendary White Swan: The Little Elmore Reed Blues Band

The Oasis: Republic of Texas Big Band

One-2-One Bar: The Matchmaker Band, the Nightowls

Poodie’s: Songwriters Showcase: George Ensle, Kevin Higgins

The Rattle Inn: Lucas Hudgins & the First Cousins

Red Eyed Fly: Parker Smith, Last Callers, Devin O’Rourke

The Roost: W.C. Clark, Roxy Roca

The Sahara Lounge: The Hang, Kathryn Legendre, Kem Watts

The Saxon Pub: Lonelyland, the Leavers, the Motts

Strange Brew: Juke Joint Prophets, David Hamburger, Wrenfro

Triple Crown: Nate Guthrie

Whip In: Ben Balmer

The White Horse: Hot Nut Riveters, Rollfast Ramblers, Rosie & the Ramblers

Tuesday

B.D. Riley’s: The Suzanne Smith Band

Baker Street Pub & Grill: Magic Lantern League: Georges Melies Retrospective

Beerland: Borzoi, Permanent Makeup, the Holy Smokes

The Broken Spoke: Amanda Jo Cevallos, Weldon Henson

Carousel Lounge: Danny Santos, Steve Brooks, Jeff Tverass

Cheatham Street Warehouse: Blue Water Highway, Haley Cole

The Continental Club: Toni Price, Alejandro Escovedo, Grady; Gallery: James McMurtry, the Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

The Elephant Room: The Adrian Ruiz Quintet, Stanley Smith, Jon Doyle

Empire Control Room & Garage: Meggan Carney

Evangeline Cafe: Twilight Trio

Firehouse Hostel & Lounge: Hogan Sullivan

Ginny’s Little Longhorn: Alan Haynes

Gruene Hall: Drew Kennedy, Josh Grider

The Hole in the Wall: The John Doe Stompers, Jeff Horti, Okie Weiss

Holy Mountain: Girl Pilot

Legendary White Swan: The Ortiz Bros.

The Mohawk: ZNTH, Linear Downfall, the Dialtones, Moonsicles

One-2-One Bar: The Funk Mob, Superband ATX

Poodie’s: Danny Fast Fingers, Kem Watts, Tommy Elskes, Ricky Stein

The Rattle Inn: George DeVore

Red Eyed Fly: Prophets of Addiction

River Road Ice House: Scott Morgan

The Roost: Texans for Stem Cell Research Benefit: Malford Milligan, Patricia Vonne

The Sahara Lounge: Continental Drift

The Saxon Pub: Bruce Hughes & the All-Nude Army, the Gravy Brothers, David Grissom

Strange Brew: Grouchy Like Riley, Durawa, Amy Atchley, the Apostles of Manchaca

Stubb’s: Skaters, Shivery Shakes

Threadgill’s North: Jon Emery & the Red Hot Revue

Trailer Space Records: JC Penny & the Cats, the Dead Space

Triple Crown: David Harris, Boom Baps + Daps, Black DaVinci, the Zoo, Collin Gee, MYTI, 40s, StereoFiend

Uncle Billy’s Brew & Que: Meggan Carney

The White Horse: Primetime Ramblers, Choctaw Wildfire, Jesse Harris

Z’Tejas Sixth Street: Tameca Jones

Wednesday

The ABGB: Chicken Strut

ACL Live: Gipsy Kings

Beerland: Castle

The Blackheart: Ali Holder, Elsa Cross, Christy Hays

Brass House: Happy Hour Trio, Phillip Marshall

The Broken Spoke: Sunset Valley Boys, Mike & the Moonpies

Capital Grille: James Polk

Carousel Lounge: Alexander Nobles

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Continental Club: Hot Club of Cowtown, the Painted Redstarts, James McMurtry, Jon Dee Graham; Gallery: Sit Down Servant, Trube Farrell & Snizz

Donn’s Depot: Frank & the Honky-Tonk Doctors

Eddie V’s Edgewater Grill: James Speer

The Elephant Room: Monster Big Band, Jazz Pharaohs

Evangeline Cafe: Floyd Domino, Redd Volkaert, the Peacemakers

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains, DJ Anaya

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Gruene Hall: Poor J. Brown

Güero’s Taco Bar: MilkDrive, the Jeff Plankenhorn Band

The Hole in the Wall: Tinnarose, the Berkshire Hounds

Hotel Vegas: The Electric Friends, Wild Wild Wets

Junior’s Icehouse: Horseshoes & Hand Grenades

Lamberts: Suzanna Choffel, Emily Kopp

Lone Star Court: Dustin Prinz

The Mohawk: Shivery Shakes, Royal Forest, Tele Novella, Templo X

Nutty Brown Cafe: Stoney LaRue, Sam Riggs & the Night People

One-2-One Bar: Black Red Black, Don Harvey & A Is Red

Red 7: Encroachers, Mose Manual

Red Eyed Fly: The Greenbirds

Riley’s Tavern: Dillon Myers

River Road Ice House: The Motts

The Roost: The Peterson Brothers, Britny Lobas

The Sahara Lounge: The Dead Right

The Saxon Pub: Walt Wilkins & the Mystiqueros, Thom Shepherd, Erez, Johnny Nicholas

Shotguns On 6th: Haley Cole, Briana Adams

Spicewood Tavern: Carl Hutchens

Strange Brew: Jon Inmon, Chris Gage

Stubb’s: Mayeux & Broussard, the Reliques, Curious News

Threadgill’s North: Riley Osbourn

Triple Crown: Manzy Lowry, Jesse Harris, Bluebonnet, Marcus & the Washboard Machine, Conway the Whale

The White Horse: Robert Allan Caldwell, the Stargazers, Carson McHone, Leo Rondeau

Z’Tejas Sixth Street: Stephen Doster, Randy Weeks, Philip Gibbs

Thursday

Anderson Mill Tavern: Blackwater

B.D. Riley’s: Kristin Smith

Banger’s: Miss Julia & the Cruzers

Beerland: The Slizz, Swingin’ (expletive), the House of Harkonnen

The Belmont: Nelo, the Novel Ideas, Max Gomez

The Blackheart: Roxy Roca, Mrs. Glass

Brass House: Courtney Sanchez, Karen Tennison Trio

The Broken Spoke: Tony Harrison, Jesse Dayton

Capital Grille: James Polk

Carousel Lounge: Strangedayz

Central Market North Lamar: The Lost Pines; Westgate: The Hollywood Revue

Cheatham Street Warehouse: Chris King, Jamie Wilson, Thom Shepherd

Cheer Up Charlie’s: Silver Ships, Les Rav, the Human Circuit, Auroravore

Cherrywood Coffeehouse: Justin Farren

The Continental Club: Whiskey Sisters, Lisa Marshall, Baby Atlas; Gallery: Dan Dyer, Tameca Jones

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Fermn

The Elephant Room: Jazzbonez, Albanie & Her Fellas

Empire Control Room & Garage: French Horn Rebellion, Hey Champ, Lambda

Evangeline Cafe: T. Jarrod Bonta

Firehouse Hostel & Lounge: Cats & the Canary

Flamingo Cantina: Orbitmann, Smoke & Barrels, Ground Control

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow, Starlings TN

Gruene Hall: Texas Renegade

Güero’s Taco Bar: The Banzai Project

Gypsy Lounge: Danny B. Harvey

The Hole in the Wall: The Eric Tessmer Band, Amplified Heat, Tia Carrera

Junior’s Icehouse: One Ton Country

Lamberts: Doe Eye

Licha’s Cantina: Jueves de Música

Little Woodrow’s Bee Cave: Bob Cheevers

Lone Star Court: Grant Harrison

The Lost Well: Hammer Fight, Demontuary, Numbskull, Stage the Massacre

Mercer Street Dance Hall: Doug Moreland

The Mohawk: A. Sinclair, Otis the Destroyer, Chasca, Red Fang, Big Business, American Sharks

Moontower Saloon: Jennifer B & the Groove

Nutty Brown Cafe: Randy Rogers, Wade Bowen

The Oasis: Glass

One-2-One Bar: Carter Beckworth, Kacy Crowley, Douglas Jay Boyd, Cari Hutson, Dahebegeebees

The Parish: Random Rab, Nadis Warriors

Poodie’s: Andy Barham, Johnson, Brian Pounds, Blake Henley, Erez

Quinn’s Neighborhood Bar: Haley Cole

Red 7: Gloves, Darkbird

Red Eyed Fly: The Jaime Garcia Band

The Sahara Lounge: The Wyldz, Jeff Lofton Electric Thang, Katterwaul

Satellite Bistro & Bar: Nick Connolly

Shady Grove: Bob Schneider

Spicewood Tavern: John Prather

Strange Brew: George Ensle, Grant Peeples & the Peeples Republik, Amanda Pearcy

Trailer Space Records: Phantom Fox, Nick’s House Band

Triple Crown: Molly J. Hayes, Cody Bones, Pi, AtticTed, the Love Me Tenders, Tree Box

Umlauf Sculpture Garden & Museum: Shinyribs

The White Horse: Silas Lowe, Roy Heinrich, Them Duquaines

Z’Tejas Sixth Street: The Brew