Friday

The ABGB: Mike Stinson, Wild Bill & the Lost Knobs

ACL Live: Corporate Battle of the Bands

Anderson Mill Tavern: Triple Play

Baker Street Pub & Grill: The Possum Posse, Sour Bridges

Beerland: Ars Phoenix, Single Lash, Bloody Knives

The Belmont: All My Friends, Whiite Walls

The Blackheart: Electric Attitude, Young Girls, Videoing

Brass House: Marcus Wilcher Quartet

The Broken Spoke: David Madewell, Billy Mata

C-Boy’s Heart & Soul: Trube, Farrell & Snizz

Cactus Cafe: Danny Schmidt, Carrie Elkin

Carousel Lounge: Downtube Shifter, 35MM

Cedar Street Courtyard: Alyse Black, Hip Hop Hooray

Central Market North Lamar: Danielle Reich; Westgate: Sarah Pierce Band

Central Presbyterian Church: David Ramirez, Elle King

Cheatham Street Warehouse: Sons of Fathers, Blue Water Highway, the Canvas People

The Continental Club: The Blues Specialists, Bobby Bare Jr.; Gallery: The Robert Kraft Trio, the Mike Flanigin Trio

Dirty Dog Bar: Broken Teeth, Hickoids

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

The Elephant Room: The Elias Haslanger Quintet, the Violet Crown Revue

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Murphy’s InLaws

Gruene Hall: The Georges

Güero’s Taco Bar: Bob Fuentes

Holy Mountain: Circle Takes the Square

Hotel Vegas: The Bad Lovers, the Pharmacy, Rolland Hazzard

Junior’s Icehouse: Whitestone, Darrell Goldman

Kick Butt Coffee: Joel Schisler

Lamberts: The Reed Turner Band

Liberty Tree Tavern: The Lunar Rollers

Lone Star Court: American Gypsy

The Lucky Lounge: Light the Sun

Maria’s Taco Xpress: Leann Atherton

Midnight Rodeo: Zane Williams

The Mohawk: Kishi Bashi

Mozart’s Coffee Roasters: The Boss Jaguars

NeWorlDeli: Walter Ehresman

The North Door: Bali Yaaah, Chakra Khan

The Oasis: Rotel & the Hot Tomatoes

One World Theatre: Lee Ritenour

One-2-One Bar: The Eggmen, the Damn Torpedoes

The Parish: Wolf Gang

Patsy’s Cowgirl Cafe: Amy Q. Band

Poodie’s: Charlie Pierce, White Ghost Shivers, Grace Pettis, Drew Landry

Quantum Lounge: Cokeboy Droop Pop, Mista Mathew

The Rattle Inn: Matt Cline

Red 7: New Young Pony Club

Red Eyed Fly: Beard the Lion, Killing in Apathy, Le Saboteure, Taking on Poseidon, Beyond Fallen Shadows

Republic Live: Young Dro

Riley’s Tavern: Andrea Marie

The Sahara Lounge: Nic Armstrong, Meagan Tubb, the Sideshow Tragedy, Gold Blooded, Forever Changes

The Saxon Pub: Charlie Mars, Malford Milligan, Carson Alexander, Denny Freeman

The Scoot Inn: Icarus Account, the Hydra Melody

Shooters Austin: The Sophisticates

Speakeasy: Roxy Roca

Spider House Cafe & Ballroom: The Wanderers, the Canvas People, Criminal Birds, Auroravore, the Roosevelts, Hereticks, Dead Tree Duo, Sour Bridges

Strange Brew: David Ducharme-Jones, Robyn Ludwick, Bill Chambers, Cari Hutson

Stubb’s: Full Service

Swan Dive: Livingstone, Under the Sun

Texas Ski Ranch: Cablestock International Wake & Music Fest

Threadgill’s South: The Motts, Sister C

Trailer Space Records: Xetas, Borzoi, Ghetto Ghouls

Triple Crown: Bill Jerram, Pure Luck, Homer Henderson, Doug Strahan & the Good Neighbors

The White Horse: Gulf Coast Playboys, the Kernal, Mike & the Moonpies

Saturday

The ABGB: Doug Strahan & the Bad Neighbors

Anderson Mill Tavern: Jinx

B.D. Riley’s: Al Monti

The Badlands: Decent Criminal, Anti-Alls, Signalman

Beerland: Water Liars

The Blackheart: Mrs. Glass, So Long Problems, Coattails

Brass House: Pete Rodriguez Trio, Terry Thomas All U Need

The Broken Spoke: Tony Harrison, Paula Russell

The Buzz Mill: Bob Cheevers

Capital Grille: James Polk

Carousel Lounge: Love Vandals, the Gary, Benko

Cedar Street Courtyard: E7

Central Market North Lamar: The Lost & Nameless Orchestra

Cheatham Street Warehouse: Doug Moreland

Cherrywood Coffeehouse: Chris Petkus

The Continental Club: Redd Volkaert, KP & the Boom Boom, Soul Track Mind; Gallery: Sherah & the Fine Souls, Mike Flanigin

Dahlia Cafe: John Chandler

Donn’s Depot: Albert & Gage

The Driskill Hotel: You Knew Me When

East Side Showroom: Flying Balalaika Brothers

Eddie V’s Edgewater Grill: The George Carver Trio

Elysium: Aesthetic Perfection, Panic Lift, Surgyn

The Elephant Room: Freddie Mendoza

Emo’s: Wolfmother

Evangeline Cafe: The Austin Cajun Aces

Fado Irish Pub: The Blaggards

Fiesta Gardens: Pachanga Latino Music Festival

Flamingo Cantina: MAAJR

Ginny’s Little Longhorn: (Expletive) Farmers, Jim Stringer & the AM Band

Gruene Hall: Danny Brooks, M. Ward, Mount Moriah

Güero’s Taco Bar: Amanda Cevallos, Mike Milligan & the Altar Boyz

Gypsy Lounge: Nina Dioz, Gina Chavez, Krudas Cubensi, Little Brave

The Hole in the Wall: Billy’s Choir, Party Wizard, StumbleDrunk

Holy Mountain: Riders Against the Storm, Holiday Mountain, Magna Carda, DJ Darth Vena

Hotel Vegas: AJ Davila y Terror Amor, Making Movies, Migrant Kids, Vitera, the Dirty Heat

Junior’s Icehouse: Overexposed

Kingdom: Bad Boy Bill, Tommie Sunshine

Lamberts: Tahoma, Vinnie Fallico, Miggie Milla

Lone Star Court: Lone Star Courtesans

The Lost Well: Thee Tsunamis, the Gory Details, Lochness Mobsters, the Really Rottens

The Marc: Crizzly

Mercer Street Dance Hall: Michael Myers

The Mohawk: Say Hi, Big Scary, Borrisokane

The Oasis: Dillon Havins, Reunion

One-2-One Bar: Susan Arbuckle, Lisa Tingle, Hamilton Loomis

Opal Divine’s Penn Field: The Boss Jaguars!

The Owl Wine Bar & Home Goods Store: Samuel Holden

The Parish: George Porter Jr. & Runnin’ Pardners, Hard Proof Afrobeat

Patsy’s Cowgirl Cafe: Josh Buckley

Poodie’s: Jon Napier, KR Wood, Amber Lucille

Red 7: Amplified Heat, the Jamey Simms Band, Eagle Claw, Lone Star Demons

Republic Live: MC Magic

Riley’s Tavern: Cornell Hurd

River Road Ice House: Jarrod Birmingham

The Roost: Cyril Neville

The Sahara Lounge: Bamako Airlines, Zoumountchi

The Saxon Pub: Guy Forsyth

Salt Lick BBQ: Bo Porter

Satellite Bistro & Bar: Trio Landa

Shiner’s Saloon: Alyse Black

Shooters Cedar Park: Safety Patrol

Smoke’n Hops: Joel Schisler

Stubb’s: Fire in the Kitchen, Stukenberg, Ram Vela

Summit: Praia Urbana Austin Featuring Cevin Fisher

Texas Ski Ranch: Cablestock International Wake & Music Fest

Threadgill’s South: The Greencards

Trailer Space Records: Liquid Mice, Abigail und Hanzel, Palmito

Triple Crown: Chasca, Scorpio Rising, Adrian & the Sickness, Tastee Pastee & the Brown Broads

Whip In: Atlas Maior

The White Horse: Dave Insley, the Carper Family, Rosie Flores

Sunday

Anderson Mill Tavern: Wendy Colonna

Banger’s: Urban Achievers Brass Band

Beerland: Thousand Foot Whale Claw, Mainland Divide, ST 37, Suspirians

Brass House: Gianni Binachini, Zoe Fromer

Bullock Texas State History Museum: The Staehely Brothers Band, Casual Interference

Capital Grille: James Polk

Cedar Street Courtyard: Roxy Roca

Central Market North Lamar: Rumbullion

Cheatham Street Warehouse: Shady Rest

Club 1808 & Annex: Nebraska Bricks, Valleys, Babylon Breakers

The Continental Club: Planet Casper, the Wagoneers, Heybale!; Gallery: Jon Dee Graham, Dupree

County Line on the Lake: Bob Cheevers

Dirty Dog Bar: Wrath of Vesuvius, Apparitions, Color & Form

Eddie V’s Edgewater Grill: Gianni Bianchini, Kris Kimura

The Elephant Room: Kirk Covington

Firehouse Hostel & Lounge: The Love Leighs

Ginny’s Little Longhorn: Dale Watson

Güero’s Taco Bar: Blue Mist

Gypsy Lounge: Hot Club of Cowtown

The Hole in the Wall: Dylan’s Disaster, RJ & DT, Musically Declined, Devils & Dust, Bandhaus

Hotel Vegas: Low Cut Connie, Sweet Spirit, Magia Negra

Junior’s Icehouse: Dewayne Davis

The Mohawk: The Ripe, Surly Gates, the Ugly Beats

The Oasis: The Brew

One World Theatre: Lou Gramm

Poodie’s: Tessy Lou & the Shotgun Stars, Jon Napier

Red Eyed Fly: D.R.E.A.D.

The Roost: Les & the Funk Mob

The Sahara Lounge: Fernm, Kelsey Erin Shipman, the Love Sprockets

The Saxon Pub: John Gaar, Debbi Walton, the South Austin Moonlighters

Satellite Bistro & Bar: Mente Clara

St. David’s Episcopal Church: Ginger Leigh

Strange Brew: The Purgatory Players

The White Horse: Conjunto Los Pinkys

Threadgill’s North: Danny Santos y Los Bluegrass Vatos; South: The Seekers

Twin Sisters Dance Hall: Zydeco Blanco

Uncle Billy’s Brew & Que: Jamestown Revival

Whip In: D.C. Bloom

Z’Tejas Sixth Street: Jitterbug Vipers

Monday

Bat Bar: Bruce 3 and the Revenge

Bourbon Girl: Sean Evan & the Very Handsome Band

Brass House: Curtain Call Hosted by Robert Josef Cross

Cheatham Street Warehouse: Grant Ewing, Colin Colby

The Chuggin’ Monkey: Greg Talmage

The Continental Club: The Peterson Brothers, Dale Watson; Gallery: Elias Haslanger, Kalu James

Dizzy Rooster: Modern Day Midas, Red Lady

Dogwood: Aaron Navarro

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Michael Mordecai, the Jitterbug Vipers

Emo’s: Band of Skulls, Sacco

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux & the Austin Cajun Aces

Ginny’s Little Longhorn: The Texas Mavericks

Gruene Hall: Jamie Wilson

The Hole in the Wall: Carrie & the Cut Snakes, Joe Sundell, Josh Buckley Tex Smith

Legendary White Swan: The Little Elmore Reed Blues Band

The Mohawk: B.E. Godfrey

One-2-One Bar: The Matchmaker Band, the Nightowls

Poodie’s: WC Jameson, Emily Grave Berry

The Rattle Inn: Lucas Hudgins & the First Cousins

Red 7: The Ghost of a Saber Tooth Tiger, Broncho

Red Eyed Fly: Jolene Marie

The Roost: W.C. Clark, Roxy Roca

The Sahara Lounge: The Hang, Kathryn Legendre, Darren Hoff & the Hard Times

The Saxon Pub: Lonelyland, Carson McHone, the Leavers, the Canvas People

Strange Brew: Juke Joint Prophets, David Hamburger, Wrenfro

Triple Crown: Bob Appel, Whore of Bethlehem

Whip In: Ben Balmer

The White Horse: Hot Nut Riveters, Jim Stringer & His AM Band, Bar Brawl III

Tuesday

B.D. Riley’s: The Suzanne Smith Band

The Blackheart: Sam Pace, Dirtlegs, Croy & the Boys

Brass House: Glenn Rexach Trio

The Broken Spoke: Weldon Henson

Carousel Lounge: Chris Edwards, Alex Westphal

Cedar Street Courtyard: Chris Castaneda

Cheatham Street Warehouse: Dry River Religion

The Continental Club: Toni Price, Alejandro Escovedo, Barfield; Gallery: James McMurtry, the Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

The Elephant Room: Jon Blondell, Stanley Smith, Jon Doyle

Evangeline Cafe: Chip Doland

Firehouse Hostel & Lounge: Les Debauches

Ginny’s Little Longhorn: The Glen Collins Band

Gruene Hall: Jordan Minor, Adam Carroll & the Hems

The Hole in the Wall: The John Doe Stompers, Jeff Horti, Okie Weiss

Holy Mountain: Girl Pilot

Legendary White Swan: The Ortiz Bros.

The Lucky Lounge: Roosevelt’s Goody Bag & Brandon Luedtke

The Mohawk: A Minor Forest

One-2-One Bar: The Funk Mob, Superband ATX

Poodie’s: Danny Fast Fingers, Kem Watts, Tommy Elskes, Ricky Stein

The Rattle Inn: George DeVore

Red Eyed Fly: Good Weather, Crown Magnolia, OH Antonio & His Imaginary Friends

River Road Ice House: Scott Morgan

The Roost: Tessy Lou, Erez

The Sahara Lounge: D-Madness

The Saxon Pub: Bruce Hughes & the All-Nude Army, the Gravy Brothers, David Grissom

Strange Brew: Grouchy Like Riley, Durawa, Kathy Murray, Robert Greenawalt

Stubb’s: Grieves, Sonreal, Fearce Vill

Threadgill’s North: Jon Emery & the Red Hot Revue

Trailer Space Records: The Safes, Lesser Beings

Triple Crown: Emily Herring & the Farm to Market Band

Triple Crown: Everydays a Hollyday

The White Horse: Primetime Ramblers, Devin Jake, Emily Herring

Z’Tejas Sixth Street: Blue Mist

Wednesday

The ABGB: Benyaro

Beerland: Degreaser, Ghetto Ghouls, Cyanide Tooth, Air Traffic Controllers, Art Acevedo

The Blackheart: Ali Holder, Elsa Cross, Christy Hays

Brass House: Happy Hour Trio, Phillip Marshall

The Broken Spoke: TJ Bonta, Mike & the Moonpies

Capital Grille: James Polk

Carousel Lounge: Lightbug, Ruby Murrays

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Continental Club: Ross Cooper, Hot Club of Cowtown, James McMurtry; Gallery: Sit Down Servant, Trube Farrell & Snizz

Donn’s Depot: Frank & the Honky-Tonk Doctors

Eddie V’s Edgewater Grill: James Speer

The Elephant Room: Baker’s Dozen, the Jazz Pharaohs

Evangeline Cafe: Paul Glasse, the Peacemakers

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains, DJ Anaya

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Ginny’s Little Longhorn: Hot Texas Swing Band

Gruene Hall: The Georges

Güero’s Taco Bar: Juke Joint Prophets, Horse Opera

The Hole in the Wall: Tinnarose, the Berkshire Hounds

Holy Mountain: Starpause, Knives, IAYD, Hashtagyoloswag, Atlas Owls

Hotel Vegas: Holy Wave, (expletive) Beach Boys, Pure Predication, DJ Andrew McCalla, Fred

Junior’s Icehouse: Make It Stop

Lone Star Court: Bruce 3 and The Revenge

The Mohawk: Brett Egner, Marcus Striplin, Bravo Max, Julia Lucille, Dwight Smith

Nutty Brown Cafe: Kyle Park, Bri Bagwell

One-2-One Bar: The Drakes, Black Red Black

Patsy’s Cowgirl Cafe: Corey Baum

The Rattle Inn: Tessy Lou

Red Eyed Fly: The Red Direct, the Josh Rivers Band

Riley’s Tavern: Mark Sebby

The Sahara Lounge: Tennessee Stiffs, Jesse Vain & the Happy Hour Holiness Movement

The Saxon Pub: Johnny Nicholas, Walt Wilkins, the Texas KGB, Garrett LeBeau

Strange Brew: Jon Inmon, Chris Gage, the John Evans Band, the Jason James Band

Stubb’s Waller Creek: Ingrid Michaelson

Threadgill’s North: Riley Osbourn, Floyd Domino

Trailer Space Records: Venison Whirled, Smut, (expletive) Skull, Coma in Algiers, Justice Von Strasburg

Triple Crown: Troy Stone

The White Horse: Sean Tracy, Mayeux & Broussard, Leo Rondeau

Z’Tejas Sixth Street: Stephen Doster, Randy Weeks, Bill Carter

Thursday

The ABGB: Froetzel

All Saints’ Episcopal Church: Terri Hendrix, Lloyd Maines

Anderson Mill Tavern: Pavement Ends

B.D. Riley’s: Kristin Smith

Banger’s: The Boss St. Brass Band

Beerland: Street Sects, Never

The Blackheart: Roxy Roca, Mrs. Glass

Brass House: Jake Langly Trio, Philip Marshall’s Esturary

The Broken Spoke: Tony Harrison, Jesse Dayton

Capital Grille: James Polk

Carousel Lounge: MC Sweet Tea, Rory Payne

Central Market North Lamar: Cow Bop

Cheatham Street Warehouse: Erik Moll, Gus Samuelson, Jordan Minor, Charlie Stout

Cherrywood Coffeehouse: Eric Lucha

The Continental Club Gallery: Dan Dyer, Tameca Jones

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Jake Levinson

Eddie V’s Edgewater Grill: Robert Kelly

The Elephant Room: Andy Beaudoin’s NORI Jazz Quintet, Art & Candy

Empire Control Room & Garage: Dead Prez, the League of Extraordinary G’z

Evangeline Cafe: Lissa Hattersley’s Trip Trio

Firehouse Hostel & Lounge: Luke Hill & the Hot Pursuits

Flamingo Cantina: Los Kurados, Los Federales, Contrabandits

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Ginny’s Little Longhorn: Alvin Crow, Little Mikey & the Soda Jerks

Gruene Hall: Patty Griffin, David Ramirez

Güero’s Taco Bar: Al Dressen

The Hole in the Wall: Microphonic, Wildcat Apollo, Peace & Quiet

Holy Mountain: The Gents, Crooked Sails, Auroravore, Bells & Parks

Hotel Vegas: Big Bill, Barf Bag, Basketball Shorts

Junior’s Icehouse: Howlin’ Waters

Lamberts: The Derrick Davis Band, Colin de los Santos

Lanai: 4Jackz

Licha’s Cantina: Jueves de Música

Lone Star Court: Twilight Trio

Mercer Street Dance Hall: Doug Moreland

The Oasis: Superband ATX

One World Theatre: Joan Osborne, Sherah & The Fine Souls

One-2-One Bar: Natalie Zoe, Julie Slim & Rendez Vous, Charlie Montague

Poodie’s: Andy Barham, Johnson, Brian Pounds, Blake Henley, Erez

Red 7: We Are Scientists, PAWS

Red Eyed Fly: Armijo, Rockchild, Residue

The Roost: (expletive) Maja

The Sahara Lounge: Topsy

Satellite Bistro & Bar: Soul Wagon

Shady Grove: The Unlikely Candidates

Spicewood Tavern: Tracie Lynn

Spider House Cafe & Ballroom: Poon, Vorcha, Shawn McMillen, Baby Robots

Strange Brew: Drew Kennedy, Mark Erelli, Tish Hinojosa, Bill Kirchin

Stubb’s: Desert Noises, Emily Wolfe

Triple Crown: Tony Taylor, VioLinda, the Victory March, Ian Lee & the Open Hearts

Whip In: The Gavin Tabone Quartet, the Novel Ideas

The White Horse: Silas Lowe, Harmed Bros., Tom Vandenavond, Possessed by Paul James

Z’Tejas Sixth Street: The Brew