Friday

Anderson Mill Tavern: The Melodic Drifters

Antone’s: Zapata!, Lou Ann Barton, Emily Gimble

B.D. Riley’s: The Al Monti Band

Bastrop Brewhouse: Miss Lavelle White, the Peterson Brothers

Beerland: The Sluts, the Bulemics, Die Rotzz, Superfoot

Billy’s Ice House: Wally West & Them Lostbound Souls

Boat House Grill: Texas Skyz

Brass House: The Erin Jaimes Band

The Broken Spoke: Gary P. Nunn, Eric Hisaw

Carousel Lounge: The Last Domino, the Most, the Rudiments, T. Jarrod Bonta

Cedar Street Courtyard: Radiostar

Central Market North Lamar: Alex Ruiz and the Night Movers

Central Market Westgate: The Hollywood Revue

Cheatham Street Warehouse: David Luning, the Seth Candan Group, the Damn Quails

Cherrywood Coffeehouse: Starlings, TN

The Continental Club: The Blues Specialists, Ollie Vee, Ruby Dee & the Snakehandlers, the Modern Don Juans; Gallery: The Robert Kraft Trio, the Mike Flanigin Trio

Dale’s Essenhaus: Roland Waits & the Wayward Travelers

Dirty Dog Bar: Wretched, ABIOTIC, Allegaeon, Rivers of Nihil, Head Crusher, Wake the Colossus, Courting Baphomet

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

East Side Showroom: Dave Quanbury’s Big Band

El Monumento: Luis Banuelos

The Elephant Room: Butch Miles Jazz Express, Cats & the Canary

Emo’s: Icona Pop, K. Flay, Sirah

Empire Control Room & Garage: Texas Microphone Massacre, Pajoma, CTRL

Fado Irish Pub: The Matt Cline Band

Firehouse Hostel & Lounge: Sherah & the Fine Souls

Flamingo Cantina: The Itals

Flipnotics: Wild Bill & the Lost Knobs, Amy Atchley

Freddie’s Place: Justif

Giddy Up’s: Amanda Jo Cevallos

Gruene Hall: The Texas Jamm Band, Jake Kellen

Güero’s Taco Bar: The Lauren Ellis Band

Gypsy Lounge: Meganaut, Voidstrider, the Well, Bloody Knives

Headhunters: Bearded Ox, Slurr, Switchblade Jesus, Destroyer of Light, Beneath Oblivion, Curse the Heavens, S.L.U.G.

Hill’s Cafe: Escaping Pavement

The Hole in the Wall: StumbleDrunk, Wild Bill & the Lost Knobs

Holy Mountain: Seth Sherman, Guns of Navarone, Ben Ballinger, Your Friendly Ghost, Joanna Barbera

Horseshoe Bay Resort: The Highwaymen

Hotel Vegas: Kay Leotard, the Wolf, Deep Space, Obscured by Echoes, Secret Ghost Champion

Iguana Grill: The Shelton Ray Band

Junior’s Icehouse: Whitestone, Joey Long Arms, the Dale Dillard Band

Lamberts: Cas Haley

Latitude 30: The Southsiders

Little Woodrow’s Bee Cave: Alejandro Escovedo

Mercer Street Dance Hall: Leland Williams

Midnight Rodeo: Kyle Bennett Band

The Mohawk: Pink Nasty

The Monstrosity: Author & Punisher, Breathing Problem, Johnathan Cash, Chris Cones, Patient OT, Cheap Skins

The Monument Cafe: Bob Livingston

The North Door: Moonlight Towers

Nutty Brown Cafe: Dan Adams

The Oasis: Rotel & the Hot Tomatoes

One-2-One Bar: Laura Marie, Bekah Kelso, Kevin McKinney

The Parish: Eminence Ensemble, Sunsquabi

The Parish Underground: Deer Vibes, Porch Nights, Oh Broken Remedy, Glow in the Sun, Tone Monkeys

Patsy’s Cowgirl Cafe: Therapy Sisters

PBK Stem & Stein: Russell Mayes

Poodie’s: Carl Hutchens, the Matt Dunnam Band

Red 7: Buried Cities, UNTD SNKS, Power Chief, Dragon Blood Sex Machine, Lower Class Brats, Applicators, No Problem, White Flag Down, Here to Offend

Red Eyed Fly: The Booked, the Stand Alones, Gidzillah, Fouled Out, Light the Sun, Stampede Mesa, Iconoclasm

Riley’s Tavern: The Joel Hofmann Band

River Road Icehouse: Bleu Edmonson, Sam Riggs & the Night People

Russian House: Blue J

Sam’s Town Point: Churchwood, Raven & the Blackbirds

The Sahara Lounge: The Contrabandits

Satellite Bistro & Bar: The Swing Demons

The Saxon Pub: Eric Tessmer, Malford Milligan, Jake Levinson, Denny Freeman

The Scoot Inn: Black Tabs, UNTD SNKS, My Russian Princess, Trust the Finch, Kalijah

Senor Buddy’s: Tim Angsten

Shooters Austin: Suede

Strange Brew: The Suburban Beat, Tyler Stanfield, the Widgeon Holland Band

Stubb’s Bar-B-Q: David Ramirez, Erin Ivey

Swan Dive: The Big Gun Show, First Pilot

Threadgill’s South: Seth Walker, the Warren Hood Band

Trailer Space Records: Tommy Hall Schedule, Abigail Und Hanzel

Triple Crown: Callous Taoboys, Loose Leaf, Kabomba!

Whip In: Bonneville County Pine Box

The White Horse: Gumbo Ce Soir, Wyldwood Four, Roger Wallace

Whitewater on the Horseshoe: Gary Allan

Saturday

Anderson Mill Tavern: Soul Sessions

Antone’s: Whiskey Shivers, Clyde & Clem’s Whiskey Business, the Blind Pets, Cunto!

B.D. Riley’s: Eric Tessmer

The Backyard at Bee Cave: Bamako Airlines

Bastrop Brewhouse: Shurman

Beerland: Impalers, Vaaska, Kurrakä, Breakout, Pinkos

The Blackheart: The McMercy Family Band, Scales of Motion, Meryll, Sour Bridges

Brass House: The Pete Rodriguez Trio, Kevin Ahart

The Broken Spoke: Alvin Crow

Carousel Lounge: Ruby Murrays, Lightbug, Clank, the Feral Four

Cedar Hall: Nathan Young & Keen Country Band

Cedar Street Courtyard: Vegas Stars

Central Market North Lamar: Reed Turner

Central Market Westgate: Blackbird 3

Central Texas Speedway: Josh Fuller and Dirt & Diesel

Cheatham Street Warehouse: Sons of Fathers

Cherrywood Coffeehouse: Samuel Barker

Club de Ville: Tump

The Continental Club: Redd Volkaert, the Peterson Brothers, Lightnin’ Malcolm; Gallery: Scarlett Olson, the Mike Flanigin Trio

Cypress Creek Cafe: Lisa Marshall Band

Dirty Dog Bar: Downfall 2012, Nothing in Return

Donn’s Depot: Albert & Gage

East Side Showroom: Flying Balalaika Brothers

Eddie V’s Edgewater Grill: Chris Alcaraz

El Monumento: Luis Banuelos

The Elephant Room: Mike Malone, Sam Lipton

Elysium: Nakia, Foxhunt

Fado Irish Pub: Blaggards

Firehouse Hostel & Lounge: Luke Hill, Barcrawl

Flamingo Cantina: Cinco Doce, Este Vato, La Distancia

Flipnotics: Seminole Roots, the River Has Many Voices, Steven & Kendra

Freddie’s Place: Billy Dee

Genuine Joe Coffeehouse: Acoustalyn

Giddy Up’s: Jason Arnold & the Stepsiders

Gruene Hall: Cooder Graw, the Charlie Shafter Band, Sarah Pierce Band

Güero’s Taco Bar: Larry Lange & His Lonely Knights, Wink Keziah

Gypsy Lounge: Blank Slate, Dragon Rojo, Mala Suerte

Headhunters: Forever Town, Mustard Puncher, Ghost Police

Hill’s Cafe: Blue Your Mind

The Hole in the Wall: Savage & the Big Beat, Big Britches, Super Thief, Bluebird Specials

Holy Mountain: Shivery Shakes, Gentlemen Rogues, New Arrows, Field Dress, Loom Pedal

Hotel Vegas: Wild Ones, Bummer City, Rich Hands, Bad Lovers, Frank Smith, Amnesia Babies, Quitters, the Harms

Iguana Grill: The Recouperators

The Infest: Jon B

Junior’s Icehouse: Chris Smith, the Jeff Latham Band

Latitude 30: The Southsiders

Legendary White Swan: Prions, Voice of Addiction, Animal Train, the Ridgelands

Little Woodrow’s Southpark Meadows: Alejandro Escovedo

Mercer Street Dance Hall: Eric Neznik

The Mohawk: Good Field, Black Books, Pageantry, Feverbones

The Monument Cafe: Erik Hokkanen

Nomad Bar & Patio: Smokey Tones & the Skylarks

Nutty Brown Cafe: The Susan Arbuckle Band

The Oasis: Kopy Kats

One World Theatre: Dave Koz, Mindi Abair, Gerald Albright, Richard Elliot

The Owl Wine Bar: Patty Finney

Patsy’s Cowgirl Cafe: Danny B. Harvey

The Parish: Hank & Cupcakes, Sphynx, the Shears, AJ Vincent

Poodie’s: Texas Skyz, George Palmer Macias, After Midnight

Red 7: Oh No Oh My, Royal Forest, Insurgence, Myra Maybelle, Heroinme

Red Eyed Fly: Opposite Day, Mostly Dead, Lions & Tigers, the Alpha Punks

Riley’s Tavern: Lost John Casner

Russian House: The Judith Miller Band

The Sahara Lounge: Huerta Culture, Zoumountchi

Satellite Bistro & Bar: T Jarrod Bonta Trio

The Saxon Pub: Guy Forsyth, Hector Ward & the Big Time, Tommy Elskes, Roger Len Smith

Shiner’s Saloon: The Bigsbys

Shooters Austin: Dark Blonde Band

Shooters Cedar Park: Minx

Strange Brew: Jess Klein, Los Aztex, Ali Holder, Big Don

Stubb’s Bar-B-Q: Gringo Barrio, the OH Hellos

Swan Dive: Finnegan, Dead Tree Duo, Rollfast Ramblers

Threadgill’s South: Mayeux & Broussard, Carson McHone

Trailer Space Records: Carbon 7, Fred Mitchum

Triple Crown: The Lion & the Giraffe, Aquarena Springs, Colin Colby

Whip In: Atlas Maior

The White Horse: Dave Insley’s Careless Smokers, Gumbo Ce Soir, White Ghost Shivers

Sunday

Antone’s: Los Texmaniacs

B.D. Riley’s Irish Pub: Joe Gee

Barcelona: Mad Classy, COKI

The Blackheart: Twango Reinhardt

Central Market North Lamar: Tea Merchants

The Continental Club: Planet Casper, the Wagoneers, Haybale!; Gallery: Cowboys & Indians, Dupree

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: The Gil Del Bosque Quartet

Firehouse Hostel & Lounge: Sons of Santos

Flipnotics: Phil Bentley, D.C. Bloom, Woot Talley

Freddie’s Place: James Garcia

Gruene Hall: Slim Bawb, South Austin Moonlighters

Güero’s Taco Bar: Chicken Strut

Hotel Vegas: Lazy, the Asteroid Shop

Hyde Park Bar & Grill South: Air Cargo

Iguana Grill: Dave Stewart

The Infest: The Independents, Buried Cities, Threes Away, the Inverters, Bear Suit Sucker Punch

Junior’s Icehouse: The Mighty Renegades

The Mohawk: The Bread, Porch Knights, Mrs. Glass

The Oasis: The Brew

One-2-One Bar: Hail Marley, Crucial Prophet

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Carl Hutchens, the Jon Napier Band

River Road Icehouse: Chris King

The Sahara Lounge: Ghost of Electricity, Absolutelies, the Cocker Spaniels

Salvage Vanguard Theater: Thisquietarmy, Cinders vs. Red Ox, Fires Were Shot

The Saxon Pub: The Resentments, the Aristocrats, John Gaar, Javier Soliz

The Scoot Inn: Black Tabs

Strange Brew: The Purgatory Players, the Glenn Rexach Group

Stubb’s Bar-B-Q: The OH Hellos

Threadgill’s North: Axe+Hammer+Saw

Threadgill’s South: Bells of Joy

Uncle Billy’s Brew & Que: Bonnie Lang, Philip Gibbs

Whip In: White Horse Orchestra

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, Urban Achievers Brass Band, Javelinas

Monday

Antone’s: Derek O’Brien

Cheatham Street Warehouse: Kyle Park

The Continental Club: The Peterson Brothers, Earl Poole Ball & Rockabilly Bruze; Gallery: Church on Monday, James Robinson, B.Temple, D-Madness, S.Greer

Dirty Dog Bar: Downfall of Gaia, Black Table, Id, Rust

Donn’s Depot: Chris Gage

Eddie V’s Edgewater Grill: Kris Kimura

The Elephant Room: Michael Mordecai’s Jazz Jam, the Austin Jazz Band

Evangeline Cafe: Charles Thibodeaux & the Austin Cajun Aces

Firehouse Hostel & Lounge: Avi Hartman

Flipnotics: Bottom Dollar String Band, the Bluegrass Outfit

Gruene Hall: Kelley Mickwee, Andrew Hardin

The Hole in the Wall: The Rolling Blackouts, the Old Five & Dimers, Zoe Muth & the Lost High Rollers, Bill Davis

Hotel Vegas: Roo, Big Bill, Moron Mountain, Psychic Blood

Junior’s Icehouse: Dewayne Davis

One-2-One Bar: Extreme Heat, the Matchmaker Band, the Nightowls

River Road Icehouse: Empty-Handed Vagabonds

The Sahara Lounge: Gumboot Dogs, Pissant Farmers

The Saxon Pub: Lonelyland, Bruce Salmon, the Leavers

Shiner’s Saloon: Horseshoes & Hand Grenades

Speakeasy: Sugar Bomb

Strange Brew: The Hot Nut Riveters, Scrappy Jud Newcomb

Triple Crown: Doomsday Monday, Homeroom, Nonplus, Tony Taylor

Whip In: Ben Balmer

The White Horse: Pake Rossi Band, Rollfast Ramblers, Choctaw Wildfire

Tuesday

Antone’s: Two Hoots & a Holler

B.D. Riley’s: Suzanne Smith

Billy’s Ice House: Austin Gilliam

The Blackheart: Graham Wilkinson

Brass House: The Daniel Dufour Trio

The Broken Spoke: Debra Peters & the Accordion Roundup, Weldon Henson

Carousel Lounge: Suzanne Monroe Band

Cheatham Street Warehouse: The Will Arrington Band

The Continental Club: Toni Price, the Marshall Hood Band; Gallery: James McMurtry, the Ephraim Owens Experience

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: Mark Goodwin

The Elephant Room: The Carter Arrington Quartet, Stanley Smith

Evangeline Cafe: Dime Store Poets

Firehouse Hostel & Lounge: Barcrawl, the Love Leighs

Flipnotics: Paper Moon Shiners, Erik Hokkanen

Gruene Hall: Ed Jurdi, Gordy Quist, Two Tons of Steel

The Hole in the Wall: The Palisades, Lily Maase, Wyatt Wells

Holy Mountain: Parasites, Flamingo Nosebleed, the Capitalist Kids, Basketball Shorts, Everyday Destruction

Hyde Park Bar & Grill South: The Jitterbug Vipers

The Infest: Traitor, the Crack Horse

Kingdom: Mark Knight, Andrew Parsons, Remmington Steele

La Palapa: Gabriel Martinez

Legendary White Swan: The Midnight Ghost Train, Amplified Heat, the Jamey Simms Band

The Mohawk: The Rips, Low Times, Deep Space, Ty Segall, Holy Wave, Hidden Ritual

One-2-One Bar: Rebus Cornpone, Ghosts Along the Brazos, the Jackie Myers Band

Poodie’s: Carson McHone, Owen Temple, the Jake Levinson Band, Parker McCollum

Red Eyed Fly: Bright Ambassador, Randal Robledo, Blake Farha

Riley’s Tavern: Chris Edwards

River Road Icehouse: Fast Betty

The Sahara Lounge: Danny B. Harvey

The Saxon Pub: Bruce Hughes & the All-Nude Army, Shawn Pander, Brady Beal

Spinners: Kevin Sandbloom

Strange Brew: Durawa, Ben Balmer

Trailer Space Records: Muhamidali

Triple Crown: Anna Beth & Gost, Alex Harris, SymmaTree, Robo, 3rd, Grimnasty, Kinder

Whip In: Flamenco Symphony

The White Horse: The Hems, Sour Bridges, the Love Leighs

Z’Tejas Sixth Street: Tameca Jones

Wednesday

Antone’s: Pine Hill Haints, Mrs. Glass, Serious Sam Barrett

Bass Concert Hall: Steely Dan

Billy’s Ice House: Aaron Stephens

Brass House: Pete Rodriguez

The Broken Spoke: T Jarrod Bonta, Mike & the Moonpies

Cactus Cafe: David Garza

Carousel Lounge: Interstate, Misay Day

Cedar Street Courtyard: The Spazmatics

The Continental Club: Elana James, Erik Hokkanen, the Painted Redstarts, Jon Dee Graham, James McMurtry; Gallery: Westlake Drive; Trube, Farrell & Snizz

Donn’s Depot: Frank & the Station Masters

Eddie V’s Edgewater Grill: James Speer

The Elephant Room: Mambo Blue, the Jazz Pharaohs

Evangeline Cafe: Rick McRae, the Peacemakers

Flamingo Cantina: The Mau Mau Chaplains

Flipnotics: Jean Synodinos, Paula Held

Gruene Hall: Shane Smith & the Saints

The Hole in the Wall: The D-Madness Project, Opposite Day, MK Ultra

Hotel Vegas: The Moonwalks, Loteria

Junior’s Icehouse: Matt Cline, Woot Talley

The Mohawk: Hoax, the Impalers, Glue, Kurraka, Peelander-Z

One-2-One Bar: Black Red Black, Dylan Phillips, the Nightowls, Canned Beets

Red 7: Fiend, Cornerboy P, Young Roddy

Red Eyed Fly: The Fluxtones, the Brian Wolffe Band, Bad Habit & the Corruptions, Vegatron

Riley’s Tavern: Mike Ethan Messick

River Road Icehouse: Drew Kennedy

The Sahara Lounge: The Hang, Roger Wallace, John Evans Band, the Motel Ball Band

The Saxon Pub: Walt Wilkins & the Mystiqueros, Ashley Monical, Kem Watts, Miss Lavelle White

The Scoot Inn: Foxtrot Uniform, Blue Bear, the Lauren Alexander Band

Shiner’s Saloon: Mike Valliere

Speakeasy: Modern Day Midas

Strange Brew: Earl Poole Ball, the Belle Sounds

Stubb’s Bar-B-Q: Frankie Ballard, Cassadee Pope, Chris Janson, Danielle Bradbery

Threadgill’s North: The Biscuit Grabbers

Triple Crown: Beth Lee, Rock Bottom String Band, Salt Water Shoes, Boone Graham, Haydon Hoodoo

Whip In: Oliver Rajamani

The White Horse: Robert Allan Caldwell, Mayeux & Brossard, Noel McKay

Thursday

Antone’s: Tribal Seeds, Ashes of Babylon, Josh Heinrichs

B.D. Riley’s: Kristen Gibbs

Bastrop Brewhouse: Tanner Louis

Beerland: Da’Shade, Doomsday Device, Triggermen, p-Tek, Secret Levels

Billy’s Ice House: Buggaboo

The Blackheart: Mrs. Glass

Brass House: The Lisa Marshall Band

The Broken Spoke: Jesse Dayton, Tony Harrison

The Butterfly Bar: Symphonic Taint

Cactus Cafe: David Garza

Carousel Lounge: Southeast Players

Cedar Street Courtyard: LC Rocks

Central Market Westgate: Lost & Nameless Orchestra

Cheatham Street Warehouse: Thieving Birds

Cherrywood Coffeehouse: Tony Redman

The Continental Club: The Whiskey Sisters, Hard Proof Afrobeat; Gallery: Dan Dyer, Tameca Jones

Dirty Dog Bar: Nonpoint, Surrender the Fall, Critical Assembly, Course of Ruin, Cerebral Desecration

East Side Showroom: Cats & the Canary

Eddie V’s Edgewater Grill: The Kevin Lovejoy Trio

The Elephant Room: Temple Underground, the Tripp Trio

Emo’s: Laidback Luke

Firehouse Hostel & Lounge: Barcrawl, Nate Boff

Flamingo Cantina: Los Krudados, Coronation

Flipnotics: Kristina Neureuther

Gruene Hall: John Hiatt & the Combo, Max Gomez

Güero’s Taco Bar: Bill Carter

Gypsy Lounge: Black Owl Society, Nowell Ellis

The Hole in the Wall: The Jack Burton Trio, the Nightowls, Mike Truth & the Replacement Killers

Hotel Vegas: Grape St., Gloves, Coma in Algiers

Junior’s Icehouse: Last Tango, Darrell Goldman

La Palapa: D.J. Tony

Lamberts: The Brothers Vinyl, Friday Avenue

The Lucky Lounge: Ian McLagan & the Bump Band

Mercer Street Dance Hall: Doug Moreland & the Flying Armadillos

The Mohawk: Mabel 1918, Videoing, Znth

The North Door: Survive, Jonas Reinhardt, 1000 Foot Whale Claw, Kiln House

The Oasis: Stooch Band

One-2-One Bar: Coffee Sergeants, KORSAK, Drew Smith, Graham Wilkinson, Nathan Singleton, Jon Beckham

Patsy’s Cowgirl Cafe: Doc Pointer

PBK Stem & Stein: Bob Cheevers

Poodie’s Hilltop Roadhouse: CeeCee James, the Texas KGB, Billy Bacon & the Forbidden Pigs

Red 7: Omar Souleyman, Atash, Bangaar

Red Eyed Fly: Dark Helmet, S.L.U.G., Theobvious, Beard the Lion

Riley’s Tavern: Kyle Reed

Ruth’s Chris Steak House: The Jeff Lofton Trio

The Sahara Lounge: Eastside Latin Jam, That Good Thing

Satellite Bistro & Bar: Mente Clara

The Saxon Pub: Owen Temple, the Derivatives, Kurt Grein, Eightysixxed

The Scoot Inn: Hello Wheels, the Gents, Sour Bridges, Carson McHone

Shady Grove: Shakey Graves

Shiner’s Saloon: Jordan York

Spider House Cafe & Ballroom: Jolie Goodnight

Strange Brew: Matt the Electrician

Stubb’s Bar-B-Q: Shane Smith & the Saints, Sam Riggs

Swan Dive: Tone Monkeys, Light the Sun, Lady Zion & the Babylon Boys

Trailer Space Records: Black Porn Tards

Triple Crown: Erickson, BlowFly, Superfoot

Waterloo Records: Ali Holder

The White Horse: Silas Lowe, Them Duqaines, the Governors

Z’Tejas Sixth Street: The Brew