Find fun things to doin the Austin, TX area

+ Add A Listing

Posted: 12:00 a.m. Thursday, Oct. 31, 2013

Austin360 music listings: Nov. 1-7



Related

Austin360 music listings: Nov. 1-7 photo
Scott Simontacchi
Sarah Jarosz plays Thursday at the Paramount Theatre.
Austin360 music listings: Nov. 1-7 photo
BRIAN_GRAY
Grape St. plays Saturday at Hotel Vegas.
Austin360 music listings: Nov. 1-7 photo
Paramore plays Friday at Austin360 Amphitheater.

By Staff

American-Statesman Staff

Friday

Antone’s: Del Castillo, Patricia Vonne & the Infidels

Austin360 Amphitheater: Paramore, Metric, Hellogoodbye

B.D. Riley’s: Michael Holt & Trophy 500s

Beerland: The Flametrick Subs, Blue Flames

The Belmont: Rusted Root; Goodnight, Texas

Brass House: Kevin & the Krawlers, Birdlegg & the Texas Tight Fit Blues Band

The Broken Spoke: Eric Hisaw, Bruce Robison

Cactus Cafe: The Apache Relay, Johnathan Rice

Canopy: November’s First Friday

Carousel Lounge: Mad Cowboys

Cedar Street Courtyard: Skyrocket

Central Market Westgate: The Austin Cajun Aces

Cheatham Street Warehouse: The Adam Johnson Band, the Peterson Brothers

Cheer Up Charlie’s: Las Krudas, ‘Ilima, Mazapán

Cherrywood Coffeehouse: NobodobodoN & Bob

The Chuggin’ Monkey: Guilty Pleasures

The Continental Club: The Blues Specialists, Bobby Patterson & the Disciples, Swamp Dogg; Gallery: The Robert Kraft Trio

CU29 Cocktail Bar: Ron & Sam

Dirty Dog Bar: Smile Empty Soul, Acidic, First Decree, No Such Thing, Resisting Vegas, Nova

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Emo’s: Opiuo, the Nadis Warriors, Eliot Lipp, Blue Sky Black Death, Kupira Marimba

Empire Control Room & Garage: Moombahton Massive, GOBI, Dead Love Club

EsquinaTango: La Frenetika

Fado Irish Pub: The Austin City Dolls

Flamingo Cantina: Clyde and Clem’s Whiskey Business, Subkulture Patriots, the Mau Mau Chaplains

Flipnotics: Wild Bill & the Lost Knobs, David Ducharme-Jones

Frank: Tigran Hamasyan

Gruene Hall: Dirty River Boys, Mayeux & Broussard

Güero’s Taco Bar: The Bob Fuentes Show

Gypsy Lounge: Eva Strangelove, Misstress Stephanie and Melodic Cats

Headhunters: Leaders, Mouth Of The South, Silence, Insurgence, the Day After Roswell, A Day Of Bloodshed

The Hole in the Wall: The Wasted Hearts

Hotel Vegas: Sun Araw, Hollow Trees, Survive, Numerators, Quin Galavis

Junior’s Icehouse: Robyn & Steelin, Tiffany Alana Dodgen, the Staylyns

Legendary White Swan: Bipolar Gentlemen, Scorpio Rising, Aundroma

The Lost Well: Lone Star Demons, Solid Goat, Microscopic Telescope

Maria’s Taco Xpress: Leeann Atherton Band

Mercer Street Dance Hall: Tracie Lynn

Midnight Rodeo: Curtis Grimes

The Mohawk: Phildel, Danny Malone, Daniel Webb

Moontower Saloon: Buggaboo, Baby Atlas

NeWorlDeli: Katie Gosnell

Nutty Brown Cafe: The Eggmen

One World Theatre: Clint Black

One-2-One Bar: Jordan Whitmore, Jacqui Walker

PBK Stem & Stein: Lisa Marshall

Poodie’s Hilltop Bar and Grill: Kolton Moore, Carl Hutchens, Charlie Pierce

Quinn’s Neighborhood Bar: Alan Lemke

The Rattle Inn: Corey TuT, Mile 5, Canvas People, the Will Arrington Band

Red 7: The Casualties, Negative Approach, Krum Bums, Concrete, Breakout!

Red Eyed Fly: The Bad Notes, Fouled Out, Dragon Wrench, Hitting Subset, Useful Idiots

Republic Live: Kidd Love, Anthem, Whirr

Riley’s Tavern: Pepper’s Blues

River Road Icehouse: Anthony Terry, the No Refund Band

The Roadhouse Bar & Grill: The Balls

Russian House: That Damned Band

The Sahara Lounge: John Moreland, Caleb Cauddle, Chris Porter

Saxon Pub: South Austin Moonlighters, Denny Freeman

Satellite Bistro & Bar: T Jarrod Bonta Trio

Shooters Austin: Check 1

Speakeasy: 6th Street Tarantulas, Arena Rocks, DJ Bigface

Strange Brew: The Suburban Beat, Billy Wilson, Strings Attached

Stubb’s: Galactic, Dirty Dozen Brass Band, Hard Proof Afrobeat

Swan Dive: Wildfires, Kristen Cothron & the Darkside, Casie Luong

Tavern In The Gruene: Monty Guitar Tyler

Threadgill’s South: Grace London, Willis Alan Ramsey

Trailer Space Records: The Awkward Robot, Scarlet Effect, Glow in the Sun

Triple Crown: Mark Jungers, Superfoot, Quiet Room, Chief Fuzzer, Black Water Revival

Waterloo Records: Johnathan Rice

Whip In: Ricky Stein

The White Horse: Gumbo Ce Soir, (expletive) Sons of Johnny Cash, Roger Wallace

Saturday

ACL Live: DeVotchKA, Girl in a Coma

Anderson Mill Tavern: Spark

Antone’s: Possessed by Paul James, the McMercy Family Band, Country Willie

B.D. Riley’s: The Eric Tessmer Band

Baker St. Pub & Grill: Roxy Roca

Beerland: Lorax, Dead Space, Circle Curse, Jazzus Lizard

Bell Springs Winery: Paula Maya

The Belmont: CocoRosie

The Blackheart: Jason Anderson, Ruby Fray, El Campo

Brass House: Pete Rodriguez, Kevin Ahart

The Broken Spoke: David Madewell, Two Tons of Steel

Cactus Cafe: The Apache Relay, Johnathan Rice

Carousel Lounge: Poor Yorick, You Might Think We’re Sharks, Juleandrew

Central Market Westgate: The Bordertown Bootleggers

Cheatham Street Warehouse: Soul Track Mind

Cheer Up Charlie’s: Midnight Shrines, Savage & the Big Beat, Cozy Hawks, Smoking White

Cherrywood Coffeehouse: The River Has Many Voices

The Continental Club: Redd Volkaert, Bobby Patterson & the Disciples, Swamp Dogg; Gallery: Scarlett Olson

Dell Diamond: Casting Crowns

Donn’s Depot: Hotcakes

The Dudley’s Wine & Bar Tap Room: Kris Brown

East Side Showroom: The Hollywood Revue

Emo’s: HeartByrne

Empire Control Room & Garage: Grupo Fantasma

Flamingo Cantina: Danger*Cakes, Bat City Surfers, the Humanoids, Before the Devil Knows You’re Dead

Flipnotics: Giulia Millanta, Amanda Pearcy, Michael Fracasso, Jenny Reynolds

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Brett Cline

Gruene Hall: Garrett LeBeau, Jamey Johnson

Güero’s Taco Bar: The Texas Tycoons, El Tule

Gypsy Lounge: Flying Balalaika Bros, Ginny Mac & Brewski

The Hole in the Wall: We’ll Go Machete, New China, Honey & Salt

Holy Mountain: Sir Sly

Hotel Vegas: Grape St., Frank Smith, Booher, Twinsmith

Junior’s Icehouse: Mama’s Love Child, the Jeff Latham Band

Lamberts: Jesca Hoop

Legendary White Swan: Fight Plan, Riverside Riot, Animal Train

The Lucky Lounge: Foosman, DJ Dean

Maria’s Taco Xpress: Bill Carter

Mercer Street Dance Hall: Bracken Hale

The Mohawk: East Cameron Folkcore, Frank Turner & the Sleeping Souls, the Smith Street Band, Koo Koo Kanga Roo

Moontower Saloon: The Whiskey Sisters, Amber Lucille

NeWorlDeli: Juliana Murphy

The Nook Amphitheater: Public Disturbance

One-2-One Bar: Aly Tadros, Ted Roddy, the Eggmen

The Owl Wine Bar & Home Goods Store: Judy & Rose

The Parish: A Silent Film, Hands

The Rattle Inn: The Rusty Brothers

Red 7: The Blow, Love Inks, Those Darlins, Diane Coffee

Red Eyed Fly: Holy Ka-Kow, Chasca, Bat City Rhythm, Cape, Garage Phaze

Republic Live: Le Castle Vania, Andrew Parsons

River Road Icehouse: Rodney Parker & 50 Peso Reward

Russian House: The Swingsters

The Sahara Lounge: Zoumountchi, Roland & the Roots Riddim

Satellite Bistro & Bar: Cameron Riggs, Night Train

Saxon Pub: Hector Ward & the Big Time, Johnny Nicholas, Cody Jasper, George Macias

The Scoot Inn: Sarah Jaffe, Telegraph Canyon, Mohohans

Speakeasy: Ben Kweller, the Wheeler Brothers

Spider House Cafe & Ballroom: p-Tek, Space Camp Death Squad, DJ Murk Jones

Steiner Ranch Steakhouse: Paula Nelson Band

Strange Brew: Lauren Silva, the Jane Bond Band, Paul Finley

Stubb’s: Soja, Nahko & Medicine for the People, the Bandulus

Swan Dive: Laura Meyer, Charles Ellsworth, Shadow Puppet, Derek & Jessi

Trailer Space Records: Zen Smith, Tommy Hall Schedule, Abigail Und Hansel

Triple Crown: Scott H. Biram

Whip In: Atlas Maior

The White Horse: Dave Insley’s Careless Smokers, Mr. Lewis & the Funeral 5, Midwest Monster, Flametrick Subs

Sunday

ACL Live: GZA, Brownout!, Hard Proof Afrobeat, Henry + the Invisibles

Bat Bar: Sonny Wolf Band

The Blackheart: Twango Reinhardt

Cactus Cafe: Mark Olson

Central Market North Lamar: The Jackie Myers Band

Cheatham Street Warehouse: Corey TuT, Mile 5, Canvas People, the Will Arrington Band

The Chuggin’ Monkey: Red Lady

The Continental Club: Planet Casper, the Wagoneers, Heybale!; Gallery: Guitar Pull with Bonnie Whitmore, William Graham

Crown Events Center: Quixotic

Dizzy Rooster: Jo Hell Band

Firehouse Hostel & Lounge: Sons of Santos

Flamingo Cantina: Amaru, Jzilla, As I Am, Midnite Vixen, A Cold Trip Nowhere, 11:40, Octahedron, Rusty Knots, One Who May Ascend

Flipnotics: Chapel Blues

Gruene Hall: Bill Kirchen & Too Much Fun

Güero’s Taco Bar: The Recouperators

Headhunters: Jack Frost, Y.S.S., Chris Ca$h, the C.R.E.W., Hood Swagg Mafia

Hyde Park Bar & Grill South: Natalie Zoe

The Lucky Lounge: The Vinyl Revival

The Mohawk: The Deer Tracks

Moontower Saloon: Clay Campania

The North Door: The Aftermath

Nutty Brown Cafe: Mike Ethan Messick, Emily Grace Clark, Alicia Gill

One World Theatre: Sergio Mendes

One-2-One Bar: Stanton Moore, Red Young, the Gold Magnolias

Poodie’s Hilltop Bar and Grill: Tessy Lou & the Shotgun Stars, Jon Napier

The Rattle Inn: Lucas Hudgins & the First Cousins

Red 7: Drown the Coward, a City for the Taking, Scale the Summit, Reign of Kindo, Jolly

Red Eyed Fly: I Am the Seer, Downfall Rising, the Gold Notes

Saxon Pub: Resentments, John Gaar, Dustin Welch, Canvas People, Double R Nothin

Spicewood Tavern: Wendy Colonna, Guy Forsyth

Strange Brew: Andreas Jensen, Chop Shop, the Purgatory Players

Stubb’s: Bells of Joy, Iamdynamite, Suite 709, Language Room

Tavern In The Gruene: Whiskey Rodeo

Threadgill’s North: Shawn Pander

Threadgill’s South: David Grissom, the John Gaar Band, the Painted Redstarts

Umami Mia Pizzeria: Danny Malone

Waterloo Records: Wild Child

Whip In: White Horse Orchestra

The White Horse: Conjunto Los Pinkys, the Love Leighs, Urban Achievers Brass Band

Monday

Bass Concert Hall: Mariza

Cheatham Street Warehouse: Grant Ewing, Colin Colby

The Chuggin’ Monkey: Bomb Squad

The Continental Club: The Peterson Brothers, Dale Watson; Gallery: Church on Monday, James Robinson, B.Temple, D-Madness

Dizzy Rooster: Red Lady

Donn’s Depot: Chris Gage

Emo’s: Cults, SACCO, Mood Rings

Empire Control Room & Garage: Mike Mains & the Branches, the Orphan Poet, Valise, Mountain Sounds, Scientist, Frederick

Firehouse Hostel & Lounge: Avi Hartman

Flipnotics: The Bottom Dollar String Band, the Bluegrass Outfit

Friends Bar: Eric Tessmer, the Dave Scher Trio

Gruene Hall: Bret Graham

The Hole in the Wall: The Old Five & Dimers

One-2-One Bar: The Matchmaker Band, the Nightowls

Poodie’s Hilltop Bar and Grill: George Ensle, Richard Dobson

The Rattle Inn: Brennen Leigh

Red 7: Nobunny, Pharaohs, (expletive) Beach Boys

River Road Icehouse: Empty-Handed Vagabonds

Saxon Pub: Lonelyland, Parker McCollum, James Bullard

Strange Brew: The Hot Nut Riveters; McKinney, Scalzo, Sexton; the Brothers Vinyl

Tavern In The Gruene: Court Nance and Friends

Triple Crown: Gerry’s Kids

Whip In: Ben Balmer

The White Horse: The Stargazers, the Rollfast Ramblers, Rosie & the Ramblers

Tuesday

B.D. Riley’s: The Suzanne Smith Band

The Belmont: Lex Land

Brass House: Southsiders

The Broken Spoke: Amanda Jo Cevallos, Weldon Henson

Carousel Lounge: Pyramid Drive, 35MM

The Continental Club: Toni Price; Gallery: Kalu James, the Ephraim Owens Experience

Dizzy Rooster: Tish & The Mizzbehavin Band

Donn’s Depot: Donn & the Station Masters

Emo’s: Clutch, the Sword, American Sharks, the Heroine

The Firehouse Lounge: Sherah & The Fine Souls

Flamingo Cantina: Black Uhuru

Flipnotics: Erik Hokkanen

Friends Bar: Clay Campania, the Erin Jaimes Band

Gruene Hall: Jordan Minor, Walon Payne, Tony Taylor

Gypsy Lounge: BlueSqueezeBox

HandleBar Austin: Greg Talmage Band

Headhunters: Brontosaurus, Beg Plead Shake, the Hundred Watt Three

The Hole in the Wall: The Hogan Sullivan Band, Zoe Muth & the Lost High Rollers, Fog & Bone

Hyde Park Bar & Grill South: Stretch Dawrson & the Mending Hearts

The Infest: A Pale Horse Named Death, Insurgence

The Lucky Lounge: Zach Nytomt

One-2-One Bar: Tara Craig, Ghosts Along the Brazos

The Paramount Theatre: The Doobie Brothers

Poodie’s Hilltop Bar and Grill: Colton Cerny, Kem Watts, John David Kent, Scott Martin

The Rattle Inn: George Devore

Red 7: Drown the Coward, A City for the Taking

Red Eyed Fly: The Lonesome, the Richard Jessee Project, the Auxiliareez, Local J

River Road Icehouse: Scott Morgan

The Sahara Lounge: Clank, Black Cadillac

Saxon Pub:Will Sexton, Amy Lavere, John Lochart, David Grissom

Strange Brew: Chip Dolan, Danny Britt, Marvin Dykhuis, Durawa, W.C. Clark, the Apostles of Manchaca

Stubb’s: Kevin Devine & the Goddamn Band; Now, Now; Harrison Hudson

Triple Crown: Laura Meyer

Whip In: Flamenco Symphony

The White Horse: The Primetime Ramblers, Choctaw Wildfire, Jesse Harris

Wednesday

Antone’s: Mayeux & Broussard, Brian Pounds, Chris King, Noel McKay

Bass Concert Hall: John Legend, Tamar Brixton

Beerland: Flesh Lights, Cellular Chaos, Crooked Bangs, Ghetto Ghouls, Eets Feats

Brass House: Pete Rodriguez

The Broken Spoke: Tracie Lynn, Jeff Hughes & Chaparral

Cactus Cafe: Greezy Wheels

Carousel Lounge: King Amy & Great Creators, the Fiction Syndicate

Central Presbyterian Church: Laura Marling, Willy Mason

Cherrywood Coffeehouse: Amber & Nick

The Continental Club: Kalu James, Wild Seeds, James McMurtry; Gallery: Aimee Bobruk, Ethan Azarian, Trube Farrell & Snizz

Donn’s Depot: Albert & Gage

Evangeline Cafe: Charlie Pierce & Choctaw Wildfire

Flipnotics: Kabocha

Four Seasons Hotel: Rosie Flores and The Rivetors

Friends Bar: JT Coldfire, Swamp Sauce

Gruene Hall: The Georges

Headhunters: The Satanic Crusades, Neldöreth, Hubris, Putrid Christ

The Hole in the Wall: Two Cow Garage, Carpetbagger

Hotel Vegas: The Rich Hands, the Bugs

Junior’s Icehouse: Steve Syx, Cold Snap

Lamberts: Ivan & Alyosha, the Falls

The Lucky Lounge: Nudge

The Mohawk: Tristen, D Watusi, Boy Friend

The North Door: DJ Notion, Mindz of a Different Kind

One-2-One Bar: Lian Amber, Red Young

The Paramount Theatre: Mary Chapin Carpenter, Shawn Colvin

The Parish: Ben Cina, Super Water Sympathy, L.E.D.

The Rattle Inn: The Carper Family

Red 7: The Bipolar Bears, Fast Romantics, Hello Caller, Mise En Scene

Riley’s Tavern: Tyler Cannon

River Road Icehouse: The Big Smo

The Sahara Lounge: Mayeux & Broussard, the Scott Davis Band, Jonny Burke, the Happen-Ins, Danny B. Harvey

Saxon Pub: The Red Elvises, Johnny Nicholas

Strange Brew: Nate Rodriguez, Bob Cheevers, Susan Gibson, Van Wilks, Lauren Silva

The Thirsty Nickel: Sound Advice

Threadgill’s North: Violet Crown Motel

Threadgill’s South: Emily Bell, Shinyribs

Trailer Space Records: Dahling, Who Needs You

Triple Crown: Daniel Phipps, Bonsai Nation, Dollface, Taylor Louis & the Lifeguards

Whip In: Erez Billio

The White Horse: Robert Allan Caldwell, Carson McHone, Leo Rondeau

Thursday

ACL Live: Bob Schneider

Antone’s: Corey Smith, Sundy Best

B.D. Riley’s: Tea Merchants

Beerland: Pop 1280, Crooked Bangs, Ice Balloons

Brass House: Traci & the Swing Boys

The Broken Spoke: Jesse Dayton

Bullock Texas State History Museum: James Dick

Carousel Lounge: The Late Joys

Central Market North Lamar: Bamako Airlines

Central Market Westgate: Hot Nut Riveters

Cheatham Street Warehouse: Crooks

Cherrywood Coffeehouse: Tony Redman, Matchsellers

The Chuggin’ Monkey: Austin Party Band

The Continental Club: Whiskey Sisters, Dirty River Bourbon Show; Gallery: Tameca Jones

Dirty Dog Bar: DSGNS, Casket of Cassandra

Dizzy Rooster: Mike Vallaire and the LoneStar Rejects

Donn’s Depot: Murphy’s Inlaws

East Side Showroom: Violet Crown Serenaders

Emo’s: Beats Antique, ill-esha, Sorne

Empire Control Room & Garage: Rookie of the Year, City Under Siege

Flamingo Cantina: Grace Park, MilkDrive, Ugly Elephant, Hair Farmers

Flipnotics: Ease Them Pistols

Four Seasons Hotel Austin Lobby Lounge: Dave Scher Trio

Gruene Hall: Owen Temple

Güero’s Taco Bar: Los Flames

Gypsy Lounge: As Luck Would Have It

Headhunters: The Swinging Dicks, Before I Hang, March of Cronos, Dave Armstrong

Hill’s Cafe: Silo Road

The Hole in the Wall: Surly Gates

Holy Mountain: Pushmen, Boyfrndz, Code Orange Kids, Title Fight

Junior’s Icehouse: Mama’s Love Child

Kingdom: Timo Maas

Lamberts: JMSN

The Lucky Lounge: Ian McLagan & the Bump Band, the Soapboxers, Bus Stop Stallions

Moontower Saloon: Eddie & the Evereadys

The Nook Amphitheater: Red Lady

The North Door: Thousand Foot Whale Claw, Breakdancing Ronald Reagan, Dromez, Knifight

One World Theatre: Vienna Teng

One-2-One Bar: Matt McCormack, Alex Weeden

The Paramount Theatre: Sarah Jarosz, the Milk Carton Kids

The Parish: RJD2

Patsy’s Cowgirl Cafe: Suite Journey

Poodie’s Hilltop Roadhouse: Libby Koch, Parker McCollum, Adam Lopez

The Rattle Inn: Deadeye

Red 7: ((Sounder)), Blake Schwartzenbach, OBN IIIs, the Blind Shake

Red Eyed Fly: Company, Texaphonics, Amy Q Band

Republic Live: Kydd & the LNS Crew, MKZ, Henry IIX, J. Willy, Toye

River Road Icehouse: Whiskey Rodeo

Ruth’s Chris Steak House: The Jeff Lofton Trio

The Sahara Lounge: Killer Whale, Erin & the Project

Satellite Bistro & Bar: Marshall Ford

Saxon Pub:Greg Picolo, Clay McClinton, Brady Beal, Eightysixxed

The Scoot Inn: Mayeux & Broussard, Elsa Cross, Jack Valen

Speakeasy: Fire!, DJ FNDOMNTL

Spider House Cafe & Ballroom: Startographers, Halaska, Scan Hopper, 10101

Strange Brew: Billy Bacon & the Forbidden Pigs, Miles Zuniga, Wendy Colonna

Stubb’s: Ben Rector, Tyrone Wells, Ruby Jane, Calliope Musicals

Tavern In The Gruene: Jordan Minor

Threadgill’s South: Chris Beall, Denny Herrin, Brett Hauser

Triple Crown: Bob Appel, the Pistolsmiths, Chuck Fleming, Gary Newcomb Trio

Whip In: The Gavin Tabone Quartet

The White Horse: Silas Lowe, Horse Opera, Them Duquaines

Winflo Osteria: Suzanna Choffel

More News

 
 

Latest Music Videos

Austin Music Source on Twitter